יהושע יהלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית
אנדרטת גדוד 134 בעין זיוון, שעליה הונצח שמו של יהושע יהלום

רב-סרן יהושע יהלום (28 ביולי 1943 - 11 באוקטובר 1973) היה קצין צה"ל, אשר לחם בחזית רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, שבה נהרג. הוא עוטר על לחימתו בעיטור המופת.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהושע (שוקה) פינקלשטיין נולד בקריית מוצקין. משפחתו עברה לקיבוץ מעוז חיים. למד בפנימייה צבאית. ב-1961 גויס לצה"ל, עבר קורס קציני חיל רגלים, קורס קציני חרמ"ש וקורס מפקדי פלוגות שריון. השתתף כאיש מילואים במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה.

יהלום עבד בענף הכותנה במעוז חיים ועמד להתחיל ללמוד בפקולטה להנדסה בטכניון. היה נשוי ואב לשלושה ילדים.

בפרוץ מלחמת יום הכיפורים היה מפקד פלוגת ג'יפים בגדוד הסיור 134 שבחטיבה 179. יחידתו עסקה בהכוונת הטנקים לעבר האויב ובפינוי נפגעים. לאחר שנפגעו מפקדי פלוגות רבים בחטיבה דרש יהלום לקבל פיקוד על פלוגת טנקים. בקשתו נענתה אף על פי שלא הייתה לו הכשרה מקצועית מתאימה והוא מילא את תפקידו היטב.

ב-11 באוקטובר השתתפה פלוגתו של יהלום בקרב ההבקעה של אוגדה 210 לסוריה. תחת אש ארטילרית סורית כבדה הוא הוביל את הפלוגה לעבר הכפר חאן ארנבה. בקרבת קו ההגנה הסורי הקדמי נפגע הטנק של יהלום והוא נהרג.

לאחר המלחמה הובא יהלום לקבורה בקיבוצו מעוז חיים.

בספטמבר 1975 עוטר יהלום לאחר מותו בעיטור המופת.

שמו של יהלום הונצח על גבי מספר אנדרטאות, וביניהן באנדרטת יד לשריון, אנדרטת גדוד 134 בעין זיוון, אנדרטת נופלי הטכניון והאנדרטה בקיבוצו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שוקה - יהושע יהלום: נולד ביום כ"ו תמוז תש"ג (1943)... נפל ביום חמישי ט"ו תשרי תשל"ד (11.10.73) בפריצה לסוריה, ליד חאן-ארנבה, מעוז חיים, תשל"ח
  • איך נפלו גברים ויאבדו כלי מלחמה: לזכר אנשי האזור ובניו שנפלו במלחמת יום הכיפורים, המועצה האזורית בקעת בית שאן, תשל"ה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]