חרטומן יערות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgחרטומן יערות
Woodcock earthworm.jpg
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: חופמאים
משפחה: חרטומניים
סוג: Scolopax
מין: חרטומן יערות
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Scolopax rusticola
‏(לינאוס, 1758)

חרטומן יערות (שם מדעי: Scolopax rusticola) הוא מין של חרטומן בגודל בינוני מהסוג Scolopax, החי בחלק הממוזג והסובטרופי של אירואסיה, וגם בצפון ובמרכז ישראל. חלקו העליון האדום-חום של החרטומן וגרונו ובטנו החומים-צהובים המפוספסים בנויים להסוואה בסביבה מיוערת, ועיניו ממוקמות באמצע צידי ראשו כך שהוא מקבל זווית ראייה של 360 מעלות. הוא מגשש אחר אוכל בעזרת מקורו החום הארוך והרגיש. כיום מוערך שיש כ-14-16 מיליון חרטומנים.

אורכו של חרטומן בוגר הוא כ-38-33 ס"מ, כולל את מקורו הארוך (שנתן לו את שמו), שאורכו 8 ס"מ בקירוב. אורכה של מוטת כנפיו של חרטומן היערות הוא כ-65-55 ס"מ. כיפתו של החרטומן שחורה. הכנפיים מעוגלות, והמקור צבוע בוורוד עדין. צבע רגליו נע בין אפור לוורוד בהיר. אצל מין זה יש דו-צורתיות זוויגית מובהקת, והזכר גדול הרבה יותר מהנקבה, למרות שקשה לזהות פרט כזכר או נקבה ממבט ראשון.

שמו המדעי של חרטומן היערות ניתן לו על ידי קרל לינאוס, שנחשב לטקסונום הראשון, ב-1758. שם הסוג, skolopax, בא מהמילה "חרטומן" ביוונית, ומהמילים הלטיניות rusticus ("כפרי") ו-colere ("לחיות"). זהו מין מונוטיפי, ואין לו תת-מינים.

כשליש מאוכלוסייתו של החרטומן מתרבה באירופה, ו-90% ממנה מתרבה ברוסיה ופנוסקנדיה.