לדלג לתוכן

משרד הפנים (רוסיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המשרד לענייני פנים של רוסיה
Министерство внутренних дел
סמל משרד הפנים
סמל משרד הפנים
דגל משרד הפנים


דגל משרד הפנים

מטה משרד הפנים ברחוב ז'יטנאיה 16 במוסקבה
מידע כללי
מדינה רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תחום שיפוט רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות אם ממשלת רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות בת Voronezh Institute of Ministry of Internal Affairs עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 8 בספטמבר 1802
סוכנות קודמת Ministry of Internal Affairs (Russian SFSR) עריכת הנתון בוויקינתונים
שר ולדימיר קולוקולצב
תאריך כניסה 21 במאי 2012
מטה מרכזי מוסקבה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 1 טריליון רובל רוסי (2015)
שמות קודמים משרד הפנים הסובייטי
נקוו"ד
משרד המשטרה
https://www.mvd.ru
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

משרד הפנים של רוסיה (רוסית: Министерство внутренних дел, מבוטא: מיניסטֵרסטבו ונוּטרֶניח דֶל; שמו המקוצר של המשרד: МВД, נהגה: אֶם.וֵה.דֵה[1]) הוא המשרד הפדרלי הממשלתי ברוסיה (וקודם לכן, גם בתקופת האימפריה הרוסית וברית המועצות) האחראי על ענייני פנים וביטחון הפנים.

המשרד קיים ברציפות החל מ-2 במרץ 1802 כמשרד ממשלתי לביטחון פנים, למרות שינויי שם רבים ומגוונים.

מוטו המשרד הוא "משרת את רוסיה, משרת את החוק" (ברוסית: «!Служу России, служу Закону»), הלקוח מתוך שבועת השוטר הרוסי[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – משרד הפנים (האימפריה הרוסית), חיל הז'נדרמים המיוחד של רוסיה, מחלקת המשטרה של האימפריה הרוסית, משרד המשטרה של האימפריה הרוסית

משרד הפנים של האימפריה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרד הפנים הרוסי הוקם לראשונה כמשרד ממשלתי רוסי לענייני ביטחון פנים ברפורמה הממשלתית של הצאר אלכסנדר הראשון ב-2 במרץ 1802. במרץ אותה שנה הוקם אם.וה.דה, שהיה אחראי על כוחות השיטור והכיבוי הרוסיים, כמו גם על פיקוח על השלטון המקומי והפך למשרד החשוב ביותר באימפריה הרוסית, האחראי בין היתר גם על תקשורת הדואר (והצנזורה על הדואר/פיקוח על התקשורת בין התושבים), על הכמורה, רכוש המדינה, בתי הכלא והמעצר, וכן המשטרה וכוחות אחרים לביטחון פנים (כמו האוכרנה והמחלקה השלישית בלשכת הוד מעלת הקיסר).

המשטרה הרוסית במאה ה-19 הייתה מורכבת מבעלי רמה נמוכה, לעיתים קרובות לא יודעי קרוא וכתוב, אשר שימשו מנגנון יעיל לדיכוי בשל חוסר הכרותם עם החוק כהלכתו וצייתנותם לפקודות כפי שניתנו להם. בסוף תקופת שלטונו של הצאר אלכסנדר השני, הוקם גוף של "שוטרי כפר", שבסמכותם היה לעצור כל חשוד באופן מיידי, וכונו "אימת הכפר". בערים, היה בכל בניין דירות שוער (דְבוֹרְניק) אשר היה למעשה בלש חשאי שתפקידו לדווח על כל פעילות חשודה או חתרנית בבניין.

ב-1810, בשל חילוקי דעות על סמכויות הארגון הוא פורק והוחלף במשרד המשטרה הרוסי שהתקיים עד 1819, עת הוקם אם.וה.דה מחדש והמשיך להתקיים במשך כמאה שנים, עד לשנת 1917 כשפורק והוחלף על ידי הקומיסריון העממי לענייני פנים.

משרד הפנים של ברית המועצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו משרד הפנים הסובייטי.

אחרי מהפכת אוקטובר פורקה המשטרה הצארית לטובת המנגנונים המהפכניים והוקם משרד הפנים בראשות אלכסיי ריקוב.

הצ'קה הוקמה ב-20 בדצמבר 1917 על ידי פליקס דזרז'ינסקי ופעלה בראשותו כשירות הביטחון הסובייטי; במרץ 1919 הוא מונה, במקביל לתפקידו כראש הצ'קה - גם כשר הפנים.

ב-1922, הצ'קה הפכה לג.פ.או והוכפפה ל"קומיסריון העממי לענייני פנים" (נ.ק.ו.ד.), ביחד עם המיליציה. ב-1934 בוצעה רפורמה ארגונית של המשרד והוקמה המנהלת הראשית לענייני מחנות עבודה (גולאג).

ב-1946 הוקם ה-אם.וה.דה (МВД) מחדש, הפעם כמשרד הפנים הסובייטי, בהמשך להפיכת "הקומיסריונים העממיים" למשרדי ממשלה; כך הפך גם שירות ביטחון הפנים (ה-אן.קה.וה.דה) לאם.וה.דה.

ב-1960 פורק ה-אם.וה.דה ונוסד משרד הפנים וביטחון הציבור; ב-1968 ה-אם.וה.דה הוקם מחדש. ב-1990 משרד הפנים הסובייטי פורק והפך למשרד הפנים של רוסיה.

משרד הפנים של הפדרציה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1990 נערך ארגון מחדש בזרועות הממשל, ולזמן קצר האם.וה.דה הפך לאם.בה.וה.דה (משרד הביטחון והפנים); ואולם, האם.וה.דה המשיך להתקיים כזרוע שיטור לאומית. ב-1995 הופרדו שירותי הכבאות והועברו אל המשרד למצבי חירום של רוסיה. במשך אותן שנים ניכרה ירידה בפופולריות של הארגון וביכולתו לאכוף את החוק. משטרת רוסיה, צברה לעצמה מוניטין בקרב אזרחי המדינה כארגון אכיפת חוק מושחת, מה גם שהמשטרה הרוסית פעלה על פי חוק מאפריל 1991 - חוק שלא הסדיר את פעילותה המודרנית, מאחר שהסתמך בעצם על החוק הסובייטי הישן. באוגוסט 2010 העלה הנשיא דמיטרי מדבדב רעיון לחוקק חוק חדש בנוגע למשטרה הרוסית[3], חוק שיגדיר מחדש את מטרות המשטרה[4]. היסטורית, המשטרה הסובייטית הוקמה בנובמבר 1918 בשם "מיליציה", והייתה יורשת המשטרה של משרד הפנים הקיסרי. מדבדב ביקש לשנות את שם המשטרה ולהחזיר לה את שמה הקיסרי, זאת כחלק ממאבקו בשחיתות[5]; כך יצאה לדרך התוכנית לרפורמה מקיפה בזרועות השיטור, כשבמרכזה התמקצעות של כוחות המשטרה הרוסיים. רק ב-2011 הרפורמה יצאה לדרך הלכה למעשה, תוך ביצוע רה-ארגון במשטרה הרוסית[6]. במסגרת החוק החדש שנכנס לתוקף במרץ 2011, נאסר על כל מפקדי המשטרה הרוסית לכהן בתפקיד אחד יותר מ-5 שנים[7].

האם.וה.דה שולט על מספר כוחות לביטחון הפנים, ואחראי בין השאר גם על המאבק בסחר לא חוקי בסמים, המלחמה בפשע מאורגן[8], המלחמה בשחיתות[9][10], המלחמה בטרור[11] ופיקוח על ההגירה. ב-2016 הועברו תפקידי הפיקוח ורישוי כלי הירייה לידי המשמר הלאומי של רוסיה שנטל לידיו את גם את האחריות על כל היחידות המשטרתיות המיוחדות ללוחמה בטרור.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – מיליציה (משטרה), משטרת הפדרציה הרוסית
 • משטרת הפדרציה הרוסית או פשוט משטרת רוסיה הוא המשטרה הלאומית של רוסיה שמאז 1918 ידועה בשם "מיליציה" (Милиция). ב-1 במרץ 2011 משטרת רוסיה הפכה למשטרה, כשמה הצארי.
 • המינהל הראשי לענייני הגירה (לשעבר שירות ההגירה הפדרלי של רוסיה; Федеральная миграционная служба) הוא זרוע האכיפה של המשטרה בנושאי הגירה.
 • המינהל הראשי לביטחון כלכלי ומלחמה בשחיתות (Главное управление экономической безопасности и противодействия коррупции), לשעבר המחלקה לביטחון כלכלי (Департамент экономической безопасности МВД России) היא הארגון העיקרי ברוסיה שאחראי למאבק בהונאות כלכליות שונות, החל בזיופי כספים וכלה בפשעי הלבנות הון. המחלקה הוקמה ב-16 במרץ 1937 בשם "המחלקה למאבק בגנבת רכוש סוציאליסטי" (ОБХСС, Отдел по борьбе с хищениями социалистической собственности) ומאז 1991 ידועה כמחלקה ראשית למאבק בפשעי כלכלה. ב-2003 המחלקה חוזקה ב-16,000 עובדי משטרת המס הרוסית שפורקה כשבמסגרת המחלקה פועל המינהל לפשעי מס (управление по налоговым преступлениям, УНП).
 • המינהל הראשי למלחמה בקיצוניות (Главное управление по противодействию экстремизму Министерства внутренних дел Российской Федерации, ГУПЭ МВД России) הגוף הראשי למאבק במאפיה ובפשע המאורגן ברוסיה. המחלקה הוקמה ב-15 בנובמבר 1988 בתור המינהל הראשי השישי של משרד הפנים הסובייטי. מאז 2004 עוסקת גם בלוחמה בטרור.
 • המינהל הראשי לביטחון פנים, לשעבר המחלקה לביטחון פנים (Департамент собственной безопасности МВД России) היא המחלקה לחקירות פנים העוסקת בחקירת שוטרים ברוסיה ומהווה המקבילה הרוסית למח"ש הישראלית ופועלת בשיתוף פעולה עם פס"ב ומשרד התובע הכללי הרוסי. הוקמה בדצמבר 1995 כמינהל ראשי לביטחון פנים.
 • המינהל להגנת עדים (Управление по обеспечению безопасности лиц, подлежащих государственной защите (УОГЗ) МВД России) הוקם לראשונה ב-1 בינואר 2005. אחראי על התוכנית הרוסית להגנת עדים והוא המקבילה הרוסית לרשות להגנת עדים הישראלית.
 • פיקוח כלי הרכב הממלכתי (Главное управление по обеспечению безопасности дорожного движения МВД России, ГУ ОБДД; בעבר פיקוח הרכב הממלכתי; Государственная Автомобильная Инспекция) היא משטרת התנועה הרוסית האחראית על התנועה בדרכים, ביצוע בדיקות שנתיות של כלי רכב והנפקת רישיונות נהיגה. הוקמה לראשונה ב-1907 בסנקט פטרבורג. במרץ 1918 הוקמה המיליציה הסובייטית ומשטרת התנועה הייתה למחלקה בה. ב-3 ביולי 1936 משטרת התנועה קיבלה את השם "גה-אי" (פיקוח הרכב הממלכתי) ועסקה במניעת תאונות דרכים וחקירת תאונות שכאלה בכבישי המדינה. בתחילת שנות ה-2000 המשטרה שינתה שמה ל"המחלקה לביטחון תנועת הדרכים" (Департамент обеспечения безопасности дорожного движения МВД России, ДОБДД). באזורים שונים ברוסיה עדיין קוראים לה בשמה הסובייטי "גה-אי". ישנן יוזמות ותוכניות להוביל למיזוגה עם שירות הסיור של המשטרה[12].
 • הלשכה לפעולות טכניות מיוחדות (Бюро специальных технических мероприятий) מטפלת בפשעים בתחום המחשוב והוקמה בשנת 1992. מבצעת ציתות באמצעות המערכת לפעולות חקירה מבצעיות.
 • המרכז למומחיות קרימינולוגית (Экспертно-криминалистический центр МВД России) הוא המרכז לרפואה משפטית המרכז את כל המעבדות לזיהוי פלילי ברוסיה. הוקם לראשונה בתור המועצה הרפואית של משרד הפנים, ב-1803. מאז הקמתה ועד היום מנהלת את המעבדות לזיהוי פלילי. ב-1917 הייתה למשרד הרפואה המשפטית כחלק מהבולשת וב-1991 קיבלה את שמה הנוכחי.
 • המינהל לאבטחת התחבורה (Департамент обеспечения правопорядка на транспорте МВД России) אחראי לאבטחת הסדר וביטחון במתקני תחבורה ימית, אווירית ומסילות הברזל.
 • המכון הכל-רוסי למחקר מדעי של משרד הפנים הרוסי (Всероссийский научно-исследовательский институт МВД России), מכון מחקר פדרלי העוסק בפיתוח שיטות פעולה ומחקר עבור המשטרה לצורך ייעול פעולות המשטרה. זהו מרכז המחקר והפיתוח של המשטרה ברוסיה.
 • המינהל הראשי לשליטה בסמים הוקם לראשונה בשנת 1991 כגוף משטרתי למלחמה בסמים שהתקיים עד 2003 משפורק והפך לסוכנות הפדרלית למלחמה בסמים. באפריל 2016 פורק פסק"ן ובעקבות כך תפקידיו הועברו למינהל הראשי לשליטה בסמים שהוקם מחדש. בראשו הועמד אנדריי חרפוב. במסגרת היחידה פועלת יחידת עילית ללוחמה בסמים.

שרי הפנים לדורותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – שר הפנים של רוסיה

שר הפנים הרוסי הוא ראש המשטרה הרוסית. שר הפנים הנוכחי מאז 2012 הוא ולדימיר קולוקולצב.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משרד הפנים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הערה לשונית: המונח "אם.וה.דה" מציין גם את משרד הפנים באופן כללי. בישראל מתייחסת התקשורת בשפה הרוסית למשרד הפנים הישראלי כ"אם.וה.דה" (ללא קונוטציות מן המשרד לביטחון פנים מן העבר הסובייטי). בבחירות 1999 חדר המושג אף לציבור דובר העברית: תעמולת הבחירות של מפלגת ישראל בעלייה בשפה הרוסית חזרה שוב ושוב על סיסמת הבחירות: "אֶם.וֶה.דֶה. פַּד ש"ס קוֹנטרוֹל? נְייֶט. אֶם.וֶה.דֶה. פַּד נאש קונטרול" ("משרד הפנים בשליטת ש"ס? לא. משרד הפנים בשליטה שלנו"), ואף חולקו סטיקרים עם הסיסמה באותיות עבריות.
 2. ^ Присяга (ст. 28, Федеральный закон от 30.11.2011 N 342-ФЗ "О службе в органах внутренних дел Российской Федерации и внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации"и") שבועת השוטר מתוך אתר משרד הפנים, מקור (ברוסית)
 3. ^ הצו הנשיאותי של דמיטרי מדבדב על שינויים ארגוניים באם.וה.דה
 4. ^ חוק חדש הנוגע למשטרה הרוסית יהפכה למודרנית יותר (דיווח ברוסית)
 5. ^ משטרת הפדרציה הרוסית. נשמע טוב? (דיווח אוקראיני)
 6. ^ נשיא רוסיה הציע לשנות את שמה של המשטרה
 7. ^ אודות הרפורמה באם.וה.דה (ברוסית)
 8. ^ חוק המאבק בפשע המאורגן - רוסית
 9. ^ משרד הפנים הרוסי: בכירים של IBM גנבו עשרות מיליוני דולרים מקרן הפנסיה הממשלתית, באתר הארץ, 7 בדצמבר 2006
 10. ^ מעמד המינהל הראשי למאבק בפשעים כלכליים של אם.וה.דה
 11. ^ המחלקה למלחמה בקיצוניות - Agentura.ru
 12. ^ Пост сдал: отставка главы ГИБДД может быть связана с грядущей ликвидацией ведомства