טודרוס ורשבסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית
מלון תל אביב/מלון רון בבעלות טודרוס ורשבסקי

טודרוס ורשבסקי (1877 - 28 באפריל 1940[1], כ' בניסן ה'ת"ש[2]) היה מוכתר העדה האשכנזית בירושלים. מחלוצי ענף המלונאות בירושלים. בעלים של מלון "תל אביב" ומלון "פלטין"[3] וכן היה בין האישים שרכשו את הקרקעות למען בניינה של שכונת גאולה, והיה בין מייסדי השכונה.[4]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ורשבסקי נולד וגדל בירושלים, בנו של שמואל מרדכי ורשבסקי, שהיה המוכתר של עדת האשכנזים בירושלים כחמישים שנה[5]. אמו אסתר פריידל הייתה בת הרב יצחק גליקין. נישא לשיינה רחל (יפה) בת מרדכי זילברמן ("קירשנר").

ורשבסקי התמנה למוכתר העדה האשכנזית בירושלים. הוא ניצל את מעמדו וקשריו אצל אנשי השלטון העות'ומאני, ובין השאר פעל לסלילת הרחובות בירושלים. בשנות מלחמת העולם הראשונה הגיש עזרה רבה ליהודי ירושלים.

בשנת 1917 חכר ורשבסקי את חאן באב אל ואד שבשער הגיא ממשפחת כותנא המוסלמית. הוא הפעיל את החאן כמלון דרכים לעולים לירושלים ועבר להתגורר עם משפחתו במתחם של החאן. בעקבות מאורעות תרפ"א נטשה משפחת ורשבסקי את החאן ושבה לירושלים.

לאחר שובו לירושלים ייסד ורשבסקי את מלון "ורשבסקי" ברחוב סנט פול (לימים רחוב שבטי ישראל). בעקבות זהות השמות של מלון זה ומלון "ורשבסקי" שבבעלות המלונאי יעקב יוסף הרלינג, פרסם הרלינג מודעת הבהרה בעיתונות ובה הודיע כי אין לו קשר למלון ורשבסקי האחר. כעבור זמן שינה הרלינג את שמו של בית המלון שלו ל"ורשבסקי-הרלינג".

בשנת 1926 שכר ורשבסקי את בית הדירות ברחוב יפו 44 ממשפחת קוקיא והפך אותו לבית מלון בשם "תל אביב"[6][7]. ב-1936 היה בעליו של מלון "פלטין"[8].

בשנות העשרים היה בין גואלי אדמות שנלר, והיה בין מייסדי שכונת גאולה שנבנתה על אדמות אלה. כמו כן סייע בגאולת אדמות בירושלים ובבניית שכונות חדשות, ובהן שכונת רוממה.

נפטר בירושלים בשנת 1940. בנו, שאול, המשיך בעסקי המלונאות. הוא ניהל את מלון תל אביב וכן את בית המלון "אטלנטיק" שברחוב בן יהודה פינת בן הלל. המלון פוצץ בפיצוץ מכונית התופת ב-22 בפברואר 1948.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]