ישראל פריצקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מצבתו של ישראל פריצקר בבית הקברות נחלת יצחק

ישראל פריצקר (30 באפריל 1914 - 3 בספטמבר 1943) היה איש אצ"ל שהוצא להורג על ידי לח"י באשמת שיתוף פעולה עם הבריטים.

הוא נולד באוקראינה ובשנת 1922 עלה עם משפחתו שהתיישבה בחיפה. הוא הצטרף להגנה אך עם הפילוג פרש לאצ"ל. הוא מונה לראש מחלקת שירות ידיעות (מש"י) של האצ"ל בחיפה.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה והחלטתו של דוד רזיאל לשתף פעולה עם הבריטים קבל פריצקר תעודה של סוכן ה-C.I.D. הבריטים הורו לו לספק פרטים על קבוצות גייס חמישי שהפריעו להם במלחמתם בנאצים. פריצקר סיפק להם ידיעות על לח"י וקבוצות קומוניסטיות.

בנובמבר 1940 נעצרו עשרות אנשי לח"י ונכלאו במעצר מנהלי. ללח"י היה ברור שהם הוסגרו על ידי פריצקר. הם הוציאו נגדו גזר דין מוות אבל נמנעו מכך לאחר שרזיאל הזהיר לפגוע באברהם שטרן אם יפגעו בפריצקר. פריצקר מסר לבריטים גם ידיעות על ההגנה.

עם מנויו של יעקב מרידור כמפקד אצ"ל חל סכסוך בינו לפריצקר. הוא גם פוטר מהבולשת הבריטית. אנשי לח"י לא סלחו לו ופנו למרידור והודיעו לו כי בכוותם לחסל את פריצקר. הוא ענה להם כי "אין לנו דבר נגדו אבל אם ללח"י יש עניין להעמידו לדין ולהאשימו - זה ענינם. לא נתערב בהחלטות לח"י". בכך נחרץ גורלו של פריצקר מבלי שאשמתו הוכחה או נבדקה מעולם.

בליל שבת, 3 בספטמבר 1943 הגיעו שני אנשים לדירתו של פריצקר ברחוב צבי פרץ חיות בתל אביב ובקשו ממנו להתלוות אליהם. כשירדו ניגש אליו אדם וירה בו 5 יריות. פריצקר נהרג מיד. הוא נקבר בבית הקברות נחלת יצחק. לח"י פרסם כרוז ובו נכתב: המלשין הידוע וסוכן הבולשת ישראל פריצקר, הוצא להורג ביום ג' אלול בפקודת לוחמי החרות. ידע כל מלשין כי אין מנוס מיד הנוקמת של לוחמי חרות ישראל. הוא לא הוכלל בספר הזיכרון של משרד הביטחון שבו הונצחו אלה שנפלו בדרך להקמת מדינת ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]