טבעונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שניצלים טבעוניים העשויים פרוסות טופו; הבלילה המחליפה את הביצה מבוססת על קמח חומוס (הנפוץ במטבח הפרסי וההודי), צ'ילי מתוק, תבלינים, ומעט מים.
מנת סושי יפנית המכילה אצות, אורז, ירקות, כרוב ודלעת כבושים, וסלט צד. מינים שונים של אצות אכילות הן מקור אפשרי ישיר לחומצות שומן אומגה-3 ארוכות שרשרת.

טבעונות היא אורח חיים המתאפיין בהימנעות מאכילת בשר בעלי חיים, חלב, ביצים, ומזונות אחרים המוכנים מהם. בנוסף לכך נמנעים הטבעונים גם משימוש במוצרים העשויים מעורות בעלי חיים (כולל פרווה צמר, ונוצות) לביגוד, הנעלה, וריהוט. רבים מהטבעונים מתנגדים גם לניצול בעלי חיים לצרכים אחרים (כגון בידור בקרקסים) הגורמים באופן ישיר או עקיף נזק ואף סבל לחיות.

הטבעונים מציינים שתי סיבות עיקריות להשקפתם: הראשונה היא הסיבה המוסרית הנוגעת לעובדה שגידול בעלי חיים לצורכי שחיטה או הפקת ביצים וחלב כרוך בדרך כלל בגרימת כאב וסוגים אחרים של אי-נוחות וסבל לאותן חיות (לעתים תוך התעללות סדיסטית מצד אנשי צוות)‏[1]; הסיבה השנייה היא בריאותית הנוגעת לטענה כי קיים מתאם בין צריכה עקבית של מזון מן החי למגוון ותפוצה גבוהים יותר של בעיות בריאות שמקורן תזונתי. מעבר לכך ייתכנו גם סיבות רוחניות, דתיות, סביבתיות ואחרות לאימוץ אורח חיים זה.

האדם החי על פי אורח חיים זה, או לכל הפחות על פי תזונה טבעונית, נקרא בעברית, בדרך כלל, טבעוני.

הגדרות שונות למונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונים חלוקים ביניהם בשאלה האם אכילת דבש היא מעשה מוסרי

המונח "טבעונות" מקורו עברי והוא נזכר בכתביו של יהושע הלוי הורוביץ בספר שפרסם בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1937[2] אם כי קיימת שאלה האם הלוי הורוביץ עצמו הגה את המונח. מעבר לכך משמש מונח זה כתרגום הנפוץ למונח האנגלי Vegan (בתעתיק עברי "ויגן"), אשר לו כמה משמעויות אפשריות; משמעות אחת למשל היא אדם החי על תזונה צמחית בדרך כלל, ומשמעות שנייה היא דבר מסוים שמקורו בצומח.

הסיבה שאורח חיים זה נקרא "טבעונות" ולא במילה אחרת הקרובה יותר למינוח האנגלי (כמו למשל "צמחיות"‏[3]) היא אמונתם של מספר הוגים טבעוניים ישראלים מוקדמים דוגמת הלוי הורוביץ ואחרים כי אורח החיים הטבעוני הוא אורח החיים הטבעי של כלל בני האדם, ואמנם טבעונים מסוימים ואחרים חולקים על אמונה זו בטענה שהיא חורגת מגבולות הטבעונות המודרנית, שבעיקרה היא גישה מוסרית וסביבתנית.

אין הגדרה אובייקטיבית ומוסכמת למשמעותו של המונח טבעונות, ואנשים שונים עשויים להשתמש בהגדרות שונות במעט שאינן חופפות באופן מוחלט; עם זאת, מבחינה פרקטית, ולרוב גם אידאולוגית, יסוד משותף לכל הטבעונים הוא הימנעות מכוונת מאכילת בעלי חיים, חלב ומוצריו וביצים (לפחות כאלו שמקורן בתעשיית הביצים, בשל גריסה או חניקה של אפרוחים חיים המתרחשת בה מדי יום). ישנם טבעונים אחרים המגדירים טבעונות באופן כללי יותר, ולשיטתם טבעונות היא הימנעות מוחלטת מכל מזון שמקורו מן החי.‏[4] לעומתם ישנם טבעונים אחרים שיטענו כי אינם מזהים בעיה מוסרית באכילת דבש[5][6] (ובפרט דבש אורגני), או ביצי חופש שנאספו בשדה לאחר שבבירור הציפור שהטילה אותן איבדה עניין בהן, או, מגידול ביתי, כלומר ביצים מתרנגולות שאדם גידל בחופשיות בחצר ביתו).‏[7][8][9][10]

האגודה הטבעונית מגדירה את הטבעונות בלשון זו‏[11]:

דרך חיים השואפת להדיר, ככל האפשר והניתן בפועל, את כל הצורות של ניצול של בעלי חיים ואכזריות כלפיהם, למען מזון, ביגוד, או כל מטרה אחרת.

יש הרואים בתזונה הטבעונית סוג ספציפי של תזונה צמחונית.‏[12]

טבעונות היא בין היתר, גם הגדרה עצמית בהקשר חברתי, וישנם אנשים החיים על פי אורח חיים טבעוני אך למרות זאת בוחרים להגדיר עצמם "צמחונים", כל הזמן או לסירוגין; ישנם גם כאלה החיים על אורח חיים המשקף הגדרות נפוצות של המונחים "צמחונות" ו"טבעונות" אך נמנעים מלהגדיר עצמם צמחונים או טבעונים מטעמים פילוסופיים העומדים בפני עצמם‏[13]

סיבות לבחירה בטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן סיבות שונות לטבעונות. המרכזיות שבהן נשענות על נימוקים מוסריים, בריאותיים, סביבתיים, ורוחניים (ובזה גם דתיים). הסיבות אינן סותרות בהכרח, אך לא כל טבעוני מקבל את כולן או מכיר בהן.

מוסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות בעלי חיים

טבעונים רבים סבורים שבדרך כלל יש להימנע משימוש במוצרים שהפקתם גורמת סבל לבעלי חיים, בין אם על ידי המתתם‏[14] ובין על ידי גידולם בתנאים לא נאותים. תנאים העשויים לכלול, בין היתר, כליאה בכלובים בצפיפות בסביבה מזוהמת, לעתים ללא יכולת תנועה, פגיעות גופניות המקלות על עובדי המשק כמו חיתוך קרניים במזמרה או קטימת מקור ללא הרדמה בלהב מלובן, וכן כווייה של חיות צאן בקרח יבש[15] או בברזל מלובן למטרת סימון,‏[16][17] ושימוש בברירה מלאכותית על-מנת לטפח תכונות תורשתיות רווחיות שמעוותות את מבנה גופם של בעלי-החיים ומקשות למשל על תנועתם. מלבד זאת, גם בתעשיות המזון שאינן לצורכי הפקת בשר או דגים מתבצע הרג שיטתי, כגון המתה בגז או גריסה של אפרוחי תרנגול זכרים בתעשיית הביצים, בעודם בחיים,‏[18] וכן הזרעה מלאכותית של פרות וחיות צאן אחרות (פרקטיקה אשר נתפסת כסוג של אונס בעיני טבעונים מסוימים,‏[19] דוגמת ויל טאטל[20]), הפרדה מהאם מיד לאחר ההמלטה (בעיקר לעגלים וטלאים) וכליאתם בכלוב מונע-תנועה כדי שלא ינקו חלב מאימותיהן (חלב אשר יימכר מאוחר יותר במרכולים השונים לבני האדם), ועוד פרקטיקות אותם הטבעונים שוללים מכל וכל.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בידוד עגלים היא פרקטיקה שמטרתה למנוע מהעגלים לינוק מהפרות את חלבן, כדי שזה יימכר במרכולים השונים. טבעונים רואים בפרקטיקה זו אכזרית ביותר בכך שהיא מונעת חופש תזוזה ומחיה מהעגל.

יש הגורסים תזונה טבעונית נפוצה כתורמת לבריאות בכלל, ולטיפול בבעיות בריאות או מחלות ספציפיות בפרט. לקריאה נרחבת בנושא זה ראו פרק "תזונה ובריאות", בהמשך הערך.

איכות הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צמחונות אקולוגית

טעם נוסף לבחירה בתזונה טבעונית עשוי להיות משיקולים סביבתיים (אקולוגיים). לעמדה זו תימוכין ממספר גורמים כשהבולט בהם הוא דו"ח האו"ם "צלו הארוך של משק החי", שמציג את הנזק הנגרם מגידול חיות לצורכי שימוש בבשר.‏[21]

ב-2010 התפרסם דו"ח של הקרן העולמית לחיות בר בשם "כוכב הלכת החי", הכולל בתוכו קריאה להפחתה משמעותית בצריכת המזון מהחי כאחד האמצעים העיקריים להתמודדות עם בעיות סביבתיות, לפי חישוב טביעת רגל אקולוגית של מוצרים מהחי.‏[22] על-פי מחקר שפורסם ב-2014, הפחתה משמעותית בצריכת המזון מהחי העולמית היא הכרחית על-מנת לעמוד ביעדים שקבע האו"ם להפחתת פליטת גזי חממה.‏[23]

השקפה רוחנית ו\או דתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השקפות רוחניות מסוימות, בפרט כאלה המצדדות בצורה מסוימת של שכר ועונש, רואות באדם כבעל בחירה חופשית חלקית לפחות, ולכן אחראי במידת מה למעשיו; השקפות אלה מניחות שהשתתפות, אפילו ברמת התשלום, במעשיה של תעשיית המזון מן החי היא באופן כללי על תקן פשע שהאדם יתן עליו את הדין בעולם הזה או בעולם אחר, במסגרת שכר ועונש.

יש הרואים בתזונה צמחונית (בפרט מהסוג הטבעוני) כמקדמת קארמה טובה.‏[24]

השקפות דתיות מסוימות עשויות להתנגד לאכילת מוצרים מהחי. כך למשל קהילת העבריים מדימונה מקיימת אורח חיים טבעוני, בהתאם לפרשנותם ל"וַיֹּאמֶר אֱלֹקים הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת-כָּל-עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ וְאֶת-כָּל-הָעֵץ אֲשֶׁר-בּוֹ פְרִי-עֵץ זֹרֵעַ זָרַע לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה" (ספר בראשית, פרק א', פסוק כ"ט)‏[25]

יש יהודים דתיים הסבורים כי קניית מזונות שונים מן התעשייה הזו כרוך בעבירה על איסור מסייע ביד עוברי עבירה (מצוות חכמים המתבססת על מצווה דאוריתא שלא לשים מכשול לפני עיוור שהוא למעשה החוטא המבצע אותה).

הקשר בין השקפות דתיות מסוימות לטבעונות יתואר בהרחבה בפרק עצמאי.

היסטוריה של הטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי ביש שלי היה בין הטבעונים הראשונים

הטבעונות נחשבת בעיני רבים כסוג ספציפי של תזונה צמחונית. בעת העתיקה אימצו אנשים מסוימים תזונה צמחונית; תופעה זו הופיעה כמעט תמיד בקרב סגפנים ונזירים שראו בכך דרך לחיות מוסרי יותר ולעתים גם לגדול מבחינה רוחנית. יש המחשיבים את התזונה הצמחונית של העת העתיקה כקרובה לתזונה הטבעונית של ימנו שכן לרוב לא נשענה על תעשייה מתעללת. תופעת הצמחונות התקיימה למשל ביוון העתיקה, וכן תת היבשת ההודית, ארץ ישראל,‏[26][27][28] ויפן[29] הקדומות. חלק ממסורות דתיות אלה ממשיכות להתקיים גם כיום, בקרב כיתות שונות בבודהיזם, בנצרות, ואף בדתות נוספות. מאוחר יותר הופיעה גם הטבעונות, אשר הרחיבה את רעיון הצמחונות מבחינה פילוסופית ובמבט מסוים גם חברתית, תוך הרחבת הביקורת על תיעוש המזון מן החי.

בעת החדשה אחד מן הראשונים שתועד מאמץ תזונה טבעונית לפי הגדרה היה ויליאם למבה (William Lambe), דוקטור לרפואה, שעשה זאת בשנת 1806. טבעונים מוקדמים נוספים היו פרנק ניוטון (מטופל של למבה) בשנת 1811 ופרסי ביש שלי בשנת 1813. בשנת 1838, ג'יימס פירפונט גריבס פתח פנימייה בלונדון, בה התלמידים התבקשו לאמץ תזונה צמחונית, שכיום הייתה נחשבת טבעונית. הוא השתמש במילה "צמחונות" כדי לתאר תזונה שכוללת רק צמחים, בהקשר הזה, צמחוני היה אדם שחי רק מצמחים. תומכי הפנימייה הזאת היו בין המקימים של האגודה הצמחונית ב-1847. בשנת 1843, עמוס ברונסון אלקוט וצ'ארלס ליין הקימו את הקהילה הטבעונית בקיימברידג', ששרדה אך מעט זמן.

בשנת 1944, דונלד ווטסון טבע את המונח "טבעוני" באנגלית (Vegan) והקים את האגודה הטבעונית.

כיום, ישנן עמותות רבות המקדמות אורח חיים טבעוני במישורין או בעקיפין הפועלות ברחבי העולם. עמותת חבלני הציד הוקמה בשנת 1963 בידי ג'ון פרסטייג' שעוסקת בפעולות ישירות בשביל לסיים את הציד של בעלי חיים (לפחות זה למטרת מזון). ב-1976 התפצלו מתוך עמותת חבלני הציד מספר אנשים, לאחר שנעצרו בעקבות פעולה ישירה. אלו האחרונים הקימו את החזית לשחרור בעלי חיים, הפועלת עד היום לקידום טבעונות. תנועה זאת פעילה גם ברחבי העולם, ובכלל זה ישראל, ועוסקת בפעולות ישירות ולעתים בלתי-חוקיות. אחד הארגונים הגדולים העוסקים בקידום טבעונות וזכויות בעלי-חיים הוא PETA, אשר נוסד ב-1980 בנורפוק, ורג'יניה על ידי אלכס פאחאו.

בשנת 2005 הופץ הסרט ארת'לינגס ("בני־ארץ"), סרט תיעודי העוסק בשימוש של בעלי חיים בידי בני אדם, ומקדם טבעונות, ובשנת 2009 יצא הסרט Home העוסק בבעיות מוסריות ואקולוגיות הקשורות בצריכת מזונות נפוצים מן החי.

אקטיביסטים והוגים טבעוניים מוקדמים ידועים בארצות הברית למשל הם רין ברי (אנ'), פיטר סינגר, טום ריגן, מרטי קיל, אלכס הרשאפט, גארי פרנציון (אנ'), קרול אדמס וויל טאטל. אקטיביסטים מאוחרים יותר הם למשל גארי יורופסקי, מלאני ג'וי ופיטר דניאל יאנג (אנ').

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונית ישראלית בהפגנה לקידום טבעונות בכיכר רבין בתל אביב.

בתקופת המנדט הבריטי חיו בארץ ישראל כמה מתיישבים שדגלו באורח חיים המשקף הגדרות מסוימות של המונח "טבעונות"; בולט בין אלו היה יהושע הלוי הורוביץ אשר בשנת 1937 פרסם בארץ את המקראה בת שני הכרכים "ספר הטבעונות".‏[30] לאחר קום המדינה בשנת 1969 התיישבו בישראל בני קבוצה דתית ששמה העבריים הישראלים לירושלים (הידועים כיום גם בכינוי "העבריים מדימונה").‏[31] תחילה התיישבו בעיר ערד אך מאוחר יותר נקבע מרכזם בדימונה בה שוכן מרכז קהילתם עד היום, ומכאן השתרש כינויים "העבריים מדימונה". העבריים מדימונה דוגלים באורח חיים טבעוני למהדרין ומפעילים מסעדות שונות ורשת קייטרינג ישראלית המשווקת מזון טבעוני. בשנת 2014 נפטר מנהיג הקבוצה, בן עמי בן ישראל ומי שהנהיג את עלייתה ארצה.

העמותה הישראלית הוותיקה בישראל הפועלת לקידום אורח חיים טבעוני היא אנונימוס - עמותה לזכויות בעלי חיים אשר וקמה בשנת 1994. בנוסף עוסקת עמותת אנונימוס בפעילות למען זכויות בעלי חיים, שתדלנות בנושא ותחקירים במשקים ובתעשיות מזון מן החי. בשנת 2003 הוקם יומן חייתי, שהפיץ סרטונים על טבעונות וזכויות בעלי-חיים, ובשנת 2005 הוקמה שב"י על ידי פעילים שפרשו מאנונימוס. נקודת ציון חשובה הייתה פתיחת מסעדת "בודהה בורגרס" בשנת 2006, שהייתה המסעדה הטבעונית הראשונה בישראל שכוונה לציבור הרחב,‏[32] להבדיל ממסעדות קהילתיות שפעלו עוד לפניה (כגון מסעדת "טעם החיים" שאז יועדה בעיקר לקהילת העבריים מדימונה). כמו כן, בשנת 2009, בעונה השנייה של תוכנית המציאות האח הגדול נכנס מתמודד טבעוני, יוסף נתן-בכר.

גל של טבעונות החל בסביבות שנת 2010 עם הפצת הרצאתו של האקטיביסט הטבעוני גארי יורופסקי ברחבי אתרי האינטרנט הישראליים‏[33] ומהם דרך הרשתות החברתיות. גל הטבעונות הישראלי שהחל עם הרצאתו של יורופסקי הלך והתחזק בשנת 2012 עם "מיצג המזרקות והראשים הכרותים" שנערך על ידי פעילי תנועת 269life בתל אביב ופרסום תחקירים דוקומנטריים הנוגעים להתעללות בבעלי חיים במחלבות ומשחטות בישראל ואף שנה אחת לפניכן קמה רשת המזון הטבעוני "השווארמה הצמחונית".‏[34] תחקירים נוספים שהתבססו על צילומי מצלמה נסתרת במפעלים ישראליים והנגשת הידע לציבור תרמו לכך גם כן, והחלו קמות מסעדות טבעוניות שונות, בעיקר במרכז הארץ ויישובי הדרום. גארי יורופסקי הגיע לישראל פעמיים לסיבוב הרצאות, כאשר ביקורו השני היה שנוי במחלוקת עקב אלימות שהפעיל לכאורה כנגד אראל סג"ל.

בעקבות המודעות הציבורית הגוברת, קמו בישראל ארגונים חדשים כמו ויגן-פרנדלי המקדמת אורח חיים טבעוני ו-269life הנחשבת לרדיקלית. בשנת 2014 נערך "הקונגרס הטבעוני הראשון" במרכז דוהל שבתל אביב‏[35]; גם כן בשנה זו יצא לפועל "המסע הטבעוני הראשון" בו טיילה משאית של פעילים טבעונים מקבוצות שונות (בפרט עמותת ויגן-פרנדלי והחזית לשחרור בעלי חיים), ממטולה עד אילת, והקרינה סרטים המציגים התעללות בבעלי חיים במדגרות, מחלבות, ומשחטות, בעיקר מול בתי קפה ומסעדות, בערים מרכזיות בארץ.‏[36] ב-2014 זכתה פעילת זכויות בעלי חיים, טל גלבוע, בגמר העונה השישית של תוכנית המציאות האח הגדול.‏[37] במהלך התוכנית הטיפה גלבוע לטבעונות והשפיעה באופן ניכר בנושא על צופי התוכנית. טל הבטיחה שחלק נכבד מסכומי הזכייה ייתרמו ל"חוות החופש" הישראלית.‏[38] בנוסף לעמותות אלו, ישנם אקטיביסטים רבים המקדמים טבעונות בישראל ובעולם. ב-2014 בעקבות התגברות מגמת הטבעונות בישראל, הנהיג צה"ל שורת הקלות לחיילים טבעוניים בהן הקלה בתהליך ההכרה בחייל כטבעוני, מתן כסף לקניית מזון טבעוני והנפקת לבוש טבעוני (נעליים לא מעור וכומתות טבעוניות).‏[39]

נכון ל-2014, לפי סקר שנעשה בינואר, בישראל 5% מהאוכלוסייה טבעונים ועוד 8% מהאוכלוסייה צמחונים.‏[40]

תפוצת הטבעונות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל, יחד עם בריטניה, אוסטרליה וקנדה, נחשבות למדינות בהן יש תנועה טבעונית משמעותית בהקיפה. בבריטניה קמה האגודה הטבעונית שהייתה גוף פרו-טבעוני מאורגן ראשון מסוגו בעולם, קנדה נחשבת למדינה בה יש רבים הדוגלים בסביבתנות, השקפה הקרובה לטבעונות, וישראל בולטת בכל הקשור לקולינאריה טבעונית.

הפגנת טבעונים בתל אביב, 2013.
Magnify-clip.png
הפגנת טבעונים בתל אביב, 2013.

סיבתיות דתית לטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היהדות המסורתית מתירה אכילת בשר ומוצרים שונים מן החי והטבעונות בקרבה אינה רווחת. עם זאת, היהדות איננה פוסלת טבעונות כאורח חיים כל עוד אכילת הבשר איננה נדרשת מתוקף המצווה של אכילת קורבנות לאחר הקרבתם, אלמנט שהוא מרכיב משמעותי בדת היהודית, אך הוא אינו מיושם בקרב היהודים מאז חורבן בית המקדש השני בשנת 70.

בתורה שבכתב, הטקסט היסודי ביותר של היהדות, ישנם ציוויים מפורשים להקרבת קורבנות מסוימים מן החי בלבד, כמו למשל קרבן התמיד (אשר על פי התורה אמור להישחט פעמיים ביום) או קרבן פסח כל שנה בחג הפסח. מנגד, על פי הפרשנות היהודית המסורתית לספר בראשית, החלק הראשון של התורה שבכתב, אלוהים המשיל את האדם הראשון על כל בעלי החיים, אך התיר לו לאכול מזון ממקורות צמחיים בלבד. פרשנות זו מסתמכת על הכתוב:

וַיְבָרֶךְ אֹתָם אֱלֹהִים וַיֹּאמֶר לָהֶם אֱלֹהִים פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת הָאָרֶץ וְכִבְשֻׁהָ וּרְדוּ בִּדְגַת הַיָּם וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּבְכָל חַיָּה הָרֹמֶשֶׂת עַל הָאָרֶץ. וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת כָּל עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ וְאֶת כָּל הָעֵץ אֲשֶׁר בּוֹ פְרִי עֵץ זֹרֵעַ זָרַע לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה וּלְכָל חַיַּת הָאָרֶץ וּלְכָל עוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְכֹל רוֹמֵשׂ עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר בּוֹ נֶפֶשׁ חַיָּה אֶת כָּל יֶרֶק עֵשֶׂב ...

ספר בראשית, פרק א', פסוקים כ"ח-כ"ט

כך פירשו חז"ל בתלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף נ"ט, עמוד ב', ואחריהם פרשני התנ"ך מימי הביניים כגון רש"י הרמב"ן הרד"ק ועוד; אך לפי פרשנותם, לאחר המבול התיר אלוהים לנח ולצאצאיו גם אכילת בשר: "כָּל רֶמֶשׂ אֲשֶׁר הוּא חַי לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה; כְּיֶרֶק עֵשֶׂב נָתַתִּי לָכֶם אֶת כֹּל" (ספר בראשית, פרק ט', פסוק ג') ורק אכילת אבר מן החי נותרה אסורה. יש בין הפרשנים התולים היתר זה בהידרדרות המוסרית של האנושות או בזכות שקנתה לה על בעלי החיים, החבים את קיומם לתיבת נח. מאידך גיסא, התורה כוללת בתוכה עיסוק בהקרבת קרבנות מן החי כמרכיב משמעותי בעבודת האל, אף לפני ההיתר של אכילת בעלי החיים בימי נח. כך על פי חז"ל, כבר האדם הראשון הקריב קורבן מן החי:

יום שנברא בו אדם הראשון- כיון ששקעה עליו חמה, אמר: 'אוי לי שבשביל שסרחתי עולם חשוך בעדי ויחזור עולם לתוהו ובוהו וזו היא מיתה שנקנסה עלי מן השמים'. היה יושב [בתענית] ובוכה כל הלילה וחוה בוכה כנגדו. כיון שעלה עמוד השחר, אמר: 'מנהגו של עולם הוא'. עמד והקריב שור שקרניו קודמין לפרסותיו, שנאמר;(תהלים סט, לב): 'ותיטב לה' משור פר מקרין מפריס'

תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף ח', עמוד א'

.

גם על הבל, בנו של אדם הראשון נכתב בתורה שהקריב קורבן מן החי, וקורבנו אף היה מובחר יותר מהקורבן הצמחי של קין: " וַיְהִי מִקֵּץ יָמִים וַיָּבֵא קַיִן מִפְּרִי הָאֲדָמָה מִנְחָה לַה'. וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ. וְאֶל קַיִן וְאֶל מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו" (ספר בראשית, פרק ד', פסוקים ג'-ה'). יש מהפרשנים המסבירים את הסתירה לכאורה המוצגת כאן בכך שמה שנאסר על האדם זה דווקא אכילת בשר. אולם שימוש בבעלי חיים לצרכים אחרים כמו לשם קורבן לאלוהים - לא נאסר, ועל פי היהדות המסורתית אף רצוי להשתמש בהם לצורך שימושים אלו.‏[41] לפי אחת הדעות, גם במהלך הנדודים במדבר נאסר על בני ישראל לאכול "בשר תאוה" והותר להם בשר קורבנות בלבד.

בתורה שבכתב קיימות מספר מצוות ספציפיות הנוגעות להימנעות מגרימת צער לבעלי חיים. בתורה שבעל פה אוחדו ופורטו מצוות אלה במסגרת הנקראת צער בעלי חיים, שמחד אינו כולל שלילה גורפת של אכילת בשר או מוצרים שונים מן החי, אך נוגע לרווחת בעלי החיים טרם שחיטתם.

במהלך ההיסטוריה של היהדות בכלל, ובעיקר מאז עלייתה של התנועה הטבעונית במאה וחמישים השנים האחרונות והביקורת שלה על תיעוש מזון מן החי, היו יהודים דתיים שאימצו תזונה צמחית בעיקרה כמנהג יחיד, ככל הנראה בשל החשיבות הרבה שייחסו לשמירה קפדנית של מצוות צער בעלי חיים ורצון להדרה, אך אפשר שגם מתוקף רצונם לחיות חיים "פשוטים" או "צנועים" יותר.

יש הסבורים כי התנזרות מאכילת בשר היא חלק מהלכות הנזיר ביהדות, אך הדבר, אם נעשה, היה תמיד בבחינת החמרה אישית או מנהג, ולא כחלק מהלכות הנזירות היהודית; הבסיס לתפיסה מוטעית זו הוא ככל הנראה ערבוב בין הנזירות היהודית לתפיסת הנזירות בדתות אחרות.

בראי היהדות המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היהדות האורתודוקסית של זמננו אינה שוללת אכילת בשר ושימוש במוצרים מן החי. הקרבנות המתוארים במקרא משולבים בנוסח התפילה ונתפסים כמשאת נפש לזמן הגאולה, כך למשל בכל תפילות העמידה מברכים את ברכת העבודה העוסקת בקרבנות: "וְהָשֵׁב הָעֲבוֹדָה לִדְבִיר בֵּיתְךָ," שמשמעותה היא השבת עבודת הקורבנות לחיים היהודיים. כן גם בתפילות מוסף השונות מתפללים לבניין בית המקדש ולחזרת עבודת הקורבנות. כך למשל בתפילת מוסף של שבת אומרים:

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹהֵנוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ, שֶׁתַּעֲלֵנוּ בְשִׂמְחָה לְאַרְצֵנוּ וְתִטָּעֵנוּ בִּגְבוּלֵנוּ, וְשָׁם נַעֲשֶּׂה לְפָנֶיךָ אֶת קֳּרְבְּנוֹת חוֹבוֹתֵינוּ - תְּמִידִים כְּסִדְרָם וּמוּסָפִים כְּהִלְכָתָם. אֶת מוּסַף יוֹם הַשַּׁבָּת הַזֶּה נַעֲשֶׂה וְנַקְרִיב לְפָנֶיךָ בְּאַהֲבָה כְּמִצְוַת רְצוֹנָךְ, כְּמוֹ שֶׁכָּתַבְתָּ עָלֵינוּ בְּתוֹרָתָךְ עַל יְדֵי מֹשֶׁה עַבְדָּךְ, כָּאָמוּר; וּבְיוֹם הַשַּׁבָּת שְׁנֵי-כְבָשִׂים בְּנֵי-שָׁנָה תְּמִימִם וּשְׁנֵי עֶשְׂרֹנִים סֹלֶת מִנְחָה בְּלוּלָה בַשֶּׁמֶן וְנִסְכּוֹ. עֹלַת שַׁבַּת בְּשַׁבַּתּוֹ עַל-עֹלַת הַתָּמִיד וְנִסְכָּהּ

– מתוך תפילת מוסף של שבת

עם זאת ישנן גישות, ביהדות האורתודוקסית, הרואות אכילת בשר כמותרת בדיעבד בלבד. כך למשל הרב קוק אומנם התנגד לקיום אורח חיים צמחוני הלכה למעשה, אך ראה בו את המצב האידאלי שנועד לאנושות לפני הידרדרותה המוסרית, ובאכילת בשר היתר זמני העתיד להתבטל באחרית הימים. דברים אלו של הרב קוק מכוונים לזמנים שבעלי חיים יתרוממו לדרגת אדם.‏[42] אז גם לדבריו הסנהדרין הגדולה היושבת בלשכת הגזית שבבית המקדש תדון האם נכון להחליף את הקורבנות מן החי למנחות מן הצומח, היות שטבעם של בעלי החיים לא יהיה כבתחילה. חלק מהמצוות הוא פירש כמכווינות להימנעות מניצול בעלי חיים אף ללא הריגתם, ולדוגמה ביקר גם את צריכת החלב, תוך השוואת יניקת חלב-האם בקרב בני אדם, ליניקת חלב האם בקרב בעלי חיים אחרים.‏[43]

ישנם רבנים שונים המביעים דעות תומכות בטבעונות וצמחונות. כך למשל הרב יצחק פנגר סבור כי צמחונות כללית, הכוללת הימנעות מתוצרי בעלי חיים ולא רק מבשרם, היא הידור מצווה למצוות צער בעלי חיים.‏[44] הרב גדעון הולנד (מסגל ישיבת נהר שלום בירושלים) גורס כי אדם הראשון היה טבעוני, וכי בימות המשיח יתקיים בעולם אורח חיים טבעוני המשקף את אורחותיו של אדם הראשון; הרב טוען כי תרבות הצריכה המאסיבית של בשר והתיעוש וההנגשה של בשר לכל נפש היא חלק ממה שהוא מכנה "תרבות זלילה", הקשורה לדבריו ל"מרכז כובד נמוך" יותר של המציאות, וקורא לכלל ישראל לשאוף ל"מרכז כובד גבוה" יותר הכולל הקפדה על אורח חיים טבעוני.

הרב שמחה רוט מהזרם הקונסרבטיבי של היהדות טוען כי יהודי דתי יכול להיות ואף רצוי שיהיה טבעוני.‏[45][דרושה הבהרה]

נצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילת העבריים מדימונה מקיימת אורח חיים טבעוני בהתאם לפרשנותם לספר בראשית.

הדת הנוצרית החלה כזרם בתוך הדת היהודית של תקופת בית שני; בכל התקופה שהוגדרה הנצרות כזרם בתוך היהדות היו חלק מחבריה צמחוניים. ככל הנראה יהודים אלה כינסו עצמם בקבוצות חברתיות, האחת נקראה אלכסאים והשנייה אביונים,‏[46][47] וייתכן שהיו קבוצות חברתיות נוספות כאלה; בחירתם בצמחונות נקשרה באמונתם הדתית כי ישו עצמו במותו היה הקורבן האחרון, ומכאן שאין עוד להקריב בעלי חיים. היסטרוניום שונים הציעו כמה סיבות לצמחונותם, כמו הרצון לעשות חסד עם בעלי החיים או הישמעות ללימוד מצד ישו עצמו שלהימנע מציעור בעלי חיים. משעה שנפרדה הנצרות לחלוטין מהיהדות והפכה מזרם יהודי לדת נפרדת בעקבות ועידת ניקיאה בשנת 325 לספירת הנוצרים, נטמעו יהודים אלה בעולם הנוצרי, ומנהגיהם דעכו.

בנצרות כשלעצמה לא התקיים שיח רחב בשאלת הלגטימיות של הריגת בעלי חיים או פגיעה בהם להפקת מזון\ביגוד\ריהוט\בידור, וגם כיום, הזרמים השולטים אינם עוסקים בכך (מלבד עיסוק של קבוצות נוצריות מסוימות ברווחה נטו של בעלי החיים טרם שחיטתם). לעומת זאת, קיימות תנועות נוצריות-רפורמיות, או רוחניות ובעלות אופי נוצרי, המקדמות אורח חיים צמחוני או טבעוני במגוון טיעונים; דוגמה לטיעון כזה הוא הדגשת הקונספט היהודי-נוצרי של חסד (Grace); על פי טיעון זה, יש להעדיף עשיית חסד עם בעלי החיים ועל כן להימנע ממצבים הכרוכים בדרך כלל בפגיעה והתעללות בהם. קבוצות רדיקאליות יותר מוסיפות על טיעונים כאלה ולא בהכרח מקבלות את כתבי הברית החדשה בשלמותם וטוענות למשל שכתבים אלה נערכו עריכה מגמתית והם מסלפים במעט את דמותו של ישו שלפי אמונתם היה רחום עוד יותר על החיות, מכפי שהוא מוצג בברית החדשה, וכי הוא עצמו היה סוג מוקדם של טבעוני או צמחוני; תימוכין שקבוצות כאלה מביאות לעמדתן הוא הסיפור המופיע בכל ספרי הבשורה של הברית החדשה,[48] אודות שחרור בעלי חיים שיועדו לשחיטה מתוך כלובים בחצר בית המקדש, על ידי ישו וסיעתו. טענה רדיקאלית נוספת של קבוצות אלה היא כי התיאור על נסי הדגים הם דוגמה לעריכה מגמתית של הברית החדשה ובכל הקשור לנס הלחם והדגים, לטענתם הדגים הנזכרים הם תוספת מאוחרת והדיווח המקורי הזכיר לחם בלבד.

בודהיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרמים מסוימים בבודהיזם הם צמחוניים ומיעוטם מדגישים אורח חיים טבעוני. הבסיס לכך הוא איסור פגיעה בבעלי חיים המופיע בתורת הבודהה. לנזירים בודהיסטים במזרח אסיה היה חלק בפיתוחם של תחליפי בשר ומנות צמחוניות וטבעוניות שונות במטבחים של אזור זה; כך למשל בסין נפוץ תחליף לבשר אווזים (הנפוץ במזרח אסיה) העשוי מסייטן ונקרא מוק דאקסינית מפושטת:焖斋鸭). כמו הסייטן גם השימוש הרב בטופו, טמפה, ותחליפי בשר וגבינה אחרים, קשור למנהג ההתנזרות מבשר (ולעתים גם מדגים), הנפוץ במזרח אסיה, ולרצון שלא לצער בעלי חיים, בדת זו.

אורח החיים הטבעוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרית מיטה "טבעונית" המלאה פלסטיק רך במקום נוצות (או רכיבים טבעיים צמחיים כגון גרעיני כוסמת). על פי רוב, טבעונות נרחבת מעבר לעניין התזונתי.

על פי רוב, אורח החיים הטבעוני נרחב מעבר לעניין התזונתי; טבעונים מטעמי מוסר ירחיבו את הימנעותם מאכילה לנושאים אחרים בהם לטעמם נגרם צער לבעלי החיים. כך למשל טבעונים רבים נמנעים מללבוש בגדים המכילים עור (כגון עור של פרות ושוורים) ופרווה המופקת למשל משועלים, משום שהשימוש בהם כרוך בהכרח בהמתתן של החיות. אחרים לא ירצו להשתמש גם בצמר (המכסה את גוף הכבשים וחיות אחרות), מאחר שתהליך הגזיזה פוגעני ופוצע את בעלי החיים ומזיק להם, ובמקרים רבים גם גידולם ואחזקתן של החיות המשמשות לכך כרוך בהתעללות סדיסטית. כמו בתחליפי בשר, דגים, גבינה וביצים, טבעונים משתמשים גם בתחליפי עור וצמר (חומרים דמויי עור משמשים לעתים להפקת ביגוד, לרוב חורפי באופיו).

טבעונים מטעמי מוסר מתנגדים לשימוש בבעלי חיים בקרקסים משום הכאב הגופני הכרוך באילוף חיות לבצע פעולות שאינו מתאימות למבנה גופן (כגון, הושבת פילים בתנוחה אנושית, ביצוע ריקוד עם דוביים, או האצת טורפים מסוימים לזנק מתוך חישוק בוער). טבעונים רבים מתנגדים גם לציד כפעילות ספורטיבית, בטענה כי זהו מנהג אכזרי שעליו לחלוף מן העולם. יש טבעונים המתנגדים להצגת חיות ב"פינת ליטוף" ורואים בכך כהתאכזרות לבעלי החיים, מאחר שילדים שאינם מורגלים בטיפול בבעלי חיים עלולים לטפל בהם באופן פוגעני, בפרט בהיעדר השגחת מבוגר[דרוש מקור].

טבעונים רבים נמנעים מלהשתמש בכריות המלאות בנוצות ובמקום זאת יעדיפו כריות המלאות בתערובת העשויה מחומר דומם משום הכאב שחשים בעלי כנף כאשר תולשים מהם את נוצותיהם, פעולה הנעשית בדרך כלל כאשר בעלי הכנף בהכרה מלאה. כמו כן, טבעונים נמנעים מלרהט את ביתם בספות עור או בצמר.

טבעונים אשר מאמינים שטבעונות נותנת ערך מוסף לבריאותם עשויים להקפיד על תזונה שרבים מן המאכלים בה הם כמה שפחות מעובדים וכמה שיותר אורגניים על אף שהם אינם עשויים מהחי. בין הדברים שטבעונים אלה מקפידים עליהם:

יש המעדיפים להימנע במידת מה ממזונות המזכירים בצורתם מזונות מן החי (דוגמת המבורגר או נקניקיות) בשל טעם אישי. כמו כן ישנו מגוון מצומצם של דיאטות שבסיסן טבעוני אך כוללות רעיונות נוספים אודות התאמת התזונה לבריאות (דיאטות טבעוניות מוגדרות אשר עשויות להיות מאד שונות זו מזו), וזה לצד המיינסטרים אשר איננו הולך לפי דיאטה טבעונית מוגדרת כל שהיא.

פילוסופיה נפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות כמה עמדות פילוסופיות הנפוצות בקרב טבעונים. נימוקים אלה מבססים בעיקר את הגישה המוסרית לטבעונות. עמדות אלה שאובות בעיקר מכתביהם של הוגים טבעונים משתי המאות האחרונות. עמדות פילוסופיות אלה עשויות להיות גמישות ודינאמיות - הן אינן דתיות, וחלקן לא בהכרח מקובלות על רבים מאלו המגדירים עצמם טבעונים; בהמשך יתוארו עמדות מרכזיות כאלה.

סיבה מרכזית לבחירה בטבעונות היא התנגדות מוסרית לפגיעה בבעלי-חיים. בעידן המודרני, עם התיעוש הגובר של תעשיות משק-החי, החלו להישמע יותר ביקורות גם לגבי תעשיות הביצים והחלב. ספרה של רות הריסון, "מכונות חיות", שיצא לאור בבריטניה ב-1964, מתח ביקורת חריפה על הרעת תנאי הגידול של בעלי-חיים עקב תיעוש משק החי. כעשור לאחר מכן, הספר "שחרור בעלי-חיים" של הפילוסוף האוסטרלי, פיטר סינגר, הציג נימוקים נגד אכילת מוצרים מהחי, בטענה שהדבר יעזור למנוע התעללות מיותרת בבעלי-חיים. גישתו של סינגר נסמכת על מסורת הפילוסופיה התועלתנית, הדוגלת ברעיון כי יש להעריך את ההצדקה המוסרית למעשה על-פי איזון התועלת מול הנזק הנגרם מהם לכלל הנוגעים בדבר. סינגר טוען כי כיום התועלת מאכילת מוצרים מהחי היא זניחה לעומת הסבל הנגרם לבעלי-חיים, בדרך-כלל, כתוצאה מניצולם למטרות מזון. בניגוד לגישתו התועלתנית של סינגר, הציג ב-1983 הפילוסוף האמריקאי טום ריגן, בספרו "הטיעון לזכויות בעלי-חיים", טיעון בעד טבעונות המתבסס על גישה דאונטולוגית, על-פיה לבעלי-חיים יש זכויות-יסוד שאינן ניתנות להפרה, גם לא בהצדקה שהדבר מביא תועלת לאחרים (אלא אם כן מדובר במקרי חירום, כגון הצלת חיים). על-פי גישתו של ריגן, ניצול בעלי-חיים למזון אינו ניתן להצדקה גם אם הוא נעשה תוך צמצום הסבל לבעלי-חיים, אלא רק במצבים קיצוניים כאשר הוא נחוץ לצורך הישרדות.

עיקרון סבל מינימאלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונים רבים טוענים כי ההישרדות הראויה ביותר לאדם היא זו הגורמת כמות מינימאלית של סבל, לכמות מינימאלית של בעלי חיים.‏[50][51] השקפה זו טומנת בחובה צידוק תאורטי למקרים נדירים של שימוש בציד בע"ח לצורכי השירדות, ולכך עלו טיעונים שונים.

בשנת 2001 נערך דיון בין המדען סטיבן דייויס לפילוסוף, ופעיל הזכויות בעלי חיים טום ריגן; דיוויס כינה את דבריו של ריגן בשם "עיקרון סבל מינימאלי" (Least Harm principle), ומכאן ביטוי זה.

עם הזמן פותח העיקרון ובבסיסו עומדת ההנחה כי השדות החקלאיים הנוכחיים, בעיקר של דגן וקטניות מספיקים הן לבני האדם והן לבעלי החיים בתעשייה (הללו מונים עשרות מיליארדי נפשות ויותר), וכי הוצאת בעלי חיים אלה מהמשוואה מצד אחד תקטין באופן משמעותי את כמות המזון הצמחי ההולך כמספוא לתעשייה (כלומר כמזון לבע"ח בתעשייה) ולכן תביא לתשואה גדולה יותר של תבואה לבני האדם, ומצד שני, תקטין את כמות הסבל שחיות חשות בתעשיות השונות בפרט כשמדובר בחיות המוחזקות בכלובים, לעתים ללא חופש תזוזה, והמתות מוות איטי בשחיטה (לעתים לאחר התעללות סדיסטית מצד אנשי צוות).

ביקורת על הטיעון היא ההנחה שגם אם הטבעונות תהפוך לתזונה הנפוצה, ותעשיית המזון מן החי תחדל להתקיים, השדות הקיימים לא יספיקו להזין את המין האנושי בחלבון והמין האנושי יצטרך להרחיב משמעותית את כמות השדות החקלאיים (בפרט החלבוניים שבהם, כלומר שדות של צמחים בעלי תכולה גבוהה יחסית של חלבון, דוגמת סויה, קינואה, ועוד) ובכך לגרום סבל לחיות שדה (בעיקר מכרסמים וזוחלים) שמספרן הכולל יעלה בהרבה, לפי טענת המבקרים, על מספר חיות השדה וחיות המשק הסובלות ומתות כיום בתעשייה גם יחד. טבעונים משיבים לביקורת זו כי גם אם אכן כמות השדות הנוכחית לא מניבה מספיק תבואה ביחס לטכנולוגיה הנוכחית, ייתכן שבעקבות שדרוג הטכנולוגיה (הידרופוניקה\הנדסה גנטית\טכניקות להמהרת צמיחה\אוטומציה חקלאית וכיוצא בהם) מספר דומה לזה של השדות הקיימים כיום יניב תבואה חקלאית כפולה פי כמה, ואם שדרוגים אלה לא יספיקו, מספר השדות שיתווספו אולי יהיה זניח, וכי בכל מקרה ניתן יהיה להחליף שדות מסוימים באחרים בהתאם להיצע וביקוש. יש המוסיפים לטעון כי השוואה בין מכרסמים או זוחלים מסוימים שתנועתם חופשית או שמותם בלתי נמנע לכאורה היא כוזבת, שכן לכאורה כמות הסבל והמוות האיטיים שחוות החיות בתעשייה לעתים כלל אינו משתווה לזו של חיות שדה מסוימות, או שבאופן כללי מצבם קשה יותר ולכן הטיפול בו קודם לטיפול במצבן של חיות השדה, שנדרש גם הוא.

הסתייגות כללית מסוגנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכס הרשאפט, ניצול שואה ופעיל מרכזי לקידום טבעונות, בהרצאה שכותרתה: "מגטו ורשה לזכויות בעלי חיים".

סוגנות (באנגלית: Speciesism) הוא מושג מתחום הדעת של זכויות בעלי חיים המתאר הבדלה מוסרית בין פגיעה בבעל חיים חש-כאב מסוג אחד, לבין בעל חיים חש-כאב מסוג אחר.‏[52] בהגדרות מסוימות, הסוגנות עשויה להתנגש עם תפיסה לפיה כלל בעלי החיים (לפחות אלה שאינם משתווים לאדם בכוחם הפיזי ובעלי רצון מובהק להריע לו) ראויים דווקא להגנת האדם ולא לניצול מצידו.

טבעונים רבים מגנים השקפה זו בטענה שכלל בעלי חיים חשים כאב, או אי נוחות מסוגים שונים, ומגיבים לה באופן דומה (למשל בניסיון בריחה, תקיפה, קיפאון, או ייאוש) ולכן מצדדים בהתייחסות אליהם כשווים, באופן כללי, או לפחות באופן של חישת כאב ואי נוחות. מכאן שיש טבעונים הדוחים את מונח הסוגנות מכל וכל או מחזיקים בפרשנות אישית לו.

סייג להתנגדות לסוגנות הוא כאשר אדם תוקף בעל חיים המנסה להרגו; מתוקף צורכו לשרוד, אומרים הטבעונים, ראויה ההתגוננות מפני בעל חיים זה, ואין כל בעיה מוסרית אף בהריגתו. סייג נוסף הנפוץ בקרב טבעונים הוא הריגת בעלי חיים מזיקים או מזיקים-לכאורה הפולשים לביתו של אדם ומותם מוות מהיר הוא (דוגמת יתושים או צרעות); לעתים קרובות יעדיפו טבעונים לגרש את החיה מבלי לפגוע בה במידה והדבר נגיש להם.

שימוש בבעלי חיים לצרכים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחומים שונים במדע וברפואה עושים שימוש, ולעתים המתה, לבעלי חיים לצורך מחקר או ריפוי. הבחירה בבעלי חיים נעשית לעתים משיקולים פילוסופיים ו\או כלכליים, או מחוסר ברירה לכאורה. לעתים משקפים מקרים כאלה דילמה מוסרית.

ניסויים בבעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקנות האתיקה המקובלות בקהילה המדעית לעתים אוסרות על מדענים לבדוק חומרים מסוימים (צמחיים או סינתטיים) על בני אדם, או מגבילים מאד את האפשרות הזו. זוהי סיבה מרכזית לכך שלעתים יעדיפו המדענים להשתמש בנבדקים לא-אנושיים (כלומר בעלי חיים). רבים מהטבעונים מתנגדים לניסויים בבעלי חיים[53][54] באופן מוחלט וחלקם האחר תומך בלבד או בעיקר בניסויים לצרכים רפואיים תוך הסתייגות מניסויים הגורמים כאב לבעלי חיים (כגון כאלה הכוללים גידול החיות בסביבה לא טבעית, ניתוח והזרקת חומרים לחיות בעודן בהכרה)‏[54] או שימוש בחומרים אשר על פי כימיה אנליטית הם לכאורה רעילים. כמו כן, טבעונים אלה מדגישים את הצורך בניסויים למטרת פיתוח תרופות למחלות שאין להן בנמצא תרופה מוגמרת (כלומר, תרופה שבדרך כלל מעלימה את המחלה) ובפרט למחלות כרוניות ובאופן כללי תומכים במתן האפשרות לבני אדם להשתתתף בניסויים במסגרת של ניסוי קליני ועם הסכמה מדעת, במקום בעלי חיים שאינם יכולים לתת הסכמה כזו. ארגונים טבעוניים שונים דוגלים גם בהגברת השימוש באלטרנטיבות לניסויים בבעלי חיים.‏[11][55][56]

ריפוי בעיות בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים ניתן להשתמש באיברים או תוצרים מסוימים של חיות מסוימות לריפוי ישיר של בעיות בריאות בקרב בני אדם (או חיות אחרות) ואף להצלת חייהם ממש. דוגמה לכך היא שימוש במסתם חזירים כתחליף למסתם אנושי שאינו פועל כשורה ביחס לשאר איברי מערכת הלב, הודות לדמיון אנטומי בין איברים אלה (בבני אדם ובחזירים). מקרה אפשרי נוסף הוא שימוש בנסיוב המופק מנחש אחד, למטרת נטרול ארס שהופק מנחש אחר. בדרך כלל טבעונים אינם מתנגדים לשימושים אלה בנימוק שזהו מקרה ישיר של הצלת חיי אדם שלכאורה אין הימור על תרומתו, ודוגלים בהמתה מהירה ומופחתת כאב ככל הניתן של החיה, אם בכלל קרה ונדרשת המתה כזו.

סביבתנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאכלים טבעוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גברים סיניים, בשוק, יושבים לסעודה; על הגריל נצלים פרוסות טופו, לצד תפוחי אדמה שבושלו קלות. טופו הוא מאכל סיני מסורתי ונפוץ מאד במטבח הטבעוני

התפריט הטבעוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזונה הטבעונית מתבססת על רכיבים צמחיים בלבד בדרך כלל, ומהם מוכנים מאכלים שונים. במטבח הישראלי והים-תיכוני למשל ישנם מאכלים טבעוניים, המבוססים על שילוב של קטניות, דגנים וירקות, כגון: פלאפל, שניצל טבעוני, חומוס, פיצה, כרובית בפירורי לחם, מג'דרה, קובה, סלט סלק, מקרוני, ועוד.

מטבחים המכילים מגוון רחב של מנות טבעוניות הם למשל המטבח ההודי, והמטבח היפני.

תחליפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם טבעונים הכוללים בתפריטם מאכלים המקבילים למאכלים מן החי הנקראים גם תחליפי בשר ודגים, חלב, וגבינה. כמו כן, למאכלים "מערביים" רבים יש תחליף טבעוני:

 • חלב - רבים מהטבעונים מחליפים את חלב הבקר והצאן בתחליף חלב כגון חלב סויה או חלב המתבסס על דגן יחיד כגון חלב אורז מלא או חלב שיבולת שועל (ואפשר שגם בחלב דגנים כללי).
 • גבינה - תחליף הגבינה הנפוץ מיוצר לעתים על בסיס קשיו.
 • חמאה - תחליף חמאה נפוץ הוא ממרח שמן תירס.
 • ביצים - את השימוש הנפוץ בביצים לצורך קשירת-תערובות באפייה, עשויים להחליף קמחים עמילניים או עמילנים טהורים מסוימים כגון קורנפלור, קמח חומוס מיובש ולעתים גם טחינה שטעמה נייטרלי (שאיננה מתובלת), המשמשת בעיקר להכנת בלילות הדבקה של ציפויים שונים של מאכלים מטוגנים.
 • שניצל - שניצל טבעוני יכול להיות עשוי מפרוסות דקות של סייטן או טופו שנטבלו בבלילה מבוססת קמח חומוס מיובש (המשמשת כתחליף לביצה) ולאחר מכן בפירורי לחם.
 • המבורגר - המבורגר טבעוני עשוי להיות מורכב משילוב של קטניות ודגנים, או מבוסס על טופו או סייטן.
 • פיצה - הגבינה המשמשת להכנת פיצה טבעונית מתבססת למשל על חלבון סויה או חלבון אפונה (Pea Protein), או קשיו.
 • שווארמה - תחליף טבעוני נפוץ בישראל הוא לשווארמה, העשויה נתחי סייטן דקיקים מושרים בשמן ותבלינים ומוקפצים על המחבת.
 • קינוח - קיים מבחר ענף של קינוחים טבעוניים. דוגמה לקינוח טבעוני נפוץ היא הגלידה הטבעונית שאיננה בהכרח מצומצמת לסורבה פירות, ובדומה לגלידה חלבית, עשויה ברובה מייצבים וליפידים שונים, אך את חלב הבקר שבה מחליף לרוב חלב סויה או חלב דגנים.

יש בין הטבעונים המתנגדים למאכלים הדומים בצורתם ובטעמם למאכלים מן החי מאחר שלדעתם יש בכך עידוד ותמיכה באכילת מאכלים מן החי[דרוש מקור]. אחרים, בשל התנגדותם למזון מתועש מעדיפים שלא לעשות שימוש בתחליפים מתועשים. בנוסף לכך טבעונים רבים מטעמי בריאות עשויים לבחור להדגיש בתזונתם אכילה של מזונות טבעוניים בצורתם הטבעית בלבד (כלומר לא מבושלים), וטבעוני המקפיד על תזונה כזו ונמנע ממאכלים מבושלים נקרא "טבעונאי" (Raw Veganist), אורח חיים כזה היה נפוץ יותר בעולם העתיק[דרוש מקור], כאשר השימוש בגז ואש בכלל (כמו גם בשר ומוצרי חלב) היה נגיש פחות, בפרט בקהילות צמחוניות.

דוגמאות למאכלים טבעוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנות ראשונות וחטיפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנות עיקריות ונלוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקאות וקינוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תזונה ובריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – השפעות בריאותיות של אכילת בשר

מאמר של איגוד התזונאים האמריקני מציין שתזונה טבעונית המתוכננת היטב היא בריאה, מספקת, ואף עשויה לספק יתרונות בריאותיים במניעה ובטיפול במחלות ספציפיות.‏[57] המאמר מזהיר מפני חוסרים, ומציין גם שלטבעונים מסוימים צריכה נמוכה יותר של B12, סידן, אבץ, וחומצות שומן אומגה-3 מהסוג הארוך-שרשרת.‏[57]

עמדת משרד הבריאות בישראל היא, ש"ניתן ‏לצרוך ‏תפריט ‏מאוזן ‏ובריא ‏או ‏לחליפין ‏תפריט ‏מעודד ‏תחלואה ‏ללא ‏קשר ‏לצמחונות/‏טבעונות ‏או ‏לצריכת מזון ‏מהחי‏. תפריט ‏צמחוני/‏טבעוני מתוכנן ‏היטב על ידי ‏דיאטנית ‏יכול ‏לספק ‏את ‏מלוא ‏רכיבי ‏התזונה אשר ‏להם זקוק הגוף".‏[58]

מחקר מטא-אנליזה שהסתמך על 4 מחקרים בדק תוחלת חיים, חילק ל4 קבוצות. תוחלת החיים הנמוכה ביותר הייתה אצל אוכלי הבשר והטבעונים עם תוצאה זהה (טבלא 7 במחקר), גבוהה יותר אצל הצמחונים שאכלו גם מוצרי חלב וביצים, והגבוהה ביותר אצל אוכלי הדגים. שיעור התקפי הלב של הטבעונים היה נמוך משמעותית משל אוכלי הבשר, אולם הם מתו יותר מסיבות אחרות[דרושה הבהרה], וכך תוחלת החיים שלהם זהה לשל אוכלי הבשר. שיעור התקפי הלב אצל הצמחונים שאכלו ביצים ומוצרי חלב היה נמוך משל הטבעונים, והנמוך ביותר היה אצל אוכלי הדגים. המחקר בדק רק עם התחשבות בעניין העישון (כלומר לא השוו למשל מעשנים טבעונים ללא-מעשנים שאינם טבעונים), אך לא התחשב בדברים אחרים כמו פעילות גופנית.‏[59]

חלבון מלא[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלב סויה הוא מקור ישיר לחלבון מלא, כמו גם לסידן.

חלבונים הם קבוצת הרכיבים העיקרית הנותנת לכל תא בגוף את אופיו הייחודי. חלבונים מורכבים מחומצות אמינו. חלבון מלא פירושו חלבון המכיל את כל 9 חומצות האמינו החיוניות (מתוך ה-20 -22 חומצות האמינו הסטנדרטיות). אותן 9 החומצות נחשבות לחיוניות, משום שבדרך כלל הגוף לא יכול לייצרן לבדו וחובה לקבלן מהתזונה.

מקורות טובים אפשריים לחלבון באופן כללי‏[60][61] יהיו למשל קטניות (ובראשן סויה וקינואה, הנחשבות לשני המקורות האמינים היחידים לחלבון מלא),‏[62] וכן אפונה, מיני שעועית (למשל שעועית שחורה) וחומוס. בנוסף לכך גם דגנים (בעיקר מלאים), כגון חיטה (ובפרט חלבון החיטה הנפוץ, המוכר בשמות סייטן וגלוטן), שעורה, אורז מלא, תירס, ובורגול. מקורות אפשריים נוספים הם אגוזים (כגון אגוז מלך, אגוז מקדמיה, וכיוצא בהם) וזרעים (כגון בוטנים).

תזונה טבעונית יכולה לספק את כל 9 חומצות האמינו החיוניות (כלומר, כמות חלבון מלא). הקונצנזוס המחקרי הוא שאדם בריא‏[63] אכן יכול לקבל חלבון מלא בתנאי והמזון מכיל כמות מספקת של סויה או קינואה, שהן מקורות ישירות לחלבון מלא,‏[64][65][66][67] או לחלופין, כמות מספקת של שילובים תזונתיים שונים כגון שילוב של קטניות-דגנים, וכן קטניות-אגוזים\זרעים. דוגמה לשילוב אפשרי של קטניות עם דגנים הוא אורז עם עדשים (כמו בתבשיל מג'דרה) ודוגמה לשילוב של קטניה עם אגוזים או זרעים הן נקניקיות (על בסיס חלבון אפונה) צלויות ומוגשות ברוטב רוטב בוטנים (Satay) ומגוון תוספות.‏[68] ניתן לאכול שילובים כאלה, יחד עם סויה ו\או קינואה, וההפך. חלק מן המאכלים הטבעוניים מבוססים על סויה או על השילובים שנזכרו. בעוד שהכמות היומית המומלצת (RDA) של חלבון היא 0.8 גרם ל-1 קילוגרם של משקל הגוף‏[69] ריד מנגלס ועמיתיה מציינים כי על אף שישנה "סיבתיות מעטה" להמליץ לטבעונים להגביר את מנות החלבון שלהם, הרי שמשיקולי זהירות, ובהתחשב בעיכול הפחות יעיל לעתים, וכן, והתכולה האמינו אסידית הנמוכה לעתים, במזון צמחי לטענתם, הם היו ממליצים לטבעונים‏[70] לצרוך כמות חלבון יומית שהיא גבוהה ב-25% מהקצובה היומית המומלצת למבוגר אוכל כל, כך שכמות זו תהיה 1.0 גרם ל-1 קילוגרם ממשקל הגוף.

שילובים הנחשבים למכילים כמויות משמעותיות של חלבון מלא הם אורז מלא ושעועית, לחם חיטה מלאה וחומוס (כמו במנת חומוס פול מהמטבח הים תיכוני), נתחי סייטן עם אפונה וירקות (מנה סינית), ועוד.

הבדלי זמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009, האקדמיה האמריקנית לתזונה ודיאטות טענה כי מגוון מקורות חלבון הנצרכים כחלק משילוב-תזונתי על ידי מבוגרים בריאים, יכולים להיצרך במהלך היום (בתנאי וסך החלבון הנצרך הולם מבנה גופו של הפרט), וייתכן כי אין הכרח לצורכם יחדיו באותה ארוחה.‏[71][72] לפי עמדה אחרת, מחמירה יותר, אין להמתין מעל 4 שעות בין אכילת כל אחד מרכיבי השילוב (למשל בין הקטניות לדגנים, או בין הקטניות לאגוזים\זרעים) בשביל להבטיח חלבון מלא, ובכל מקרה עדיף לאכלם יחדיו[דרוש מקור]. תזונה מאוזנת כוללת גם רכיבים אחרים, כגון ירקות, שורשים, פטריות, פירות, ורכיבים נוספים, ואינה נסמכת רק על חלבונים.

ויטמין B12[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ויטמין B12

ויטמין B12 הוא קבוצה של תרכובות מבוססות קובלט המיוצרות על ידי חיידקים ממגוון מערכות ביולוגיות, הנפוצים בקרקע אך גם במעי הדק של כמה אורגניזמים. באופן טבעי, בעלי חיים צמחוניים מסוימים, החיים בסביבות טבעיות מקבלים B12 מצמחים נמוכים שגדלו בקרקע העשירה באותם החיידקים המייצרים ויטמין זה (הצמחים עצמם אינם מייצרים B12 אלא סופגים אותו מחיידקים המייצרים אותו בקרבת שורשיהם[73][74]) או מקבלים אותו מחיידקי מעי החיים במעי הדק שלהם‏[74]; בעלי חיים בתעשיות המזון מהחי לעומת זאת, מקבלים בעצמם תיסוף של הוויטמין,‏[74] או קובלט בתערובות המזון,‏[75][76][77] ולעתים גם זריקות.

ישנם בני אדם, גם כאלה שאינם צמחונים או טבעונים, הסובלים מחוסר בוויטמין זה, בין אם מקבלה מועטה בתזונה או ספיגה מועטה.‏[78] לחוסר בקרב הציבור הכללי הוצעו מספר סיבות אשר בדרך כלל קשורות בנזקים אקולוגיים הן לאוכלוסיות החיידקים בשטחי חקלאות (למשל מן השימוש בחומרי הדברה מסוג קוטלי חיידקים), והן לבעיות ספיגה במעיים בהם מתבצעת קבלה וספיגה של הוויטמין (לבעיות אלה מגוון רחב של סיבות); גם חיות בתעשייה, אשר הוויטמין אמור להיווצר בגופן באופן טבעי או להתקבל מצמחייה נמוכה בסביבה טבעית, סובלות לעתים מחוסרים עקב שיבושים באוכלוסיית חיידקי המעי שלהן המייצרים את הוויטמין או תזונה לא טבעית דיה,‏[79] ולכן התיסוף התזונתי לחיות עצמן, הוא דרך אחת להתמודד עם בעיית החוסר הכללית.

על פי המוסכמה המדעית, בחברה בת ימינו על האדם לצרוך ויטמין B12 דרך מזון מהחי, או מתוסף תזונה ישירות. חוסר בוויטמין זה עלול לגרום לאנמיה, לבעיות נוירולוגיות ופסיכיאטריות, לשכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי דם, ולנשים בהיריון - שכיחות גבוהה להיווצרות פגמים מולדים אצל הילוד. אדם שאינו צורך מזון מהחי יכול לצרוך תוסף B12 בצורת טבליות לבליעה, או לחלופין טבליות להמסה מתחת ללשון או תמיסה, כדי שהוויטמין יחדור ישירות לנימי הדם התת-לשוניים תוך עקיפת מערכת העיכול שבה ספיגת הוויטמין עשויה להיות חלקית (מחקר ישראלי אחד לא מצא הבדל משמעותי בין צורת המתן בבליעה, לבין זו התת-לשונית‏[80]). רק חלק מתרכובות ה-B12 פעילות בבני אדם. כך למשל, 2 הסוגים הבסיסיים של הוויטמין הם ציאנו-קובלאמין והידרוקסי-קובלאמין וכן שני החומרים הפעילים המוכנים הם מתיל-קובלאמין וקובנאמיד. בארץ נפוצים בעיקר ציאנו-קובלאמין ומתיל-קובלאמין כתוספי תזונה.

ברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברזל הוא יסוד כימי הנדרש בין היתר לייצור תקין של תאי דם אדומים (אריטרוציטים) וכן לייצור תקין של חלבון ההמוגלובין הנמצא בעצמו בתאי דם אלה. מקורות טובים לברזל הם קטניות אגוזים שקדים זרעים ועלים ירוקים (דוגמת קייל ותרד.

על פי הדיאטנית ריד מנגלס ועמיתיה, מקורות טבעוניים טובים לברזל הם עדשים, טופו, קינואה, שעועית אדומה, חומוס, וכן מולסה שחורה.‏[81] הם מוסיפים כי ספיגת ברזל ממקור צמחוני מואצת על ידי רמה תקינה של ויטמין C, וממליצים על צריכת מקורות מזון עשירים בוויטמין C כגון כרובית או מיץ תפוזים, יחד עם מקורות עשירים בברזל כמו הנזכרים לעיל. קבוצת המחקר של מנגלס וכן הדיאטן טום סנדרס גורסים כי הימנעות ממזונות המפריעים לברזל להיספג (למשל, מזונות עשירים בטאנין כגון תמרהינדי), עשויה לסייע לספיגת הברזל באופן עקיף.‏[82]

קריאטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריאטין הוא תרכובת אורגנית (חומצה חנקנית) הנוצרת באופן טבעי בגוף האדם ובגופם של חולייתנים אחרים, ואשר על פי כלל איננה זמינה במקורות צמחיים. נתח מסוים מאוכלוסיית העוסקים בספורט צורך תוסף תזונה של חומר זה ללא תלות משמעותית בתזונתם לצורך שיפור בתפקודי השריר שלהם. כמה מחקרים קשרו קריאטין גם לתפקוד קוגניטיבי:

לפי המסמך, "עמדת אגודת התזונה האמריקאית ביחס לדיאטות צמחוניות",‏[83] לספורטאים צמחונים יכול להיות ריכוז נמוך יותר של קראטין בשרירים עקב רמות קראטין נמוכות בתזונתם, לספורטאים צמחונים העוסקים באימונים קצרי-טווח אינטנסיביים ובאימוני התנגדות עשוי להיות יתרון (בשימוש) בתוספי קראטין". הדיאטן הקליני גל ציון-פור מציין כי במצבי חסר מייצר הגוף את הקריאטין בכבד ובשרירים, אך היות שהוא בדרך כלל לא זמין במקורות צמחיים, ספיגת תוספי קריאטין בקרב צמחונים טובה יותר (כלומר, הספיגה נוטה להיות ללא עודפים המסולקים מהגוף).‏[84]

על פי כמה עבודות מחקר, הצועה התאוריה לפיה חסר בקריאטין יכול להאט במעט את פעילות הזיכרון (שכן פחות קריאטין חיצוני יביא כביכול לפחות חומר מוצא הנוצר מן הקריאטין הנקרא פוספוקריאטין שאותו מחשיבים מדענים מסוימים לתורם לחילוף החומרים בנוירונים) ואמנם, תאוריה זו נחשבת לשנויה במחלוקת; מחקר אחד לא מצא כל שיפור משמעותי בתפקוד הקוגניטיבי בבוגרים צעירים אוכלי-כל שקיבלו 2 גרם קריאטין ליום במשך שישה שבועות.‏[85] מחקר אחר מצא ש-5 גרם קריאטין, 4 פעמים ביום האיץ תפקודי זיכרון (מלבד הזכרות לאחור) בקשישים אוכלי-כל‏[86] בהשוואה לקבוצת הביקורת. כמו כן לפי ג'ושואה גואין,‏[87] מחקר בניצוחה של קרולין ראי‏[88] תיעד הצלחה טובה יותר במבחני זיכרון בקרב צמחונים שתוספו בקריאטין בהשוואה לצמחונים שלא תוספו בו; הוא מציין מחקר נוסף של טרי מקמוריס‏[89] שגם כן תיעד זאת אך בנוסף תיעד דיווחים על "מצב רוח טוב יותר" בקרב המשתתפים שנטלו קריאטין. ד"ר גואין מציין גם מחקר של הפסיכולוג דיוויד בנטון משנת 2010‏[90] שמצד אחד לא מצא הבדל משמעותי בתפקודי זיכרון בין צמחונים לאוכלי כל אבל מצא שהנחקרים הצמחונים שתוספו ב-20 גרם קריאטין ל-4 ימים הצליחו טוב יותר במבחני הזיכרון מאוכלי ה-כל.

המחקר בנושא הקריאטין ממשיך כמו גם המחקר אודות מצבים או חומרים אשר יכולים לעודד את הגוף לייצר יותר קריאטין באופן טבעי.

אומגה-3 ארוך שרשרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוואי אצות בבאלי, אינדונזיה קוטף תבואה. מינים שונים של אצות אכילות (Edible Seaweed), בפרט של אצות מים עמוקים הן מקור משמעותי לחומצות שומן אומגה-3 מהסוג הארוך שרשרת, עבור טבעונים. האצות משמשות במנות רבות מהמטבח האסיאתי בכלל והיפני בפרט, לדוגמה בסושי טבעוני.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אומגה-3

אומגה-3 היא משפחה של חומצות שומן חיוניות אשר לכל אחת מהן תפקידים שונים בגוף האדם. את החומצות נהוג לחלק חלוקה גסה לקצרות וארוכות שרשרת (מבחינת שרשראות הפחמנים שלהן). חומצת השומן הקצרה החיונית לגוף האדם היא ALA (חומצה אלפא-לינולית) וכמות מספקת שלה קשורה, על פי מחקרים שונים, לתפקוד רגשי, ולוויסות מצב-הרוח‏[91][92] וכן לתפקודים פיזיולוגיים אחרים. חומצה זו נמצאת במזונות צמחיים רבים (בפרט בזרעים ובשמן הזרעים, ובמזונות כגון זרעי מרוות צ'יה או סקלריאה), והיא משמשת גם כחומר קדם ל-2 חומצות השומן מסוג אומגה-3 הארוכות יותר (ה-DHA וה-EPA), ועל פי מחקרים שונים, לפחות בקרב בני אדם מסוימים, הגוף יכול לייצר כמות מסוימות של שניהם (בפרט EPA) מהחומצה הקצרה ALA. חומצת השומן DHA נקשרה, בחלק מהמחקרים לשיפור התפקוד הטבעי של מערכת העצבים באדם הרך והבוגר בהקשר של ריכוז (קשב סלקטיבי), וה-EPA נמצאה כמזון אנטי-דלקתי, אך לשני חומרים אלה יוחסו לעתים גם תכונות נוספות.

את חומצת השומן הקצרה ALA ניתן להשיג כאמור, ישירות מתזונה צמחית-יבשתית, אך מקורות ישירים נפוצים לחומצות השומן הארוכות הם בעיקר אצות מים עמוקים מסוגים שונים, או דגים שומניים החיים גם הם במים עמוקים.‏[93] לפחות בקרב בני אדם מסוימים, הגוף מייצר את החומצות הארוכות מה-ALA חופשית (כלומר לא קשורה למולקולה אחרת), על ידי אנזימי הכבד, אך על פי חלק המחקרים, תוצרת זו היא מעטה באופן כללי לגבי EPA‏[94][95] ומעטה עוד יותר כשזה נוגע ל-DHA‏[96] מלבד התמרה מכמות מספקת של ALA, דרך משמעותית נוספת בה יוכלו טבעונים לקבל נוטריאנטים אלה היא צריכת תוסף תזונה של שמן אצות (Algae Oil).‏[97] בעבר ספגה ביקורת אחת מיצרניות הענק של שמן זה (Martek bsi) על שהשתמשה בממס הקסאן שבטיחות לא הוכרעה, לצורך חילוץ השמן מהאצות.‏[98] כיום בקרב היצרנים יש מגמה של ייצור ללא הקסאן, ורוב החברות מייצרות שמן אצות נטול הקסאן (Hexane free).‏[99]

ויטמין D[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ויטמין D

ויטמין D הוא שם כולל לכמה ויטמינים החיוניים לבריאות העצמות (מתוקף השפעתם על הומאוסטזיס של משקי הסידן והזרחן בגוף), והם נקשרו גם לתפקוד קוגניטיבי.‏[100] המקור העיקרי לוויטמין הוא למעשה לא תזונתי, והוא חשיפה מתונה של העור לקרני השמש, כמה פעמים בשבוע (מה שיגרום למסלול ביוסינתזה של הוויטמין בגוף עצמו). מלבד חשיפה לקרני שמש, הוויטמין נמצא בצורה מוכנה בדגים וכן בפטריות מזנים מסוימים. אנשים בעלי סיכון גבוה לחסר בוויטמין הם אנשים שבעקבות אורח חייהם נוהגים לשהות במבנים סגורים במשך רוב שעות היום, קשישים, וכן במיוחד אנשים כהי עור; אלו ובני קבוצות סיכון אחרות, נעזרים לרוב בוויטמין D2[דרושה הבהרה], להשלמת החסר. תוסף ויטמין D2, למשל, עשוי להיות מוכן לעתים מכבד דגים, אם כי קיימות גם גרסאות טבעוניות של תוסף כזה, המופקות משמרים. לבני אדם רבים יש חסר בוויטמין זה, ללא קשר משמעותי לתזונתם, והדרך העיקרית להימנע מחסר זה היא חשיפה לקרני השמש כאמור.

סידן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקדים כמקור אפשרי לסידן.
ברוקולי נחשב למזון טבעוני עשיר מאד בסידן (לפי סיכום של משרד החקלאות האמריקני מדובר בכ-47 מיליגרם ל-100 גרם).‏[101]

סידן הוא מינרל הנדרש לבריאות העצם ולמספר פונקציות מטבוליות כגון תפקוד השרירים, התכווצות הלב, התרחבות תקינה של כלי הדם, וסוגים שונים של תקשורת בין תאית. 99% מהיסדן שבגוף נאגר בעצמות ובשיניים. על פי נייר עמדה של האגודה האמריקנית לתזונה, רצוי כי טבעונים יכללו מזונות עשירים בסידן בשלוש ארוחות היום שלהם. מזונות בעלי זמינות ביולוגית גבוהה יחסית של סידן (49%-61%) הם למשל ברוקולי, במיה, לפת, כרוב (למיניו השונים), וכן קייל, ומזונות עם זמינות מעט נמוכה יותר (31%-32%) הם למשל חלב סויה, טופו ומזונות מעובדים שהועשרו באופן מלאכותי בסידן, וכן שומשום, שקדים, ושעועית לבנה\אדומה ועוד.‏[102] דוגמאות נוספות למזונות שמכילים כמויות שונות של סידן הם תאנים, אגוזים (דוגמת אגוזי לוז, וטמפה).‏[102][103] רמה תקינה של ויטמין D מסייעת לספיגה תקינה של סידן (בפרט אם האחרון נצרך במידה מועטה).[104]

אחד המחקרים, מחקר EPIC-OXFORD, הציע כי טבעונים נמצאים בסיכון מוגבר לשברי עצמות יותר מאוכלי-כל או צמחונים, לכאורה, במצב של צריכה מועטה יותר של סידן. עם זאת, מחקרים נוספים הראו כי טבעונים הצורכים פחות מ-525מ"ג סידן ליום הם הנמצאים בסיכון כזה, אבל טבעונים הצורכים יותר מכך משקפים את מצב הסיכון הטבעי של אוכלי-כל וצמחונים. כמו כן, ההמלצה הכללית לטבעוני מבוגר, היא להקפיד על צריכה יומית של 700 מ"ג סידן כמו גם רמות תקינות של ויטמין D, להבטחת ספיגה יעילה תמיד שלו.[105] במחקר נוסף משנת 2006 נמצא שצפיפות העצם של טבעונים נוטה להיות נמוכה יותר, אך החוקרים ציינו כי הראיות בנושא השפעת הסידן או הוויטמין-D על השברים אינן חד-משמעיות,‏[106] ואמנם, מחקר משנת 2009 מצא שצפיפות המינרלים בעצם, של טבעונים (Bone Mineral Density, BMD), הינה 94% מזו של אוכלי כל, וציין כי הבדל זה הוא "לא משמעותי קלינית" (Clinically insignificant). מחקר נוסף משנת 2009 שנערך על ידי אותם החוקרים שהתחקה אחר למעלה מ-100 נשים טבעוניות בגילאים שלאחר הפוריות. החוקרים ציינו כי (לפחות במסגרת המחקר) הם לא זיהו השפעה מצד תזונתן הטבעונית של הנשים על בריאות העצם שלהן או על הרכב גופן (ביחס לקבוצת הביקורת של מספר זהה של נשים אוכלות-כל).[107]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הכוונה כאן לסדיזם במובן הפסיכו-פתולוגי של המונח; כלומר למצב של סדיזם שנובע מבעיה נפשית ולא על מובנים אחרים שתוארו בערך העוסק בו.
 2. ^ ראו הרחבה בפרק "היסטוריה של הטבעונות".
 3. ^ Veganism.
 4. ^ http://www.americanvegan.org/vegan.htm "What is Vegan?", American Vegan Society, accessed 16 December 2012
 5. ^ כתבה באתר עמותת אנונימוס, "ומה בעניין דבש?"
 6. ^ The Vegan Outreach.com, FAQ, "What about honey and silk?".
 7. ^ http://www.theveganwoman.com/is-it-ethical-to-eat-eggs-from-home-grown-chickens Is it ethical to eat Eggs from Home Grown Chciken?
 8. ^ http://queerveganfood.com/2012/11/29/ellen_degeneres_follow_up_problems_with_backyard_eggs/ Ellen Degeneres Follow-Up: Problems With Backyard Eggs], Sarah E Brown, November 29, 2012
 9. ^ http://supervegan.com/blog/why-it-matters-that-ellen-degeneres-eats-eggs/ Why it Matters that Ellen Degeneres Eats Eggs
 10. ^ http://www.examiner.com/article/back-yard-chickens-do-not-produce-cruelty-free-eggs Back yard chickens do not produce cruelty-free eggs], Virginia Messina, December 14, 2009
 11. ^ 11.0 11.1 The Vegan Society, "Definition of veganism"; qoute: "Veganism is a way of living which seeks to exclude, as far as is possible and practicable, all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose.".
 12. ^ "Vegetarian and Vegan Diet", מאמר מאתר "MedicineNet". במאמר זה מציגות הדיאטנית Betty Kovacs, והרופאה Melissa Conrad Stöppler, סיווג נפוץ של תזונות צמחוניות, והטבעונות בניהן.
 13. ^ בהקשר זה ראו למשל, פוסט סטרוקטורליזם.
 14. ^ למשל בשחיטה או חנק
 15. ^ Behavioral and physiological effects of freeze or hot-iron branding on crossbred cattle", Juornal of animal science, D C Lay Jr, T H Friend, R D Randel, C L Bowers, K K Grissom and O C Jenkins, J ANIM SCI February 1992 vol. 70 no. 2 330-336."
 16. ^ Cowboy Showcase.com, "Reading and understanding livestock brands".
 17. ^ "ההתעללות בפרות עולה לכותרות" חשיפת MFA ברפת החלב ווילט שבניו-יורק, 2010-2009, אתר עמותת אנונימוס
 18. ^ ב-2005 יצא הסרט ארת'לינגס המעביר ביקורת על היקף ניצול בעלי החיים בתחומים השונים - זהו סרט תיעודי מקיף על הקשרים בין הטבע, בעלי החיים, והאינטרסים הכלכליים של בני האדם.
 19. ^ onegreenplanet.org, "10 Facts About the Dairy Industry That Will Shock You", Ariel Garlow July 7, 2014,
 20. ^ Tuttle, Will M. (2005-07-01). "The World Peace Diet: Eating for Spiritual Health and Social Harmony", P.47. Lantern Books, ISBN 978-1-59056-083-9. OCLC 60373325. Retrieved 2012-10-05.
 21. ^ ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/010/a0701e/a0701e03.pdf‏
 22. ^ http://assets.panda.org/downloads/lpr2010.pdf‏
 23. ^ http://link.springer.com/article/10.1007/s10584-014-1104-5‏
 24. ^ Shantree Kacera, D.N., Ph.D, "Vegetarianism: Karma, Compassion & Simplicity".
 25. ^ לפי האתר הרשמי
 26. ^ האיסיים, בני קבוצה יהודית נזירית מתקופת בית שני תוארו על ידי יוספוס פלאביוס כ"פיתגוראים" וכנמנעים מאכילת בשר (הפיתגוראים הוא שמם של בני האסכולה הפיתגוראית ביוון העתיקה, שנמנעו מאכילת בשר ודגים, ועל סמך זה, כמו גם על סמך דיווחיהם של פילון האלכסנדרוני ופליניוס הזקן), היו חוקרים שטענו שהקבוצה האיסאית הקפידה על תזונה צמחונית; עם זאת, קיימים ממצאים מחקריים עדכניים יותר אשר דוחים את התפיסה הזאת, ועל פי ניתוח לכתבי המגילות וחפירות ארכיאולוגיות במושביהם, עלתה הדעה המקובלת יותר בעולם המחקר לפיה אין זה סביר שחברי כיתה זו היו צמחוניים, אם כי הפולמוס ממשיך בהקשר זה.
 27. ^ Keith Akers, "The Essenes and the Dead Sea Scrolls", July 6, 2012
 28. ^ דוגמה אפשרית נוספת לצמחונות מטעמי השקפה דתית בקרב יהודים בארץ ישראל היא תפיסתם של הישועים; הוצע למשל כי יוחנן המטביל, ישו הנוצרי, וכלל תלמידיו בדור שלפני פאולוס (בפרט האלכסאים והאביונים), היו צמחוניים והתנגדו לפולחן הקורבנות בבית המקדש, להרחבה ראו מאמר "Was Jesus a Vegetarian?", מאת Keith Akers, אתר Compassionatespirit.com. מאמר נוסף העוסק בצמחונות לכאורה של יוחנן המטביל הוא:Sebastian Brock, " St John the )Baptist’s diet - according to some early Eastern Christian sources (Greek and Syria.
 29. ^ Culinary Fundamentals, "Shojin Ryori", Written by Fujii Sotetsu (Zen Buddhist priest) Photos by Omori Tadash, Shabkar.com
 30. ^ אילון גלעד, דרכה של המילה "טבעונות" לא היתה קלה, באתר הארץ, 2 ביולי 2014
 31. ^ African Hebrew Israelites of Jerusalem.
 32. ^ דף הפייסבוק של המסעדה, שנת הקמה.
 33. ^ הרצאתו של גארי יורופסקי, אשר נקראת בפי מפיציה "ההרצאה הכי טובה שתשמעו אי פעם"
 34. ^ אתר הבית של רשת המסעדות "השווארמה הצמחונית", עמוד "אודות".
 35. ^ סליחה, יש לך טופו?, כתבה באתר "Timeout".
 36. ^ דליה מזורי, טבעונות על גלגלים: מסע הסברה בדרך אליכם, באתר nrg‏, 6 באפריל 2014
 37. ^ גילי איזיקוביץ, טל גלבוע זכתה ב"אח הגדול", באתר הארץ, 30 באוגוסט 2014
 38. ^ יאיר ניקוליבסקי, ‏הניצחון הגדול של טל: כמחצית מצופי האח הגדול כבר לא מסתכלים אותו דבר על בשר, באתר ‏mako‏‏, ‏27 באוגוסט 2014‏
 39. ^ מיכל גלברד, ‏רפורמה חדשה משפרת את הטיפול בחיילים טבעוניים, באתר צה"ל, 24 באוקטובר 2014.
 40. ^ רחל טלשירגדל מספר הצמחונים - אבל מהסוג הגמיש, באתר הארץ, 17 בספטמבר 2014
 41. ^ ספר העיקרים לרבי יוסף אלבו, פרשת קין והבל, (ג, טו) - אתר דעת
 42. ^ ומבסס זאת על דבריו של האר"י (שער המצוות דפו"י דף צט, דפו"י דף מב): "מדרגת החי דלעתיד לבא תהיה כבחינת המדבר דעכשיו על ידי עליית העולמות"
 43. ^ כך כתב במקור במאמר "טללי אורות" אות ח'; דבריו הובאו על ידי תלמידו הרב הנזיר, שהיה צמחוני בעצמו מטעמי פרישות, בפסקאות יא' ויב' של מאמר חזון הצמחונות והשלום.
 44. ^ הרצאה מאת הרב פנגר בנושא צער בעלי חיים משנת 2010, טענה זו עולה בחלק החמישי של ההרצאה (לפי החילוק שנעשה בעמוד היוטיוב של הרב, קישור בהמשך), פרק זמן: 0:00:40-0:01:50. קישור לחלק החמישי של ההרצאה בעמוד היוטיוב של הרב.
 45. ^ הרב שמחה רוט, ואנשי קודש תהיון לי
 46. ^ Colin Spencer, "The Heretic's Feast: A History of Vegetarianism", UPNE, 1996, p. 110, other pages; ISBN-9780874517606.
 47. ^ הרצאה מאת הסופר, והפעיל הטבעוני רין ברי (Rynn Berry, 1945-2014); מן הכותבים הטבעוניים המוקדמים בארצות הברית. הרצאתו של ברי נוגעת גם לקבוצות היסטוריות הנחשבות על פי חוקרים מסוימים לצמחוניות, בהן היהודים נוצרים ובפרט האלכסאים והאביונים. להלן קישור להרצאה, באתר Yotubue.
 48. ^ שלושת הבשורות הסינופטיות: הבשורה על פי מרקוס 11:15-19 וכן 11:27-33. הבשורה על פי מתי (מתיה) 21:12-17 וכן 21:23-27. הבשורה על פי לוקאס 19:45-48 וכן 20:1-8. בנוסף לכך גם בתחילת הבשורה על פי יוחנן; 2:13-16
 49. ^ דפנה בוסאני, צבעי מאכל: מכניסים נפט ופחם לאוכל שלך, באתר ynet‏, 12 במאי 2013
 50. ^ S. L. Davis, "What is the Morally Relevant Difference between the Mouse and the Pig?", Proceedings of EurSafe 2000, 2nd Congress of the European Society for Agricultural and Food Ethics, 2000, pp. 107–109.
 51. ^ George Sedler, "Does Ethical Meat-Eating Maximize Utility?", Social Theory and Practice, 31(4), 2005, pp. 499–511.
 52. ^ הכוונה כאן ל"סוג" במובן הכללי (סיווג), ולא לסוג במובן הביולוגי-טקסונומי.
 53. ^ AmericanVegan.com, "What is Vegan?", q&a.
 54. ^ 54.0 54.1 Veganrabbit.com, Vivisection: Why Vegans Oppose Animal Testing.
 55. ^ Alternatives: "Testing Without Torture", PETA.com
 56. ^ veganpeace.com, "Animal Testing".
 57. ^ 57.0 57.1 Position of the American Dietetic Association:Vegetarian Diets - http://www.eatright.org/WorkArea/linkit.aspx?LinkIdentifier=id&ItemID=8417
 58. ^ תשובת ראש שירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות לעמיחי אלינסון, 2015 - http://www.pinat-hay.com/14077115.pdf
 59. ^ Mortality in vegetarians and nonvegetarians: detailed findings from a collaborative analysis of 5 prospective studies - http://ajcn.nutrition.org/content/70/3/516s.full
 60. ^ Jack Norris and Virginia Messina, "Protein & Amino Acids in Common Foods", Vegan Outreach, December 2010.
 61. ^ Mangels, Messina and Messina 2011, pp. 72, 78.
 62. ^ מוצרי סויה הם למשל חלב סויה, טופו, טמפה, ונגזרותיהם.
 63. ^ כלומר, אדם ללא מחלות רקע אורגניות בהקשר זה, כגון בעיות ספיגה שונות.
 64. ^ M. Messina and V. Messina, "The role of soy in vegetarian diets", Nutrients, 2(8), August 2010, pp. 855–888 (review article).
 65. ^ A. Vega-Gálvez, et al. [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20814881 "Nutrition facts and functional potential of quinoa (Chenopodium quinoa willd.), an ancient Andean grain: a review", Journal of the Science of Food and Agriculture, 90(15), December 2010, pp. 2541–2547 (review article).
 66. ^ L. E. James Abugoch, "Quinoa (Chenopodium quinoa Willd.): composition, chemistry, nutritional, and functional properties", Advances in Food and Nutrition Research, 58, 2009, pp. 1–31 (review article).
 67. ^ J. Fuhrman and D. M. Ferreri, "Fueling the vegetarian (vegan) athlete", Current Sports Medicine Reports, 9(4), July–August 2010, pp. 233–241 (review article).
 68. ^ זוהי דוגמה למנת פיוז'ן עם נגיעה למטבח האינדונזי.
 69. ^ ראה שם, באותו תת-פרק.
 70. ^ (ככלל הכוונה לטבעונים בריאים, ללא מחלות רקע)
 71. ^ Mangels, Messina and Messina 2011, p. 75ff.
 72. ^ Also see V. R. Young and P. L. Pellett, "Plant proteins in relation to human protein and amino acid nutrition", American Journal of Clinical Nutrition, 59(5), May 1994, pp. 1203S–1212S.
 73. ^ Plant and Soil January 1992, Volume 139, Issue 1, pp 23-30 "Uptake of a microbially-produced vitamin (B12) by soybean roots", by A. Mozafar and J. J. Oertli
 74. ^ 74.0 74.1 74.2 B12: A Magic Pill, or Veganism’s Achilles Heel?
 75. ^ הזנת בעלי חיים, ירושלים: הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס, תשמ"ב, עמ' 305.
 76. ^ דף מידע שיווקי העוסק בשיווק זריקות B12 לפיו רוב ה-B12 המיוצר נמכר כתוסף לתעשיית המזון מן החי.
 77. ^ Vaccination is an ideal time to supplement with Vitamin B12
 78. ^ מסמך של אגודת התזונאים האמריקנית העוסק בנושא חוסר בוויטמין B12.
 79. ^ עדיין לא ברור איזה מקור משמעותי יותר עבור גופן של אותן החיות - יצירה על ידי חיידקי המעי או קבלה מצמחים נמוכים. המחקר המדעי בנושא מועט.
 80. ^ Replacement therapy for vitamin B12 deficiency: comparison between the sublingual and oral route. Amir Sharabi, Eytan Cohen, Jaqueline Sulkes,1 and Moshe Garty, Br J Clin Pharmacol. 2003 Dec; 56(6): 635–638. doi: 10.1046/j.1365-2125.2003.01907.x PMCID: PMC1884303
 81. ^ Davida Gypsy Breier and Reed Mangels, Vegan & Vegetarian, FAQ: Answers to Your Frequently Asked Questions, Vegetarian Resource Group, 2001, p. 27.
 82. ^ Iron in the Vegan Diet, by Reed Mangels, PHD, RD, from "Simply Vegan" 5th Edition.
 83. ^ עמדת אגודת התזונה האמריקאית ביחס לדיאטות צמחוניות - /1_158715432.pdf
 84. ^ קריאטין- חלק א' (סקירה כללית), גל ציון-פור, אתר "ישראלבודי".
 85. ^ Rawson ES, Lieberman HR, Walsh TM, Zuber SM, Harhart JM, Matthews TC; Lieberman; Walsh; Zuber; Harhart; Matthews (September 2008). "Creatine supplementation does not improve cognitive function in young adults". Physiology & Behavior 95 (1–2): 130–4. doi:10.1016/j.physbeh.2008.05.009. PMID 18579168.
 86. ^ McMorris T, Mielcarz G, Harris RC, Swain JP, Howard A; Mielcarz; Harris; Swain; Howard (September 2007). "Creatine supplementation and cognitive performance in elderly individuals". Neuropsychology, Development, and Cognition. Section B, Aging, Neuropsychology and Cognition 14 (5): 517–28. doi:10.1080/13825580600788100. PMID 17828627.
 87. ^ Psychology Today, Does Vegetarianism Make You Dumber?, Creatine supplements may improve memory for vegetarians. , Published on February 23, 2011 by Joshua Gowin, Ph.D. in You, Illuminated.
 88. ^ Caroline Rae
 89. ^ Terry Mcmorris
 90. ^ The influence of creatine supplementation on the cognitive functioning of vegetarians and omnivores. על פי מאגר הספרות המדעית Pubmed, זהו המאמר היחיד של בנטון משנת 2010, העוסק בנושא, ולכן זה המחקר של בנטון שמזכיר גואין בסיכומו לנושא.
 91. ^ ^ Yehuda S., Rabinovitz S., Mostofsky D.I. (2005). "Mixture of essential fatty acids lowers test anxiety". Nutritional Neuroscience 8 (4): 265–267. doi:10.1080/10284150500445795. PMID 16491653.
 92. ^ Willett, I. Kawachi, K. Koenen, and A. Ascherio (2011). "Dietary intake of n-3 and n-6 fatty acids and the risk of clinical depression in women: a 10-y prospective follow-up study". Am J Clin Nutr 93 (6): 1337–43. doi:10.3945/ajcn.111.011817. PMID 21471279
 93. ^ האצות מייצרות את חומצות השומן הארוכות ודגים אלו אוכלים אותן כך שנוכחות חומצות השומן בגופם של דגים אלה גבוהה.
 94. ^ Shiels M. Innis (2007). "Fatty acids and early human development". Early Human Development 83 (12): 761–766. doi:10.1016/j.earlhumdev.2007.09.004. PMID 17920214
 95. ^ Conversion of alpha-linolenic acid to longer-chain polyunsaturated fatty acids in human adults" (2005). Reproduction, nutrition, development 45 (5): 581–97. doi:10.1051/rnd:2005047. PMID 16188209.
 96. ^ Breanne M Anderson and David WL Ma (2009). "Are all n-3 polyunsaturated fatty acids created equal?". Lipids in Health and Disease 8 (33): 33. doi:10.1186/1476-511X-8-33
 97. ^ מוצרים מסוג זה נקראים לעתים גם Microalgae oil.
 98. ^ אתר Mercola, "Why is this Organic Food Stuffed With Toxic Solvents?", April 01, 2012.
 99. ^ למשל בתהליך חילוץ טבעי יותר בעזרת CO2 סופרקריטי שלבסוף בא באקוויליבריום עם האוויר.
 100. ^ Vitamin D council, Information on the latest vitamin D news and research., "Cognitive impairment".
 101. ^ Full Report (All Nutrients): 11090, Broccoli, raw, USDA Site.
 102. ^ 102.0 102.1 102.2 102.3 102.4 Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets
 103. ^ J. Winston Craig and Reed Mangels, "Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets", Journal of the American Dietetic Association, 109(7), July 2009, pp. 1266–1282.
 104. ^ Mangels, Messina and Messina 2011, p. 110.
 105. ^ P. Appleby et al, "Comparative fracture risk in vegetarians and nonvegetarians in EPIC-Oxford", European Journal of Clinical Nutrition, 61(12), February 2007, pp. 1400–1406: "In conclusion, fracture risk was similar for meat eaters, fish eaters and vegetarians in this study. The higher fracture risk among vegans appeared to be a consequence of their considerably lower mean calcium intake. Vegans, who do not consume dairy products, a major source of calcium in most diets, should ensure that they obtain adequate calcium from suitable sources such as almonds, sesame seeds, tahini (sesame paste), calcium-set tofu, calcium-fortified drinks and low-oxalate leafy green vegetables such as kale ..."

  "Calcium: Dietary Supplement Fact Sheet", National Institutes of Health, Office of Dietary Supplements, November 21, 2013: "In the Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, bone fracture risk was similar in meat eaters, fish eaters and vegetarians, but higher in vegans, likely due to their lower mean calcium intake."

  Also see Jack Norris, "Bones, Vitamin D, and Calcium", Vegan Outreach, 9 January 2007: "Based on research showing that vegans who consumed less than 525 mg per day of calcium had higher bone fracture rates than people who consumed more than 525 mg per day (14), vegans should make sure they get a minimum of 525 mg of calcium per day. It would be best to get 700 mg per day for adults, and at least 1,000 mg for people age 13 to 18 when bones are developing. This can most easily be satisfied for most vegans by eating high-calcium greens on a daily basis and drinking a nondairy milk that is fortified with calcium."

 106. ^ A. M. Smith, "Veganism and osteoporosis: a review of the current literature", International Journal of Nursing Practice, 12(5), October 2006, pp. 302–330 (review article): "The findings gathered consistently support the hypothesis that vegans do have lower bone mineral density than their non-vegan counterparts. However, the evidence regarding calcium, Vitamin D and fracture incidence is inconclusive.
 107. ^ L. T. Ho-Pham et al, "Effect of vegetarian diets on bone mineral density: a Bayesian meta-analysis", American Journal of Clinical Nutrition, 90(4), October 2009, p. 943–950.

  L. T. Ho-Pham, "Veganism, bone mineral density, and body composition: a study in Buddhist nuns", Osteoporos Int, 20(12), December 2009, pp. 2087–2093.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.