קווידיץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דמויותיהם של הארי פוטר (משמאל) ושל דראקו מאלפוי (מימין) לבושים בחליפות קווידיץ', מתוך סדרת הסרטים

קווידיץ'מקור: Quidditch) הוא משחק כדור בדיוני, המופיע בסדרת הספרים "הארי פוטר". מטרת המשחק היא להשיג את מירב הנקודות. השגת נקודות מתבצעת בעזרת הדרכים הבאים: הכנסת "גולים" (העברת כדור המשחק דרך חישוק מסוים) ועל ידי תפיסת הסניץ' - כדור קטן וקשה לתפיסה, שעף במהירות ברחבי המגרש. קווידיץ' משוחק באוויר על מטאטאים, והוא מזכיר במספר מובנים את משחקי הכדור כדורגל, כדורסל ופולו. הקווידיץ' פופולרי באירופה,באוסטרליה ובניו זילנד.

חוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הקווידיץ' משוחק באוויר על גבי מטאטאים. בכל קבוצה ישנם שבעה שחקנים, ובכל משחק משחקות שתי קבוצות, אחת נגד השנייה. למרות היותו משוחק באוויר, מגרש המשחק תחום ויש לו גבולות מסוימים. מגרש המשחק הוא אליפטי וגדול, ובו יש שישה עמודים כשחישוק בראשם - שלושה בכל צד. הם מהווים את ה"שער" של כל קבוצה, ודרכם צריכה הקבוצה היריבה להעביר את כדור המשחק, הקוּאפל (כדור אדום הדומה בגודלו לכדור כדורגל). ישנם שלושה שחקנים הנקראים רודפים שתפקידם להעביר זה לזה את הקואפל ולצבור בעזרתו נקודות. העברת קואפל דרך שער מזכה בעשר נקודות. על חישוקים אלו שומר שחקן אחד בכל קבוצה, הנקרא "שומר", ותפקידו לעצור את הקואפל אם עומד להתבצע גול.

כדור הקואפל
מגרש קווידיץ' - בכל צד יש שלושה חישוקים, ויציעי צופים מקיפים את המגרש
הסניץ'

מלבד הקואפל, ישנם עוד שלושה כדורים בכל משחק - שני מרביצנים וסניץ' אחד. תפקיד המרביצן הוא להפיל כמה שיותר שחקנים מהמטאטאים שלהם. המרביצנים הם כדורים שחורים, הקטנים יותר מכדור הקואפל. תפקיד החובטים הוא לחבוט בכדורים אלו כדי להסיט אותם ממסלולם, במקרה שהם עומדים לפגוע בחבר קבוצתם, ולחבוט אותם לעבר חבר קבוצה יריבה.

הכדור הרביעי הוא הסניץ' - כדור זהוב וזעיר, שדומה בגודלו לאגוז מלך עם כנפיים שאינן פרושות כל הזמן. תפקיד המחפש הוא לתפוס את הסניץ'. הסניץ' בנוי כך שיהיה קשה לתופסו: ממדיו זעירים והוא מהיר מאוד. תפיסת הסניץ' מזכה את הקבוצה ב-150 נקודות, ולכן בדרך כלל הקבוצה שתפסה את הסניץ' מנצחת במשחק. רק תפיסת הסניץ' יכולה לסיים משחק קווידיץ', ולכן היו משחקי קווידיץ' שנמשכו אפילו חודשים מפני שאף מחפש לא הצליח לאתר אותו.

היסטוריה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

העדות הראשונה על משחק אשר ישנו דמיון בינו לבין קווידיץ' נמצאה בביצת קווירדיץ'. כבר אז היה קיים כדור הדומה דמיון רב לקואפל, אשר היה עשוי עור, ושתי אבנים גדולות אשר בקווידיץ' המודרני הפכו למרביצנים. את החישוקים החליפו גזעי עץ בהם ניסו השחקנים לתקוע את כדור העור.

כעבור מאה שנה, על פי עדות בדמות מכתב מאת קוסם בשם גודווין קנין, השתכלל אותו משחק אשר תואר מאה שנה לפני כן. למשחק כבר הוספו תפקידי הרודפים והחובטים, ואת גזעי העץ החליפו פחיות שהוצבו על עמודים ואשר בהן היו צריכים לפגוע בכדור העור. הסניץ' נכנס למשחק, על פי עדות בדמות מכתב ששלחה קוסמת בשם מודסטי רבנוט מקנט לאחותה, במשחק במעמד ראש מועצת הקסמים. אז הסניץ' עוד לא היה קיים, לכן באותה תקופה השתמשו בציפור קטנה וזריזה מאוד בשם סנידצ'ט, המזכירה מאוד את כדור הסניץ', אם כי היא עשויה בשר ודם. בעקבות ציד הסנידצ'ט ירד מספר ציפורים אלו בטבע והן הפכו לזן נדיר. ראש מועצת הקסמים באותה תקופה אסרה על ציד סנידצ'ים, והחל חיפוש אחר תחליף.

ממציא הסניץ' הוא בומן רייט ממכתש גודריק, אשר היה מומחה בכישוף מתכות ובזכות כישרונו יצר את הסניץ', אשר דומה מאוד בתכונותיו לסנידצ'ים אך הוא עשוי מתכת.

השינוי הבא במשחק הקווידיץ' היה הופעת חישוקי הקליעה. עד הופעת חישוקי הקליעה שיחקו עם סלי קליעה שניצבו על עמודים. שינוי זה היה האחרון במבנה מגרש הקווידיץ', ומאז נערכו שינויים רק בחוקי הקווידיץ' ושוכללו המטאטאים אשר שימשו לתעופה במשך המשחק.

עבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות שבע מאות עבירות אפשריות בקווידיץ, אך הרשימה המלאה לא פורסמה לעולם על מנת לא לתת לאנשים רעיונות. בגמר אליפות העולם 1473 בוצעו כל העבירות. חלקן:

  • הזנבה (blagging) - אחיזה במטאטא של שחקן יריב במטרה להאט את מעופו או להפריע לו.
  • הסטגה (stooping) - חדירה של כמה רודפים במקביל לאזור הקליעה.
  • ניגוף (blatching) - תעופה אל עבר היריב על מנת להתנגש בו.
  • תקיפה של השומר כשהקואפל אינו נמצא בתחום הקליעה.
  • חביטת מרביצן לעבר המחפש ברגע שתפס את הסניץ'.
  • חסימת מסלול של אחד מהשחקנים.
  • תפיסת הסניץ' בידי מי שאינו מחפש.
  • פגיעה ונדליסטית בקואפל לפני המשחק או במהלכו.
    מטאטא מסוג נימבוס 2001

אליפות העולם בקווידיץ'[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליפות העולם בקווידיץ'מתקימת באופן בדיוני מדי 4 שנים מאז שנת 1473. בספר הרביעי בסדרת ספרי הארי פוטר מתמודדות בגמר גביע הקווידיץ' נבחרות אירלנד ובולגריה. אירלנד מנצחת 170:160, למרות שהמחפש של בולגריה (ויקטור קרום) הוא זה שתופס את הסניץ'. כמו כן יצא ב-2003 משחק מחשב בשם "הארי פוטר: אליפות העולם בקווידיץ'" המאפשר לשחקן לשחק בהגוורטס ולאחר כך באליפות העולם בקווידיץ'.

המשחק הבדיוני הפך למשחק אמיתי וקווידיץ' שוחק לראשונה בשנת 2005.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]