לדלג לתוכן

יואנסוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יואנסוס
Iohannes
לידה המאה ה-4
אקוויליה, איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה להורג יוני או יולי 425
אקוויליה, איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה האימפריה הרומית המערבית
דת נצרות
קיסר האימפריה הרומית המערבית
20 בנובמבר 423מאי 425
(כשנה)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יואנסוסלטינית: Iohannes; המאה ה-4יוני או יולי 425) היה קיסר האימפריה הרומית המערבית בין השנים 423–425.

במותו של קיסר רומא המערבית, הונוריוס, קיסר רומא המזרחית תאודוסיוס השני היסס בלהכריז על מות דודו. בזמן שברומא המערבית הייתה באינטררגנום, קסטינוס אשר היה פטריקיוס בתקופתו של הונוריוס הכתיר אדם בשם יואנסוס כקיסר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יואנסוס בזמן הפיכתו לקיסר היה פריסימסריוס נוטריורום (primicerius notariorum) או עובד ציבור. ההיסטוריון פרוקופיוס תיאר אותו כ"עדין, בעל מימון רב ובעל יכולת לבצע מעשים אמיצים". ובניגוד לשושלת התאודוסיאנית גילה יואנסוס סבלנות אל כל זרמי הנצרות.

כבר מהכתרתו, היה מעמדו של יואנסוס כקיסר לא יציב. בגאליה הפרפקט הפרטוריאני של יואנסוס נרצח לאחר מרידה של החיילים, ובאפריקה גנרל בשם בוניפטיוס עצר צי שסחב תבואה שהיה אמור להגיע לרומא.

"אירועי שלטונו של יואנסוס לא ברורים כמו מקורו", כותב ג'ון מתיוס, ולאחר מכן מספק רשימה של פעולותיו הידועות של השליט בפסקה אחת. יואנסוס הוכרז ברומא ומשחקים פראטוריאנים סופקו. לאחר מכן העביר יואנסוס את בסיס הפעילות שלו לרוונה, בידיעה שהאימפריה המזרחית תפגע מכיוון זה. יש אזכור למסע נגד אפריקה, אך גורלה, שנחשב ללא הצלחה, אינו מתועד. בגאליה נראה שהוא הגיש אנשי דת לבתי משפט חילוניים.

יואנסוס קיווה שיוכל להגיע להסכם עם הקיסר במזרח, אך כאשר תאודוסיוס השני העלה את בן דודו ולנטיניאנוס השלישי, קודם לקיסר, לאחר מכן לאוגוסטוס (ללא ספק מהשפעת אמו של ולנטיניאנוס גאלא פלקידיה), הוא ידע שהוא יכול היה לצפות רק למלחמה. בסוף שנת 424, נתן לאחד מעוקביו הצעירים והמבטיחים ביותר, אטיוס, משימה חשובה. אטיוס, מושל הארמון באותה תקופה, נשלח להונים, איתם חי כבני ערובה קודם לכן, כדי לבקש עזרה צבאית.

בזמן שאטיוס נעדר, צבא האימפריה המזרחית עזב את סלוניקי לכיוון איטליה, ועד מהרה חנה באקוויליה. למרות שהמקורות העיקריים מציינים כי רוונה נפלה לתקיפתם – יוחנן מאנטיוכיה סיפר כי רועה צאן הוביל את צבאו של הגנרל אספר בבטחה בין הביצות שהגנו על העיר. סטיוארט אוסט סבור כי אביו של אספר, ארדבוריוס, שנתפס על ידי יואנסוס,שכנע את חיל המצב של רוונה לבגוד בעיר. הקיסר יואנסוס הובא לאקוויליה שם תחילה נחתכה ידו, אחר כך הוא הוצג לאנשים רכוב על חמור בהיפודרום כעלבון. לאחר עלבונות ופציעות נוספות, נערף ראשו של יואנסוס בסביבות יוני 425.

שלושה ימים לאחר מותו של יואנסוס, שב אטיוס בראש צבא הוני גדול. לאחר התכתשויות, פלקידיה, בנה ולנטיניאנוס ואטיוס הגיעו להסכמה שביססה את הנוף הפוליטי של האימפריה הרומית המערבית לשלושים השנים הבאות. ההונים שולמו ונשלחו הביתה, בעוד אטיוס קיבל את התפקיד מגיסטר מיליטום. ההיסטוריון אדריאן גולדסוורת'י כתב כי "נדרשה מערכה מאומצת של גורמים חזקים של הצבא והצי המזרח-רומאי, בנוסף למינון הוגן של בגידה", כדי להביס את יואנסוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יואנסוס בוויקישיתוף