טרור קיברנטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Merge-arrows-3.svg מתקיים דיון בו מוצע לאחד את הערך לוחמת רשת עם ערך זה.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.

טרור קיברנטי, או סייבר טרור, הוא מונח המתאר פעולות טרור הנעשות באמצעות פלטפורמת רשת האינטרנט או מערכות ממוחשבות אחרות. ברובם המוחלט של המקרים, פעולות הטרור ישפיעו על פעילות מחשבים או רשתות תקשורת, אך במקרים קיצוניים עשויות אף להפיגע מערכות המונחות על ידי מחשב.

הטרור הקיברנטי הוא איום חדש הנכלל בתחום המתפתח של לוחמת הרשת.

רקע והגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדרת הסייבר טרור - בדיוק כמו הטרור עצמו - נתקלת בעמימות. אולם, אם טרור הוא אלימות נגד אזרחים, שמטרתה שינויים מדיניים; הרי ששימוש בסייברספייס כדי לבצע מעשי אלימות הפוגעים באזרחים, כשהמטרה היא להשיג מטרה פוליטית, חברתית או מדינית - הוא הנכנס תחת המונח "סייבר טרור" (שילוב של המונחים "סייבר" ו"טרור").

כך למשל, פעילות באינטרנט נגד אתרי ממשל, לא תמיד יכולה להיחשב כסייבר טרור. כשבשנת 2000 פרצה קבוצה של ישראלים לאתריהם של חזבאללה וחמאס והפילה אותם, פרצו בתגובה האקרים פלסטינים לאתרים של ממשלת ישראל ושל מוסדותיה והחדירו לתוכם וירוסים. פעילות כזאת אינה יכולה להיחשב כסייבר טרור, מאחר שלא מדובר בפגיעה - ישירה או עקיפה - במטרות אזרחיות.

כמו בטרור רגיל, פגיעות ואיומים נגד רשתות ממוחשבות שבכוחן לפגוע או להפחיד, והם מכוונים נגד מטרות אזרחיות, ייחשבו לסייבר טרור. אך בעוד הטרור הקונבנציונאלי השתמש מאז ומקדם באמצעים פיזיים, הרי שהטרור המשתמש בלוחמת סייבר, פועל במרחב הקיברנטי.

התבססות האינטרנט כרשת התקשורת וכבסיס הפעולה העיקריים של האנושות המודרנית, הביאה לכך שפגיעה באמצעות תקשורת מחשבים במערכות ממוחשבות, עלולה להיות הרת אסון. תרחישי הבלהות האפשריים באמצעות לוחמת מידע, הם עצומים - כשפגיעה ברשת ממוחשבת אחת או יותר של מדינה מסוימת, עשויה לשתק אותה כליל. כך למשל, חדירה של גורמי טרור למערכות המחשוב המנהלות את התשתיות (מים, חשמל וכדומה) במדינה מסוימת, עשויה להביא לשיתוק כלל התשתיות במדינה, כשהפגיעה האנושה באזרחיה, תהיה רק אחת מתוצאותיה.

גם מבלי לפעול בסייבר טרור, מספק האינטרנט לגורמי טרור אפשרויות המסייעות למטרתם, דוגמת תעמולה, לוחמה פסיכולוגית, גיוס משאבים (אנשים, כספים) ותקשורת יעילה. אך, האפשרות של לחימה ופגיעה באמצעות סייבר, היא פוטנציאל גבוה הרבה יותר לטרור, כששיקולי העלות מול תועלת לעומת טרור רגיל, עשויים להמריץ גורמי טרור להשתמש בו. המשאבים הדרושים כדי לבצע פעולות טרור קונבנציונליות (שימוש בנשק, חטיפת בני ערובה וכדומה), יקרים וקשים להשגה עשרות מונים מאלה הדרושים לשם ביצוע סייבר טרור (המתבצע באמצעות כישורי האקינג ומחשב).

כשנאט"ו השתתף במלחמת קוסובו, הותקפו אתרים ומחשבים של הארגון, וכן של ארגונים ומוסדות אזרחיים אחרים שתמכו בפעילות נאט"ו. זוהי דוגמה לסייבר טרור שקרה בעבר.

פוטנציאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שמדינות משקיעות מאמצים עצומים כדי להגן על המערכות הממוחשבות המנהלות את כל התשתיות, ואבטחת מידע הפך למושג בלתי נפרד מהשימוש באינטרנט; הרי שהיכולת לחדור ולפרוץ כל הגנה ואבטחה, גדלה יחד עם שיפורי האבטחה עצמם. למעשה, יכולת האבטחה ויכולת הפריצה מתחרות זו בזו, ונדרשים מאמצים רצופים ויומיומיים כדי להגן על מחשב מפני אפשרות של פריצה.

הוכח בעבר שגם פריצה לאתרים מוגנים ביותר היא אפשרית, ולעתים מספיק אדם אחד עם כישורים מתאימים המסוגל לעשות זאת. כך, לדוגמה, היה במקרה האנלייזר - כשאדם בודד הצליח להיכנס למערכות ממוחשבות רבות ועתירות אבטחה לכאורה.

במאה ה-21, כמעט כל פעילות המשרתת את האזרחים מבוססת על פעילות ממוחשבת הקשורה באופן כזה או אחר לאינטרנט: החל מתעשייה, כלכלה וחברה וכלה בשירותי חירום כשירותי רפואה תשתיות מים, חשמל, גז ותקשורת. כך, פוטנציאל הפגיעה בסייבר ספייס הוא עצום, והוא רק הולך וגדל יחד עם הטכנולוגיה המתפתחת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]