טבעונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שניצלים טבעוניים העשויים פרוסות טופו; הבלילה המחליפה את הביצה מבוססת על קמח חומוס (הנפוץ במטבח הפרסי וההודי), צ'ילי מתוק, תבלינים, ומעט מים.
מנת סושי יפנית המכילה אצות, אורז, ירקות, כרוב ודלעת כבושים, וסלט צד. מינים שונים של אצות אכילות הן מקור אפשרי ישיר לחומצות שומן אומגה-3 ארוכות שרשרת.

טבעונות היא אורח חיים המתאפיין בהימנעות מאכילת בשר, חלב, ביצים, ומזונות אחרים המוכנים מהם ובנוסף גם בהמנעות ממוצרים העשויים מעורות בעלי חיים (כולל פרווה, צמר, ונוצות) לביגוד, הנעלה וריהוט.

שלושת הנימוקים המרכזיים לבחירה בתזונה טבעונית הם הנימוק המוסרי, הנימוק הבריאותי והנימוק האקולוגי. על פי הנימוק המוסרי, גידול בעלי חיים לצורכי שחיטה או הפקת ביצים וחלב כרוך בגרימת סבל והמתה מכוונת של בעלי החיים, דבר שלשיטתם פסול מבחינה מוסרית. טבעונות כפילוסופיה דוחה שימוש בבעלי חיים כרכוש או למטרות רווח, ולכן רבים מהטבעונים מתנגדים לניסויים בבעלי חיים, לגני חיות ולשימוש צבאי בבעלי חיים. לפי הנימוק הבריאותי, צריכה עקבית של מוצרים מהחי היא בעלת סיכוי גבוה יותר לגרום לבעיות בריאות. לפי הנימוק האקולוגי, גידול בעלי חיים לתעשיית המזון ותעשיות נוספות, במיוחד חקלאות תעשייתית, הוא לא בר קיימא. בנוסף לנימוקים אלו ייתכנו גם סיבות דתיות, רוחניות וחברתיות לאימוץ אורח חיים זה.

הגדרות שונות למונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונים חלוקים ביניהם בשאלה האם אכילת דבש היא מעשה מוסרי

טבעונות היא בין היתר, גם הגדרה עצמית בהקשר חברתי, וישנם אנשים החיים על פי אורח חיים טבעוני אך למרות זאת בוחרים להגדיר עצמם "צמחונים", כל הזמן או לסירוגין; ישנם גם כאלה החיים באורח חיים המשקף הגדרות נפוצות של המונחים "צמחונות" ו"טבעונות" אך נמנעים מלהגדיר עצמם צמחונים או טבעונים מטעמים פילוסופיים העומדים בפני עצמם‏[2][דרוש מקור].

אין הגדרה אובייקטיבית ומוסכמת למשמעותו של המונח טבעונות, ואנשים שונים עשויים להשתמש בהגדרות שונות במעט שאינן חופפות באופן מוחלט; עם זאת, מבחינה פרקטית, ולרוב גם אידאולוגית, כל הטבעונים נמנעים מאכילת בשר בעלי חיים, חלב ומוצריו וביצים (לפחות ביצים שמקורן בתעשיית הביצים; בשל גריסה או חניקה של אפרוחים חיים המתרחשת בה כדרך קבע). ישנם טבעונים אחרים המגדירים טבעונות באופן כללי יותר, ולשיטתם טבעונות היא הימנעות מוחלטת מכל מזון שמקורו מן החי.‏[3] לעומתם ישנם טבעונים אחרים שאינם רואים בעיה מוסרית באכילת דבש שנאסף,‏[4][5] (בפרט דבש אורגני שלוקט ידנית בסביבה טבעית), או באכילת ביצי חופש שנאספו בשדה לאחר שברור כי הציפור שהטילה אותן איבדה עניין בהן, או ביצים מגידול תרנגולים ביתי שנעשה בצורה חופשית ולא מנצלת.‏[6][7][8][9]

האגודה הטבעונית מגדירה את הטבעונות בלשון זו: "דרך חיים השואפת להדיר, ככל האפשר והניתן בפועל, את כל הצורות של ניצול של בעלי חיים ואכזריות כלפיהם, למען מזון, ביגוד, או כל מטרה אחרת."[10][11][12]

יש הרואים בתזונה הטבעונית סוג ספציפי של תזונה צמחונית.‏[13]

המונח העברי "טבעונות" נזכר בספרו של יהושע הלוי הורוביץ, "ספר הטבעונות", משנת 1937. מתוך ההקדמה לספר, ברור שהמונח היה שגור עוד קודם לכך. המונח משמש כתרגום נפוץ למונח האנגלי Vegan (בתעתיק עברי "ויגן"), שיש לו מספר משמעויות אפשריות; כמו למשל אדם החי על תזונה צמחית בדרך כלל, או דבר מסוים שמקורו בצומח.

המונח העברי הוא מונח מקורי רחב יותר הנוגע (במקום במילה קרובה יותר למינוח האנגלי, "צמחיות", Veganism) לאמונתם של הוגים טבעוניים ישראלים מוקדמים דוגמת הלוי-הורוביץ ואחרים, כי אורח החיים הטבעוני הוא אורח החיים הטבעי של כלל בני האדם. טבעונים אחרים חולקים על אמונה זו בטענה שהיא חורגת מגבולות הטבעונות המודרנית, שבעיקרה היא גישה מוסרית וסביבתנית.

סיבות לבחירה בטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן סיבות שונות לבחירה באורח חיים טבעוני; הסיבות המרכזיות נשענות על נימוקים מוסריים, בריאותיים, סביבתיים, ורוחניים (ובזה גם דתיים). הסיבות אינן סותרות בהכרח, אך לא כל טבעוני בהכרח מקבל את כולן.

מוסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – פילוסופיה טבעונית

הגישה המוסרית לטבעונות מבוססת על העמדה שיש לשאוף להימנע משימוש במוצרים שהפקתם גורמת סבל לבעלי חיים. גישה זו מובילה להימנעות מצריכה של מוצרים מהחי, מכיוון שיצורם כרוך בסבל, על ידי המתתם‏[14] או על ידי גידולם בתנאים הגורמים להם לסבל. תנאים כאלה עשויים לכלול, בין היתר, כליאה בכלובים בצפיפות בסביבה מזוהמת, לעתים ללא יכולת תנועה, פגיעות גופניות, כמו חיתוך איברים ללא הרדמה (למשל קרניים או מקור), כוויות קור, חום או כימיות למטרות סימון‏[15][16][17] ושימוש בברירה מלאכותית על-מנת לטפח תכונות תורשתיות רווחיות שמעוותות את מבנה גופם של בעלי-החיים ופוגעות בתפקודם הפיזי. פגיעות דומות קיימות גם בתעשיות המזון שאינן לצורך אכילת גופם של בעלי החיים, כמו תעשיות החלב והביצים. למשל, בתעשיית הביצים, מתבצע הרג שיטתי, כגון המתה בגז או גריסה של אפרוחי תרנגול זכרים, בעודם בחיים.‏[18] בתעשיית החלב מבצעים הזרעה מלאכותית של פרות, עיזים וכבשים (פרקטיקה אשר יש המגדירים כאונס,‏[19][20]) והפרדה מהאם מיד לאחר ההמלטה (בעיקר של עגלים וטלאים), כדי שלא ינקו חלב מאימותיהן.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תזונה טבעונית ובריאות
בידוד עגלים היא פרקטיקה שמטרתה למנוע מהעגלים לינוק מהפרות את חלבן, כדי שזה יימכר לבני אדם. יש טבעונים הרואים פרקטיקה זו כאכזרית ביותר משום שהיא מונעת חופש תזוזה ומחיה מהעגל.

הגישה הבריאותית לטבעונות מבוססת על העמדה שתזונה טבעונית תורמת לבריאות בכלל ולטיפול בבעיות בריאות או מחלות מסוימות בפרט. יש טבעונים שבחרו בטבעונות, במטרה לשפר את בריאותם הכללית ויש כאלה שבחרו בטבעונות, בעקבות בעיה בריאותית כלשהי, שבה הם שואפים לטפל דרך שינוי התזונה לתזונה טבעונית.

איכות הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – צמחונות אקולוגית

טעם נוסף לבחירה בתזונה טבעונית עשוי להיות משיקולים סביבתיים (אקולוגיים). לעמדה זו תימוכין ממספר גורמים כשהבולט בהם הוא דו"ח האו"ם "צלו הארוך של משק החי", שמציג את הנזק הנגרם מגידול חיות לצורכי שימוש בבשר.‏[21] עם זאת, ספקות רבות הועלו באשר לדו"ח זה על ידי הקהילה המדעית. יתרה מכך, גם מחברי הדו"ח הודו מאוחר יותר בפגם קריטי בחישוב גזי החממה כפי שפורסמו.‏[22][23]

ב-2010 התפרסם דו"ח של הקרן העולמית לחיות בר בשם "כוכב הלכת החי", הכולל בתוכו קריאה להפחתה משמעותית בצריכת המזון מהחי כאחד האמצעים העיקריים להתמודדות עם בעיות סביבתיות, לפי חישוב טביעת רגל אקולוגית של מוצרים מהחי.‏[24] על-פי מחקר שפורסם ב-2014, הפחתה משמעותית בצריכת המזון מהחי העולמית היא הכרחית על-מנת לעמוד ביעדים שקבע האו"ם להפחתת פליטת גזי חממה.‏[25]

השקפה רוחנית או דתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש הרואים בתזונה צמחונית (בפרט מהסוג הטבעוני) כמקדמת קארמה טובה.‏[26]

השקפות דתיות מסוימות עשויות להתנגד לאכילת מוצרים מהחי. כך למשל קהילת העבריים מדימונה מקיימת אורח חיים טבעוני, בהתאם לפרשנותם ל"וַיֹּאמֶר אֱלֹהים הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת-כָּל-עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ וְאֶת-כָּל-הָעֵץ אֲשֶׁר-בּוֹ פְרִי-עֵץ זֹרֵעַ זָרַע לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה" (ספר בראשית, פרק א', פסוק כ"ט)‏[27]

יש יהודים דתיים הסבורים כי קניית מזונות שונים מן התעשייה הזו כרוך בעבירה על איסור מסייע ביד עוברי עבירה (מצוות חכמים המתבססת על מצווה דאוריתא שלא לשים מכשול לפני עיוור שהוא למעשה החוטא המבצע אותה).

הקשר בין השקפות דתיות מסוימות לטבעונות יתואר בהרחבה בפרק עצמאי.

היסטוריה של הטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי ביש שלי היה בין הטבעונים הראשונים

הטבעונות של ימינו נתפסת לעתים כסוג ספציפי של תזונה צמחונית‏[13] ובעת העתיקה אימצו אנשים מסוימים תזונה צמחונית; תופעה זו הופיעה כמעט תמיד בקרב סגפנים ונזירים שראו בכך דרך לחיות מוסרי יותר ולעתים גם לגדול מבחינה רוחנית. יש המחשיבים את התזונה הצמחונית של העת העתיקה כקרובה לתזונה הטבעונית של ימנו שכן לרוב לא נשענה על תעשייה מתעללת. תופעת הצמחונות התקיימה למשל ביוון העתיקה, וכן תת היבשת ההודית, ארץ ישראל,‏[28][29][30] ויפן[31] הקדומות. חלק ממסורות דתיות אלה ממשיכות להתקיים בקרב כיתות שונות בבודהיזם, בנצרות, ואף בדתות נוספות. מאוחר יותר הופיעה גם הטבעונות, אשר הרחיבה את רעיון הצמחונות מבחינה פילוסופית ובמבט מסוים גם חברתית, תוך הרחבת הביקורת על תיעוש המזון מן החי.

בעת החדשה אחד מן הראשונים שתועד מאמץ תזונה טבעונית לפי הגדרה היה ויליאם למבה (William Lambe), דוקטור לרפואה, שעשה זאת בשנת 1806. טבעונים מוקדמים נוספים היו פרנק ניוטון (מטופל של למבה) בשנת 1811 ופרסי ביש שלי בשנת 1813. בשנת 1838, ג'יימס פירפונט גריבס פתח פנימייה בלונדון, בה התלמידים התבקשו לאמץ תזונה צמחונית, שכיום הייתה נחשבת טבעונית. הוא השתמש במילה "צמחונות" כדי לתאר תזונה שכוללת רק צמחים, בהקשר הזה, צמחוני היה אדם שחי רק מצמחים. תומכי הפנימייה הזאת היו בין המקימים של האגודה הצמחונית ב-1847. בשנת 1843, עמוס ברונסון אלקוט וצ'ארלס ליין הקימו את הקהילה הטבעונית בקיימברידג', ששרדה אך מעט זמן.

בשנת 1944, דונלד ווטסון טבע את המונח "טבעוני" באנגלית (Vegan) והקים את האגודה הטבעונית.

כיום, ישנן עמותות רבות המקדמות אורח חיים טבעוני במישורין או בעקיפין הפועלות ברחבי העולם. עמותת חבלני הציד הוקמה בשנת 1963 בידי ג'ון פרסטייג' שעוסקת בפעולות ישירות בשביל לסיים את הציד של בעלי חיים (לפחות זה למטרת מזון). ב-1976 התפצלו מתוך עמותת חבלני הציד מספר אנשים, לאחר שנעצרו בעקבות פעולה ישירה. אלו האחרונים הקימו את החזית לשחרור בעלי חיים, הפועלת עד היום לקידום טבעונות. תנועה זאת פעילה גם ברחבי העולם, ובכלל זה ישראל, ועוסקת בפעולות ישירות ולעתים בלתי-חוקיות. אחד הארגונים הגדולים העוסקים בקידום טבעונות וזכויות בעלי-חיים הוא PETA, אשר נוסד ב-1980 בנורפוק, ורג'יניה על ידי אלכס פאחאו.

בשנת 2005 הופץ הסרט ארת'לינגס ("בני־ארץ"), סרט תיעודי העוסק בשימוש של בעלי חיים בידי בני אדם, ומקדם טבעונות, ובשנת 2009 יצא הסרט Home העוסק בבעיות מוסריות ואקולוגיות הקשורות בצריכת מזונות נפוצים מן החי.

אקטיביסטים והוגים טבעוניים מוקדמים ידועים בארצות הברית למשל הם רין ברי (אנ'), פיטר סינגר, טום ריגן, מרטי קיל, אלכס הרשאפט, גארי פרנציון (אנ'), קרול אדמס וויל טאטל. אקטיביסטים מאוחרים יותר הם למשל גארי יורופסקי, מלאני ג'וי ופיטר דניאל יאנג (אנ').

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעונית ישראלית בהפגנה לקידום טבעונות בכיכר רבין בתל אביב.

בתקופת המנדט הבריטי חיו בארץ ישראל כמה מתיישבים שדגלו באורח חיים המשקף הגדרות מסוימות של המונח "טבעונות"; בולט בין אלו היה יהושע הלוי הורוביץ אשר בשנת 1937 פרסם בארץ את המקראה בת שני הכרכים "ספר הטבעונות".‏[32] לאחר קום המדינה בשנת 1969 התיישבו בישראל בני קבוצה דתית ששמה העבריים הישראלים לירושלים (הידועים כיום גם בכינוי "העבריים מדימונה").‏[33] תחילה התיישבו בעיר ערד אך מאוחר יותר נקבע מרכזם בדימונה בה שוכן מרכז קהילתם עד היום. העבריים מדימונה דוגלים באורח חיים טבעוני למהדרין ומפעילים מסעדות שונות ורשת קייטרינג ישראלית המשווקת מזון טבעוני.

העמותה הישראלית הוותיקה בישראל הפועלת לקידום אורח חיים טבעוני היא אנונימוס - עמותה לזכויות בעלי חיים אשר הוקמה בשנת 1994. בנוסף עוסקת עמותת אנונימוס בפעילות למען זכויות בעלי חיים, שתדלנות בנושא ותחקירים במשקים ובתעשיות מזון מן החי. בשנת 2003 הוקם יומן חייתי, שהפיץ סרטונים על טבעונות וזכויות בעלי-חיים, ובשנת 2005 הוקמה שב"י על ידי פעילים שפרשו מאנונימוס. נקודת ציון חשובה הייתה פתיחת מסעדת "בודהה בורגרס" בשנת 2006, שהייתה המסעדה הטבעונית הראשונה בישראל שכוונה לציבור הרחב,‏[34] להבדיל ממסעדות קהילתיות שפעלו עוד לפניה (כגון מסעדת "טעם החיים" שאז יועדה בעיקר לקהילת העבריים מדימונה). כמו כן, בשנת 2009, בעונה השנייה של תוכנית המציאות האח הגדול נכנס מתמודד טבעוני, יוסף נתן-בכר.

גל של טבעונות החל בסביבות שנת 2010 עם הפצת הרצאתו של האקטיביסט הטבעוני גארי יורופסקי ברחבי אתרי האינטרנט הישראליים‏[35] והרשתות החברתיות. בשנת 2011 קמה רשת המזון הטבעוני "השווארמה הצמחונית".‏[36] בשנת 2012 נערך בתל אביב, על ידי פעילי תנועת 269life, "מיצג המזרקות והראשים הכרותים". גורם משמעותי בעליית מספר הטבעונים היה פרסום תחקירים דוקומנטריים וצילומי מצלמה נסתרת, החושפים התעללות בבעלי חיים, במחלבות, במשחטות ובמפעלים בישראל. עליית מספר הטבעונים הביאה גם להקמת מסעדות טבעוניות. גארי יורופסקי הגיע לישראל פעמיים לסיבוב הרצאות, כאשר ביקורו השני היה שנוי במחלוקת עקב אלימות שהפעיל לכאורה כנגד אראל סג"ל.

בעקבות המודעות הציבורית הגוברת, קמו בישראל ארגונים חדשים כמו ויגן-פרנדלי המקדמת אורח חיים טבעוני ו-269life הנחשבת לרדיקלית. בשנת 2014 נערך "הקונגרס הטבעוני הראשון" באודיטוריום דוהל שבתל אביב‏[37]; גם כן בשנה זו יצא לפועל "המסע הטבעוני הראשון" בו טיילה משאית של פעילים טבעונים מקבוצות שונות (בפרט עמותת ויגן-פרנדלי והחזית לשחרור בעלי חיים), ממטולה עד אילת, והקרינה סרטים המציגים התעללות בבעלי חיים במדגרות, מחלבות, ומשחטות, בעיקר מול בתי קפה ומסעדות, בערים מרכזיות בארץ; דבר שגרם לעתים לעימותים עם בעלי המסעדות.‏[38]

החל משנת 2014, מקדמת עמותת אנונימוס את מיזם "אתגר 22+", במסגרתו מתנסים בטבעונות במסגרת קבוצתית ובליווי טבעונים ותיקים ותזונאים מטעם אנונימוס, למשך 22 יום.

ב-2014 זכתה פעילת זכויות בעלי חיים, טל גלבוע, בגמר העונה השישית של תוכנית המציאות האח הגדול.‏[39] במהלך התוכנית הטיפה גלבוע לטבעונות והשפיעה באופן ניכר בנושא על צופי התוכנית. רבים ייחסו את זכייתה להערכה גוברת לקונספט הטבעוני, וטל הבטיחה שחלק נכבד מסכומי הזכייה ייתרמו ל"חוות החופש" הישראלית.‏[40] בנוסף לעמותות אלו, ישנם אקטיביסטים רבים המקדמים טבעונות בישראל ובעולם. ב-2014 בעקבות התגברות מגמת הטבעונות בישראל, הנהיג צה"ל שורת הקלות לחיילים טבעוניים בהן הקלה בתהליך ההכרה בחייל כטבעוני, מתן כסף לקניית מזון טבעוני והנפקת לבוש טבעוני (נעליים לא מעור וכומתות טבעוניות).‏[41]

נכון ל-2014, לפי סקר שנעשה בינואר, בישראל 5% מהאוכלוסייה טבעונים ועוד 8% מהאוכלוסייה צמחונים.‏[42]

תפוצת הטבעונות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל, יחד עם בריטניה, אוסטרליה וקנדה, נחשבות למדינות בהן יש תנועה טבעונית משמעותית בהקיפה. בבריטניה קמה האגודה הטבעונית שהייתה גוף פרו-טבעוני מאורגן ראשון מסוגו בעולם, קנדה נחשבת למדינה בה יש רבים הדוגלים בסביבתנות, השקפה הקרובה לטבעונות, וישראל בולטת בכל הקשור לקולינאריה טבעונית.

הפגנת טבעונים בתל אביב, 2013.
Magnify-clip.png
הפגנת טבעונים בתל אביב, 2013.

סיבתיות דתית לטבעונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צמחונות וטבעונות ביהדות

היהדות המסורתית מתירה אכילת בשר ומוצרים שונים מן החי, והטבעונות בקרבה אינה רווחת. בהיסטוריה היהודית, מתקופת המקרא ועד חורבן בית המקדש השני בשנת 70, הייתה נהוגה הקרבת קורבנות (שחיטה פולחנית של חיות שונות ואכילתן) כחלק משמעותי מהפרקטיקות בדת היהודית והפעילות העיקרית במקדש. גם לאחר החורבן, נחשב חידוש הקרבנות כמשאת נפש ונכלל בתפילות רבות. עם זאת, ישנם הסוברים שאיננה פוסלת טבעונות כאורח חיים בימינו. ישנם יהודים אורתודוקסיים ואחרים, המקיימים אורח חיים טבעוני מטעמים דתיים, אך לא נמנעים מקיום מצוות הנחת תפילין, קריאה בתורה ומזוזה הכרוכות בשימוש בעור בהמות; ברוב המקרים הדבר נעשה כהידור למצווה למנוע צער בעלי חיים ואחרים אף מטעימים בחירה זו כ"פרישות" ואף מתוך שאיפה לצניעות (מזון צמחי נקשר לעתים עם צניעות מרובה יותר).

נצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילת העבריים מדימונה מקיימת אורח חיים טבעוני בהתאם לפרשנותם לספר בראשית.

הדת הנוצרית החלה כזרם ביהדות של תקופת בית שני, ונראה כי היו חלק מחבריה צמחוניים אשר כינסו עצמם בשתי קבוצות חברתיות, האחת נקראה אלכסאים והשנייה אביונים[43][44] אך תפיסותיהם נשארו שוליות ובקרב ההנהגה הנוצרית כמעט מעולם לא התקיים דיון משמעותי סביב הרג בעלי חיים או פגיעה בהם להפקת מזון\ביגוד\ריהוט\בידור. לעומת זאת, ישנם נוצרים טבעונים וקיימות תנועות נוצריות (בפרט רפורמיות), המקדמות אורח חיים צמחוני או טבעוני; יש מהם המדגישים את הקונספט היהודי-נוצרי של חסד (Grace) בטענה שיש להעדיף עשיית חסד עם בעלי החיים ועל כן למנוע מראש פגיעה ואף התעללות בהם. קבוצות רדיקאליות טוענות גם לעריכה מגמתית של ספר ההברית החדשה שסילפה במעט את דמותו של ישו שלפי אמונתם היה רחום עוד יותר על בעלי חיים, מכפי שהוצג בספר, וכי הוא עצמו היה סוג קדום של טבעוני; תימוכין שקבוצות כאלה מביאות לעמדתן הוא הסיפור המופיע בכל ספרי הבשורה של הברית החדשה,[45] אודות שחרור בעלי חיים שיועדו לשחיטה מתוך כלובים בחצר בית המקדש, על ידי ישו וסיעתו. טענה רדיקאלית נוספת של קבוצות אלה היא כי התיאור על נסי הדגים הם דוגמה לעריכה מגמתית של הברית החדשה ובכל הקשור לנס הלחם והדגים, לטענתם הדגים הנזכרים הם תוספת מאוחרת והדיווח המקורי הזכיר לחם בלבד.

בודהיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

זרמים מסוימים בבודהיזם הם צמחוניים ומיעוטם מדגישים אורח חיים טבעוני. הבסיס לכך הוא איסור פגיעה בבעלי חיים המופיע בתורת הבודהה. לנזירים בודהיסטים במזרח אסיה היה חלק בפיתוחם של תחליפי בשר ומנות צמחוניות וטבעוניות שונות במטבחים של אזור זה; כך למשל בסין נפוץ תחליף לבשר אווזים (הנפוץ במזרח אסיה) העשוי מסייטן ונקרא מוק דאקסינית מפושטת:焖斋鸭). כמו הסייטן גם השימוש הרב בטופו, טמפה, ותחליפי בשר וגבינה אחרים, קשור למנהג ההתנזרות מבשר (ולעתים גם מדגים), הנפוץ במזרח אסיה, ולרצון שלא לצער בעלי חיים, בדת זו.

אורח החיים הטבעוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרית מיטה "טבעונית" המלאה פלסטיק רך במקום נוצות (או רכיבים טבעיים צמחיים כגון גרעיני כוסמת). על פי רוב, טבעונות נרחבת מעבר לעניין התזונתי.

על פי רוב, אורח החיים הטבעוני נרחב מעבר לעניין התזונתי; טבעונים מטעמי מוסר ימנעו מפעולות הגורמות צער לבעלי חיים. כך למשל טבעונים רבים נמנעים מללבוש בגדים המכילים עור (כגון עור של פרות ושוורים) ופרווה המופקת למשל משועלים, משום שהשימוש בהם כרוך בהכרח בהמתתן של החיות. אחרים לא ירצו להשתמש גם בצמר (המכסה את גוף הכבשים וחיות אחרות), מאחר שתהליך הגזיזה פוגעני ופוצע את בעלי החיים ומזיק להם, וגידולם מבוצע באופן הפוגע ברווחתן. כמו בתחליפי בשר, דגים, גבינה וביצים, טבעונים משתמשים גם בתחליפי עור וצמר (חומרים דמויי עור משמשים לעתים להפקת ביגוד, לרוב חורפי באופיו).

טבעונים מטעמי מוסר מתנגדים לשימוש בבעלי חיים בקרקסים משום הכאב הגופני הכרוך באילוף חיות לבצע פעולות שאינו מתאימות למבנה גופן (כגון, הושבת פילים בתנוחה אנושית, ביצוע ריקוד עם דוביים, או האצת טורפים מסוימים לזנק מתוך חישוק בוער). טבעונים רבים מתנגדים גם לציד כפעילות ספורטיבית, בטענה כי זהו מנהג אכזרי שעליו לחלוף מן העולם. יש טבעונים המתנגדים להצגת חיות ב"פינת ליטוף" ורואים בכך כהתאכזרות לבעלי החיים, מאחר שילדים שאינם מורגלים בטיפול בבעלי חיים עלולים לטפל בהם באופן פוגעני, בפרט בהיעדר השגחת מבוגר[דרוש מקור].

טבעונים רבים נמנעים מלהשתמש בכריות המלאות בנוצות ובמקום זאת יעדיפו כריות המלאות בתערובת העשויה מחומר דומם משום הכאב שחשים בעלי כנף כאשר תולשים מהם את נוצותיהם, פעולה הנעשית בדרך כלל כאשר בעלי הכנף בהכרה מלאה. כמו כן, טבעונים נמנעים מלרהט את ביתם בספות עור או בצמר.

טבעונים אשר מאמינים שטבעונות נותנת ערך מוסף לבריאותם עשויים להקפיד על תזונה המעדיפה מזון אורגני, ומזון שאינו מעובד. בין הדברים שטבעונים אלה מקפידים עליהם:

יש המעדיפים להימנע במידת מה ממזונות המזכירים בצורתם מזונות מן החי (דוגמת המבורגר או נקניקיות) בשל טעם אישי. כמו כן ישנו מגוון דיאטות שבסיסן טבעוני אך כוללות רעיונות נוספים אודות התאמת התזונה לבריאות (דיאטות טבעוניות מוגדרות אשר עשויות להיות מאד שונות זו מזו), בנוסף לעקרונות הכלליים של הטבעונות.

פילוסופיה נפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פילוסופיה של הטבעונות

קיימות כמה עמדות פילוסופיות הנפוצות בקרב טבעונים. נימוקים אלה מבססים בעיקר את הגישה המוסרית לטבעונות. עמדות אלה שאובות בעיקר מכתביהם של הוגים טבעונים משתי המאות האחרונות. עמדות פילוסופיות אלה עשויות להיות גמישות ודינאמיות וחלקן לא בהכרח מקובלות על רבים מהמגדירים עצמם טבעונים.

 • מזעור הסבל
טבעונים רבים טוענים כי החיים הראויים לאדם הם אלו הגורמים מידה מינימלית של סבל, לכמות מינימלית של בעלי חיים.‏[47][48] השקפה זו משאירה מקום להצדקת מקרים נדירים של שימוש בציד בע"ח או בשימוש לא-מתועש בתוצריהם לצורכי הישרדות ישירים, ולכך עלו טיעונים שונים. מקור המונח בדיון שנערך בשנת 2001 בין המדען סטיבן דייוויס לפילוסוף, ופעיל זכויות בעלי החיים טום ריגן; דייוויס כינה את דבריו של ריגן בשם "עיקרון סבל מינימאלי" (Least Harm principle), ומכאן ביטוי זה.
 • מוסר ואקולוגיה:
יש טבעונים הטוענים הן ממקום פרקטי והן ממקום אידאולוגי בעד בחירה בטבעונות ככלי למניעת הרס כדור הארץ. טבעונים אלה מציינים (לעתים בהסתמך על ממצאים מתחומי הכימיה והמטאורולוגיה) שצריכה עקבית של מזון מן החי מחרבת את המאזן האקולוגי של כדור הארץ, ולכן איננה מוסרית כלפי בני אדם ובעלי חיים כאחד.
 • הסתייגות מסוגנות:
סוגנות (באנגלית: Speciesism) הוא מושג המתאר הבדלה מוסרית בין פגיעה בבעל חיים חש-כאב מסוג אחד, לבין בעל חיים חש-כאב מסוג אחר‏[49] (כגון הבדלה בין פגיעה בתרנגול לעומת פגיעה בחתול). טבעונים מסוימים, בפרט אלה התומכים בגישת זכויות בעלי חיים, שוללים את מושג הסוגנות (לפחות בהגדרות מסוימות שלו).
אלכס הרשאפט, ניצול שואה ופעיל מרכזי לקידום טבעונות, בהרצאה שכותרתה: "מגטו ורשה לזכויות בעלי חיים".
 • זכויות בעלי חיים
יש טבעונים התומכים בגישת זכויות בעלי חיים (זב"ח) שהיא למעשה אידאולוגיה העומדת בפני עצמה וכוללת בתוכה טבעונות. לפי תפיסה זו, כל בעלי החיים שאינם בני אדם, ראויים לחזקה מלאה על גופם וחייהם, וכי כמו עם בני אדם, גם להם יש לייחס את העיקרון לחיות את חייהם ללא שום ניצול של גופם.

מאכלים טבעוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גברים סיניים, בשוק, יושבים לסעודה; על הגריל נצלות פרוסות טופו, לצד תפוחי אדמה שבושלו קלות. טופו הוא מאכל סיני מסורתי ונפוץ מאד במטבח הטבעוני

התפריט הטבעוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזונה הטבעונית מתבססת על רכיבים צמחיים בלבד בדרך כלל, ומהם מוכנים מאכלים שונים. במטבח הישראלי והים-תיכוני למשל ישנם מאכלים טבעוניים, המבוססים על שילוב של קטניות, דגנים וירקות, כגון: פלאפל, שניצל טבעוני, חומוס, פיצה, כרובית בפירורי לחם, מג'דרה, קובה, סלט סלק, מקרוני.

מטבחים המכילים מגוון רחב של מנות טבעוניות הם המטבח ההודי והמטבח היפני.

תחליפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש טבעונים הכוללים בתפריטם מאכלים המקבילים למאכלים מן החי, כולל תחליפי בשר, חלב צמחי, וגבינות טבעוניות. יש טבעונים שאינם רואים צורך בתחליפים כאלה, מכיוון שהם רואים במזון מהחי, מזון רע שאין צורך לחקות. אחרים, בעיקר כאלה שעברו לטבעונות מקרניזם, נעזרים בתחליפים כדי להחליף מזונות אליהם התרגלו בעברם.

 • חלב - טבעונים משתמשים בסוגים שונים של חלב צמחי כגון חלב סויה, חלב אורז, חלב שיבולת שועל, חלב קוקוס, חלב שקדים או חלב אגוזים.
 • גבינה - קיים בשוק היצע מגוון של גבינות צמחיות קשות ורכות, בנוסף למתכונים רבים להכנה ביתית. גבינות טבעוניות מיוצרות בין השאר על בסיס סויה, קשיו, קוקוס, שקדים או חלבון אפונה.
 • חמאה - בשימושים רבים מחליפים את החמאה בשמן. כאשר יש צורך בשומן מוצק, משתמשים במרגרינה, שמן דקלים, שמן קוקוס או שמן זית. שני האחרונים מתמצקים בקירור.
 • ביצים - לצורך קשירת-תערובות באפייה, משתמשים בעמילנים, בקטניות או בקמחי קטניות, בטחינה או בזרעי פשתן. אקוופאבה מחליפה חלבון ביצה במתכונים הדורשים הקצפה. מקמחי קטניות ניתן להכין גם חביתות טבעוניות שמוגשות בבתי קפה רבים כארוחת בוקר טבעונית.
 • שניצל - שניצל טבעוני יכול להיות עשוי מפרוסות דקות של סייטן או טופו שנטבלו בבלילה מבוססת קמח חומוס, המשמשת כתחליף לביצה, ולאחר מכן בפירורי לחם.
 • המבורגר - המבורגר טבעוני עשוי להיות מורכב משילוב של קטניות ודגנים, או מבוסס על טופו או סייטן.
 • פיצה - הגבינה אינה מרכיב הכרחי בפיצה ולכן ניתן כמעט בכל פיצריה לקנות פיצה טבעונית ללא גבינה. בפיצריות רבות מציעים פיצה עם גבינה טבעונית, לרוב על בסיס סויה או קשיו.
 • שווארמה - תחליף טבעוני נפוץ בישראל הוא לשווארמה, העשויה נתחי סייטן דקיקים מושרים בשמן ותבלינים ומוקפצים על המחבת.
 • גלידה - קיים בשוק מגוון גדול של גלידות טבעוניות, הן גלידות סורבה והן גלידות על בסיס סויה ושומנים צמחיים, במרקם וטעם דומים לגלידה חלבית או לגלידת שמנת.

דוגמאות למאכלים טבעוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנות ראשונות וחטיפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנות עיקריות ונלוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקאות וקינוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תזונה טבעונית ובריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תזונה טבעונית ובריאות

במסגרת מדעי התזונה (Nutritional science) קיים קונצנזוס לפיו ניתן להתקיים מתזונה טבעונית כל עוד זו מתוכננת כהלכה, במסגרת שיח תזונתי זה, עלתה הטענה שחוסרים תזונתיים מסוימים עשויים להיות נפוצים יותר בקרב טבעונים אם אלו אינם מתכננים את תזונתם כהלכה ואינם מקפידים על מקורות מזון לנוטריאנטים מסוימים (סוגיות מרכזיות בשיח זה סובבות סביב ויטמין B12, אומגה-3, ו-ויטמין D).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ קבוצות מזון שאינן מופיעות: פטריות, אצות, פרחים אכילים, נצרים, ועוד.
 2. ^ בהקשר זה ראו למשל, פוסט סטרוקטורליזם.
 3. ^ http://www.americanvegan.org/vegan.htm "What is Vegan?", American Vegan Society, accessed 16 December 2012
 4. ^ כתבה באתר עמותת אנונימוס, "ומה בעניין דבש?"
 5. ^ The Vegan Outreach.com, FAQ, "What about honey and silk?".
 6. ^ http://www.theveganwoman.com/is-it-ethical-to-eat-eggs-from-home-grown-chickens Is it ethical to eat Eggs from Home Grown Chciken?
 7. ^ http://queerveganfood.com/2012/11/29/ellen_degeneres_follow_up_problems_with_backyard_eggs/ Ellen Degeneres Follow-Up: Problems With Backyard Eggs], Sarah E Brown, November 29, 2012
 8. ^ http://supervegan.com/blog/why-it-matters-that-ellen-degeneres-eats-eggs/ Why it Matters that Ellen Degeneres Eats Eggs
 9. ^ http://www.examiner.com/article/back-yard-chickens-do-not-produce-cruelty-free-eggs Back yard chickens do not produce cruelty-free eggs], Virginia Messina, December 14, 2009
 10. ^ The Vegan Society, "Definition of veganism"; qoute: "Veganism is a way of living which seeks to exclude, as far as is possible and practicable, all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose.".
 11. ^ Alternatives: "Testing Without Torture", PETA.com
 12. ^ veganpeace.com, "Animal Testing".
 13. ^ 13.0 13.1 "Vegetarian and Vegan Diet", מאמר מאתר "MedicineNet". במאמר זה מציגות הדיאטנית Betty Kovacs, והרופאה Melissa Conrad Stöppler, סיווג נפוץ של תזונות צמחוניות, והטבעונות בניהן.
 14. ^ למשל בשחיטה או חנק
 15. ^ Behavioral and physiological effects of freeze or hot-iron branding on crossbred cattle", Juornal of animal science, D C Lay Jr, T H Friend, R D Randel, C L Bowers, K K Grissom and O C Jenkins, J ANIM SCI February 1992 vol. 70 no. 2 330-336."
 16. ^ Cowboy Showcase.com, "Reading and understanding livestock brands".
 17. ^ "ההתעללות בפרות עולה לכותרות" חשיפת MFA ברפת החלב ווילט שבניו-יורק, 2010-2009, אתר עמותת אנונימוס
 18. ^ ב-2005 יצא הסרט ארת'לינגס המעביר ביקורת על היקף ניצול בעלי החיים בתחומים השונים - זהו סרט תיעודי מקיף על הקשרים בין הטבע, בעלי החיים, והאינטרסים הכלכליים של בני האדם.
 19. ^ onegreenplanet.org, "10 Facts About the Dairy Industry That Will Shock You", Ariel Garlow July 7, 2014,
 20. ^ Tuttle, Will M. (2005-07-01). "The World Peace Diet: Eating for Spiritual Health and Social Harmony", P.47. Lantern Books, ISBN 978-1-59056-083-9. OCLC 60373325. Retrieved 2012-10-05.
 21. ^ ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/010/a0701e/a0701e03.pdf
 22. ^ http://www.telegraph.co.uk/earth/environment/climatechange/7509978/UN-admits-flaw-in-report-on-meat-and-climate-change.html
 23. ^ http://content.time.com/time/health/article/0,8599,1975630,00.html
 24. ^ http://assets.panda.org/downloads/lpr2010.pdf
 25. ^ http://link.springer.com/article/10.1007/s10584-014-1104-5
 26. ^ Shantree Kacera, D.N., Ph.D, "Vegetarianism: Karma, Compassion & Simplicity".
 27. ^ לפי האתר הרשמי
 28. ^ האיסיים, בני קבוצה יהודית נזירית מתקופת בית שני תוארו על ידי יוספוס פלאביוס כ"פיתגוראים" וכנמנעים מאכילת בשר (הפיתגוראים הוא שמם של בני האסכולה הפיתגוראית ביוון העתיקה, שנמנעו מאכילת בשר ודגים, ועל סמך זה, כמו גם על סמך דיווחיהם של פילון האלכסנדרוני ופליניוס הזקן), היו חוקרים שטענו שהקבוצה האיסאית הקפידה על תזונה צמחונית; עם זאת, קיימים ממצאים מחקריים עדכניים יותר אשר דוחים את התפיסה הזאת, ועל פי ניתוח לכתבי המגילות וחפירות ארכיאולוגיות במושביהם, עלתה הדעה המקובלת יותר בעולם המחקר לפיה אין זה סביר שחברי כיתה זו היו צמחוניים, אם כי הפולמוס ממשיך בהקשר זה.
 29. ^ Keith Akers, "The Essenes and the Dead Sea Scrolls", July 6, 2012
 30. ^ דוגמה אפשרית נוספת לצמחונות מטעמי השקפה דתית בקרב יהודים בארץ ישראל היא תפיסתם של הישועים; הוצע למשל כי יוחנן המטביל, ישו הנוצרי, וכלל תלמידיו בדור שלפני פאולוס (בפרט האלכסאים והאביונים), היו צמחוניים והתנגדו לפולחן הקורבנות בבית המקדש, להרחבה ראו מאמר "Was Jesus a Vegetarian?", מאת Keith Akers, אתר Compassionatespirit.com. מאמר נוסף העוסק בצמחונות לכאורה של יוחנן המטביל הוא:Sebastian Brock, " St John the )Baptist’s diet - according to some early Eastern Christian sources (Greek and Syria.
 31. ^ Culinary Fundamentals, "Shojin Ryori", Written by Fujii Sotetsu (Zen Buddhist priest) Photos by Omori Tadash, Shabkar.com
 32. ^ אילון גלעד, דרכה של המילה "טבעונות" לא היתה קלה, באתר הארץ, 2 ביולי 2014
 33. ^ African Hebrew Israelites of Jerusalem.
 34. ^ דף הפייסבוק של המסעדה, שנת הקמה.
 35. ^ הרצאתו של גארי יורופסקי, אשר נקראת בפי מפיציה "ההרצאה הכי טובה שתשמעו אי פעם"
 36. ^ אתר הבית של רשת המסעדות "השווארמה הצמחונית", עמוד "אודות".
 37. ^ סליחה, יש לך טופו?, כתבה באתר "Timeout".
 38. ^ דליה מזורי, טבעונות על גלגלים: מסע הסברה בדרך אליכם, באתר nrg‏, 6 באפריל 2014
 39. ^ גילי איזיקוביץ, טל גלבוע זכתה ב"אח הגדול", באתר הארץ, 30 באוגוסט 2014
 40. ^ יאיר ניקוליבסקי, ‏הניצחון הגדול של טל: כמחצית מצופי האח הגדול כבר לא מסתכלים אותו דבר על בשר, באתר ‏mako‏‏, ‏27 באוגוסט 2014‏
 41. ^ מיכל גלברד, ‏רפורמה חדשה משפרת את הטיפול בחיילים טבעוניים, באתר צה"ל, 24 באוקטובר 2014.
 42. ^ רחל טלשירגדל מספר הצמחונים - אבל מהסוג הגמיש, באתר הארץ, 17 בספטמבר 2014
 43. ^ Colin Spencer, "The Heretic's Feast: A History of Vegetarianism", UPNE, 1996, p. 110, other pages; ISBN-9780874517606.
 44. ^ הרצאה מאת הסופר, והפעיל הטבעוני רין ברי (Rynn Berry, 1945-2014); מן הכותבים הטבעוניים המוקדמים בארצות הברית. הרצאתו של ברי נוגעת גם לקבוצות היסטוריות הנחשבות על פי חוקרים מסוימים לצמחוניות, בהן היהודים נוצרים ובפרט האלכסאים והאביונים. להלן קישור להרצאה, באתר Yotubue.
 45. ^ שלושת הבשורות הסינופטיות: הבשורה על פי מרקוס 11:15-19 וכן 11:27-33. הבשורה על פי מתי (מתיה) 21:12-17 וכן 21:23-27. הבשורה על פי לוקאס 19:45-48 וכן 20:1-8. בנוסף לכך גם בתחילת הבשורה על פי יוחנן; 2:13-16
 46. ^ דפנה בוסאני, צבעי מאכל: מכניסים נפט ופחם לאוכל שלך, באתר ynet‏, 12 במאי 2013
 47. ^ S. L. Davis, "What is the Morally Relevant Difference between the Mouse and the Pig?", Proceedings of EurSafe 2000, 2nd Congress of the European Society for Agricultural and Food Ethics, 2000, pp. 107–109.
 48. ^ George Sedler, "Does Ethical Meat-Eating Maximize Utility?", Social Theory and Practice, 31(4), 2005, pp. 499–511.
 49. ^ הכוונה כאן ל"סוג" במובן הכללי (סיווג), ולא לסוג במובן הביולוגי-טקסונומי.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.