טניה גרוטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טניה גרוטר
Таня Гроттер
מידע כללי
מאת דמיטרי יימץ עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור רוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה ספרות ילדים, פנטזיה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה אקסמו עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 2002 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טַנְיה גרוֹטֶררוסית: Таня Гроттер) הוא שמה של סדרת ספרי פנטזיה אפית שנכתבה על ידי הסופר הרוסי דמיטרי יימץ, וגיבורתה היא הנערה-המכשפה טניה גרוטר שלומדת בבית הספר טיבידוקס.

הספר "טניה גרוטר והבַּטְנוּן הקסום", שיצא לאור בשנת 2002, הוא הראשון מבין 15 מספרי הסדרה. כל אחד מהספרים מתעד שנת לימודים עמוסה בהתרחשויות ואירועים עלילתיים של טניה בבית הספר טיבידוהס לכישוף ולקוסמות. הסדרה נחשבת לפארודיה מוצלחת מאוד להארי פוטר ברוסיה ובחבר המדינות והסדרה נאסרה להפצה מחוץ למדינות הדוברות רוסית והסופר דמיטרי יימץ אף נתבע על ידי ג'יי קיי רולינג בגין גנבה ספרותית, מה שלא מנע ממנו מכתיבת ספרי המשך.

סדרת הספרים מגוללת את סיפורה של טניה גרוטר שהוריה נהרגו בידי המכשפה צ'וּמה-דלְטוֹרט, ששמה מעורר אימה בקרב הקוסמים, והללו מכנים אותה בשם "זו שאינה" ובכינויים אחרים. המכשפה לא הצליחה להרוג את טניה, כיוון שהיא מחצה את עקרב המוות וטניה הייתה מוגנת בידי קמע ארבעת היסודות. מנהל בית הספר טיבידוקס לקסמים, האקדמי סארדנאפאל צ'רנומורוב, משאיר אותה בתוך קונטרבס בפתח בית קרובי משפחתה היחידים, חבר הפרלמנט דורנייב. כל ילדותה עברה עליה בבית דורנייב ומעולם לא היה רגע מאושר בקטנותה - עד שנלקחה לבית הספר טיבידוקס, שהפך לבית האמיתי שלה.

עלילת הספרים חופפת ודומה מאוד לזו של עלילת ספרי הארי פוטר ובגינה נתבע הסופר דמיטרי יימץ, על ידי ג'יי קיי רולינג, אך לטענתו הסדרה היא פארודיה גמורה לסדרת ספרי הארי פוטר.

הסדרה זכתה גם לסדרת המשך בשם "מתודיוס בוסלאייב" (Мефодий Буслаев).

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר והבַּטְנוּן הקסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר והבַּטְנוּן הקסום (Таня Гроттер и магический контрабас) יצא לאור ב-2002 ומגולל את סיפורה של הילדה טניה גרוטר שגדלה אצל משפחת דורנייב, בגיל 10 מתברר לה כי היא קוסמת והולכת ללמוד בבית הספר טיבידוקס לכישוף. בבית הספר היא לומדת כשפים ורוכשת חברים חדשים (ואנקה וליאלקין ובָּאבּ יאגוּן). אלא שהרוע שהביא למות הוריה, לא נעלם לנצח - מישהו מחטט בחפציה, בחיפוש אחרי הקמע לארבעת יסודות, שהצילו אותה בעבר מידי המכשפה צ'וּמה-דלְטוֹרט. מתברר שהסכנה העתיקה נובאה בעבר בידי דרֵווניר.

טניה גרוטר והקומה הנעלמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה (שיצא אף הוא ב-2002) מתואר כי בית הספר טיבידוקס נהרס לגמרי. טניה נשלחת עם שניים מרוחות בית הספר לבית דורנייב. לבסוף כשהיא חוזרת אל בית הספר היא מגלה כי קומה שלמה נעלמה, יחד עם מי שהיה בה. היא מגלה כי מישהו מתוככי בית הספר מסייע למכשף צ'וּמה-דלְטוֹרט ושוב עליה לרתום את מיטב כוחותיה למאבק מולו.

טניה גרוטר ועלוקת הזהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר טניה גרוטר ועלוקת הזהב (שיצא ב-2003), מתאר כי לאחר שטניה הגשימה את הנבואה העתיקה של דרווניר, במהלך משחק "דרקונבול" (מן גרסה רוסית לקווידיץ'), מול כוכב הקבוצה היריבה, גוּרי פּוּפּר, הלה שובר את הקונטרבס הקסום, מה שיוצר היפוך עולמות; למנהל בית הספר מתמנה המכשפה צ'וּמה-דלְטוֹרט, טניה הופכת לתלמידתה האהובה ונשאבת אל הרוע. מנהל בית הספר סארדנאפאל נשלח למעצר על רצח הורי טניה. טניה מוכרחה לתקן זאת, ולשם כך תיאלץ לשבור את עלוקת הזהב.

טניה גרוטר וכס הדרווניר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר, שיצא ב-2003, מספר על היעלמות הקסם מהעולם. טניה ושני חבריה מוכרחים לברר מי גזל את הקסם ואת חפציו העתיקים של דרווניר. מורה חדשה בשם פודזי, מצטרפת לסגל ההוראה - והם מוכרחים לגלות מי הקוסם, לפני שיגיע הקץ על עולם הקסמים.

טניה גרוטר והאמגושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עץ החיים שנשתל על האי בויאן, שבו שוכן בית הספר טיבידוקס, נכרת והסימן היחיד ממנו הוא סגל האמגושים, רודפי הערפדים. טניה שלוחשת את כישוף הרוע משחררת רוח רעה ופותחת את המעבר לאלים העתיקים, המבקשים להשיב את העץ. על טניה למצוא את האמגושים - על מנת לא לחוות בזעם האלים.

טניה גרוטר ופטיש פֶּרוּן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מישהו עושה שימוש בפטישו של פרון, ונוטל את כשרונותיהם של בני האדם. מהקורבנות הראשונים נלקח היופי, הקסם והכוח. על טניה לגלות מי משתמש בפטיש ובידיה רמז אחד - פֶּרוּן ועליה לגלות מי הוא?

טניה גרוטר ומשקפי המצבט של נויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר ונעלי הקנטאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר וכישורי הפוסיידון[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר והרוך של אפרודיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר וטבעת הפנינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר וטיבידוקס המלא! פתגמים, ציטוטים ואמרות שפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולמה של טניה גרוטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר וקללת הנקרומאג[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר והספינקס הפטפטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

טניה גרוטר והיורש האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמיון להארי פוטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארי פוטר טניה גרוטר
הוריו (לילי וג'יימס פוטר) נרצחו על ידי הקוסם לורד וולדמורט הוריה נרצחו על ידי המכשפה צ'וּמה-דלְטוֹרט
הוא שרד כשהיה תינוק - והקוסם נעלם היא שרדה עוד בינקותה - והמכשפה נעלמה
הוא חשב שהוריו נהרגו בתאונת דרכים היא חשבה שהוריה נהרגו במפולת שלגים
יש לו צלקת מוזרה על המצח יש לה כתם לידה מוזר על אפה
השאירו אותו בפתח בית משפחת דארסלי היא ננטשה בפתח בית משפחת דורנייב
משפחת דארסלי התנהגה אליו בצורה רעה, אך פינקו את בנם דאדלי משפחת דורנב התייחסו אליה רע, אך אהבו את בתם פנלופה (פיפה)
בילדותו לא ידע דבר על קסמים וכישופים, עד שהוזמן לבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות בגיל 11 עד גיל 10 היא לא ידעה דבר על קסמים, עד שהוזמנה אל בית הספר טיבידוקס לקסמים
ההגעה אל בית הספר נעשית דרך רכבת האקספרס מרציף 9 ו-3/4 ההגעה אל בית הספר נעשית רק באמצעות טיסה והתעתקות
יש לו שני חברים טובים יש לה שני חברים טובים
הוא שחקן קווידיץ' ומצטיין בתעופה על מטאטא היא שחקנית דרקונבול מצוינת ומצטיינת בתעופה על קונטרבס
וולדמורט תר אחר אבן החכמים המוחבאת בהוגוורטס צ'וּמה-דלְטוֹרט תרה אחר קמע ארבעת היסודות, המוחבא כשומה על אפה של טניה
סצנות השיא מתרחשות מתחת לבית הספר סצנות השיא מתרחשות במרתפי בית הספר
הארי וחבריו נאבקים בוולדמורט ומשרתו טניה וחבריה נאבקים בצ'וּמה-דלְטוֹרט ומשרתהּ
הם מנצחים - אך אבן החכמים מושמדת הם מנצחים - אך הקמע מושמד

שאר ספרי הסדרה של טניה גרוטר לעיתים מתנגשים ודומים לעלילת ספרי הארי פוטר ולעיתים רק מושגים מסוימים. כך למשל, בית הסוהר לקוסמים בסדרת ספרי טניה גרוטר הוא בית הסהר דוּבּוֹדָאם; משרד הקסמים הוא מַגשְצֶ'סטבָה; הסוהרסנים (דמנטור באנגלית) הם דה-מנטים.

בדומה להארי פוטר, גם לטניה יצאו סדרת מוצרים קשורים ואף שני משחקי מחשב: טניה גרוטר והבטנון הקסום, טניה גרוטר והקומה הנעלמת.

הספר יצא לאור ברוסיה ובחבר המדינות בלבד, כאשר הוצאת הספרים "אקסמו" (Издательство Эксмо) מחזיקה בזכויות ההפצה. לספר היו בעיות קשות עם הפצתו מחוץ לגבולות רוסיה, בשל האשמות בדבר גנבה ספרותית, שהשמיעה מחברת ספרי הארי פוטר, ג'יי קיי רולינג. בשל הניסיון להדפיס את הספר בהולנד, הוא נתבע למשפט והפסיד והספר נאסר להפצה בכמה ממדינות האיחוד האירופי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טניה גרוטר בוויקישיתוף