חקיינות בטבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
חקיינות ביטסיאנית: 2 צרעות בתמונות העליונות (Polistes dominula וDolichovespula media) וארבעה חרקים בעלי דוגמאות דומות: רחפני Eupeodes ,Syrphus וHelophilus pendulus ויקרונית Clytus arietis.
חקיינות מילראנית: שני פרפרים ארסיים בעלי אותה דוגמת הרתעה:Limenitis archippus ודנאית מלכותית (Limenitis archippus).

חקיינות בטבע הוא מושג המתאר תופעה בה קיים דמיון בין בעל חיים אחד (שהוא המודל) לבין בעל חיים אחר (שהוא החקיין), כך שבעל חיים שלישי יכול להתבלבל ביניהם.

מבחינים בין מספר סוגים של חקיינות בטבע.

חקיינות בטסיאנית Batesian mimicry[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חיקוי ביטסיאני

חקיינות בה בעל חיים מחקה משהו לא ראוי למאכל (בעל חיים אחר רעיל/ ארסי או לחלופין חפץ דומם) ובאופן כזה הוא נמלט מטריפה. למשל: נחש זעמן אלמוגי (ראוי למאכל) בעל דגם פסים דומה לנחש פתן אלמוגי (ארסי). הטורפים מתקשים בזיהוי ונמנעים לאכול גם את הזעמן הודות לדמיונו לפתן.

חקיינות מולריינית Mullerian mimicry[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חיקוי מילריאני

חקיינות בה מס' בעלי חיים רעילים בעלי אותות אזהרה דומים המעידים על רעילותם. בניגוד לחקיינות בטסיאנית לא מעורבת כאן הונאה בהעברת המסר. למשל: דגם שחור-צהוב כצבעי אזהרה נפוץ בבעלי חיים שונים בטבע כמו סלמנדרה, צרעה וכדומה.

חקיינות אגרסיבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקיינות בה החקיין מנצל את דמיונו למודל כדי להתקרב לבעל חיים שלישי וזה מסייע לו לטרוף אותו. למשל: עכביש מהסוג Amyciaea דומה בצורה החיצונית לנמלה מהסוג Oecophylla. דבר זה מאפשר לו להתקרב סמוך לנמלים ולטרוף אותן.

חקיינות הרתעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקלון המידמה לעקרב ארסי.
כתמים דמויי עיניים על כנפי הפרפר Mycalesis patnia. העיניים מושכות את הטורפים מהגוף הפגיע יותר.

בחקיינות זו החקיין מחקה חלק מהמראה של המודל וזה מפחיד את הטורף . למשל: דגם של עין על גבי כנפיים של פרפרים מזכיר עיני טורף. פריסת הכנפיים לעתים עשויה להרתיע את הטורף (למשל ציפור) וכך הפרפר נמלט מטריפה.

חקיינות הסחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחקיינות זו החקיין מנסה להסיח את תשומת הלב של הטורף מחלק חיוני בגופו לחלק פחות חיוני ובכך להטעותו ולהתחמק מטריפה. למשל: לדג הפרפרון יש ציור של עין מדומה ליד הזנב ואילו עינו האמיתית מטושטשת על ידי פס אורך. דבר זה מסיח את הטורף לתקוף את הדג בזנבו ומאפשר לדג להתחמק מטריפה. דוגמאות נוספות לחקיינות הסחה ניתן למצוא בהתנהגות העמדת פני מת בבעלי חיים שונים כמו למשל חיית הכיס אופוסום.

רוב מקרי החקיינות המוזכרים בספרות הם בין מינים ועל פי רוב מתקיימים בערוץ חזותי. אולם קיימים גם מקרי חקיינות תוך מיניים וכן מקרי חקיינות המתבצעים בערוצי תקשורת אחרים (כימית, קולית).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חקיינות בטבע בוויקישיתוף