טבעונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שניצלים טבעוניים העשויים פרוסות טופו; הבלילה המחליפה את הביצה מבוססת על קמח חומוס (הנפוץ במטבח הפרסי וההודי), צ'ילי מתוק, תבלינים, ומעט מים.
מנת סושי יפנית המכילה אצות, אורז, ירקות, כרוב ודלעת כבושים, וסלט צד. מינים שונים של אצות אכילות הן מקור אפשרי ישיר לחומצות שומן אומגה-3 ארוכות שרשרת.

טבעונות היא אורח חיים המתאפיין בהימנעות מאכילת בשר בעלי חיים, חלב, ביצים, ומזונות אחרים המוכנים מהם, וכן בהמנעות משימוש במוצרים העשויים מעורות בעלי חיים (כולל פרווה צמר, ונוצות) לביגוד, הנעלה, וריהוט. רבים מהטבעונים מתנגדים גם לניצול בעלי חיים לצרכים אחרים (כגון בידור בקרקסים) הגורמים באופן ישיר או עקיף נזק ואף סבל לחיות.

הטבעונים מציינים שתי סיבות עיקריות להשקפתם: הראשונה היא הסיבה המוסרית הנוגעת לעובדה שגידול בעלי חיים לצורכי שחיטה או הפקת ביצים וחלב כרוך בדרך כלל בגרימת כאב וסוגים אחרים של אי-נוחות וסבל לאותן חיות (לעתים תוך התעללות סדיסטית מצד אנשי צוות)‏[2]; הסיבה השנייה היא בריאותית הנוגעת לטענה כי קיים מתאם בין צריכה עקבית של מזון מן החי למגוון ותפוצה גבוהים יותר של בעיות בריאות שמקורן תזונתי. מעבר לכך ייתכנו גם סיבות רוחניות, דתיות, סביבתיות ואחרות לאימוץ אורח חיים זה.

האדם החי על פי אורח חיים זה, או לכל הפחות על פי תזונה טבעונית, נקרא בעברית, בדרך כלל, טבעוני.

הגדרות שונות למונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונים חלוקים ביניהם בשאלה האם אכילת דבש היא מעשה מוסרי

מקורו של המונח "טבעונות" הוא עברי והוא נזכר בספרו של יהושע הלוי הורוביץ "ספר הטבעונות", שיצא לאור בישראל בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1937[3] לא ברור עד היום האם הלוי הורוביץ הוא זה שהגה את המונח. המונח הוא תרגום נפוץ למונח האנגלי Vegan (בתעתיק עברי "ויגן"), שיש לו מספר משמעויות אפשריות; כמו למשל אדם החי על תזונה צמחית בדרך כלל, או דבר מסוים שמקורו בצומח.

הסיבה שאורח חיים זה נקרא "טבעונות" ולא במילה אחרת הקרובה יותר למינוח האנגלי (כמו למשל "צמחיות"‏[4]) היא אמונתם של מספר הוגים טבעוניים ישראלים מוקדמים דוגמת הלוי הורוביץ ואחרים כי אורח החיים הטבעוני הוא אורח החיים הטבעי של כלל בני האדם. טבעונים מסוימים ואחרים חולקים על אמונה זו בטענה שהיא חורגת מגבולות הטבעונות המודרנית, שבעיקרה היא גישה מוסרית וסביבתנית.

אין הגדרה אובייקטיבית ומוסכמת למשמעותו של המונח טבעונות, ואנשים שונים עשויים להשתמש בהגדרות שונות במעט שאינן חופפות באופן מוחלט; עם זאת, מבחינה פרקטית, ולרוב גם אידאולוגית, כל הטבעונים נמנעים מאכילת בעלי חיים, חלב ומוצריו וביצים (לפחות כאלו שמקורן בתעשיית הביצים, בשל גריסה או חניקה של אפרוחים חיים המתרחשת בה כדרך קבע). ישנם טבעונים אחרים המגדירים טבעונות באופן כללי יותר, ולשיטתם טבעונות היא הימנעות מוחלטת מכל מזון שמקורו מן החי.‏[5] לעומתם ישנם טבעונים אחרים שיטענו כי אינם מזהים בעיה מוסרית באכילת דבש[6][7] (ובפרט דבש אורגני), או ביצי חופש שנאספו בשדה לאחר שבבירור הציפור שהטילה אותן איבדה עניין בהן, או, מגידול ביתי, כלומר ביצים מתרנגולות שאדם גידל בחופשיות בחצר ביתו).‏[8][9][10][11]

האגודה הטבעונית מגדירה את הטבעונות בלשון זו‏[12]:

דרך חיים השואפת להדיר, ככל האפשר והניתן בפועל, את כל הצורות של ניצול של בעלי חיים ואכזריות כלפיהם, למען מזון, ביגוד, או כל מטרה אחרת.

יש הרואים בתזונה הטבעונית סוג ספציפי של תזונה צמחונית.‏[13]

טבעונות היא בין היתר, גם הגדרה עצמית בהקשר חברתי, וישנם אנשים החיים על פי אורח חיים טבעוני אך למרות זאת בוחרים להגדיר עצמם "צמחונים", כל הזמן או לסירוגין; ישנם גם כאלה החיים על אורח חיים המשקף הגדרות נפוצות של המונחים "צמחונות" ו"טבעונות" אך נמנעים מלהגדיר עצמם צמחונים או טבעונים מטעמים פילוסופיים העומדים בפני עצמם‏[14]

סיבות לבחירה בטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן סיבות שונות לבחירה באורח חיים טבעוני; הסיבות המרכזיות נשענות על נימוקים מוסריים, בריאותיים, סביבתיים, ורוחניים (ובזה גם דתיים). הסיבות אינן סותרות בהכרח, אך לא כל טבעוני מקבל את כולן או מכיר בהן.

מוסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות בעלי חיים

טבעונים רבים סבורים שבדרך כלל יש להימנע משימוש במוצרים שהפקתם גורמת סבל לבעלי חיים, בין אם על ידי המתתם‏[15] ובין על ידי גידולם בתנאים לא נאותים. תנאים העשויים לכלול, בין היתר, כליאה בכלובים בצפיפות בסביבה מזוהמת, לעתים ללא יכולת תנועה, פגיעות גופניות המקלות על עובדי המשק כמו חיתוך קרניים במזמרה או קטימת מקור ללא הרדמה בלהב מלובן, וכן כווייה של חיות צאן בקרח יבש[16] או בברזל מלובן למטרת סימון,‏[17][18] ושימוש בברירה מלאכותית על-מנת לטפח תכונות תורשתיות רווחיות שמעוותות את מבנה גופם של בעלי-החיים ומקשות למשל על תנועתם. מלבד זאת, גם בתעשיות המזון שאינן לצורכי הפקת בשר או דגים מתבצע הרג שיטתי, כגון המתה בגז או גריסה של אפרוחי תרנגול זכרים בתעשיית הביצים, בעודם בחיים,‏[19] וכן הזרעה מלאכותית של פרות וחיות צאן אחרות (פרקטיקה אשר נתפסת כסוג של אונס בעיני טבעונים מסוימים,‏[20] דוגמת ויל טאטל[21]), הפרדה מהאם מיד לאחר ההמלטה (בעיקר לעגלים וטלאים) וכליאתם בכלוב מונע-תנועה כדי שלא ינקו חלב מאימותיהן (חלב אשר יימכר מאוחר יותר במרכולים השונים לבני האדם), ועוד פרקטיקות אותם הטבעונים שוללים מכל וכל.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בידוד עגלים היא פרקטיקה שמטרתה למנוע מהעגלים לינוק מהפרות את חלבן, כדי שזה יימכר לבני אדם. יש טבעונים הרואים פרקטיקה זו כאכזרית ביותר משום שהיא מונעת חופש תזוזה ומחיה מהעגל.

יש הגורסים תזונה טבעונית נפוצה כתורמת לבריאות בכלל, ולטיפול בבעיות בריאות או מחלות ספציפיות בפרט. לקריאה נרחבת בנושא זה ראו פרק "תזונה ובריאות", בהמשך הערך.

איכות הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צמחונות אקולוגית

טעם נוסף לבחירה בתזונה טבעונית עשוי להיות משיקולים סביבתיים (אקולוגיים). לעמדה זו תימוכין ממספר גורמים כשהבולט בהם הוא דו"ח האו"ם "צלו הארוך של משק החי", שמציג את הנזק הנגרם מגידול חיות לצורכי שימוש בבשר.‏[22]

ב-2010 התפרסם דו"ח של הקרן העולמית לחיות בר בשם "כוכב הלכת החי", הכולל בתוכו קריאה להפחתה משמעותית בצריכת המזון מהחי כאחד האמצעים העיקריים להתמודדות עם בעיות סביבתיות, לפי חישוב טביעת רגל אקולוגית של מוצרים מהחי.‏[23] על-פי מחקר שפורסם ב-2014, הפחתה משמעותית בצריכת המזון מהחי העולמית היא הכרחית על-מנת לעמוד ביעדים שקבע האו"ם להפחתת פליטת גזי חממה.‏[24]

השקפה רוחנית ו\או דתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השקפות רוחניות מסוימות, בפרט כאלה המצדדות בצורה מסוימת של שכר ועונש, רואות באדם כבעל בחירה חופשית חלקית לפחות, ולכן אחראי במידת מה למעשיו; השקפות אלה מניחות שהשתתפות, אפילו ברמת התשלום, במעשיה של תעשיית המזון מן החי היא באופן כללי על תקן פשע שהאדם יתן עליו את הדין בעולם הזה או בעולם אחר, במסגרת שכר ועונש.

יש הרואים בתזונה צמחונית (בפרט מהסוג הטבעוני) כמקדמת קארמה טובה.‏[25]

השקפות דתיות מסוימות עשויות להתנגד לאכילת מוצרים מהחי. כך למשל קהילת העבריים מדימונה מקיימת אורח חיים טבעוני, בהתאם לפרשנותם ל"וַיֹּאמֶר אֱלֹקים הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת-כָּל-עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ וְאֶת-כָּל-הָעֵץ אֲשֶׁר-בּוֹ פְרִי-עֵץ זֹרֵעַ זָרַע לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה" (ספר בראשית, פרק א', פסוק כ"ט)‏[26]

יש יהודים דתיים הסבורים כי קניית מזונות שונים מן התעשייה הזו כרוך בעבירה על איסור מסייע ביד עוברי עבירה (מצוות חכמים המתבססת על מצווה דאוריתא שלא לשים מכשול לפני עיוור שהוא למעשה החוטא המבצע אותה).

הקשר בין השקפות דתיות מסוימות לטבעונות יתואר בהרחבה בפרק עצמאי.

היסטוריה של הטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי ביש שלי היה בין הטבעונים הראשונים

הטבעונות של ימינו נחשבת בעיני רבים כסוג ספציפי של תזונה צמחונית ובעת העתיקה אימצו אנשים מסוימים תזונה צמחונית; תופעה זו הופיעה כמעט תמיד בקרב סגפנים ונזירים שראו בכך דרך לחיות מוסרי יותר ולעתים גם לגדול מבחינה רוחנית. יש המחשיבים את התזונה הצמחונית של העת העתיקה כקרובה לתזונה הטבעונית של ימנו שכן לרוב לא נשענה על תעשייה מתעללת. תופעת הצמחונות התקיימה למשל ביוון העתיקה, וכן תת היבשת ההודית, ארץ ישראל,‏[27][28][29] ויפן[30] הקדומות. חלק ממסורות דתיות אלה ממשיכות להתקיים גם כיום, בקרב כיתות שונות בבודהיזם, בנצרות, ואף בדתות נוספות. מאוחר יותר הופיעה גם הטבעונות, אשר הרחיבה את רעיון הצמחונות מבחינה פילוסופית ובמבט מסוים גם חברתית, תוך הרחבת הביקורת על תיעוש המזון מן החי.

בעת החדשה אחד מן הראשונים שתועד מאמץ תזונה טבעונית לפי הגדרה היה ויליאם למבה (William Lambe), דוקטור לרפואה, שעשה זאת בשנת 1806. טבעונים מוקדמים נוספים היו פרנק ניוטון (מטופל של למבה) בשנת 1811 ופרסי ביש שלי בשנת 1813. בשנת 1838, ג'יימס פירפונט גריבס פתח פנימייה בלונדון, בה התלמידים התבקשו לאמץ תזונה צמחונית, שכיום הייתה נחשבת טבעונית. הוא השתמש במילה "צמחונות" כדי לתאר תזונה שכוללת רק צמחים, בהקשר הזה, צמחוני היה אדם שחי רק מצמחים. תומכי הפנימייה הזאת היו בין המקימים של האגודה הצמחונית ב-1847. בשנת 1843, עמוס ברונסון אלקוט וצ'ארלס ליין הקימו את הקהילה הטבעונית בקיימברידג', ששרדה אך מעט זמן.

בשנת 1944, דונלד ווטסון טבע את המונח "טבעוני" באנגלית (Vegan) והקים את האגודה הטבעונית.

כיום, ישנן עמותות רבות המקדמות אורח חיים טבעוני במישורין או בעקיפין הפועלות ברחבי העולם. עמותת חבלני הציד הוקמה בשנת 1963 בידי ג'ון פרסטייג' שעוסקת בפעולות ישירות בשביל לסיים את הציד של בעלי חיים (לפחות זה למטרת מזון). ב-1976 התפצלו מתוך עמותת חבלני הציד מספר אנשים, לאחר שנעצרו בעקבות פעולה ישירה. אלו האחרונים הקימו את החזית לשחרור בעלי חיים, הפועלת עד היום לקידום טבעונות. תנועה זאת פעילה גם ברחבי העולם, ובכלל זה ישראל, ועוסקת בפעולות ישירות ולעתים בלתי-חוקיות. אחד הארגונים הגדולים העוסקים בקידום טבעונות וזכויות בעלי-חיים הוא PETA, אשר נוסד ב-1980 בנורפוק, ורג'יניה על ידי אלכס פאחאו.

בשנת 2005 הופץ הסרט ארת'לינגס ("בני־ארץ"), סרט תיעודי העוסק בשימוש של בעלי חיים בידי בני אדם, ומקדם טבעונות, ובשנת 2009 יצא הסרט Home העוסק בבעיות מוסריות ואקולוגיות הקשורות בצריכת מזונות נפוצים מן החי.

אקטיביסטים והוגים טבעוניים מוקדמים ידועים בארצות הברית למשל הם רין ברי (אנ'), פיטר סינגר, טום ריגן, מרטי קיל, אלכס הרשאפט, גארי פרנציון (אנ'), קרול אדמס וויל טאטל. אקטיביסטים מאוחרים יותר הם למשל גארי יורופסקי, מלאני ג'וי ופיטר דניאל יאנג (אנ').

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונית ישראלית בהפגנה לקידום טבעונות בכיכר רבין בתל אביב.

בתקופת המנדט הבריטי חיו בארץ ישראל כמה מתיישבים שדגלו באורח חיים המשקף הגדרות מסוימות של המונח "טבעונות"; בולט בין אלו היה יהושע הלוי הורוביץ אשר בשנת 1937 פרסם בארץ את המקראה בת שני הכרכים "ספר הטבעונות".‏[31] לאחר קום המדינה בשנת 1969 התיישבו בישראל בני קבוצה דתית ששמה העבריים הישראלים לירושלים (הידועים כיום גם בכינוי "העבריים מדימונה").‏[32] תחילה התיישבו בעיר ערד אך מאוחר יותר נקבע מרכזם בדימונה בה שוכן מרכז קהילתם עד היום. העבריים מדימונה דוגלים באורח חיים טבעוני למהדרין ומפעילים מסעדות שונות ורשת קייטרינג ישראלית המשווקת מזון טבעוני.

העמותה הישראלית הוותיקה בישראל הפועלת לקידום אורח חיים טבעוני היא אנונימוס - עמותה לזכויות בעלי חיים אשר וקמה בשנת 1994. בנוסף עוסקת עמותת אנונימוס בפעילות למען זכויות בעלי חיים, שתדלנות בנושא ותחקירים במשקים ובתעשיות מזון מן החי. בשנת 2003 הוקם יומן חייתי, שהפיץ סרטונים על טבעונות וזכויות בעלי-חיים, ובשנת 2005 הוקמה שב"י על ידי פעילים שפרשו מאנונימוס. נקודת ציון חשובה הייתה פתיחת מסעדת "בודהה בורגרס" בשנת 2006, שהייתה המסעדה הטבעונית הראשונה בישראל שכוונה לציבור הרחב,‏[33] להבדיל ממסעדות קהילתיות שפעלו עוד לפניה (כגון מסעדת "טעם החיים" שאז יועדה בעיקר לקהילת העבריים מדימונה). כמו כן, בשנת 2009, בעונה השנייה של תוכנית המציאות האח הגדול נכנס מתמודד טבעוני, יוסף נתן-בכר.

גל של טבעונות החל בסביבות שנת 2010 עם הפצת הרצאתו של האקטיביסט הטבעוני גארי יורופסקי ברחבי אתרי האינטרנט הישראליים‏[34] ומהם דרך הרשתות החברתיות. גל הטבעונות הישראלי שהחל עם הרצאתו של יורופסקי הלך והתחזק בשנת 2012 עם "מיצג המזרקות והראשים הכרותים" שנערך על ידי פעילי תנועת 269life בתל אביב ופרסום תחקירים דוקומנטריים הנוגעים להתעללות בבעלי חיים במחלבות ומשחטות בישראל ואף שנה אחת לפניכן קמה רשת המזון הטבעוני "השווארמה הצמחונית".‏[35] תחקירים נוספים שהתבססו על צילומי מצלמה נסתרת במפעלים ישראליים והנגשת הידע לציבור תרמו לכך גם כן, והחלו קמות מסעדות טבעוניות שונות, בעיקר במרכז הארץ ויישובי הדרום. גארי יורופסקי הגיע לישראל פעמיים לסיבוב הרצאות, כאשר ביקורו השני היה שנוי במחלוקת עקב אלימות שהפעיל לכאורה כנגד אראל סג"ל.

בעקבות המודעות הציבורית הגוברת, קמו בישראל ארגונים חדשים כמו ויגן-פרנדלי המקדמת אורח חיים טבעוני ו-269life הנחשבת לרדיקלית. בשנת 2014 נערך "הקונגרס הטבעוני הראשון" במרכז דוהל שבתל אביב‏[36]; גם כן בשנה זו יצא לפועל "המסע הטבעוני הראשון" בו טיילה משאית של פעילים טבעונים מקבוצות שונות (בפרט עמותת ויגן-פרנדלי והחזית לשחרור בעלי חיים), ממטולה עד אילת, והקרינה סרטים המציגים התעללות בבעלי חיים במדגרות, מחלבות, ומשחטות, בעיקר מול בתי קפה ומסעדות, בערים מרכזיות בארץ; דבר שגרם לעתים לעימותים עם בעלי המסעדות.‏[37]

ב-2014 זכתה פעילת זכויות בעלי חיים, טל גלבוע, בגמר העונה השישית של תוכנית המציאות האח הגדול.‏[38] במהלך התוכנית הטיפה גלבוע לטבעונות והשפיעה באופן ניכר בנושא על צופי התוכנית. רבים ייחסו את זכייתה להערכה גוברת לקונספט הטבעוני, וטל הבטיחה שחלק נכבד מסכומי הזכייה ייתרמו ל"חוות החופש" הישראלית.‏[39] בנוסף לעמותות אלו, ישנם אקטיביסטים רבים המקדמים טבעונות בישראל ובעולם. ב-2014 בעקבות התגברות מגמת הטבעונות בישראל, הנהיג צה"ל שורת הקלות לחיילים טבעוניים בהן הקלה בתהליך ההכרה בחייל כטבעוני, מתן כסף לקניית מזון טבעוני והנפקת לבוש טבעוני (נעליים לא מעור וכומתות טבעוניות).‏[40]

נכון ל-2014, לפי סקר שנעשה בינואר, בישראל 5% מהאוכלוסייה טבעונים ועוד 8% מהאוכלוסייה צמחונים.‏[41]

תפוצת הטבעונות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל, יחד עם בריטניה, אוסטרליה וקנדה, נחשבות למדינות בהן יש תנועה טבעונית משמעותית בהקיפה. בבריטניה קמה האגודה הטבעונית שהייתה גוף פרו-טבעוני מאורגן ראשון מסוגו בעולם, קנדה נחשבת למדינה בה יש רבים הדוגלים בסביבתנות, השקפה הקרובה לטבעונות, וישראל בולטת בכל הקשור לקולינאריה טבעונית.

הפגנת טבעונים בתל אביב, 2013.
Magnify-clip.png
הפגנת טבעונים בתל אביב, 2013.

סיבתיות דתית לטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – צמחונות וטבעונות ביהדות

היהדות המסורתית מתירה אכילת בשר ומוצרים שונים מן החי והטבעונות בקרבה אינה רווחת. עם זאת, היהדות איננה פוסלת טבעונות כאורח חיים כל עוד אכילת הבשר איננה נדרשת מתוקף המצווה של אכילת קורבנות לאחר הקרבתם, אלמנט שהוא מרכיב משמעותי בדת היהודית, אך הוא אינו מיושם בקרב היהודים מאז חורבן בית המקדש השני בשנת 70; אכן, ישנם יהודים אורתודוקסיים ואחרים, המתרגלים אורח חיים טבעוני מטעמים דתיים; ברוב המקרים הדבר נעשה כהידור למצווה למנוע צער בעלי חיים ואחרים אף מטעימים בחירה זו כ"פרישות" ואף מתוך שאיפה לצניעות (מזון צמחי נקשר לעתים עם צניעות מרובה יותר). יש גם הטוענים שקניית מזון מן החי שמקורו תעשייתי, כרוכה בעבירה על איסור מסייע ביד עוברי עבירה. מעבר לכך עלו טענות נוספות; כך למשל, בהתבסס על ספר בראשית וכתבים נוספים מארון הספרים היהודי, טען הרב גדעון הולנד (מבכירי ישיבת נהר שלום בירושלים) כי אדם הראשון היה טבעוני, וכי בימות המשיח יתקיים בעולם אורח חיים טבעוני המשקף את אורחותיו של אדם הראשון; הרב טוען כי תרבות הצריכה המאסיבית של בשר והתיעוש וההנגשה של בשר לכל נפש היא חלק ממה שהוא מכנה "תרבות זלילה", הקשורה לדבריו ל"מרכז כובד נמוך" יותר של המציאות, וקורא לכלל ישראל לשאוף ל"מרכז כובד גבוה" יותר הכולל הקפדה על אורח חיים טבעוני.

נצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילת העבריים מדימונה מקיימת אורח חיים טבעוני בהתאם לפרשנותם לספר בראשית.

הדת הנוצרית החלה כזרם בתוך הדת היהודית של תקופת בית שני ובעת זו, ככל הנראה, היו חלק מחבריה צמחוניים אשר כינסו עצמם בשתי קבוצות חברתיות, האחת נקראה אלכסאים והשנייה אביונים,‏[42][43] אך תפיסותיהם נשארו שוליות ובקרב ההנהגה הנוצרית כמעט מעולם לא התקיים שיח משמעותי בשאלת הלגטימיות של הריגת בעלי חיים או פגיעה בהם להפקת מזון\ביגוד\ריהוט\בידור. לעומת זאת, ישנם נוצרים טבעונים וקיימות גם תנועות נוצריות (בפרט רפורמיות), המקדמות אורח חיים צמחוני או טבעוני במגוון טיעונים; דוגמה לטיעון כזה הוא הדגשת הקונספט היהודי-נוצרי של חסד (Grace) בטענה שיש להעדיף עשיית חסד עם בעלי החיים ועל כן להימנע ממצבים הכרוכים בדרך כלל בפגיעה והתעללות בהם. קבוצות רדיקאליות טוענות גם לעריכה מגמתית של ספר ההברית החדשה שסילפה במעט את דמותו של ישו שלפי אמונתם היה רחום עוד יותר על החיות, מכפי שהוא מוצג בספר זה, וכי הוא עצמו היה סוג קדום של טבעוני; תימוכין שקבוצות כאלה מביאות לעמדתן הוא הסיפור המופיע בכל ספרי הבשורה של הברית החדשה,[44] אודות שחרור בעלי חיים שיועדו לשחיטה מתוך כלובים בחצר בית המקדש, על ידי ישו וסיעתו. טענה רדיקאלית נוספת של קבוצות אלה היא כי התיאור על נסי הדגים הם דוגמה לעריכה מגמתית של הברית החדשה ובכל הקשור לנס הלחם והדגים, לטענתם הדגים הנזכרים הם תוספת מאוחרת והדיווח המקורי הזכיר לחם בלבד.

בודהיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרמים מסוימים בבודהיזם הם צמחוניים ומיעוטם מדגישים אורח חיים טבעוני. הבסיס לכך הוא איסור פגיעה בבעלי חיים המופיע בתורת הבודהה. לנזירים בודהיסטים במזרח אסיה היה חלק בפיתוחם של תחליפי בשר ומנות צמחוניות וטבעוניות שונות במטבחים של אזור זה; כך למשל בסין נפוץ תחליף לבשר אווזים (הנפוץ במזרח אסיה) העשוי מסייטן ונקרא מוק דאקסינית מפושטת:焖斋鸭). כמו הסייטן גם השימוש הרב בטופו, טמפה, ותחליפי בשר וגבינה אחרים, קשור למנהג ההתנזרות מבשר (ולעתים גם מדגים), הנפוץ במזרח אסיה, ולרצון שלא לצער בעלי חיים, בדת זו.

אורח החיים הטבעוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרית מיטה "טבעונית" המלאה פלסטיק רך במקום נוצות (או רכיבים טבעיים צמחיים כגון גרעיני כוסמת). על פי רוב, טבעונות נרחבת מעבר לעניין התזונתי.

על פי רוב, אורח החיים הטבעוני נרחב מעבר לעניין התזונתי; טבעונים מטעמי מוסר ירחיבו את הימנעותם מאכילה לנושאים אחרים בהם לטעמם נגרם צער לבעלי החיים. כך למשל טבעונים רבים נמנעים מללבוש בגדים המכילים עור (כגון עור של פרות ושוורים) ופרווה המופקת למשל משועלים, משום שהשימוש בהם כרוך בהכרח בהמתתן של החיות. אחרים לא ירצו להשתמש גם בצמר (המכסה את גוף הכבשים וחיות אחרות), מאחר שתהליך הגזיזה פוגעני ופוצע את בעלי החיים ומזיק להם, ובמקרים רבים גם גידולם ואחזקתן של החיות המשמשות לכך כרוך בהתעללות סדיסטית. כמו בתחליפי בשר, דגים, גבינה וביצים, טבעונים משתמשים גם בתחליפי עור וצמר (חומרים דמויי עור משמשים לעתים להפקת ביגוד, לרוב חורפי באופיו).

טבעונים מטעמי מוסר מתנגדים לשימוש בבעלי חיים בקרקסים משום הכאב הגופני הכרוך באילוף חיות לבצע פעולות שאינו מתאימות למבנה גופן (כגון, הושבת פילים בתנוחה אנושית, ביצוע ריקוד עם דוביים, או האצת טורפים מסוימים לזנק מתוך חישוק בוער). טבעונים רבים מתנגדים גם לציד כפעילות ספורטיבית, בטענה כי זהו מנהג אכזרי שעליו לחלוף מן העולם. יש טבעונים המתנגדים להצגת חיות ב"פינת ליטוף" ורואים בכך כהתאכזרות לבעלי החיים, מאחר שילדים שאינם מורגלים בטיפול בבעלי חיים עלולים לטפל בהם באופן פוגעני, בפרט בהיעדר השגחת מבוגר[דרוש מקור].

טבעונים רבים נמנעים מלהשתמש בכריות המלאות בנוצות ובמקום זאת יעדיפו כריות המלאות בתערובת העשויה מחומר דומם משום הכאב שחשים בעלי כנף כאשר תולשים מהם את נוצותיהם, פעולה הנעשית בדרך כלל כאשר בעלי הכנף בהכרה מלאה. כמו כן, טבעונים נמנעים מלרהט את ביתם בספות עור או בצמר.

טבעונים אשר מאמינים שטבעונות נותנת ערך מוסף לבריאותם עשויים להקפיד על תזונה שרבים מן המאכלים בה הם כמה שפחות מעובדים וכמה שיותר אורגניים על אף שהם אינם עשויים מהחי. בין הדברים שטבעונים אלה מקפידים עליהם:

יש המעדיפים להימנע במידת מה ממזונות המזכירים בצורתם מזונות מן החי (דוגמת המבורגר או נקניקיות) בשל טעם אישי. כמו כן ישנו מגוון מצומצם של דיאטות שבסיסן טבעוני אך כוללות רעיונות נוספים אודות התאמת התזונה לבריאות (דיאטות טבעוניות מוגדרות אשר עשויות להיות מאד שונות זו מזו), וזה לצד המיינסטרים אשר איננו הולך לפי דיאטה טבעונית מוגדרת כל שהיא.

פילוסופיה נפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פילוסופיה טבעונית

קיימות כמה עמדות פילוסופיות הנפוצות בקרב טבעונים. נימוקים אלה מבססים בעיקר את הגישה המוסרית לטבעונות. עמדות אלה שאובות בעיקר מכתביהם של הוגים טבעונים משתי המאות האחרונות. עמדות פילוסופיות אלה עשויות להיות גמישות ודינאמיות וחלקן לא בהכרח מקובלות על רבים מהמגדירים עצמם טבעונים.

עיקרון סבל מינימאלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונים רבים טוענים כי ההישרדות הראויה ביותר לאדם היא זו הגורמת כמות מינימאלית של סבל, לכמות מינימאלית של בעלי חיים.‏[46][47] השקפה זו משאירה מקום להצדקת מקרים נדירים של שימוש בציד בע"ח או בשימוש לא-מתועש בתוצריהם לצורכי הישרדות ישירים, ולכך עלו טיעונים שונים. מקור המונח בדיון שנערך בשנת 2001 בין המדען סטיבן דייוויס לפילוסוף, ופעיל הזכויות בעלי חיים טום ריגן; דיוויס כינה את דבריו של ריגן בשם "עיקרון סבל מינימאלי" (Least Harm principle), ומכאן ביטוי זה.

הסתייגות כללית מסוגנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכס הרשאפט, ניצול שואה ופעיל מרכזי לקידום טבעונות, בהרצאה שכותרתה: "מגטו ורשה לזכויות בעלי חיים".

סוגנות (באנגלית: Speciesism) הוא מושג מתחום הדעת של זכויות בעלי חיים המתאר הבדלה מוסרית בין פגיעה בבעל חיים חש-כאב מסוג אחד, לבין בעל חיים חש-כאב מסוג אחר.‏[48] בהגדרות מסוימות, הסוגנות עשויה להתנגש עם תפיסה לפיה כלל בעלי החיים (לפחות אלה שאינם משתווים לאדם בכוחם הפיזי ובעלי רצון מובהק להריע לו) ראויים דווקא להגנת האדם ולא לניצול מצידו.

שימוש בבעלי חיים לצרכים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחומים שונים במדע וברפואה עושים שימוש, ולעתים המתה, לבעלי חיים לצורך מחקר או ריפוי. הבחירה בבעלי חיים נעשית לעתים משיקולים פילוסופיים ו\או כלכליים, או מחוסר ברירה לכאורה. לעתים משקפים מקרים כאלה דילמה מוסרית.

ניסויים בבעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקנות האתיקה המקובלות בקהילה המדעית לעתים אוסרות על מדענים לבדוק חומרים מסוימים (צמחיים או סינתטיים) על בני אדם, או מגבילים מאד את האפשרות הזו. זוהי סיבה מרכזית לכך שלעתים יעדיפו המדענים להשתמש בנבדקים לא-אנושיים (כלומר בעלי חיים). רבים מהטבעונים מתנגדים לניסויים בבעלי חיים[49][50] באופן מוחלט וחלקם האחר תומך בלבד או בעיקר בניסויים שמטרתם ריפוי מחלות תפקודיות.

ארגונים טבעוניים שונים דוגלים גם בהגברת השימוש באלטרנטיבות לניסויים בבעלי חיים.‏[12][51][52]

ריפוי בעיות בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים ניתן להשתמש באיברים או תוצרים מסוימים של חיות מסוימות לריפוי ישיר של בעיות בריאות בקרב בני אדם (או חיות אחרות) ואף להצלת חייהם ממש. דוגמה לכך היא שימוש במסתם חזירים כתחליף למסתם אנושי שאינו פועל כשורה ביחס לשאר איברי מערכת הלב, הודות לדמיון אנטומי בין איברים אלה (בבני אדם ובחזירים). מקרה אפשרי נוסף הוא שימוש בנסיוב המופק מנחש אחד, למטרת נטרול ארס שהופק מנחש אחר. בדרך כלל טבעונים אינם מתנגדים לשימושים אלה בנימוק שזהו מקרה ישיר של הצלת חיי אדם שלכאורה אין הימור על תרומתו, ודוגלים בהמתה מהירה ומופחתת כאב ככל הניתן של החיה, אם בכלל קרה ונדרשת המתה כזו.

טענות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יש טבעונים הטוענים הן ממקום פרקטי והן ממקום אידאולוגי בעד בחירה בטבעונות ככלי למניעת הרס כדור הארץ. טבעונים אלה מציינים (לעתים בהסתמך על ממצאים מתחומי הכימיה והמטרולוגיה) שצריכה עקבית של מזון מן החי מחרבת את המאזן האקולוגי של כדור הארץ, ולכן איננה מוסרית כלפי בני אדם ובעלי חיים כאחד.

מאכלים טבעוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גברים סיניים, בשוק, יושבים לסעודה; על הגריל נצלים פרוסות טופו, לצד תפוחי אדמה שבושלו קלות. טופו הוא מאכל סיני מסורתי ונפוץ מאד במטבח הטבעוני

התפריט הטבעוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזונה הטבעונית מתבססת על רכיבים צמחיים בלבד בדרך כלל, ומהם מוכנים מאכלים שונים. במטבח הישראלי והים-תיכוני למשל ישנם מאכלים טבעוניים, המבוססים על שילוב של קטניות, דגנים וירקות, כגון: פלאפל, שניצל טבעוני, חומוס, פיצה, כרובית בפירורי לחם, מג'דרה, קובה, סלט סלק, מקרוני, ועוד.

מטבחים המכילים מגוון רחב של מנות טבעוניות הם למשל המטבח ההודי, והמטבח היפני.

תחליפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם טבעונים הכוללים בתפריטם מאכלים המקבילים למאכלים מן החי הנקראים גם תחליפי בשר ודגים, חלב, וגבינה. כמו כן, למאכלים "מערביים" רבים יש תחליף טבעוני:

 • חלב - רבים מהטבעונים מחליפים את חלב הבקר והצאן בתחליף חלב כגון חלב סויה או חלב המתבסס על דגן יחיד כגון חלב אורז מלא או חלב שיבולת שועל (ואפשר שגם בחלב דגנים כללי).
 • גבינה - תחליף הגבינה הנפוץ מיוצר לעתים על בסיס קשיו.
 • חמאה - תחליף חמאה נפוץ הוא ממרח שמן תירס.
 • ביצים - את השימוש הנפוץ בביצים לצורך קשירת-תערובות באפייה, עשויים להחליף קמחים עמילניים או עמילנים טהורים מסוימים כגון קורנפלור, קמח חומוס מיובש ולעתים גם טחינה שטעמה נייטרלי (שאיננה מתובלת), המשמשת בעיקר להכנת בלילות הדבקה של ציפויים שונים של מאכלים מטוגנים.
 • שניצל - שניצל טבעוני יכול להיות עשוי מפרוסות דקות של סייטן או טופו שנטבלו בבלילה מבוססת קמח חומוס מיובש (המשמשת כתחליף לביצה) ולאחר מכן בפירורי לחם.
 • המבורגר - המבורגר טבעוני עשוי להיות מורכב משילוב של קטניות ודגנים, או מבוסס על טופו או סייטן.
 • פיצה - הגבינה המשמשת להכנת פיצה טבעונית מתבססת למשל על חלבון סויה או חלבון אפונה (Pea Protein), או קשיו.
 • שווארמה - תחליף טבעוני נפוץ בישראל הוא לשווארמה, העשויה נתחי סייטן דקיקים מושרים בשמן ותבלינים ומוקפצים על המחבת.
 • קינוח - קיים מבחר ענף של קינוחים טבעוניים. דוגמה לקינוח טבעוני נפוץ היא הגלידה הטבעונית שאיננה בהכרח מצומצמת לסורבה פירות, ובדומה לגלידה חלבית, עשויה ברובה מייצבים וליפידים שונים, אך את חלב הבקר שבה מחליף לרוב חלב סויה או חלב דגנים.

יש בין הטבעונים המתנגדים למאכלים הדומים בצורתם ובטעמם למאכלים מן החי מאחר שלדעתם יש בכך עידוד ותמיכה באכילת מאכלים מן החי[דרוש מקור]. אחרים, בשל התנגדותם למזון מתועש מעדיפים שלא לעשות שימוש בתחליפים מתועשים. בנוסף לכך טבעונים רבים מטעמי בריאות עשויים לבחור להדגיש בתזונתם אכילה של מזונות טבעוניים בצורתם הטבעית בלבד (כלומר לא מבושלים), וטבעוני המקפיד על תזונה כזו ונמנע ממאכלים מבושלים נקרא "טבעונאי" (Raw Veganist), אורח חיים כזה היה נפוץ יותר בעולם העתיק[דרוש מקור], כאשר השימוש בגז ואש בכלל (כמו גם בשר ומוצרי חלב) היה נגיש פחות, בפרט בקהילות צמחוניות.

דוגמאות למאכלים טבעוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנות ראשונות וחטיפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנות עיקריות ונלוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקאות וקינוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תזונה טבעונית ובריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תזונה טבעונית ובריאות

במסגרת מדעי התזונה (Nutritional science) קיים קונצנזוס לפיו ניתן להתקיים מתזונה טבעונית כל עוד זו מתוכננת כהלכה, ואמנם במסגרת שיח תזונתי זה, עלתה גם הטענה שחוסרים תזונתיים עשויים להיות נפוצים יותר בקרב טבעונים אם אלו אינם מתכננים את תזונתם כהלכה ואינם מקפידים על מקורות מזון לנוטריאנטים מסוימים (סוגיות מרכזיות בשיח זה סובבות סביב ויטמין B12, אומגה-3, ו-ויטמין D). ניתן לקרוא על הקשר שבין תזונה טבעונית לבריאות הפיזית והנפשית בערך עצמאי העוסק בכך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ קבוצות מזון שאינן מופיעות: פטריות, אצות, פרחים אכילים, נצרים, ועוד.
 2. ^ הכוונה כאן לסדיזם במובן הפסיכו-פתולוגי של המונח; כלומר למצב של סדיזם שנובע מבעיה נפשית ולא על מובנים אחרים שתוארו בערך העוסק בו.
 3. ^ ראו הרחבה בפרק "היסטוריה של הטבעונות".
 4. ^ Veganism.
 5. ^ http://www.americanvegan.org/vegan.htm "What is Vegan?", American Vegan Society, accessed 16 December 2012
 6. ^ כתבה באתר עמותת אנונימוס, "ומה בעניין דבש?"
 7. ^ The Vegan Outreach.com, FAQ, "What about honey and silk?".
 8. ^ http://www.theveganwoman.com/is-it-ethical-to-eat-eggs-from-home-grown-chickens Is it ethical to eat Eggs from Home Grown Chciken?
 9. ^ http://queerveganfood.com/2012/11/29/ellen_degeneres_follow_up_problems_with_backyard_eggs/ Ellen Degeneres Follow-Up: Problems With Backyard Eggs], Sarah E Brown, November 29, 2012
 10. ^ http://supervegan.com/blog/why-it-matters-that-ellen-degeneres-eats-eggs/ Why it Matters that Ellen Degeneres Eats Eggs
 11. ^ http://www.examiner.com/article/back-yard-chickens-do-not-produce-cruelty-free-eggs Back yard chickens do not produce cruelty-free eggs], Virginia Messina, December 14, 2009
 12. ^ 12.0 12.1 The Vegan Society, "Definition of veganism"; qoute: "Veganism is a way of living which seeks to exclude, as far as is possible and practicable, all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose.".
 13. ^ "Vegetarian and Vegan Diet", מאמר מאתר "MedicineNet". במאמר זה מציגות הדיאטנית Betty Kovacs, והרופאה Melissa Conrad Stöppler, סיווג נפוץ של תזונות צמחוניות, והטבעונות בניהן.
 14. ^ בהקשר זה ראו למשל, פוסט סטרוקטורליזם.
 15. ^ למשל בשחיטה או חנק
 16. ^ Behavioral and physiological effects of freeze or hot-iron branding on crossbred cattle", Juornal of animal science, D C Lay Jr, T H Friend, R D Randel, C L Bowers, K K Grissom and O C Jenkins, J ANIM SCI February 1992 vol. 70 no. 2 330-336."
 17. ^ Cowboy Showcase.com, "Reading and understanding livestock brands".
 18. ^ "ההתעללות בפרות עולה לכותרות" חשיפת MFA ברפת החלב ווילט שבניו-יורק, 2010-2009, אתר עמותת אנונימוס
 19. ^ ב-2005 יצא הסרט ארת'לינגס המעביר ביקורת על היקף ניצול בעלי החיים בתחומים השונים - זהו סרט תיעודי מקיף על הקשרים בין הטבע, בעלי החיים, והאינטרסים הכלכליים של בני האדם.
 20. ^ onegreenplanet.org, "10 Facts About the Dairy Industry That Will Shock You", Ariel Garlow July 7, 2014,
 21. ^ Tuttle, Will M. (2005-07-01). "The World Peace Diet: Eating for Spiritual Health and Social Harmony", P.47. Lantern Books, ISBN 978-1-59056-083-9. OCLC 60373325. Retrieved 2012-10-05.
 22. ^ ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/010/a0701e/a0701e03.pdf‏
 23. ^ http://assets.panda.org/downloads/lpr2010.pdf‏
 24. ^ http://link.springer.com/article/10.1007/s10584-014-1104-5‏
 25. ^ Shantree Kacera, D.N., Ph.D, "Vegetarianism: Karma, Compassion & Simplicity".
 26. ^ לפי האתר הרשמי
 27. ^ האיסיים, בני קבוצה יהודית נזירית מתקופת בית שני תוארו על ידי יוספוס פלאביוס כ"פיתגוראים" וכנמנעים מאכילת בשר (הפיתגוראים הוא שמם של בני האסכולה הפיתגוראית ביוון העתיקה, שנמנעו מאכילת בשר ודגים, ועל סמך זה, כמו גם על סמך דיווחיהם של פילון האלכסנדרוני ופליניוס הזקן), היו חוקרים שטענו שהקבוצה האיסאית הקפידה על תזונה צמחונית; עם זאת, קיימים ממצאים מחקריים עדכניים יותר אשר דוחים את התפיסה הזאת, ועל פי ניתוח לכתבי המגילות וחפירות ארכיאולוגיות במושביהם, עלתה הדעה המקובלת יותר בעולם המחקר לפיה אין זה סביר שחברי כיתה זו היו צמחוניים, אם כי הפולמוס ממשיך בהקשר זה.
 28. ^ Keith Akers, "The Essenes and the Dead Sea Scrolls", July 6, 2012
 29. ^ דוגמה אפשרית נוספת לצמחונות מטעמי השקפה דתית בקרב יהודים בארץ ישראל היא תפיסתם של הישועים; הוצע למשל כי יוחנן המטביל, ישו הנוצרי, וכלל תלמידיו בדור שלפני פאולוס (בפרט האלכסאים והאביונים), היו צמחוניים והתנגדו לפולחן הקורבנות בבית המקדש, להרחבה ראו מאמר "Was Jesus a Vegetarian?", מאת Keith Akers, אתר Compassionatespirit.com. מאמר נוסף העוסק בצמחונות לכאורה של יוחנן המטביל הוא:Sebastian Brock, " St John the )Baptist’s diet - according to some early Eastern Christian sources (Greek and Syria.
 30. ^ Culinary Fundamentals, "Shojin Ryori", Written by Fujii Sotetsu (Zen Buddhist priest) Photos by Omori Tadash, Shabkar.com
 31. ^ אילון גלעד, דרכה של המילה "טבעונות" לא היתה קלה, באתר הארץ, 2 ביולי 2014
 32. ^ African Hebrew Israelites of Jerusalem.
 33. ^ דף הפייסבוק של המסעדה, שנת הקמה.
 34. ^ הרצאתו של גארי יורופסקי, אשר נקראת בפי מפיציה "ההרצאה הכי טובה שתשמעו אי פעם"
 35. ^ אתר הבית של רשת המסעדות "השווארמה הצמחונית", עמוד "אודות".
 36. ^ סליחה, יש לך טופו?, כתבה באתר "Timeout".
 37. ^ דליה מזורי, טבעונות על גלגלים: מסע הסברה בדרך אליכם, באתר nrg‏, 6 באפריל 2014
 38. ^ גילי איזיקוביץ, טל גלבוע זכתה ב"אח הגדול", באתר הארץ, 30 באוגוסט 2014
 39. ^ יאיר ניקוליבסקי, ‏הניצחון הגדול של טל: כמחצית מצופי האח הגדול כבר לא מסתכלים אותו דבר על בשר, באתר ‏mako‏‏, ‏27 באוגוסט 2014‏
 40. ^ מיכל גלברד, ‏רפורמה חדשה משפרת את הטיפול בחיילים טבעוניים, באתר צה"ל, 24 באוקטובר 2014.
 41. ^ רחל טלשירגדל מספר הצמחונים - אבל מהסוג הגמיש, באתר הארץ, 17 בספטמבר 2014
 42. ^ Colin Spencer, "The Heretic's Feast: A History of Vegetarianism", UPNE, 1996, p. 110, other pages; ISBN-9780874517606.
 43. ^ הרצאה מאת הסופר, והפעיל הטבעוני רין ברי (Rynn Berry, 1945-2014); מן הכותבים הטבעוניים המוקדמים בארצות הברית. הרצאתו של ברי נוגעת גם לקבוצות היסטוריות הנחשבות על פי חוקרים מסוימים לצמחוניות, בהן היהודים נוצרים ובפרט האלכסאים והאביונים. להלן קישור להרצאה, באתר Yotubue.
 44. ^ שלושת הבשורות הסינופטיות: הבשורה על פי מרקוס 11:15-19 וכן 11:27-33. הבשורה על פי מתי (מתיה) 21:12-17 וכן 21:23-27. הבשורה על פי לוקאס 19:45-48 וכן 20:1-8. בנוסף לכך גם בתחילת הבשורה על פי יוחנן; 2:13-16
 45. ^ דפנה בוסאני, צבעי מאכל: מכניסים נפט ופחם לאוכל שלך, באתר ynet‏, 12 במאי 2013
 46. ^ S. L. Davis, "What is the Morally Relevant Difference between the Mouse and the Pig?", Proceedings of EurSafe 2000, 2nd Congress of the European Society for Agricultural and Food Ethics, 2000, pp. 107–109.
 47. ^ George Sedler, "Does Ethical Meat-Eating Maximize Utility?", Social Theory and Practice, 31(4), 2005, pp. 499–511.
 48. ^ הכוונה כאן ל"סוג" במובן הכללי (סיווג), ולא לסוג במובן הביולוגי-טקסונומי.
 49. ^ AmericanVegan.com, "What is Vegan?", q&a.
 50. ^ Veganrabbit.com, Vivisection: Why Vegans Oppose Animal Testing.
 51. ^ Alternatives: "Testing Without Torture", PETA.com
 52. ^ veganpeace.com, "Animal Testing".

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.