חיקוי ביטסיאני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תמונה עליונה: פתן אלמוגים (Micrurus tener) הוא מין ארסי המזהיר את טורפיו על ידי צבעיו שלא יתקרבו אליו. למעלה: המין Lampropeltis elapsoides ממשפחת הזעמניים ואינו ארסי אך מחקה את דוגמאותיו הארסיות של הפתן. ההבדל ביניהם הוא דפוס הצבעים: הפתן מכוסה ברצועות צהובות בין רצועות שחורות ואדומות. הזעמן מכוסה בשחורות בין הצהובות לאדומות.

חיקוי ביטסיאני הוא תופעה בטבע בה מין אחד רעיל ואילו המין השני אינו רעיל, החיים בקרבה אחד לשני וסובלים מטורפים דומים, ישתמשו באותו סוג של אזהרה במקביל. חיקוי זה הוא סוג של סימביוזה, בו מין אחד מרווח ואילו המין השני מפסיד. תופעה זו קרויה על שם חוקר הטבע האנגלי, הנרי וולטר בייטס, לאחר שהותו בברזיל.

תופעה זו מוסברת כך שבמידה וטורף יראה שני מיני טרף רעילים הוא ילמד שלא לאכול את שניהם. במידה ושני מינים אלו בעלי אותות אזהרה דומים, כמו צבע וצורה, ילמד הטורף להימנע משניהם. לדוגמה, במידה וטורף צריך לאכול אלף פרטים על מנת ללמוד כי זהו מין מסוכן, מספר המינים שיצטרך לטרוף הטורף כאשר יש שני מינים דומים ורק אחד מהם רעיל הטורף יצטרך לאכול מהמין הרעיל את אלף הפרטים וכנראה גם מהמין הלא רעיל. כך שבמצטבר המין הרעיל לא מרוויח מהחיקוי ואילו המין המחקה ירוויח מכך שלאחר אלף הפרטים שהטורף יאכל ממנו לא יאכל שוב. המין המחקה צריך להיות נדיר מהמין הרעיל כדי שהטורף ילמד להתרחק ממינים אלו. יש ספקטרום שלם בין חיקוי מילריאני, אמיתי, לחיקוי ביטסיאני, לא אמיתי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.