הארי פוטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Harry potter hebrew logo.svg
שבעת ספרי הארי פוטר (הוצאה עברית)

הארי פוטראנגלית: Harry Potter) הוא שמה של סדרת ספרי פנטזיה אפית מצליחה שנכתבה על ידי הסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג, וגיבורה הוא הנער הארי פוטר. הראשון מבין שבעת ספרי הסדרה, "הארי פוטר ואבן החכמים", יצא בשנת 1997, והאחרון בסדרה, הארי פוטר ואוצרות המוות, יצא בשנת 2007.

כל אחד מהספרים מתעד שנת לימודים עמוסה בהתרחשויות ואירועים עלילתיים של הארי בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות. הסדרה מתאפיינת, בין השאר, ביצירת עולם חדש של מושגים ומונחים פרי דמיונה של הסופרת (וחלקם גם באים מהשפה הלטינית). על אף שקהל היעד העיקרי של הסדרה הוא ילדים ובני־נוער, הסדרה מעוררת עניין בקרב בני כל הגילאים.

הסדרה זוכה להצלחה יוצאת דופן, וספריה נמכרים במאות מיליוני עותקים בעשרות שפות ברחבי העולם. הספר מופיע בקביעות ברשימת עשרת הספרים הנמכרים בעולם, ועשה את רולינג לאחת הנשים העשירות בממלכה המאוחדת ולסופרת העשירה ביותר בעולם. סדרת הספרים גיבשה לעצמה קהל מעריצים עולמי גדול מאוד - דבר שהביא לשיווק מוצרים רבים הנוגעים לדמויות ולפרטי העלילה ולהפקת שמונה סרטי קולנוע מצליחים המבוססים על הספרים, שעד לשנת 2015, היוו יחדיו את סדרת הסרטים המכניסה ביותר בהיסטוריה של הקולנוע (שיא שנשבר ב־2015 על ידי היקום הקולנועי של מארוול). סדרת הספרים תורגמה לעברית על ידי המתרגמת גילי בר־הלל.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארי פוטר הוא ילד יתום, רזה וממושקף, בעל עיניים ירוקות כאזמרגד, שחי בבית דודתו ודודו, פטוניה וורנון דרסלי. יחד איתם מתגורר גם בן דודו של הארי, דאדלי דרסלי. דודיו שונאים אותו ואת שהותו בביתם ומקפידים לתת לו את היחס הגרוע ביותר. דאדלי, בן דודו של הארי הוא ילד מפונק ושמן שמקבל כל מה שהוא רוצה. דאדלי וחבריו נוהגים להכות ולהתעלל בהארי כמה שיותר. כמה ימים לפני יום הולדתו ה־11 הוא קיבל את המכתב הראשון בחייו. דודו ודודתו עושים כל שבכוחם למנוע מהארי לקרוא את המכתב, קוראים אותו בעצמם, ומודאגים מכך שכותב המכתב ידע שהארי ישן בארון שמתחת למדרגות שם הוא ישן כל חייו, לכן העבירו אותו לחדר השינה השני של דאדלי. לאחר שהם לא מצליחים לעמוד בעומס של עשרות המכתבים שמוחדרים לביתם, הם עוזבים את הבית לבקתה מבודדת באי בלב הים. ביום הולדתו ה־11 של הארי מגיע לאי רובאוס האגריד - שומר הקרקעות והמפתחות של בית הספר לכישוף ולקוסמות הוגוורטס בעצמו כדי למסור להארי את המכתב. האגריד מגלה לו שהוא קוסם אשר נולד להורים קוסמים (אמו, לילי, היא אחותה של פטוניה), ושהוריו לא נהרגו בתאונת דרכים, כפי שסיפרו לו דודיו, אלא נרצחו בקללה הממיתה על ידי קוסם האופל הגדול בכל הזמנים, הלורד וולדמורט (או לפי רוב המפחדים מפניו "זה שאין לנקוב בשמו" או "אתה־יודע־מי"). הלורד וולדמורט ניסה להרוג גם את הארי, אך אמו, לילי פוטר, הקריבה את עצמה למען הארי ובכך נתנה לו הגנה. אמנם הקללה שהטיל וולדמורט על הארי פוטר לא הרגה אותו, אך היא הותירה במצחו צלקת בצורת ברק וחלק מכוחותיו של הלורד וולדמורט נטבעו בצלקת. אותה קללה חזרה נגד שולחה ופגעה בוולדמורט עצמו, שנעלם ואיבד את כל כוחותיו. מאז הארי נחשב למפורסם בקרב כל קהילת הקוסמים, על כך שהוא הקוסם היחיד בהיסטוריה ששרד את הקללה ההורגת, ובכך הוא גם גרם למפלתו של וולדמורט. במכתב מפורטת רשימת הציוד של הארי לשנה הראשונה שלו הוגוורטס - בית הספר לכישוף ולקוסמות. את הציוד קונה הארי בסמטת דיאגון שבלונדון.

במשך שבע שנות לימודיו בבית הספר לקוסמות הוגוורטס, ובעיקר בשנתו האחרונה בה כבר אינו נמצא בבית הספר, המתועדות בספרים, מתרחש מאבק בין כוחות הטוב, שאותם מייצגים הארי פוטר וחבריו רון וויזלי והרמיוני גריינג'ר, בראשם מנהל בית הספר אלבוס דמבלדור, לבין כוחות האופל שמייצגים לורד וולדמורט ואוכלי המוות (תומכיו), כשוולדמורט מנסה לחזור ולהשתלט על קהילת הקוסמים. במשך הזמן מגלה הארי פוטר יותר ויותר על עולם הקוסמים, על הוריו המתים ועל המלחמה שהייתה בעבר אל מול וולדמורט ותומכיו, אוכלי המוות. הניצחון במלחמה הזו תלוי אך ורק בהארי.

בשנתו הראשונה בהוגוורטס המתוארת בספר הארי פוטר ואבן החכמים, הארי מתיידד עם רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר. שלושתם נלחמים בלורד וולדמורט, המנסה לחזור לעולם הקוסמים בעזרת אבן החכמים, שיכולה להפוך כל מתכת לזהב, ולייצר את סם החיים, שיכול להקנות לו חיי נצח.

בשנה השנייה המתוארת בספר הארי פוטר וחדר הסודות, מנסים הארי וחבריו למצוא את האחראי לתקיפות מסתוריות בבית הספר שגורמות לאיבון של כמה מתלמידי בית ספר, רוח רפאים וחתול. בסופו של דבר, הארי מתעמת עם האחראי לכך - זיכרון שמור של הלורד וולדמורט שהופיע בתור יומנו של טום רידל (שמו הראשון של וולדמורט ושל אביו) שהשתלט על ג'יני וויזלי וגרם לה לשחרר את הבסיליסק שגרם לאיבונים.

בשנה השלישית המתוארת בספר הארי פוטר והאסיר מאזקבאן הארי נחשף לראשונה לסנדקו, סיריוס בלק, אשר ישב שתים עשרה שנה בכלא הקוסמים, אזקבאן, לאחר שהופלל על ידי אוכל המוות פיטר פטיגרו (המוכר גם כ"זנב תולע") שבגד בו ובחבריו, והואשם ברצח קוסמים ומוגלגים ובהסגרת הוריו של הארי לוולדמורט. במקביל מתעמת הארי עם פיטר, שהיה חבר קרוב של הוריו ושל סיריוס, אך הסגיר אותם לוולדמורט.

בשנה הרביעית המתוארת בספר הארי פוטר וגביע האש מייצג הארי פוטר את בית ספרו בטורניר הקוסמים המשולש. בזמן שהארי מתמודד בטורניר, מתחזק וולדמורט וזומם לשוב למלוא כוחותיו. בסוף הטורניר, כאשר הארי נוגע בגביע יחד עם סדריק דיגורי (תלמיד נוסף שייצג את הוגוורטס) הוא משגר את הארי וסדריק הישר לידיו של וולדמורט אשר רוצח את סדריק. וולדמורט בעזרת משרתו, פיטר פטיגרו, משתמש בדמו של הארי כדי להעניק לעצמו גוף חדש ולהשיב לו כוחותיו. הארי והלורד וולדמורט נאבקים, אך הארי מצליח להימלט ממנו ברגע האחרון.

בשנה החמישית המתוארת בספר הארי פוטר ומסדר עוף החול מקים דמבלדור מחדש את מסדר עוף החול, שמטרתו להילחם בוולדמורט ובתומכיו. הארי פוטר וחברי המסדר מנסים לשכנע את קהילת הקוסמים שוולדמורט חזר לפעול, אך רוב הקוסמים אינם מאמינים להם ואף קוראים להם 'משוגעים'. בינתיים, בהוגוורטס, המורה להתגוננות מפני כוחות האופל (שמונתה בהמשך למפקחת העליונה מטעם משרד הקסמים), דולורס אמברידג', מאמללת את חייו של הארי ומתעללת בו, ומונעת לימוד מעשי בהתגוננות מפני כוחות האופל, והרמיוני, רון והארי מקימים את צבא דמבלדור. במהלך השנה מתאהב הארי בצ'ו צ'אנג. הארי וכמה תלמידים נוספים נלחמים בתומכיו של וולדמורט דבר שמוביל לקרב בין אותם תומכים לחברי מסדר עוף החול שבסופו סיריוס מת ולקרב נוסף בין וולדמורט לדמבלדור בתוך משרד הקסמים לעיני כל. בתום כל ההתרחשויות דמבלדור מגלה להארי כי טרם לידתו הייתה נבואה אשר אומרת כי וולדמורט והארי פוטר אינם יכולים להתקיים יחד בעולם ואחד מהם חייב למות בידי האחר.

בשנה השישית המתוארת בספר הארי פוטר והנסיך חצוי־הדם נמצאת המלחמה בין וולדמורט ותומכיו לבין שאר קהילת הקוסמים בעיצומה. הארי ודמבלדור יוצאים לחקור את עברו של וולדמורט כדי לגלות את נקודות התורפה שלו. הסוד הגדול של הלורד וולדמורט והדרך לנצח אותו הם ההורקרוקסים שלו. הורקרוקס הוא חפץ שבו נמצאת חלק מהנשמה של האדם שחפץ להישאר בחיים גם אם גופו מושמד. כדי להכין הורקרוקס, צריך להרוג אדם אחר כדי שהכישוף שמייצר את ההורקרוקס יעבוד. הארי וג'יני הופכים לזוג. לקראת סוף השנה מתחולל מאבק נוסף אל מול אוכלי המוות ובסופו המורה להתגוננות מפני כוחות האופל, לשעבר שיקויים, סוורוס סנייפ רוצח את דמבלדור.

בשנה השביעית המתוארת בספר הארי פוטר ואוצרות המוות (העלילה הראשונה אשר לא מתרחשת ברובה בין כותלי בית הספר) המלחמה בין וולדמורט ואוכלי המוות לבין מסדר עוף החול מגיעה לשיא. עוזריו של וולדמורט מנסים להרוג את הארי כבר כאשר הוא עוזב את הדרסלים לצמיתות. במשך שנה זו הארי, רון והרמיוני עוזבים את בית הספר ומחפשים את שבעת ההורקרוקסים של וולדמורט, בעקבות המשימה שהטיל דמבלדור על הארי לפני מותו, על מנת להשמידם ולהביא למותו של וולדמורט אחת ולתמיד. בנוסף, מגלה הארי פרטים חדשים על עברו של דמבלדור וכן הוא מגלה את האגדה על אוצרות המוות - שלושה חפצים קסומים שהאדם שמחזיק בשלושתם הוא אדון על המוות - החפצים הם גלימת ההיעלמות שנמצאת ברשותו של הארי, אבן האוב שמחזירה אנשים מן המתים ושרביט הסמבוק - השרביט החזק ביותר שקיים. הארי מגלה שגם הוא הורקרוקס. הארי מת וחוזר הפעם כהארי בלי החלק של וולדמורט בתוכו. הארי מאבד בשנה זו חברים קרובים כגון התנשמת הדוויג, רמוס לופין, נימפדורה טונקס, פרד וויזלי, אלאסטור "עין הזעם" מודי, דובי גמדון הבית ועוד. כמו כן, הוא מגלה פרטים נוספים על עברה של אמו ועל עברו של סוורוס סנייפ שנהרג על ידי וולדמורט בסוף הספר. בדו־קרב האחרון מביס הארי את וולדמורט.

בפרק האחרון שבספר, יש אחרית דבר שמספרת על חיי הארי וחבריו 19 שנים לאחר סיום העלילה:

ב־31 ביולי 2016 יצא הספר השמיני בסדרה, "הארי פוטר והילד המקולל" שמגולל את סיפורו של הארי 19 שנים לאחר הקרב עם וולדמורט בעוד עברו צף ועולה ובנו אלבוס נקלע להרפתקה חדשה ואפלה.[2] הספר מתחיל באפילוג של הספר השביעי, כאשר משפחת פוטר מגיעה לתחנת הרכבת ובנם של הארי וג'יני, אלבוס סוורוס, יוצא לשנתו הראשונה בהוגוורטס. בנו של הארי, אלבוס משובץ לבית סלית'רין ומתיידד עם סקורפיוס מאלפוי, בנם של דראקו מאלפוי ואסטוריה מאלפוי. השניים מחליטים לצאת למסע בזמן בניסיון להחזיר לחיים את סדריק דיגורי, הקרבן שנרצח בזמן טורניר הקוסמים המשולש במשימה השלישית והאחרונה על ידי לורד וולדמורט ולשם כך, נעזרים בדלפי דיגורי, בת דודתו של סדריק. לאחר החזרה הראשונה בזמן, הם מגלים כי מעשיהם בעבר גרמו לרון להתחתן עם פדמה פאטיל, להרמיוני להפוך למורה מרושעת להתגוננות מפני כוחות האופל, לאלבוס להיות בגריפינדור, לרוז ולהוגו לא להיוולד, ואילו במקומם לרון ולאשתו להוליד ילד אחר, פנג'ו. בנוסף לכל אלו, נאסר עליהם להיפגש והם מגלים כי סדריק עדיין מת. הם מחליטים לצאת לניסיון נוסף בזמן והפעם חוזר סקורפיוס לבדו. נודע לו כי מנהלת הוגוורטס החדשה, היא לא אחרת מאשר דולורס אמברידג', כי השלטון נתון בידי וולדמורט, הארי מת ולכן אלבוס לא נולד, כי סדריק אמנם חי אך הוא הפך לאוכל מוות ורצח את פרופסור לונגבוטום וכי פרופסור סוורוס סנייפ עוד בין החיים והוא אחד משלושת האנשים הבודדים הפועלים במחתרת נגד הלורד וולדמורט (ביחד עם רון והרמיוני). בפעם השלישית, סקורפיוס חוזר בזמן יחד עם פרופסור סנייפ, וביחד, הם מצליחים להחזיר את המצב לקדמותו. כאשר סקורפיוס ואלבוס מחליטים להשמיד את מחולל הזמן אשר בעזרתו נסעו בזמן, הם מאוימים על ידי דלפי, ומסתבר כי היא בת של וולדמורט שהביא ילדה עם אוכלת המוות הידועה לשמצה בלטריקס לסטריינג'. הם נאלצים לחזור בזמן שוב תחת איומיה ונתקעים שם, ביום שבו הוריו של הארי יועדו למות. השניים מצליחים לשלוח הודעה אל העתיד ובכך זוכים לעזרה מהארי, ג'יני, רון, הרמיוני ודראקו. השבעה חוזרים להווה וכולאים את דלפי. הספר בתרגום לעברית יצא ב־10 בנובמבר 2016.[3]

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטיבים חוזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר נקודות, החוזרות בעלילות של הספרים השונים. הנה כמה מהן:

 • בסוף כל הספרים הארי יוצא מהוגוורטס, או שנכנס לאזור סודי של הטירה, ואז מתרחש קרב קסמים כלשהו, לרוב עם וולדמורט. הספר השביעי שונה, כיוון שבו לאורך כל הספר הארי מחוץ לבית הספר (במסע לחיפוש אחרי ההורקרוקסים), ובסופו הוא חוזר אליו לקרב המכריע.
 • ברוב הספרים, הארי, רון והרמיוני חושדים במישהו, אך לבסוף מתברר שהפושע הוא אדם אחר, לא צפוי. דוגמאות: בספר הראשון נחשד סנייפ בניסיונות לגניבת אבן החכמים, והאשם הוא קווירל שתמך וחלק את גופו עם וולדמורט. בספר השני הם חושדים בדראקו מאלפוי בפתיחת חדר הסודות ומאוחר יותר ברובאוס האגריד, אך האשמה היא ג'יני וויזלי שמוחה נשלט על ידי הורקרוקס של טום רידל (ההורקרוקס נוצר לפני שוולדמורט שינה את שמו). בשלישי נחשד סיריוס בלק בהעברת מידע לוולדמורט שרצח הוריו של הארי והאשם הוא פיטר פטיגרו שפחד והעדיף לבגוד בחבריו ולא למות כפי שהם היו עושים למענו. ברביעי נחשד איגור קרקרוף, שהוא אוכל מוות בניסיון לרצוח את הארי, והפושע הוא ברטמיוס קראוץ' ג׳וניור, הבן של ברטמיוס קראוץ', עובד בכיר במשרד הקסמים, שהתחלף עם אמו וברח מאזקבאן בעזרתה. הוא התחזה להילאי הנודע, אלאסטור "עין הזעם" מודי, שבספר הזה כבר נחשב לקצת מטורף בעיני משרד הקסמים. נוסף לכך, לאורך כל הסדרה הארי חושד בסוורוס סנייפ כמי שנותר נאמן לאדון האופל, עד שנחשף כי למעשה הוא הגן על הארי כל חייו, כמי שהיה בנה של האישה שאהב יותר מכול.
 • בסופם של כמעט כל הספרים נערכת שיחת סיכום בין דמבלדור להארי, ובה מסביר דמבלדור את כל הדברים המוזרים בספר. היוצא מן הכלל הוא הספר השישי, שכן בסוף הספר השישי נרצח דמבלדור.
 • הארי ומאלפוי מתעמתים ברכבת בדרך להוגוורטס, בכל הספרים בהם הארי נוסע ברכבת (כולם חוץ מהשני שדרכו לתחנת הרכבת נחסמה על ידי גמדון הבית דובי שניסה למנוע ממנו להגיע להוגוורטס, והשביעי בו הארי כלל לא למד בהוגוורטס).
 • ברוב הספרים יש עלילת משנה, הנחשפת לאורך הספר, שמדברת על אירועים שקרו לפני זמן רב. דוגמאות: חייהם הצעירים ומותם של ג׳יימס ולילי פוטר נחשפים אל הארי בספר השלישי, חייו של וולדמורט כצעיר נחשפים בשני ובשישי, ובספר השביעי מתוארים חייו של דמבלדור בצעירותו.
 • בכל הספרים, הארי עוזב את הדרסלים לפני תחילת הלימודים שבאחד בספטמבר, והולך למקומות שונים - בעיקר ל"מחילה", בית משפחת ויזלי.
 • הארי מתאשפז במרפאה בשלב מסוים ברוב הספרים, ובחלקם גם רון או הרמיוני.
 • ברוב הספרים מתוארים חלומות או חיזיונות של הארי לפרטי פרטים, כאשר הם מדברים על פחדים שיש להארי, רגעים שחווה ואף לפעמים מחשבות ורגשות עזים של וולדמורט (למשל: בספר החמישי הארי רואה בחלומו את ארתור ויזלי מוכש במחלקת המסתורין על ידי הנחשית של וולדמורט, נגיני).

ביקורת ספרותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונים ממתינים מחוץ לחנות הספרים בדלאוור בחצות, ערב יציאתו לאור של הספר השישי בסדרה. תורים מסוג זה, הפכו לאחד מסימני ההיכר המפורסמים ביותר של הארי פוטר.

בתחילת פרסום הסדרה, "הארי פוטר" קיבל ביקורות חיוביות רבות, מה שתרם להפיכתו להצלחה מסחררת. למרות זאת, בשנת 2003 עם צאתו לאור של "הארי פוטר ומסדר עוף החול", זכה הספר לביקורות חריפות ממספר סופרים ואקדמאים מפורסמים. א.ס. בייאט כתבה מאמר ב"ניו יורק טיימס

על הספר הראשון בסדרה "הארי פוטר ואבן החכמים":

לא ספר אלא נס... הארי פוטר הקטן מצליח לנתק נערים ממשחקי המחשב ומקלטות הווידאו ולגרום להם לקרוא! רולינג הצליחה להוכיח שהשמועות על מותו של הספר היו מוקדמות בהחלט... אור גדול ניצת בליבותיהם של הורים ומחנכים...

בועז כהן, ידיעות אחרונות

הספר הוא ספר פולחן במלוא מובן המלה, וגיל קהל היעד שלו גמיש ביותר... רולינג יצרה דמות משכנעת להפליא, שאי־אפשר שלא לאהוב אותה ולרצות בטובתה לנצח...

יעל דר, הארץ

תגובות לסדרת הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר קבוצות נוצריות בארצות הברית הכריזו כי הספרים פועלים לקידום סגידה לשטן ולכישוף, ולפיכך הוקיעו אותם ואף שרפו אותם בפומבי. בין התגובות לתופעה זו בלט מאמר שפורסם בניו יורק טיימס בשנת 1999 של סופרת הילדים ג'ודי בלום הידועה במאבקה כנגד צנזורה בו יצאה להגנת סדרת הספרים, וכנגד הניסיונות לצנזרם.[4]

לעומת זאת, הכנסייה הקתולית הכריזה כי הספרים מלאים בערכים שהנצרות מקדשת, וכי העלילה הקלאסית של "הטוב נגד הרע" ברורה מאליה. עוד מחלוקות היו כשמספר נגזרות ספרותיות בלתי־מורשות של הסדרה נכתבו והופצו ברחבי העולם - כאלו המשתמשות בדמויות עצמן מהסדרה וכאלו המשתמשות במושגים דומים (כך למשל, מפורסמת הסדרה הרוסית על טניה גרוטר, המקבילה הרוסית שנאסרה להפצה מחוץ לרוסיה).

ספרות חובבים (פאנפיקשן - סיפורים המבוססים על קאנון מכל מדיום שהוא) רבה נכתבה בידי חובבי ומעריצי הסדרה, לרוב בכלי האינטרנט, כמו ה"שוגר קוויל" (עט הסוכר) או "פיקשן־אלי" (סמטת הסיפורת). "קראתי כמה מהם", אמרה בתגובה רולינג על התופעה, "מחמיא לי מאוד שאנשים אוהבים את הדמויות עד כדי כך". עוד תופעה נודעת אצל מעריצי האינטרנט של "הארי פוטר" הם ה"שידוכים" (shipping) הרומנטיים שנוהגים לעשות בין הדמויות, בין אם בסיפורים שכותבים ובין אם בפורומים הרבים של הסדרה - בין זוגות קיימים (הזוג פוטר), זוגות אפשריים וזוגות שקיים סיכוי קלוש שבאמת יתממשו.

בשנת 2015 התגלה עכביש מזן חדש והוא קיבל שם אריוביקסיה גריפינדורי על שמו של דמות מהספר.

תרגומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תרגומי הארי פוטר

בשל הצלחת הסדרה, זכו הספרים לתרגומים לשפות רבות. הספר הראשון בסדרה תורגם כבר ללמעלה מ־60 שפות, והוכנס לתוכניות לימוד שפה בבתי ספר שונים בעולם. הסדרה תורגמה אף ללטינית, יוונית עתיקה וגאלית סקוטית. התרגום לשפות אלה נעשה משיקולים אקדמים: ליצור חומר קריאה מודרני עבור הלומדים והעוסקים בשפות אלו. לעיתים תורגמה הסדרה למספר ניבים עבור אותה השפה. לדוגמה, התרגום שונה בברזיל ובפורטוגל, אף על פי ששתי הארצות דוברות פורטוגזית. לחלופין, בספרד תורגמה הסדרה גם לבאסקית וקטלאנית. סדרת הספרים "תורגמה" אף לאנגלית אמריקנית, כלומר, במקומות שבהם יש שימוש במילה או ביטוי שונה בניב האמריקאי הוחלפו מילים מסוימות. בישראל, הוצעו למכירה שתי הגרסאות בשפה האנגלית. הגרסה העברית תורגמה משפת המקור, אנגלית בריטית על ידי גילי בר־הלל ויצאה בהוצאת ידיעות אחרונות.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הארי פוטר (סדרת סרטים)

בשנת 1999, מכרה רולינג את הזכויות של הסרט לארבעת ספרי "הארי פוטר" הראשונים לחברת הסרטים האחים וורנר בעלות של מיליון ליש"ט. סטיבן ספילברג קיבל הצעה לביים את הסרט הראשון. את הסרט הראשון והשני ביים כריס קולומבוס, את השלישי אלפונסו קוארון, את הרביעי מייק ניואל ואת החמישי, השישי והשביעי דייוויד ייטס. בשנת 2000 נבחרו שלושה שחקנים, אנונימיים למדי, באודישנים מבין אלפי מתחרים. דניאל רדקליף, אמה ווטסון ורופרט גרינט נבחרו לתפקידים הארי, הרמיוני ורון בהתאמת אישיות מסוימת.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'יני ויזלי - אחותו הקטנה של רון ובהמשך חברתו של הארי כמאוהבת בו.
 • דראקו מאלפוי - אויבו של הארי בבית הספר.
 • נוויל לונגבוטום - חבר טוב של הארי ומורה לתורת הצמחים בהוגוורטס בעתיד.
 • לונה לאבגוד - מתחברת להארי בספר החמישי ("הארי פוטר ומסדר עוף החול") ושותפה פעילה בצבא דמבלדור.

מורי בית ספר הוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אלבוס דמבלדור - מנהל בית הספר לקוסמות הוגוורטס, נרצח בספר השישי. הוא רציני אך יודע לצחוק בזמן הנכון, לפעמים לא מבינים אותו.
 • פרופסור ברבג' - מורה לחקר המוגלגים.
 • רובאוס האגריד - שומר הקרקעות בהוגוורטס לאחר שסולק מבית הספר. החל מהספר השלישי מורה לטיפול ביצורי פלא בבית הספר הוגוורטס.
 • מינרווה מקגונגל - ראש בית גריפינדור, המורה לשינוי צורה והסגנית של דמבלדור.
 • פרופסור לופין - מורה להתגוננות מפני כוחות האופל (בספר השלישי). איש זאב, ובן זוגה של נימפדורה טונקס החל מהספר השישי.
 • סוורוס סנייפ - ראש בית סלית'רין, המורה לשיקויים והתגוננות מפני כוחות האופל (בספר השישי) ומנהל בית הספר לקוסמות הוגוורטס (בספר השביעי) ובספר השביעי מתגלה כטוב. נרצח על ידי וולדמורט.
 • דולורס אמברידג' - מורה להתגוננות מפני כוחות האופל בספר החמישי. בהמשך מונתה להיות המפקחת עליונה על הוגוורטס ולאחר מכן גם למנהלת.
 • גילדרוי לוקהרט - מורה להתגוננות מפני כוחות האופל בספר השני. הוא מציג את עצמו כקוסם מפורסם, אבל בפועל הוא שרלטן.
 • פרופסור קווירל - מורה להתגוננות מפני כוחות האופל בספר הראשון, נושא עמו את וולדמורט.
 • פרופסור סיביל טרלוני - מורה לגילוי עתידות. פוטרה על ידי דולורס אמברידג' בספר החמישי אך ממשיכה ללמד לאחר עזיבתה של אמברידג' את הוגוורטס יחד עם פירנזה הקנאטור.
 • פרופסור וקטור - מורה לכשפומטיקה.
 • פרופסור פליטיק - ראש בית רייבנקלו, מורה ללחשים.
 • פרופסור ספראוט - ראשת בית הפלפאף, מורה לתורת הצמחים.
 • פרופסור גרבלי פלנק - מורה מחליפה לרובאוס האגריד בטיפול ביצורי פלא.
 • פרופסור סלגהורן - מחליף את סוורוס סנייפ בלימוד שיקויים החל מהספר השישי, מקים מועדון ה"סלג סלבז".

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הארי פוטר - דמויות משנה

מורים להתגוננות מפני כוחות האופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם שנה הערות חי או מת
קוויריניוס קווירל 1 מת
גילדרוי לוקהרט 2 השתגע חי
רמוס לופין 3 איש זאב מת
אלאסטור "עין הזעם" מודי 4 מתחזה מת
דולורס אמברידג' 5 חיה
סוורוס סנייפ 6 מת
איימיקוס קארו 7 אוכל מוות חי

יצירות דומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובבי קומיקס הבחינו שהמיני־סדרה "The Books of Magic", שנכתבה על ידי ניל גיימן בשנת 1990, דומה מאוד לספריה של רולינג. בסדרה מגלה נער שחרחר וממושקף, ששמו טים האנטר, שהוא כנראה הקוסם החזק ביותר בעולם, לאחר שקוסם מבקר אותו, קונה לו ינשוף כחיית מחמד, ומלמד אותו כיצד להשתמש בכוחותיו. רולינג הכריזה רשמית שהיא לא הייתה מודעת לקיום הסדרה, וגיימן הודה שהוא מאמין שקווי הדמיון הם צירוף מקרים שנובע, ככל הנראה, מאותו אבטיפוס פנטסטי.

הספרים בסדרת "הארי פוטר" הושוו לספרים נוספים בסוגת הפנטזיה האפית בהם ל"ארץ ים" של אורסולה ק. לה גווין, ל"שר הטבעות" של טולקין, לספריה של דיאנה וין ג'ונס, לעבודותיו של פיליפ פולמן ולספר "מיו, מיו שלי" מאת אסטריד לינדגרן. רבים (ובהם הסופרת עצמה) רואים בהם מעין אגדה מודרנית, שבה משמשים בערבוב יסודות מיתולוגיים ויסודות ספרותיים מודרניים. בספרי "הארי פוטר" ניתן למצוא יסודות מיתיים בשימוש בסטריאוטיפ של המשפחה החורגת המרושעת ("סינדרלה"), וכן יסודות ספרותיים - כמו הבעת ביקורות שונות בספרים אלו. ספר נוסף הדומה מאוד הוא אריק רקס המבוסס על הסדרה הארי פוטר.

פוטרמור (Pottermore)[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוטרמור הוא האתר של רולינג שפותח בשיתוף עם סוני ואמור לשמש כעולם הקוסמות של "הארי פוטר" באינטרנט. באתר יש כתבי יד רבים של רולינג, הערות שכתבה וקטעים שלא נכנסו לספרי הסדרה. כמו כן, נמכרים באתר (דרך חנות מיוחדת) ספרים אלקטרוניים וספרי אודיו של כל סדרת הספרים. רולינג התנגדה במשך שנים להפצת ספריה בגרסה אלקטרונית, ולמרות זאת (ויש אומרים שעקב זאת) נחשבו ספריה למובילים ברשימת הורדות הספרים הלא חוקיות. בסופו של דבר, החליטה לעשות את המהלך בעצמה וללא תמיכת החנויות הגדולות. ספריה נמכרים ללא DRM ומוגנים בהגנה חברתית בלבד בצורת חותמת מים (watermark).

רשימת הספרים והסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תאריך יציאה לאור
ספר ספר עברי סרט
הארי פוטר ואבן החכמים 30 ביוני 1997 דצמבר 1999
(ספר מוקלט: יוני 2003)
נובמבר 2001
הארי פוטר וחדר הסודות 2 ביולי 1998 מרץ 2000 נובמבר 2002
הארי פוטר והאסיר מאזקבאן 8 ביולי 1999 יולי 2000 יוני 2004
הארי פוטר וגביע האש 8 ביולי 2000 אפריל 2001 דצמבר 2005
הארי פוטר ומסדר עוף החול 21 ביוני 2003 דצמבר 2003 יולי 2007
הארי פוטר והנסיך חצוי־הדם 16 ביולי 2005 דצמבר 2005 יולי 2009
הארי פוטר ואוצרות המוות 21 ביולי 2007 5 בדצמבר 2007 חלק ראשון: 18 בנובמבר 2010
חלק שני: 13 ביולי 2011

הארי פוטר בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיץ 2019 התקיים בקניון דיזנגוף סנטר אירוע לציון 20 שנה להגעת סדרת הספרים לישראל. בקניון הוצגה מהדורה חדשה של הספרים שיצאה לכבוד האירוע, וכן הוצגה במקום תערוכה של פריטים מקוריים מסדרת הסרטים. בנוסף, במקום נפתחה חנות פופ-אפ שבה נמכרו פריטי הארי פוטר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'יי קיי רולינג, The Tales of Beedle the Bard/מעשיות בידל הפייטן
 • ג'ק ת'ורן, Harry Potter and the Cursed Child/ הארי פוטר והילד המקולל

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "J. K. Rowling at Carnegie Hall Reveals Dumbledore is Gay; Neville Marries Hannah Abbott, and Much More". 20 באוקטובר 2007. 
 2. ^ הלם: ספר "הארי פוטר" חדש יגיע בקיץ, באתר ‏mako‏‏, ‏10 בפברואר 2016‏.
 3. ^ עמרי חורש, אחרי החגים: הארי פוטר החדש בעברית, באתר ynet, 28 בספטמבר 2016.
 4. ^ האם הארי פוטר מרושע? מאמרה של בלום שהופיע בניו יורק טיימס, באתר הבית של בלום