חיל הצנחנים הרוסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל חיל הצנחנים הרוסי, VDV
צנחנים רוסיים במהלך מצעד בכיכר האדומה במוסקבה

חיל הצנחנים הרוסירוסית: Воздушно-десантные войска; תרגום מילולי: חיל הנחיתה האווירית) הוא מחילות הצנחנים הוותיקים ביותר בעולם. החיל הוקם ב-2 באוגוסט 1930 ומהווה את חוד החנית בכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית. בהתאם לדוקטרינה הרוסית החיל מהווה עתודה ונמצא תחת פיקודו הישיר של המפקד העליון של הצבא.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 1930 חיילי המחוז הצבאי המוסקבאי הצניחו 12 צנחנים באזור וורונז' ואלה היוו את הגרעין ליחידת הצנחנים הרוסית.

במלחמת העולם השנייה, היחידה ביצעה את מרבית המבצעים החשובים ובשנות המלחמה הקרה עסקה באימונים אינטנסיביים אך מעולם לא ביצעה מבצעים פעילים. דמות החיל עוצבה על ידי וסילי מרגלוב, מפקד החיל משנת 1954 ועד ל-1979. תחת פיקודו, במהלך אימונים שנערכו בשנת 1967 בוצעה נחיתה מהאוויר של 8,000 חיילים ו-160 יחידות אמצעי לחימה.

במהלך הפוטש של אוגוסט אוגדת צנחנים בפיקודו של פאבל גרצ'וב נכנסה למוסקבה והשתלטה על נקודות מפתח בעיר. אך עד מהרה גרצ'וב יצר קשר עם בוריס ילצין וסירב לפקודת ראשי הצבא לתקוף את בניין הפרלמנט הרוסי. העברת אוגדת הצנחנים לצד מתנגדי הפוטש הייתה מנקודות המפתח בסיום הפוטש.

ב-29 בפברואר 2000 יחידת החיל כותרה על ידי המורדים הצ'צ'נים גדולים. במהלך הקרב נהרגו 84 מ-90 לוחמי הצנחנים.

בתקופה האחרונה, החיל החל לבצע פעולות נרחבות יותר והשתתף במבצעי אכיפה בצ'צ'ניה וביצע תרגילים משותפים עם הצי הרוסי באוקיינוס ההודי. במהלך המלחמה בדרום אוסטיה, חיל הצנחנים הרוסי סייע בהשתלטות על בסיסי צבא גרוזיניים סמוך לדרום אוסטיה.

הרכב החיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתאם לנתונים הרשמיים לשנת 2010 בחיל משרתים 4,000 קצינים ו-31 אלף חיילים המתמחים בביצוע איגוף אנכי הן בצניחה והן בנחיתת סער באמצעות מסוקי סער. הכוח העיקרי של החיל הינו:

4 אוגדות
4 חטיבות עצמאיות
רגימנטים עצמאים
מרכזי הדרכה ואימונים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]