טטאמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חדר עם רצפת טטאמי

טטאמייפנית: 畳) הוא סוג שטיח המכסה את הרצפה בחדרים בסגנון יפני מסורתי. באופן מסורתי משתמשים בקש האורז על מנת ליצור את ליבת המשטח (אף על פי שכיום משתמשים אף בשביבי עץ או בפוליסטירן), ואותה מצפים בעשב סוף, וגודלם הוא אחיד, כשהאורך כפול מהרוחב. לרוב יהיו שולי הטטאמי רקומים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח טטאמי מגיע מהפועל טַטָאמוּ, שפירושו לקפל או לערום, ומבהיר שבראשית השימוש בהם היו הטטאמי מקופלים או נערמים. בתקופת הייאן נבנו החדרים המפוארים של בתי האריסטוקרטים עם רצפת עץ, ואלה נהגו לשבת על טטאמי. המנהג חלחל גם למעמד הסמוראים בתקופת קאמאקורה, והגיע לשיאו בתקופת אשיקאגה, אז נהגו לכסות את רצפת כל החדרים בטטאמי. חדרים אלה קיבלו את השם זאשיקי (座敷; מילולית, חדר ישיבה). רק לקראת המאה ה-17 הפכו הטטאמי פופולריים בקרב בני המעמדות הנמוכים יותר.

בבתים יפניים מודרניים ישנם מעט מאוד חדרי טטאמי, אם בכלל, ולרוב יש רק אחד. חדרים אלה מכונים ואשיצו, "חדר בסגנון יפני". עם זאת, נהוג ביפן למדוד את גודלו של חדר לפי מספר הטטאמי שנכנסים בו.

גודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודלו של הטטאמי משתנה בין חלקי יפן. באזור קיוטו גודלו של הטטאמי הוא לרוב 95.5 סנטימטרים על 191 סנטימטרים, והוא מכונה קיוֹמָה. באזור נגויה הגודל הוא לרוב 91 סנטימטרים על 182 סנטימטרים, ונקרא אָאינוֹמָה (מילולית, "באמצע"). באזור טוקיו גודל הטטאמי הוא לרוב 88 סנטימטרים על 176 סנטימטרים, ונקרא אדומה או קאנטומה. מבחינת עובי, השוני בין הסוגים השונים נע בין 5.5 סנטימטרים בקיוטו ל-6 סנטימטרים בטוקיו. חצי טטאמי נקרא האנג'ו, וטטאמי באורך שלושה רבעים מהתקן, המשמש בחדרי טקס התה היפני, נקרא דאימֶדטאמי.

סידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם חוקים בנוגע למספר הטטאמי בחדר ולסידורם בו. בתקופת אדו היו סידורים שנחשבו בעלי מזל, וכאלה שנחשבו מביאי מזל רע. הסידורים מביאי המזל הם אלה שנמצאים כיום בשימוש ביפן. בסידורים אלה יוצרים המפגשים בין הטטאמי צורת T, בעוד שבסוג השני יוצרים המפגשים צורת +.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]