יום הטבעונות העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוכן "מיטאאוט" שבו מחלקים לעוברים ושבים טעימות מאוכל טבעוני ועלוני הסברה, הפארק הלאומי, רמת גן, 2014

יום הטבעונות העולמיאנגלית: World Vegan Day) חל ב-1 בנובמבר, והוא מצוין ברחבי העולם בהתכנסויות, פיקניקים ואירועי ספורט, לצד פעילות למען בעלי החיים, בריאות האדם ושמירת כדור הארץ. יום זה מסיים חודש של מודעות שמתחיל ביום הצמחונות העולמי שחל ב-1 באוקטובר.

יום הטבעונות העולמי הוכרז ב-1994 על ידי האגודה הטבעונית הבריטית. תחילה הוצע לציין את היום ב-2 בספטמבר שהוא יום הולדתו של דונלד ווטסון מייסד האגודה, אך ווטסון סרב, ובמקום זה הוכרז על ה-1 בנובמבר, שהוא סמוך לתאריך ייסודה של האגודה. יום זה ציין גם 50 שנה לקיומה, וב-2014 ציין יום זה 70 שנה לטביעת המונח האנגלי "Vegan" - טבעוני. לואיס וואליס, נשיאת האגודה אמרה שאהבה את התאריך שנבחר גם משום שהוא מתלכד עם ליל כל הקדושים ועם יום המתים שנחגג במקסיקו ומדינות אחרות, שהם אירועים שמבשרים טובות[1].

במדינת ישראל מציינים את יום הטבעונות בבילויים במסעדות או בפיקניקים ובאירועי ספורט, פעילים מקימים דוכני "מיטאאוט" (meatout) שבהם הם מגישים לעוברים ושבים דוגמאות של אוכל טבעוני מסוגים שונים, ומסעדות טבעוניות מקיימות ביום הזה מבצעים מיוחדים[2].

בבריטניה היום נחגג באוסף אירועים כמו תחרות כדורגל טבעונית, הרצאות, תצוגות של מוצרים טבעוניים מוכרים וגם חדשים, ופתיחה של יוזמות אקטיביזם חדשות[3].

בגרמניה מציינים את היום בערים שונות על ידי דוכנים, חלוקת טעימות טבעוניות, הסברה, ואירועים חברתיים[4].

דוכן הסברה וטעימות לכבוד יום הטבעונות העולמי בקרלסרוהה גרמניה, 2015

בבוסטון שבארצות הברית מתקיים ביום הזה מדי שנה פסטיבל אוכל טבעוני בהשתתפות אלפי אנשים, ובו יצרנים מוכרים את המוצרים שלהם ומחלקים דוגמאות[5].

בחצי הכדור הדרומי, במלבורן אוסטרליה, נחגג יום הטבעונות העולמית מאז 2003 בשלל אירועים[6]. באינברקרגיל בניו זילנד קבוצות טבעונים מפרסמות פוסטרים ברחובות ומחלקות מוצרים טבעוניים ובין היתר טופו לקצבים, ומקיימת פיקניקים המוניים[7]. באורוגוואי פעילים מחלקים טעימות וחומרי הסברה[8].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Foodlogo.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מזון. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.