יחידת ויטיאז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחידת ויטיאז
פרטים
מדינה רוסיהרוסיה רוסיה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 5 במאי 1991 – הווה (33 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אנשי ויטיאז ברכב GAZ-2975 בתערוכת Interpolitex 2012

יחידת "ויטאז"רוסית: Витязь; מילולית: "אביר"), היא אחד מהכוחות המיוחדים ("ספצנאז") של המשמר הלאומי של רוסיה (קודם לכן היה כפוף למשרד הפנים של הפדרציה הרוסית).

ויטאז השתייך לכוחות הפנים של רוסיה, כוח הז'נדרמריה של משרד הפנים והוטל עליו ספציפית תפקידי מלחמה בטרור, עם תפקידים נוספים כמו התמודדות עם אי שקט אזרחי, מרד אסירים והתקוממויות של יחידות הצבא הסדיר.

ב-1 בספטמבר 2008 היחידה מוזגה עם רוס ליצירת מרכז המבצעים המיוחדים מספר 604. ב-5 באפריל 2016, המרכז הפך לחלק מהמשמר הלאומי של רוסיה בעקבות פירוק כוחות הפנים והעברת הפיקוד עליהם מהמשטרה לידי המשמר החדש. השם ולוגו היחידה הישן משמשים כיום חברת אבטחה פרטית.[1] עם זאת, ויטיאז הוקמה שוב כחלק מיחידת הכוחות המיוחדים של המשמר הלאומי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויטיאז נוצרה ב-5 במאי 1991, הוקמה על בסיס פלוגה 6 של שירותי ביטחון הפנים ואורגנה במסגרת כוחות הפנים. היחידה הייתה מעורבת במגוון פעולות ואירועים בברית המועצות עד שנות השמונים, לרוב בשיתוף פעולה עם קבוצת אלפא של הק.ג.ב.

בנובמבר 1991, בעקבות הקונגרס הכל-לאומי הבדלני של העם הצ'צ'ני ברפובליקה הצ'צ'נית של איצ'קריה על מבני ממשל בצ'צ'ניה, הייתה ויטאז חלק מהכוחות שנשלחו להחזיר את שליטת הקרמלין על עיר הבירה גרוזני. פריסתם נחסמה על ידי חיילי המשמר הלאומי הצ'צ'ני מיד לאחר שהונחתו שם כאשר היחידה נסוגה לאחור. בשנים 1992–1993 הוא נשלח לאזור הסכסוך במזרח פריגורודני כדי להילחם במיליציות אינגושטיות אתניות.

ב-3 באוקטובר 1993, במהלך המשבר החוקתי ברוסיה, אנשי ויטיאז בכלי רכב משוריינים הואשמו בהריגה ללא הבחנה של קהל של המפגינים נגד ילצין (רובם לא חמושים) וצופים במרכז הטלוויזיה באוסטנקינו במוסקבה.[2] התקשורת דיווחה על לפחות 46 הרוגים, בהם רורי פק ושלושה עיתונאים נוספים. הירי התחיל בתגובה להמון שירה RPG-7. כפי שלוחם הוויטיאז לשעבר גנאדי טרנובסקי סיפר בזיכרונותיו 'כומתות הארגמן', כמעט בלתי אפשרי לירות בטעות RPG-7 וחברי יחידת ויטאז פתחו באש בהתאם לחוקים שהיו בתוקף באותה תקופה בנושא שימוש בכוח קטלני. מפקד היחידה, אל"ם סרגיי ליסיוק, זכה בעיטור גיבור הפדרציה הרוסית על מעשיו באוסטנקינו,[3] אשר בזכותם ניצל שלטונו של ילצין מהאופוזיציה".

משנת 1994 ויטיאז פעלה במלחמת צ'צ'ניה הראשונה, ונטלה חלק במתקפת הכוחות הפדרליים באזור ארגון וגודרמס וכן נגד המורדים בצפון הקווקז. ייתכן שלוחמי ויטיאז נכחו במהלך הטבח בסמאשקי בצ'צ'ניה בשנת 1995. היחידה השתתפה גם במשבר בני הערובה בקיזליאר-פרבומאיסקויה בשנת 1996 ובמשבר הערובה בתיאטרון במוסקבה בשנת 2002.

ב-1 בספטמבר 2008, היחידות ויטיאז ורוס הושבתו באופן רשמי ומוזגו לתוך יחידה אחת, מרכז המבצעים המיוחדים 604, תחת יחידת ODON.

ב-5 באפריל 2016, הוקם המשמר הלאומי של רוסיה, מה שהביא לפירוק כוחות הפנים של רוסיה והעברת הפיקוד של מרבית הכוחות המיוחדים של המשטרה למשמר הלאומי. השם ולוגו היחידה הישן משמשים חברת אבטחה פרטית ומרכז הכשרה שהקים המפקד לשעבר של היחידה, סרגיי ליסיוק.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Dead Spy's Photo Used in Target Practice
  2. ^ Knights saved the day: Elite squad snatched TV centre from rebels' hands
  3. ^ "Sergei Lysyuk – Отдельная Дивизия Оперативного Назначения | ОДОН ВВ МВД". אורכב מ-המקור ב-2013-04-17. נבדק ב-2012-08-25.