יוהאן ואלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוהאן ואלר
Johan Vaaler
לידה 15 במרץ 1866
Aurskog-Høland Municipality, נורווגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 14 במרץ 1910 (בגיל 43)
כריסטיאניה, נורווגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תרומות עיקריות
מהדק נייר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מהדק הניירות שנרשם כפטנט על ידי ואלר ב-1899 וב-1901.

יוהאן ואלרנורווגית: Johan Vaaler;‏ 15 במרץ 1866 - 14 במרץ 1910) היה ממציא נורווגי, פקיד פטנטים והמנהל משנת 1892 ועד מותו של משרד "פטנטי ברין" בקריסטיאניה[1]. לעיתים קרובות הוא מזוהה בטעות כממציא מהדק הניירות מסוג Gem הנפוץ, המוכר במשך יותר ממאה שנים.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ואלר נולד ב"אאורסקוג" כבנו של איכר. בשנת 1899 תכנן סוג של מהדק ניירות והגיש בקשה לרישום הפטנט בגרמניה ב-12 בנובמבר של אותה שנה. בקשתו אושרה ב-6 ביוני 1901[2][3]. הוא גם הגיש בקשה לרישום הפטנט בארצות הברית ב-9 בינואר 1901. האישור על רישום הפטנט באמריקה הוענק לו ב-4 ביוני 1901[4].

ללא ידיעתו של ואלר, "חברת ייצור Gem בע"מ" הבריטית ייצרה מהדק ניירות שימושי יותר, אבל המוצר שלהם עדיין לא שווק באותה עת בנורווגיה. העיצוב שלו היה טוב פחות ממתחרהו הבריטי, משום שלא היו בו שתי לולאות מלאות של התיל. ואלר הצליח כנראה לרשום את העיצוב שלו כפטנט בחו"ל, למרות קיומו של מוצר טוב יותר, מכיוון שרשויות הפטנטים באותה תקופה היו ליברליות למדי באישור כל שינוי שולי בהמצאה קודמת כ"פטנט"[5]. מספר סוגים של מהדקי ניירות נרשמו כפטנטים בארצות הברית מאז 1867[6], אבל סוג "Gem" לא היה רשום אז (ומעולם לא היה רשום) כפטנט. כעובד במשרד "פטנטי ברין" בקריסטיאניה, ואלר הכיר את החקיקה והנהלים בנוגע לפטנטים בנורווגיה. הסיבות שלו לרישום הפטנט מחוץ לארצו אינם ידועות, אך ייתכן שהיה לו ביטחון עצמי מוגזם בנוגע להמצאתו והוא רצה להבטיח לעצמו את זכויות המסחר הבינלאומיות. כמו כן, הוא יכול להיות מודע לכך שיצרן נורווגי יתקשה להציג המצאה חדשה בחו"ל, החל בשוק הביתי הקטן. סביר מאוד שתוך זמן קצר הוא התאכזב קשות כאשר ראה את סגנון "Gem", הטוב בתכנונו מהמצאתו שלו, שככל הנראה הוצג בנורווגיה עוד במהלך חייו שלו[7]. לא ידוע אם ניסה ליצור קשר עם יצרנים פוטנציאלים בנורווגיה או בחו"ל, וחוסר יוזמה זה נראה כאישור לכך הוא למד במהרה שמהדק מעולה כבר היה קיים. הפטנט שלו פג בשקט ובינתיים סגנון "Gem" כבש את העולם כולל בארצו, שם יצרן קרסים לדגים נורווגי יצר יחד עם בנו מהדקי ניירות מסוג Gem מאז 1928[8]. ואלר נפטר בקריסטיאניה.

התפתחות המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון השגוי שואלר הוא שהמציא את מהדק הניירות התפרסם בנורווגיה לאחר מלחמת העולם השנייה ומצא את דרכו לתוך אנציקלופדיות מסוימות[9]. אירועי המלחמה תרמו רבות למעמדו המיתי של מהדק הניירות. הפטריוטים לבשו אותם על דשיהם כסמל של התנגדות לכובשים הנאצים ולשלטונות הנאציים המקומיים כאשר סימנים אחרים של התנגדות, כמו סיכות עם סמלו של מלך נורווגיה הגולה, הוקון השביעי או סיכות של דגל נורווגיה נאסרו. המהדקים נועדו לציין סולידריות ואחדות ("אנו קשורים יחדיו"). הסמליות שלהם הייתה ברורה עוד יותר מכיוון שהמילה בנורווגית למהדקי ניירות משמעותה גם אוגדים, מחברים ("binders"). מי שלבשו אותם עדיין לא ראו בהם סמלים לאומיים, מכיוון שהמיתוס שלהם על כך שהם המצאה נורווגית לא היה ידוע כלל באותה עת. לבישת המהדקים נאסרה תוך זמן קצר ועונידהם הסתכנו בעונש חמור.

בשנת 1989 אנדרטה של מהדק ניירות ענקי, בגודל של כמעט שבעה מטרים, הוקמה בקמפוס של המכללה למסחר ליד אוסלו לכבודו של ואלר, תשעים שנה אחרי שההמצאה שלו נרשמה כפטנט. למרות שהאנדרטה הוקמה לכבודו של ואלר המהדק שהיא מציגה הוא מהדק ניירות מסוג Gem, ולא המהדק שנרשם כפטנט על ידי ואלר. החגיגה של המצאת מהדק הניירות, על ידי ממציא נורווגי לכאורה, הגיעה לשיאה בשנת 1999, 100 שנים לאחר שואלר הגיש את בקשתו לרישום הפטנט בגרמניה. בול הנצחה לזכר כך הוצא באותה שנה, הראשון בסדרה על כושר ההמצאה הנורווגי. הרקע של הבול מראה העתק של רישום הפטנט במשרד הפטנטים הגרמני "Patentschrift". עם זאת, המהדק שבקדמת התמונה הוא לא מהדק הניירות שמתואר על מסמך זה, אלא של מהדק ניירות מסוג "Gem" הנפוץ. בשנת 2005, אנציקלופדיית הביוגרפיות הלאומית של נורווגיה (Norsk biografisk leksikon) פרסמה את הביוגרפיה של יוהאן ואלר, כממציאו של מהדק הניירות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הנרי פטרוסקי, חפצים שימושיים, הוצאת עם עובד, 1995. כולל היסטוריה מקיפה על התפתחות העיצוב של מהדק הניירות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Holst, W.: "Johan Vaaler", Studentene fra 1887, Kristiania 1912
  2. ^ Foss, Halvard: "Den frittstående oppfinner", Styret for det industrielle rettsvern 50 år, pp 188-195, Patentstyret, Oslo 1961, p. 190
  3. ^ Espacenet - Bibliographic data
  4. ^ Petroski, Henry: The Evolution of Useful things, New York 1993, p. 61
  5. ^ Petroski, Henry: "The Evolution of Artifacts", American Scientist, Volume 80, 1992, pp. 416–20
  6. ^ Early Office Museum web site, unknown author, http://www.earlyofficemuseum.com/paper_clips.htm. Consulted on July 2, 2008
  7. ^ מקורות שמאשרים הנחה זו טרם נמצאו, אך סגנון "Gem" היה ידוע בשוודיה מוקדם מספיק כדי להפוך את המילה לגנרית עבור כל מהדק ניירות שם, כך שסביר להניח שאם הוא היה ידוע בשוודיה אז הוא גם היה בנורווגיה באותו זמן בערך.
  8. ^ Oppland Arbeiderblad 24.04.2007: "Mustad har laget binders i snart 80 år". http://www.oa.no/nyheter/article2732145.ece Consulted May 9, 2009.
  9. ^ Binders" in Aschehougs konversasjonsleksikon, Oslo 1974, Vol. 2, p. 695