קלרינט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קלרינט בלה (מימין) לעומת קלרינט בסי במול (משמאל)

קְלָרִינֵטאיטלקית: clarinetto, בעברית: קְלַרְנִית) הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה מעץ. בדרך כלל מורכב הקלרינט מחמישה חלקים המחוברים זה לזה: פייה, חבית, גוף עליון, גוף תחתון ופעמון.

תיאור הכלי ופעולתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוף הקלרינט מורכב מחמישה חלקים (מלמעלה למטה): פיה, חבית, גוף עליון, גוף תחתון ופעמון. על פיית הקלרינט מורכב "עלה" - פיסת עץ (קנה במבוק) דקה שמוחזקת על ידי ליגטורה (טבעת נסגרת העשויה מתכת, עור, או לפעמים חומר אחר). הנשיפה בכלי מרעידה את העלה וגורמת להיווצרות הצליל. פייה ועלה דומים קיימים גם בסקסופון, אבוב, בסון ובקרן אנגלית - אך בגדלים שונים. מקומות הלחיצה בקלרינט נחלקים לשניים: א.חורים. ב.מנופים. החורים הם למעשה קדיחות בגוף הקלרינט, ומנופים הם לחצנים שסוגרים או פותחים חורים רחוקים מהאצבעות. (ישנם חורים המוקפים טבעת שמשמשת מנוף להשלמת התו). הקלרינט הוא בעצם משפחה של כלים, המשפחה הגדולה ביותר מכל כלי הנשיפה. חלק ממשפחת הקלרינטים נדיר ולרוב משתמשים בקלרינטים הנפוצים יותר כיום.

סוגי קלרינטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלרינטות מתקופות וסוגים שונים

ישנם סוגים שונים של קלרינטים. הנפוץ ביותר הוא הקלרינט בסי במול (Bb). נפוץ גם הקלרינט בלה (A), בעיקר בתזמורות, אך כמה מן היצירות החשובות ביותר הולחנו לקלרינט בלה. פחות נפוץ הוא קלרינט הפיקולו במי במול (Eb), הקטן מהקלרינט בסי במול הרגיל ובעל מנעד גבוה יותר, אך גם הוא מופיע ביצירות לתזמורת. הקלרינט בדו פחות נפוץ מהקלרינטים בסי במול ובלה, אך בו משתמשים גם כן ביצירות תזמורתיות ובאופרות. הקלרינט בדו נפוץ יותר בקרב חלק מנגני הכליזמר.

קלרינט קונטרבס

קלרינט בס בסי במול, מנעדו נמוך באוקטבה שלמה מזה של הקלרינט בסי במול הרגיל. קלרינט אלט במי במול נמוך מקלרינט הפיקולו באוקטבה שלמה, קטן מקלרינט הבס, אך גוון הצליל דומה לו. קלרינט באסט הורן בפה מזכיר את קלרינט האלט אך דומה יותר לקלרינטים בסי במול ולה בגוון הצליל. ישנו גם קלרינט באסט, הזהה ברוב המקרים לקלרינט בלה אך בעל מנעד גדול יותר, המגיע לצלילים נמוכים יותר. ההבדלים נראים בכלים, קלרינט שמנעדו (מנעד הצלילים שלו) יותר נמוך יהיה יותר ארוך (כגון קלרינט בס), וקלרינט שמנעדו גבוה יהיה קצר (כגון קלרינט בסי במול).

ישנם עוד סוגים של קלרינטים, חלקם נדיר. הקלרינט ברה, בן זוגו של הקלרינט במי במול, נדיר אך לפעמים מופיע, ואף נכתבו לו קונצ'רטי. קלרינט בס בלה מופיע מדי פעם בתפקידים ליצירות תזמורתיות, אך לרוב מנוגן על ידי קלרינט בס בסי במול. קלרינטים קונטרבס בסי במול ובמי במול, הנמוכים מקלרינטים הבס והאלט בהתאמה, גם הם בשימוש ביצירות והרכבים מסוימים.

ישנו גם קלרינט בסול, הנמוך בטון אחד מהקלרינט בלה, שלרוב נקרא קלרינט טורקי, שם הוא נפוץ יותר. ישנם קלרינטים נדירים עוד יותר, כגון קלרינט פיקולו בלה במול, הגבוה אפילו מקלרינט פיקולו במי במול. הקלרינטים הנדירות ביותר הן הסבקונטרבס בסי במול ומי במול. קיים אחד מכל סוג בכל העולם.

בתזמורת הסמפונית ישתתפו בדרך כלל שתי קלרינטים, בסי במול או בלה, בהתאם היצירה. לעתים, בעיקר ביצירות מהתקופה הרומנטית והמודרנית, ישולבו ביצירה גם קלרינט-הבס וקלרינט-הפיקולו. ביצירות תזמורתיות מהתקופה הקלאסית, ניתן למצוא תפקידים לבאסט הורן, ודוגמה לכך היא הרקוויאם של מוצרט.

הקלרינט וכלים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקלרינט נפוץ במגוון הרכבים וסגנונות שונים. בתחום הקלאסי הוא מופיע בתזמורות סימפוניות, הרכבי קלרינטים, וכמו כן גם בהרכבי כלי נשיפה מעץ (כמו חמישיית כלי נשיפה מעץ) ומגוון הרכבים קאמריים אחרים. בנוסף הקלרינט גם כלי סולני. עם הופעת הג'אז היה הקלרינט כלי מוביל בסגנון הג'אז של ניו אורלינס ובדיקסילנד. בתקופת הסווינג היה הכלי המוביל ביותר. לאחר מכן שלטו כלים אחרים אך תמיד היו מספר נגנים שנגנו בו בכל סגנון, ופריצה משמעותית הגיעה בתחום הג'אז המודרני והמוזיקה המאולתרת.

בניגוד לכלי הנשיפה מעץ האחרים (בסון ואבוב), צליליו של הקלרינט בסי במול נשמעים טון מתחת לכתיבתם, זאת אומרת שאם רשום בתווים של הקלרינט רה, הצליל ישמע כדו. כך גם בשאר הקלרינטים, בהתאם לסולם שלהם (סי במול, מי במול,וכו').

יצור הקלרינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום, קימות כמה חברות ליצור קלרינטים ובהן חברות כמו Buffet או Rossie שהן חברות שמתמקדות ביצור קלרינטים, חברת Selmer, חברת yamaha, וחברת Leblanc שכולן מייצרות קלרינטים וכלים אחרים. את העלים מייצרות מספר חברות כגון Vandoren ו- Rico Royal. את הקלרינט מיצרים מעץ שחור ומגולגל הנקרא סיסם אפריקאי. כיום לא כל הקלרינטים מיוצרים מעץ, חלק מהקלרינטים מיוצר מפלסטיק[1], המפיק צליל דל ומזויף ביחס לקלרינט מעץ.

מנעדי צלילים של סוגי קלרינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

את התווים של הקלרינט רושמים במפתח סול, והוא מנגן במתחם נמוך במעט ממנעד המצו-סופרן.

מנעד הצלילים של קלרינט בסי-במול(Bb) (למרות התמונה הקלרינט יכול להגיע עד סי מצלצל באוקטבה מעל): Music Bb Clarinet note.JPG

למרות התמונה הקלרינט יכול להגיע עד סי מצלצל באוקטבה מעל מנעד הצלילים של קלרינט במי-במול (Eb): Music Eb Clarinet note.JPG

מנעד הצלילים של קלרינט בלה (A): Music A Clarinet note.JPG

הרפרטואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפרטואר הקלרינט הוא בין הרחבים שקיימים לכלי הנשיפה מעץ. מלחינים חשובים שפיתחו את הכלי הם: מוצרט (קונצ'רטו לקלרינט, חמישייה,טריו וכן שילובו ברפרטואר התזמורתי), ובר (קונצרטינו, 2 קונצ'רטי, נושא ווריאציות, גראנד דואו וחמישייה), שפור (ארבעה קונצ'רטי, שירים, סרנדה, נושא ווריאציות) ברהמס (שתי סונאטות, טריו וחמישייה).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏קלרינט המיועד לרוב למתחילים.‏
כלי נגינה מרכזיים במוזיקה המערבית
כלי נשיפה ממתכת: חצוצרהקרן יערטרומבוןבריטוןטובה
כלי נשיפה מעץ: חליל צדאבובקלרינטבסוןסקסופון
כלי פריטה: נבלגיטרה
כלי קשת: כינורויולהצ'לוקונטרבס
כלי הקשה: תופיםמצלתייםקסילופון
כלי מקלדת: פסנתרעוגבצ'מבלואורגן חשמלימקלדת אלקטרונית