כוחות מיוחדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "קומנדו" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו קומנדו (פירושונים).
Disambig RTL.svg המונח "יחידת עילית" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו יחידת עילית (פירושונים).

"כוחות מיוחדים", ובכללם כוחות קומנדו, הם יחידות צבאיות שהוכשרו לבצע "מבצעים מיוחדים". בצבאות רבים מאורגנים הכוחות המיוחדים כזרוע או פיקוד נפרד במסגרת הכוחות המזוינים.

הגדרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המינוחים "כוחות מיוחדים" (special forces), "מבצעים מיוחדים" (special operations) ו-"כוחות מבצעים מיוחדים" (special-operations forces) מקובלים בכל צבאות העולם. בארצות הברית, המונח "כוחות מיוחדים" מתייחס ל"כומתות הירוקות" - הכוחות המיוחדים של זרוע היבשה ואילו המונח "כוחות מבצעים מיוחדים" (SOF) מתייחס לכלל הכוחות המיוחדים מכל הזרועות של הכוחות המזוינים. במדינות הגוש הסובייטי לשעבר, כוחות מיוחדים מכונים בדרך כלל ספצנאז, ראשי תיבות של "מטרה מיוחדת".

לנאט"ו ולרוסיה הגדרה משותפת למבצעים מיוחדים: "פעולות צבאיות המתנהלות על ידי כוחות ייעודיים, מאורגנים, מאומנים ומצוידים במיוחד ומאוישים בכוח אדם נבחר. הם פועלים במסגרות קטנות תוך שימוש בטקטיקות, טכניקות ואופני פעולה לא שגרתיים שאינם תקניים לכוחות קונבנציונליים. מבצעים אלה מתבצעים בכל מגוון הפעולות הצבאיות באופן עצמאי או בתיאום עם כוחות קונבנציונליים להשגת יעדים פוליטיים, צבאיים, פסיכולוגיים וכלכליים. שיקולים פוליטיים-צבאיים עשויים לדרוש פעולה בחתימה נמוכה, טכניקות חשאיות, סמויות או דיסקרטיות וקבלת מידה של סיכון פיזי ופוליטי שאינו כרוך בפעולות קונבנציונליות".[1][2]

ארצות הברית מגדירה מבצעים מיוחדים כ"פעולות הדורשות דרכי עבודה ייחודיות, טכניקות טקטיות, ציוד והכשרה, המתנהלות לעיתים קרובות בסביבות עוינות, מוכחשות או רגישות פוליטית, ומאופיינות באחד או יותר מהדברים הבאים: רגישות לתזמון, חשאיות, חתימה נמוכה, מבוצעת עם או באמצעות כוחות מקומיים, הדורשים מומחיות אזורית או דרגת סיכון גבוהה".[3]

צה"ל מגדיר כוחות מיוחדים כ"כוחות בעלי הכשרה קרבית מגוונת הדורשת התמחות מיוחדת, שכרגיל אינה אפשרית גם ביחידות נבחרות. כוחות אלה הם בעלי רמה גבוהה במיומנויות בסיסיות של הצבא. ייעודם הוא לבצע מבצעים מיוחדים, ולכן הם מאורגנים, מצוידים ומאומנים לצורך זה ביחידות קטנות ורב תכליתיות. הם כפופים כפיפות קבועה למטה הכללי (או למפקדה הצבאית העליונה או למפקדת זירת מלחמה) או למפקדה ראשית (כגון מפקדת כוחות האוויר או מפקדת כוחות הים). בזמנים שאינם זמן מלחמה הם מופעלים בדרך כלל ביוזמת הממשלה ושר הביטחון או באישורם". כוחות מיוחדים נבדלים מיחידות נבחרות אחרות בכוח אדם (משלב האיתור והגיוס וכלה בתהליכי הכשרה ארוכים ומורכבים ובשרות ממושך), בשימוש באמצעי לחימה ומערכות המפותחים במיוחד ובמבנה ארגוני שונה מיחידות רגילות.[4]

לוחמי שייטת 13 - הקומנדו הימי של צה"ל.

משימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשימות משתנות בהתאם לצרכיה האסטרטגים של כל מדינה, והם יכולים לכלול פעילויות צבאיות חשאיות או גלויות לצד פעילויות אזרחיות.

 • סיורים מיוחדים - סיורי מודיעין בסביבות רגישות כדי לאסוף או לאמת מידע בעל חשיבות אסטרטגית או מבצעית.
 • פעולה ישירה (Direct Action) - פשיטות קומנדו קצרות ופעולות התקפיות אחרות של לוחמה זעירה.
 • מלחמה בטרור - פעולות התקפיות ישירות או עקיפות נגד רשתות טרור
 • מארבים, התנקשויות וחטיפות
 • חבלה במתקנים בעורף האויב ופגיעה בתשתיות
 • פעולות השתלטות וחילוץ בני ערובה
 • חילוץ קרבי (CSAR) וחילוץ חשאי
 • סיוע וייעוץ בארגון, הדרכה והצטיידות, של כוחות הביטחון המקומיים
 • הגנה מפני חתרנות, התקוממות, טרור ואיומים אחרים המאיימים על הביטחון והיציבות הפנימית המקומית
 • יחסים אזרחיים - קשרי ממשל ותרבות עם הממשלה הזרה, צבאה ואוכלוסייתה
 • פעולות סיוע הומניטרי
 • לוחמה פסיכולוגית - במטרה להשפיע על דעת הקהל ועמדת השלטון במדינת היעד
 • פעילויות למניעת שימוש בנשק להשמדה המונית (WMD)
 • לוחמה לא קונבנציונלית - פעולות סיוע לתנועות מחתרת במדינת היעד הנאבקות להחלפת שלטון או בכובש זר.
 • מבצעים חשאיים חיוניים לביטחון הלאומי
 • מלחמה בסמים - פעולות נגד קרטלי סמים

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוחות המיוחדים מאומנים בקפידה במסלול אימונים מפרך במהלכו נושרים מועמדים רבים. במסגרת מבחני המיון, בודקים בין השאר כושר גופני, מנת משכל, חוסן נפשי, וכישורים חברתיים. במסגרת ההכשרה לומדים בין השאר תפעול כלי נשק וקליעה, ניווט, שדאות, כישורי הישרדות, סיור, הסוואה והתגנבות, תנועה מהירה ועבודת צוות. בדרך כלל האימון הבסיסי אורך בין שנה לשנתיים. בנוסף, אחרי שכבר התקבלו, הלוחמים לומדים התמחויות מיוחדות ושימוש באמצעי לחימה מגוונים. למשימות מסוימות נדרשים לעיתים אימונים נוספים. מאחר שהכוחות המיוחדים פועלים גם במדינות זרות, הם נדרשים לכישורי שפה מקומית ולעיתים מגיסים גם אדם מצבא זר שמוכשר בארץ המסוימת, כאשר הוא עוזר לצבא המקומי.

בגלל אופי המשימות ומשך ההכשרה הארוך, השירות ביחידות הכוחות המיוחדים הוא מסווג וממושך. ישנן מדינות, כמו ישראל, שבהן הכוחות המיוחדים מבוססים על חיילים סדירים וישנן מדינות שבהן היחידות המיוחדות הן כוחות של מתנדבים או לוחמי קבע.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבצעים מיוחדים שיחקו תפקיד חשוב בשלום ובמלחמה לאורך כל ההיסטוריה בשל טכניקת הלחימה הלא קונבנציונליות. המילה "קומנדו" הגיעה מהפורטוגזית והתפתחה בזמן מלחמת הבורים כאשר הבורים בעלי הנחיתות המספרית הקימו יחידות שנקראו קומנדו. תפקידן של היחידות היה להציק לבריטים ולבצע פעולות מיוחדות של פגיעה בתשתיות ובכוחות בריטיים.

במלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי יחידת כוחות מיוחדים בריטית בתוך חפירות במלחמת העולם הראשונה

בזמן מלחמת העולם הראשונה, קולונל באסי של צבא איטליה הקים את "Reparti d'assalto", יחידת הסתערות מיוחדת, שנקראה ארדיטי. תפקידה היה לבצע פעולות מחץ באויב, להגן על חופי איטליה מפני פולשים מהים, ולאסוף מידע מודיעיני. הם הצליחו להביא מידע מודיעיני חשוב לאיטליה, ולעצור ניסיונות פלישה מהים. הארדיטי נחשבו לזרוע לחימה נפרדת ובכך היו מיחידות הכוחות המיוחדים המודרניות הראשונות בעולם.

בנוסף, גם לקורפוס הקנדי הייתה יחידת כוחות מיוחדים. קצינים בריטים הקימו את היחידה והיוו את הקו הראשון בביצוע המשימות. הפעולה הראשונה המוכרת שלהם הייתה במסגרת הקרב על הסום, שבו הקנדים נלחמו באופן יוצא מגדר הרגיל.

במלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקומנדו הבריטי וה-SAS (שירות האוויר המיוחד) הוקמו בשנת 1940 במהלך מלחמת העולם השנייה בהחלטת ראש הממשלה. וינסטון צ'רצ'יל הגדיר את תפקידם כ"פעולות מיוחדות מעבר לקווי אויב, והרחקת האויב מחופי ארצנו". צ'רצ'יל עצמו השתתף במלחמת הבורים, נפל בשבי, ולמד להעריך את יכולתם של אנשי הקומנדו הבורים. את הקומנדו הבריטי וה-SAS הרכיבו מתנדבים נבחרים שאומנו אימונים קשים. הקומנדו הבריטי הוקם גם לפי מודל של כוחות מיוחדים אחרים.

ה-SAS (שירות האוויר המיוחד) הוקם על ידי דייוויד סטירלינג בזמן המערכה בצפון אפריקה. מטרת היחידה הייתה פגיעה בכושר הלחימה של האויב על ידי שימוש בחיילים מאומנים שינצלו את יתרון ההפתעה על מנת לפגוע באויב פגיעה מרבית. היחידה פעלה בעיקר כנגד מטוסים ושדות תעופה אך פגעה גם במכלי דלק, מחסנים, משאיות וכלי רכב. במהלך הלחימה, השתכללה יכולת הלחימה של היחידה עד שהפכה ליחידת חיל האוויר שהשמידה את המספר הרב ביותר של מטוסים בחיל האוויר הבריטי. מדינות אחרות של כוחות הברית התרשמו מאוד מההשפעה של ה-SAS על המערכה והקימו תוך כדי המלחמה מסגרות דומות בצבאות שלהן. בישראל הוקמה בהשראת ה-SAS יחידת שלדג.

במהלך המלחמה, הקומנדו הבריטי ביצע פעולות חשאיות ביפן ובנורווגיה. הפעולות שביצע הקומנדו בנורווגיה נעשו כנגד מטרות אסטרטגיות (כגון מפעלים ליצור ניטרוגליצרין ששימשו ליצירת חומר נפץ), ולמטרות הטעיה. עקב התקיפות החוזרות בנורווגיה, הגרמנים ריתקו אלפי חיילים לחזית זו, מה שהקל על כוחות ההסכמה בעת הנחיתה בנורמנדי.

על מנת לשמש ככוח יעיל בזירת אסיה, החיילים אומנו במיוחד ללחימה בג'ונגלים של בורמה, מול כוחות הציר, ושם נחלו הצלחה ועצרו את התקדמות היפנים.

באמצע 1942, בארצות הברית נוסדו ה"ריינג'רס" ("Rangers"), יחידת כוחות מיוחדים שהתבססה על לחימת קומנדו[5]. ארצות הברית וקנדה הקימו גם יחידות אלפיניסטים, שנועדו ללחימה בנורווגיה, ונקראו גם בריגדת השטן ("Devil's Brigade")[6]. בנוסף, הוקמה יחידת הפושטים של מריל ("Merrill's Marauders"), ששירתה יחד עם הקומנדו הבריטי בבורמה.

לצבא הגרמני היה את ה"Brandenburger Regiment", יחידת כוחות מיוחדים ששירתה כיחידת אבווהר ולחימה מעבר לקווי האויב. מאוחר יותר במשך הלחימה, יחידת SS- Jagdverbände ביחד עם הואפן אס אס בפיקודו של אוטו סקורצני הובילה מבצעים מיוחדים רבים.

ב-1941, עם התקדמותו של רומל בחזית צפון אפריקה ומאתיים ימי חרדה שעברו על היישוב היהודי בארץ ישראל המנדטורית, הוחלט בארגון ההגנה להקים את הפלמ"ח שיפעלו במלחמת גרילה מול הצבא הנאצי ויסיעו לצבא הבריטי בפעולות סיור וחבלה.

אחרי מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-12 באוקטובר 1961, במהלך המלחמה הקרה, הורה הנשיא קנדי להקים כוחות מיוחדים בצבא ארצות הברית שכונו "הכומתות הירוקות".

במהלך המחצית השנייה של המאה העשרים ובתחילת המאה העשרים ואחת, כוחות מיוחדים התבלטו בביצוע פעולות רבות יותר מבעבר. בקוסובו ובאפגניסטן, חוליות קומנדו קטנות החלו לסמן מטרות לכוחות אוויריים, ולהביא לפגיעות מדויקות במטרות והשמדתן.

הכוחות המיוחדים היוו כח מפתח בפעולות צבאיות כמו במלחמת פוקלנד, בצפון אירלנד, במלחמת המפרץ ובמלחמת עיראק, במלחמת אפגניסטן, בקוסובו, בוסניה, בהשתלטות על שגרירות ארצות הברית באיראן ובמשבר בני הערובה בתיאטרון במוסקבה.

בשנות ה-70 של המאה ה-20, בעקבות גל פיגועי טרור וחטיפות מטוסים באירופה, החלו מדינות העולם בהקמת יחידות משטרה מיוחדות שייעודן הוא חילוץ בני ערובה ולוחמה בטרור. יחידות מפורסמות אלה - כגון GIGN, GSG-9 וה-ימ"מ - הוכפפו למשטרות, והחלו לאמן את אנשיהן באופן בטקטיקה ותורת לחימה שפותחה במיוחד. בישראל הוקמו יחידות השתלטות למלחמה המתמשכת בטרור הפלסטיני שפעילותן כללה גם פעילות מסוערבת. יחידות כאלה הופעלו הן על ידי צה"ל והן על ידי מג"ב.

כוחות מיוחדים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהל"ם - יחידת הנדסה למשימות מיוחדות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת השתלטות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערך המבצעים המיוחדים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כנף 7
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידות מובחרות בצה"ל

בישראל החל השימוש בכוחות מיוחדים עוד לפני הקמת המדינה במסגרת הפלמ"ח וארגוני המחתרות שהפעילו יחידות חבלה ומסתערבים. יחידת הקומנדו הראשונה של צה"ל הוקמה בשנת 1953 בפיקודו של אריאל שרון ונקראה יחידה 101. ה-101 הייתה אם היחידות המיוחדות בצה"ל ולמעשה פיתחה את תורת הלחימה של צה"ל בכל הנוגע לפעילות קומנדו בעורף האויב. מאוחר יותר היא מוזגה לגדוד 890 של חטיבת הצנחנים.

בסוף שנת 1954 העלה יצחק רבין, אז ראש אגף ההדרכה במטכ"ל, את הרעיון להקים בית ספר ללוחמת קומנדו בצה"ל. מטרת בית הספר הייתה לשפר את כושרם הגופני, את כושר סבילותם ואומץ לבם של קציני הקבע בצבא. מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אריק שרון וסגנו אהרן דוידי, גיבשו תוכנית מפורטת לקורס "לוחמה זעירה" המיועד לבוגרי בית הספר לקצינים בעלי כושר גופני טוב. הקורס הקשה והמתיש נמשך שלושה חודשים ונערך בבסיס הצנחנים בתל נוף. לשם כך נבנתה מחלקה חדשה במסגרת בית הספר לצניחה, בראשה עמד מרסל טוביאס ובמחלקה 4 כיתות לימוד. הקורס הראשון נפתח ב-1 בינואר 1955 ובמסדר הסיום הוענקו לבוגרים כנפי צניחה על רקע ירוק, וסיכת בוגר בעלת 3 מוטיבים: צניחה, מארב, קרב מגע. שיטות לוחמה ואימוני קומנדו יושמו בהמשך באופן גורף וכללי ביחידות מובחרות בצה"ל.

אתר צה"ל מונה עשר יחידות בכוחות המיוחדים שלו[7]: חטיבת עוז, סיירת מטכ"ל, שייטת 13 יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת יהל"ם, יחידת עוקץ, יחידת ילת"מ, יחידת רוכב שמיים ויחידת האלפניסטים.

בנוסף ליחידות הצבאיות קיימות בישראל יחידות השתלטות מיוחדות השייכות לארגוני ביטחון אחרים כמו משטרת ישראל, משמר הגבול ושירות בתי הסוהר. ב-1974 הוקמה הימ"מ כיחידת השתלטות ולוחמה בטרור שכפופה למשמר הגבול במשטרת ישראל. המטרה הייעודית של הימ"מ היא לוחמה בטרור וחילוץ בני ערובה בפיגועים על רקע לאומני או פלילי, וכן ביצוע משימות משטרה מיוחדות. בנוסף קיימת ה-ימ"ס יחידת המסתערבים של משמר הגבול ואת יחידת מתיל"ן. ב-2003 הוקמה יחידת מצדה, אשר מהווה יחידת השתלטות מיוחדת של שירות בתי הסוהר ומתמחה בטיפול באירועי מיקוח ואירועי קיצון אחרים בבתי הכליאה בישראל. מעבר לכך היחידה מוגדרת כיחידת השתלטות מטכ"לית ופועלת במגוון גזרות, כולל יהודה ושומרון.[8]

בעלי חיים בשירות כוחות מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בעלי חיים בשירות כוחות הביטחון

במהלך ההיסטוריה, נעשו שימושים שונים בבעלי חיים למשימות כוחות מיוחדים מגוונות, ביניהם:

בציבור מתנהל ויכוח על התכנית לאימון חיות; פעילי זכויות בעלי חיים דרשו לדעת אילו חיות מאולפות, מהם תנאי החזקתן, ומה תכלית האימונים שלהן. כמו כן, ישנם אנשים המוחים כנגד שימוש צבאי בבעלי חיים בכלל, אפילו שימוש לא מלחמתי, כגון הגנה וסיור.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיקר בגלל מעטה המסתורין שיש לרוב על פעולות כוחות מיוחדים, ישנן התייחסויות רבות יחסית לכוחות המיוחדים בתרבות:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כוחות מיוחדים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ North Atlantic Treaty Organization (17 November 2015). "NATO Glossary of Terms and Definitions (English and French)" (PDF). AAP-06 (Edition 2015). Brussels: NATO Standardization Agency: 2-S-8. Retrieved 18 September 2016.
 2. ^ NATO, "NATO-Russia Glossary of Contemporary Political and Military Terms"., ‏June 2001. Retrieved September 2016
 3. ^ Joint Chiefs of Staff, [https://web.archive.org/web/20161201152006/http://www.dtic.mil/doctrine/new_pubs/jp3_05.pdf Joint Publication 3-05 Special Operations], ‏16 July 2014
 4. ^ אג"מ-תוהד, המילון למונחי צה"ל, תל אביב: צה"ל, 1998
 5. ^ טל טובי, כוחות מיוחדים בסדר כוחות רגימנטי - רגימנט הריינג'רס 75, מערכות 409-410, דצמבר 2006, עמוד 35.
 6. ^ ירון פלינט, התפתחות הכוחות המיוחדים במלחמת העולם השנייה, מערכות 408, אוגוסט 2006, עמוד 32.
 7. ^ אתר צה"ל, Special Forces
 8. ^ שי לוי, ‏הפנים מאחורי המסכות: יחידות ההשתלטות של ישראל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏16 ביוני 2014‏