לדלג לתוכן

חלב אם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חלב אם
שתי כוסות המכילות חלב אם. בכוס בצד שמאל יש חלב ראשוני שמופרש בשלב הראשוני של היניקה, ואילו בצד הימני מופיע חלב שנוצר מאוחר יותר במסגרת אותה יניקה, והוא חלב עם תכולת שומן גבוהה יותר
שתי כוסות המכילות חלב אם. בכוס בצד שמאל יש חלב ראשוני שמופרש בשלב הראשוני של היניקה, ואילו בצד הימני מופיע חלב שנוצר מאוחר יותר במסגרת אותה יניקה, והוא חלב עם תכולת שומן גבוהה יותר
שיוך חלב עריכת הנתון בוויקינתונים
היווצרות בלוטת חלב עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
קוד MeSH A12.200.467 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D008895 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0026140 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חלב אם הוא חלב הנוצר בשדי האישה, ומיועד להזין את התינוק שילדה. בחודשים הראשונים לחייהם (מקובל עד בערך שישה חודשים) ניזונים תינוקות מחלב אם ומתחליף חלב (כגון תרכובת מזון לתינוקות) בלבד. תזונה המבוססת על חלב אם בלבד (או תחליפיו) מספקת את כל צרכיו התזונתיים של התינוק. על פי המלצת ארגון הבריאות העולמי, הנקה בלעדית מומלצת עד גיל חצי שנה, והנקה בשילוב עם מזון לתינוקות כתזונה משלימה מומלצת עד לגיל שנתיים, ואף מעבר לכך.

ייצור החלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיד לאחר הלידה מופרשים בגוף האישה פרולקטין ואוקסיטוצין, הגורמים ליצור חלב בשדיים במטרה להזין את התינוק. החלב הראשוני שנוצר מיד לאחר הלידה נקרא קולוסטרום, והוא עשיר בנוגדנים מסוג IgA, המוצאים דרכם למערכת העיכול של היילוד. העברה זו מסייעת להגן על התינוק, ומחזקת את מערכת החיסון שלו כך שתתפקד כראוי.

אי-יכולת ממשית לייצר מספיק חלב (תפוקת חלב נמוכה) היא נדירה, ומחקרים מראים שאמהות ממדינות מתפתחות החוות חסרים תזונתיים ממשיים עדיין מייצרות כמויות של חלב באיכות דומה לזו של אמהות ממדינות מפותחות. ישנן סיבות שונות שבשלן האם אינה יכולה לייצר מספיק חלב אם. אחת הסיבות הנפוצות הוא חיבור לא נכון של התינוק לפטמה, הנקה או שאיבה בכמויות מפוחתות שאינן מספיקות לדרישות התינוק, תרופות מסוימות (לדוגמה, כאלה המכילות אסטרוגן כאמצעי מניעה), מחלה והתייבשות. סיבה נדירה היא תסמונת שיהאן אשר גורמת למחסור בייצור פרולקטין כך שלעיתים האם תזדקק לתחליפים הורמונליים.

כשרות חלב אם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי ההלכה היהודית חלב אם מותר באכילה והוא לא נחשב חלב לעניין איסור בשר בחלב. אך חכמים אסרו לינוק חלב מאשה חוץ מתינוק עד גיל עשרים וארבעה חודשים. לאחר גיל זה, אם התינוק ממשיך לינוק ברציפות מותר להניקו עד גיל ארבע, ואם יש צורך בכך אז גם עד גיל חמש. (מסכת כתובות דף ס, עמוד א; שו"ע יו"ד פא, ז)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חלב אם בוויקישיתוף