חומר על

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך מכיל אי דיוקים, דרוש מקור מהימן לשם הערך או לשנות אותו למטא-חומר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

חומר-על הוא חומר סינתטי למחצה, שאינו מצוי בטבע בתצורתו המיוחדת. לחומר העל מבנה על-מולקולרי ייחודי, בעל תכונות מיוחדות. המולקולות הבסיסיות של חומר העל עשויות להיות אטומים יסודיים, כגון כסף, זהב או אלומיניום, או מולקולות מורכבות יותר.

המייחד את חומר העל משאר המולקולות הוא המבנה ההנדסי שלו, בעוד ששאר המולקולות הסינתטיות הרבות מתייחדות במבנה כימי ייחודי. סידור של מולקולות מסוימות בצורה קבועה מראש וחוזרת על עצמה, דוגמת שתי וערב, מעניקות להן תכונות שאינן קיימות באותו חומר עצמו המסודר במבנה אקראי. באופן דומה ניתן לסדר את המולקולות בצורה טבעתית או בתצורות הנדסיות אחרות.

לרוב משתמשים בחומרי על בננוטכנולוגיה. השימוש הרווח בהם הוא לבניית אנטנות מכ"ם ועדשות אופטיות. לאחרונה החלו להשתמש בחומרי על לצורך יצירת חומרים בעלי שבירת אור שלילית, העשויה לבלוע לחלוטין את קרינת הספקטרום הנראה ובכך להפוך אותם לחומרי הסוואה מעולים.

השם חומר-על (Meta Material) הוענק לחומר בשנת 1999 על ידי ד"ר רוג'ר וולסר מאוניברסיטת טקסס באוסטין. וולסר הגדיר חומר על בהגדרה זו: "מולקולה מלאכותית מיקרוסקופית, תלת-ממדית, בעלת מבנה תאי מחזורי, המתוכננת ליצור שילוב אופטימלי שאינו זמין בטבע".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]