יחידת שט"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל יחידת שט"ל

יחידת שט"ל 121 (שירות טכנולוגי למודיעין) היא יחידת המודיעין החזותי (ויזינט) של להק המודיעין (למד"ן) בחיל האוויר הישראלי.

תפקידה של היחידה הוא לפענח תצלומי אוויר ולייצר עזרים מבצעיים ליחידות חיל האוויר באמצעות אותם תצלומים. מפקד היחידה הוא קצין בדרגת סגן-אלוף. היחידה פועלת בשיתוף פעולה עם עוצבת מודיעין חזותי באגף המודיעין (אמ"ן) ועם יחידת המודיעין החזותי של מספן מודיעין (מד"ן) בחיל הים.

היחידה הוקמה בשנת 1948 על ידי איש צוות אוויר האמריקני, לי גודווין, ונקראה בתחילה "מחלקת צילום אוויר". המחלקה אוישה על ידי מתנדבי חו"ל, טייסים ואנשי מיפוי בעלי ניסיון רב בצילום ופענוח תצלומי אוויר.

בעת רגיעה תפקידה של שט"ל הוא לתת תשתית פענוח וייצור המאפשרת הערכת מצב על הנעשה בזירת המזרח התיכון, תוך חיפוש מתמיד אחר פעילות בלתי-שגרתית.

בזמן חירום תפקידה של שט"ל הוא לייצר מטרות, כלומר, למצוא מטרה ולמקם אותה בצורה מדויקת, וכל זאת בזמן קצר, כדי שחיל האוויר יידע את מה לתקוף והיכן.

כאשר צריך לתקוף מטרה, אנשי שט"ל מקבלים את תצלום האוויר, מפענחים אותו, מוצאים ומסמנים את המטרה, מייצרים את העזר ההכרחי לביצוע התקיפה ולסיום מוודאים שהמטרה נפגעה (באנגלית: BDA, קיצור של: Battle Damage Assessment).

עבודת המפענחים דורשת היכרות מעמיקה עם תאי השטח אותם הם מנתחים ועם אמצעי הלחימה בהם אפשר להיתקל. על המפענחים להכיר את שדות התעופה בזירה ואת כלי הטיס החונים בהם. כמו כן עליהם להכיר את מערכות הנ"מ וטילי הקרקע-אוויר (טק"א), וכן את טילי הקרקע-קרקע (טק"ק), המצויים בזירה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]