ליל כל הקדושים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
ליל כל הקדושים
Halloween
ג'ק-או-לנטרן - דלעת אשר רוקנה מתוכנה, פרצוף מפחיד נחתך בצדה האחד ונר דולק מאיר בתוכה - מנהג נפוץ בליל כל הקדושים
ג'ק-או-לנטרן - דלעת אשר רוקנה מתוכנה, פרצוף מפחיד נחתך בצדה האחד ונר דולק מאיר בתוכה - מנהג נפוץ בליל כל הקדושים
שמות נוספים האלווין, ערב יום כל הקדושים, ערב יום כל הקדושים והנשמות
סוג חג עממי / חג נוצרי
סיבה זיכרון לכל הקדושים הנוצרים והנשמות
חוגגים בעיקר במדינות אנגליה, אירלנד, צפון אירלנד, סקוטלנד, ויילס, קנדה וארצות הברית
חגיגות תחפושות מפחידות, תעלול או ממתק, ג'ק-או-לנטרן
מתקשר עם פסטיבל המתים, יום כל הקדושים, יום כל הנשמות
מועד החג עממי / חג נוצרי
תאריך התחלה 31 באוקטובר
תאריך סיום יום כל הנשמות
בית מגורים אמריקאי מקושט לכבוד ליל כל הקדושים

ליל כל הקדושים או האלוויןאנגלית: Halloween) הוא חג עממי, ככל הנראה מהמורשת הקלטית-גאלית, הנחגג בערבו של ה-31 באוקטובר, שהוא הערב שלפני חגם של הנוצרים-הקתולים המערביים לציון יום כל הקדושים, וסוף היום שמקצת נוצרים-פרוטסטנטים מציינים כיום הרפורמציה. החג נהוג בעיקר באיים הבריטיים ובצפון אמריקה, אולם מתחילת המאה ה-21 הפך נפוץ יותר ברחבי העולם בזכות תרבות הפופ האמריקאית.

יש הסוברים כי מנהגי ההאלווין הגיעו מחגיגות הקציר של הקלטים ועל כן יש להם שורשים פגאניים, בייחוד הפסטיבל הגאלי סאמהיין, ובמשך השנים החגיגות עברו תהליך של התנצרות עד שהגיעו לגלגולן הנוכחי כליל כל הקדושים.

מנגד, יש אקדמאיים התומכים בהשקפה שליל כל הקדושים החל כחג נוצרי בפני עצמו.

מקורות החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו הנוצרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו הנוצרי של החג הוא היותו ערב "יום כל הקדושים" המצוין ב-1 בנובמבר. כבר במאות הראשונות לספירת הנוצרים, צוין על ידי הכנסיות הנוצריות השונות "חג הקדושים", שהוקדש לזכר כל הקדושים ומי שמצאו את מותם בשל אמונתם בנצרות. מועד החג לא היה אחיד עד המאה השביעית לספירה הנוצרית, בתקופתו של האפיפיור בוניפקיוס הרביעי. האפיפיור חנך בתאריך 1 בנובמבר את הפנתאון ברומא, שהיה קודם היכל פגאני, והקדישו כ"כנסיית מרים הקדושה של הקדושים המעונים". מאז מצוין "יום כל הקדושים" בכל שנה ב-1 בנובמבר. התאריך נבחר, כפי הנראה, גם בשל קרבתו לחג הפגאני הקלטי שצוין בצפון אירופה. ערבו של אותו יום הוא 31 באוקטובר, שהוא מועד החג הקלטי. בהיותו ערב "חג כל הקדושים" הוא קרוי "ליל כל הקדושים".

מקורו האירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו האירי של החג נשען, ככל הנראה, על חגיגות השנה החדשה בימי הקלטים - Samhain, שבו מקובל היה לחשוב כי הרוחות מהלכות על הארץ כי בלילה זה עולם הרוחות קרוב ביותר לעולם החיים. מכשפות ובעלי כוחות על טבעיים אחרים עדיין נזכרים בכל רחבי אירלנד בשעה שילדים בתחפושות מפחידות שונות סובבים בחוצות נושאים בידיהם לפידי חג מיוחדים - דלועים מנוקבים שפרצוף מפחיד גולף בצדם האחד ונר דולק מאיר בתוכם.

כפי הנראה, גם מקור המנהג להתחפש בליל כל הקדושים נובע מהחג הקלטי. מחשש שהרוחות ייכנסו באדם, הקלטים התחפשו לרוחות ושדים על מנת לבלבלם. מסיבות ליל כל הקדושים (בעיקר לילדים) כוללות משחקים, כגון תפיסת תפוחים בגיגית מים או תלויים על חוט. מטרת המשחק היא לתפוס תפוח בשיניים בלבד בלי שימוש בידיים.

סמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח חפצים וסמלים הקשורים ליל כל הקדושים קרו לאורך השנים. בין הקישוטים הידועים ביותר הם ג'ק-או-לנטרן; עששית העשויה מדלעת, רוטבגה או לפת שרוקנו מתוכנם, כאשר פרצוף מפחיד נחתך בצידן האחד ונר דולק מאיר בתוכם. נהוג להניח את הג'ק-או-לנטרן על חלונות או דלתות הבתים. מנהג זה נפוץ במיוחד בחג ליל כל הקדושים באמריקה הצפונית.

הדימויים המודרניים של ליל כל הקדושים מגיעים ממקורות רבים, ביניהם אסכטולוגיה נוצרית, מנהגים לאומיים, יצירות ספרויות גותיות (כמו הרומנים פרנקנשטיין ודרקולה) וסרטי אימה קלאסיים (כגון פרנקנשטיין והמומיה) אלמנטים של עונת הסתיו, כמו דלועים, קליפות תירס ודחלילים, נפוצים גם הם. בתים מעוטרים לרוב בסמלים מסוג זה בתקופת ליל כל הקדושים. בין היתר, מוצגים תמונות ליל כל הקדושים שכוללות נושאים של מוות, רוע ומפלצות וחיות אגדיות. שחור, כתום ולפעמים סגול הם הצבעים המסורתיים של ליל כל הקדושים.

חברות רבות כמו חברת בייסטל, אילופ, בע"מ ובן קופר, בע"מ מייצרות קישוטים לכבוד החג, בשלל צורות וסוגים.

מנהגי החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית, בקנדה ובמרבית בריטניה כוללות חגיגות ליל כל הקדושים מספר אלמנטים: בתים מקושטים ברוח החג, כולל ג'ק-או-לנטרן בחזית הבית ומוטיבים מסרטי אימה שונים; הילדים מתחפשים לדמויות מעוררות פחד - החל מרוחות רפאים ועד דמויות מודרניות מסרטי קולנוע - יוצאים לאסוף ממתקים ולעיתים מתחרים זה בזה על התחפושת הטובה ביותר; ממתקים מסוימים, כגון סוכריות דלעת וסוכריות תירס מהוות חלק עיקרי במכירות הממתקים בתקופת החג. באולמות הקולנוע בארצות הברית נפוצה מסורת של סרטי אימה היוצאים בסמוך לליל כל הקדושים וסדרות טלוויזיה אמריקאיות רבות מקדישות פרק ברוח החג שמשודר בסמוך (לרוב לפני) החג. הסדרה משפחת סימפסון ידועה במיוחד בפרקי חג כל הקדושים שלה, המופקים כבר 25 שנים ברציפות.

תעלול או ממתק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תעלול או ממתק

עם השנים צברה פופולריות המסורת של "תעלול או ממתק" (בתרגומים אחרים: "תעלול או גמול" או "ממתק או ברדק", באנגלית: "Trick or treat") והיא נחשבת מאז לאחת מהמסורות העיקריות בחג. לפי המסורת, הילדים יוצאים בתחפושות מפחידות לרחובות, עוברים מבית לבית, דופקים על הדלת ואומרים "תעלול או ממתק!". אם האדם שנמצא בבית לא נותן לילדים ממתקים, הם מעוללים לו תעלול כלשהו, בדרך כלל זריקת ביצה על הבית, או כריכת נייר טואלט סביב הבית.

חגיגות ונקודות מבט אנלוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי אלפרד ג'יי. קולץ' וספרו Second Jewish Book of Why, ביהדות, ליל כל הקדושים אינו מותר על ידי ההלכה מכיוון שהוא מפר את אשר כתוב בספר ויקרא פרק י"ח פסוק ג', האוסר על יהודים להשתתף במנהגים של גויים. יהודים רבים קוראים את תפילת היזכור, שנאמרת בימינו ברוב מוחלט של קהילות האשכנזים ארבע פעמים בשנה: ביום כיפור, בשמיני עצרת, בשביעי של פסח (בחו"ל באחרון של פסח) ובשבועות (בחו"ל ביום השני) אחרי קריאת התורה לפני שמכניסים את ספר התורה לארון הקודש; דבר הדומה באופן חלקי לאולהלוטייד בנצרות.[1] הרב הרפורמי ג'פרי גולדווסר אמר כי "אין שום סיבה דתית מדוע יהודים בני זמננו אינם צריכים לחגוג את ליל כל הקדושים", בעוד שהרב האורתודוקסי מיכאל ברויד הסתייג מכך והוסיף שיש להתנגד לקיום החג הזה.[2]

אסלאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הינדואיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאו-פגניזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלועים למכירה במהלך ליל כל הקדושים

בערב כל הקדושים, עדות מערביות נוצריות רבות מעודדות התנזרות מבשר, דבר שהוביל לעלייה בתפוקת מאכלים צמחוניים הקשורים ליום זה.[3]

מכיוון שבחצי הכדור הצפוני ליל כל הקדושים מתקיים בסמוך לקציר התפוחים השנתי, תפוחים מסוכרים (המכונים תפוחי טופי מחוץ לאמריקה הצפונית), תפוחי קרמל ותפוחי טאפי (אנ') הם מאכלים נפוצים של ליל כל הקדושים. הם מיוצרים על ידי גלגול תפוח שלם בסירופ סוכר ולעיתים קרובות מצופים גם באגוזים.

בתקופה מסוימת, ממתקי תפוחים הוענקו בדרך כלל לילדים כחלק מתעלול או ממתק, אך המנהג דעך במהירות בעקבות שמועות נרחבות כי ישנם אנשים שהטמינו פריטים כמו סיכות וסכיני גילוח בתפוחים בארצות הברית.[4] אף על פי שיש עדויות לאירועים כאלה,[5] מקרי הדיווח אודותיהם מעטים. מעבר לכך, מקרים ממשיים הקשורים למעשים האלה נחשבים לנדירים ביותר ומעולם לא גרמו לפגיעה קשה. עם זאת, הורים רבים הניחו שפרקטיקות כאלה זוכות לתשומת לב בגלל תקשורת ההמונים. בשיא התבהלה שנגרמה כתוצאה מכך, כמה בתי חולים הציעו לבצע צילומי רנטגן בחינם עבור ילדים במטרה למצוא עדויות לכך. כמעט כל מקרי הממתקים המורעלים המוכרים, נגרמו כתוצאה ממעורבות של הורים שהרעילו את הממתקים של ילדיהם.[6]

אחד המנהגים הידועים ביותר באירלנד הוא אפייה (או לעיתים קרובות יותר בימינו, רכישה) של ברמברקאירית: báirín breac); לחם מהיר בתוספת סולטנות וצימוקים.[7] הלחם מזוהה עם ליל כל הקדושים במדינה ונהוג להטמין בתוכו פריט כלשהו ואותו האחד שמקבל אותו, נחשב ל"בר מזל" לכאורה. כל אחד מהפריטים שמתגלים בעת אכילת הלחם, אמור לשאת משמעות לאדם שיצא לו אותו: האפונה, משמעותה שהאדם לא יתחתן באותה השנה; המקל, משמעותו שלאותו האדם יהיו נישואים לא טובים או שהוא יהיה מסוכסך; פיסת הבד או הסמרטוט, משמעותם זה שלאותו האדם יהיה מזל רע והוא יהיה מסכן; המטבע, מסמל עושר ואושר ושמחה; ומשמעות הטבעת היא נישואים טובים כבר באותה השנה. יש ששמים בלחם תליון, בדרך כלל של מרים, אם ישו.[8] המאכל מקביל לעוגת המלך.

להלן רשימת מאכלים הקשורים ליל כל הקדושים:

ברחבי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גאוגרפיה של ליל כל הקדושים
תצוגה של ליל כל הקדושים בקובה, יפן

המסורות והחשיבות של ליל כל הקדושים משתנות מאוד בין המדינות המציינות אותו. בסקוטלנד ובאירלנד, המנהגים המסורתיים שלו כוללים ילדים שמתחפשים בתחפושות של ליל כל הקדושים ועורכים מסיבות, בעוד שבאזורים אחרים באירלנד מדליקים מדורות וזיקוקים.[9][10] בקנדה, ההוצאה על ממתקים בליל כל הקדושים היא השנייה בגודלה וההוצאה הגדולה ביותר על ממתקים מתרחשת בחג המולד. ליל כל הקדושים שם תואר כ"זמן לתרומות וצדקה". בזמני החג, קוויבק מציעה סיורים בחלקים מהעיר העתיקה ובתי הקברות ההיסטוריים שבה.[11] בארצות הברית, שם מסורת פוריטנית מתמשכת הגבילה קיום של חגים רבים, ליל כל הקדושים לא נחשב כחג עד בואה של המאה ה-19. ההגירה הטרנס-אטלנטית של קרוב לשני מיליון אירים בעקבות רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד הביאה את החג למדינה. בתחילת המאה העשרים, ליל כל הקדושים הפך לליל ונדליזם, עם הרס רכוש ואכזריות לבעלי חיים ולאנשים.[12] עם זאת, ליל כל הקדושים הוא החג השני הפופולרי ביותר במדינה מבחינת סחר בקישוטים, מכירות ממתקים ומכירת תלבושות. איגוד הקונדיטורים הלאומי (NCA) דיווח בשנת 2005 כי 80% מהמבוגרים האמריקאים תכננו לחלק ממתקים במסגרת תעלול או ממתק.[13]

בישראל ליל כל הקדושים כלל לא נחשב לאחד מחגי ישראל ומועדיו והוא נחשב לחג אלילי. עם זאת, במרוצת השנים החלו ברים, מסעדות, פאבים עסקים ומקומות שונים במדינה,[14] לקיים מסיבות ליל כל הקדושים, תוך עיצוב המקומות בתפאורת החג ולבישת תחפושות של ליל כל הקדושים. במעריב נכתב כי "הישראלים לא מאמצים את הפן הערכי והדתי של החג, אלא רק מחפשים סיבות לשמחה".[15] כלומר, אין הישראלים חוגגים את החג מסיבות דתיות.[15] עוד נטען בכתבה, כי "ישראל בדומה למדינות אחרות, מחקה את התרבות האמריקאית על ידי קיום החג אך מסיבות של שמחה בלבד ולא מתוך זיקה לערכי החג עצמו".[15] בנוסף לכך, ישנה השוואה בין ליל כל הקדושים לבין פורים שכן, בשניהם לובשים תחפושות, מחלקים ממתקים וכולי.[16] בכתבה שפורסמה ב-ynet בשנת 2016 דיברו על הנושא וכתבו שם כי "כבר מותר להודות – ההשוואה הפופולרית בין חג התחפושות היהודי, הלא הוא "פורים", לבין ליל כל הקדושים הנוצרי – היא מעט מביכה. לנו יש מגילות ורעשנים ומשלוחי מנות, שזה כנראה הדבר הכי חמוד שאפשר לעשות בשביל מישהו אחר, ולהם יש בתים רדופים, מתיחות מפחידות ותחפושות שגורמות לקומיקון להיראות כמו אירוע של המתנ"ס השכונתי".[17] בכתבה נוספת שפורסמה, דובר על "קרב" בין שני החגים, עקב דמיונם הרב.[18] בשנת 2012, פורסם כי קהילות יהודיות ברחבי העולם אימצו את מנהג תעלול או ממתק, תוך שהן מחלקות ממתקים בסוכות השונות.[19] כלומר, מניחים ממתקים ומאכלים שונים בסוכות, תוך שהילדים והמבוגרים כאחד אוספים אותם.[19] על פי הארץ נטען כי "בארצות הברית, שם נחוג החג מעט לפני ליל כל הקדושים, הדילוגים (בין הסוכות) הם פיצוי-מה לילדים היהודים שאינם מורשים להשתתף באירועי ה"תעלול או ממתק" המסורתיים".[19] שנה לאחר מכן, פורסם בפרוגי כי יש קריאה לחגוג את החג במדינה.[20]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Jews and Halloween, web.archive.org, ‏2012-07-13
 2. ^ A Jewish Exploration of Halloween - The Sermon | Beyond the Bimah | Jewish Journal, web.archive.org, ‏2016-10-31
 3. ^ Halloween Colcannon | Simmer Magazine, web.archive.org, ‏2014-10-05
 4. ^ Rogers, Nicholas (2002). "Razor in the Apple: Struggle for Safe and Sane Halloween, c. 1920–1990", Halloween: From Pagan Ritual to Party Night, pp. 78–102. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-516896-8.
 5. ^ Pins and Needles in Halloween Candy, Snopes.com (בAmerican English)
 6. ^ Poisoned Halloween Candy: Trick, Treat or Myth? | LiveScience, web.archive.org, ‏2012-01-11
 7. ^ Top ten Irish Halloween traditions and memories you may share, IrishCentral.com, ‏2018-10-06 (באנגלית)
 8. ^ Top ten Irish Halloween traditions and memories you may share, IrishCentral.com, ‏2018-10-06 (באנגלית)
 9. ^ Dominique McMullen, Ten trick-or-treating facts for impressive bonfire chats, The Irish Times (באנגלית)
 10. ^ ITV Hub - The home of ITV, ITV Hub (באנגלית)
 11. ^ Halloween Activities & Events | Visit Québec City, www.quebec-cite.com (באנגלית)
 12. ^ Halloween History, web.archive.org, ‏2014-10-31
 13. ^ Candy USA!, web.archive.org, ‏2006-08-27
 14. ^ כל הפרטים על חגיגות ליל כל הקדושים - "אווירה אפלולית ב-ARIA, מאפרת במייקס פלייס ומסיבה מקסיקסנית ל-Día de los Muertos • המסעדות והפאבים שחוגגים"., www.israelhayom.co.il
 15. ^ 1 2 3 "סיבה למסיבה": מדוע כל כך הרבה ישראלים חוגגים את ההלואין?, www.maariv.co.il
 16. ^ טריק או טיז? - וואלה! תיירות, וואלה!News, ‏2010-10-24
 17. ^ תעלול או ממתק? הרשת חוגגת את האלווין, ynet, ‏2016-10-31
 18. ^ משנכנס אדר, הרשת חוגגת, ynet, ‏2016-03-18
 19. ^ 1 2 3 תעלול או ממתק - הגרסה היהודית, Haaretz הארץ
 20. ^ מגזין - גם אנחנו רוצים את ליל כל הקדושים!, פרוגי, ‏2013-10-31