חוף זבולון (הרצליה)

חוף זבולון
מבנה הבטון של אגודת זבולון משמש נערים ונערות בהרצליה, שנות ה-50
מבנה הבטון של אגודת זבולון משמש נערים ונערות בהרצליה, שנות ה-50
מיקום
מדינה ישראל ישראלישראל
מיקום הרצליה עריכת הנתון בוויקינתונים
שכונה הרצליה פיתוח
קואורדינטות 32°10′25″N 34°48′01″E / 32.17357°N 34.80028°E / 32.17357; 34.80028
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חוף זבולון בהרצליה הידוע גם בשם חוף צופי ים הוא חוף ים הנמצא בהרצליה, בין בניין "הצוק" ל"מלון דניאל", למרגלות "גן גלסברג". מקור שמו בסניף צופי ים הרצליה, הפועל בחוף, שהוא המשך ישיר לפעילות סניף של אגודת יורדי ים זבולון שהוקם בחוף בשנת 1939.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1937–1938 החליטה הנרייטה דיאמונד, נשיאת אגודת יורדי ים זבולון, להרחיב את פעילות האגודה לאורך החוף הישראלי. דיאמונט יחד עם מפקד האגודה ומייסדה המהנדס עמנואל טובים ועסקנים נוספים עברו בנקודות חופיות שונות בארץ, העבירו הרצאות בנושא ים, הראו תמונות של פעילות זבולון ופגשו את ראשי היישובים.

בשנת 1938 נבחר שמעון זאב לוין, שהיה אחד מהמתיישבים הראשונים בהרצליה, ליושב ראש מועצת המושבה הרצליה. לוין, יחד עם אגודת יורדי הים זבולון החליטו על הקמת סניף הרצליה, הסניף הראשון שיוקם צפונית לתל אביב. ביום רביעי, 22 בנובמבר 1939 התאספו בחוף למעלה מ-700 בני אדם, והתקיים טקס הנחת אבן הפינה של המבנה שעתיד לשמש את האגודה. בטקס נשא שמעון זאב לוין את הדברים הבאים:

"משנה עונג הוא לי לקבל בזה היום את פני כל האורחים במושבתנו, בו מלאו 15 שנים לעליתנו לקרקע. בימים ההם לא חשבנו כלל על כיבוש הים, מטרתנו היחידה הייתה לנצל את מקורות העבודה והפרנסה, הניתנים על ידי החקלאות והתעשייה, כיום— לאתר 15 שנה אנו חוזרים לכבוש את ימה של הרצליה, שבו אנו רואים מפתח להתפתחותנו ומקור כלכלה חדש במושבתנו. זכורה לי היטב ברכתו של המנוח מ. דיזנגוף ליובל העשור של הרצליה, כי תל אביב צפונה והרצליה דרומה תפגשנה בקרוב התפתחותן והתקדמות. הנני שמח להודיע כי תושבי הרצליה תורמים את הסירה הראשונה שתקרא על שם המושבת "הרצליה". ויהי רצון ש"זבולון" לחוף ים הרצליה ישכון ויהיה לחוף אניות עד צידון."

בחוף הוקם מבנה בטון מוארך, עם דלת לכיוון הים וללא רצפה יצוקה. מול המבנה, בים, הוקם מזח עץ ששימש לגרירת הסירות לים (ניתן לראות עד היום את שרידי המזח מתחת למים). ייתכן ששימשה את המועדון סירה בשם "הרצליה" (על פי דבריו של ש.ז לוין).

מבנה הבטון שימש גם את ארגון ההגנה לתצפית, איתות, ואחסון סירות שיעזרו למעפילים לרדת לחוף. לאחר שהמבנה נהרס נמצא תחתיו שרידי סליק.

מספרים שהמועדון החזיק מעמד שנה וננטש בעקבות מיעוט השתתפות ילדים. עמוס גוטהרץ, שאביו היה אחד משבעת המתיישבים הראשונים בהרצליה מספר על הפלגה הראשונה שלו שהייתה גם האחרונה, בסירת המועדון. הוא סיפר על גלי החוף הגבוהים ועל הקשיים בהתמודדות עם הים.

בשנות החמישים הפעילות בסניף תפסה תאוצה הודות לקבוצת נערות ונערים שיצאו לקורס גדנ"ע ים באילת.

במשך השנים הסניף הפך למועדון ימי עירוני שהתפתח, ובשנות השבעים הפך לשבט צופי ים.

מבנה הבטון נהרס בינואר 1968, לאחר שסערה חזקה פקדה את החוף, אחרי הסערה המועדון עבר לגבעת הכורכר, ונבנה מחדש בעזרת עיריית הרצליה ותרומות שהגיעו.

כיום פועל בחוף שבט צופי ים הרצליה, שמהווה מועדון חינוכי, ערכי ואתגרי לילדים הרצליה. בחוף מוצבת סוכת מציל והוא נחשב "חוף מוכרז", פועלת בו תחנת עזרה ראשונה ובחודשי הקיץ פועלות בחוף מספר קייטנות גלישה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חוף זבולון בוויקישיתוף