ישרא-בלוג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישראבלוג
לוגו האתר
מייסדים יריב חבוט
שנת הקמה 2001
חברת אם נענע 10 (100%)
משרד ראשי כורזין 1, גבעתיים
מוצרים עיקריים פורטל בלוגים בעברית
אנשי מפתח מנהל מדיה חברתית: אביהוא שאלתיאל
עובדים 1
israblog.nana10.co.il
יריב חבוט, מייסד האתר

ישרא-בלוג הוא אתר אינטרנט ישראלי פופולרי המספק בחינם שירותי אחסון לבלוגים. האתר שייך לפורטל נענע 10, לאחר שבשנת 2006 נקנה ממייסדו, יריב חבוט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הוקם בשנת 2001, כמיזם אישי של יריב חבוט, שלדבריו בנה את האתר כדי להציע לגולשים לנהל בלוג בעברית ברשת, אפשרות שלפני כן לא הייתה קיימת. לדברי חבוט, הוא כלל לא ציפה ולא התכוון שהאתר יתפח לממדים שבהם הוא נמצא כרגע.

בימיו הראשונים היה האתר נחלתם של קומץ משוגעים לדבר, אולם עם הזמן הוא משך תשומת לב תקשורתית, ובעיתונות אף נסקרו באופן קבוע בלוגים איכותיים. קהילת הבלוגרים הישראלית בכלל ושל ישרא-בלוג בפרט החלה למשוך את תשומת לבם של חוקרים במדעי החברה.

כיום קיימים באתר כ-700 אלף בלוגים, מתוכם 60 אלף מוגדרים כבלוגים פעילים, כלומר שמעדכנים את הבלוג שלהם לפחות פעם אחת מדי חודש. על פי הנתונים שמוסרת חברת "נענע 10", מבקרים באתר למעלה מחצי מיליון גולשים מדי חודש.

הכתיבה באתר היא ללא סינון וללא דרישת ניסיון כתיבה מוקדם. בכך מבדיל את עצמו ישרא-בלוג, מאתרים אחרים באינטרנט הישראלי, המאפשרים כתיבת בלוג, כדוגמת "רשימות", שהכותבים צריכים להתקבל כדי לכתוב בהם.

ישרא-בלוג מספק אפשרויות רבות, כגון בחירת צבעי הבלוג, כתיבת "רשימות" שיופיעו בצדי הבלוג, שאלונים לבלוגרים, עריכה גרפית של פוסטים (בנוסף לעריכה טקסטואלית רגילה), העלאת תמונות, מנויים לבלוגים, תמיכה ב-RSS ועוד. בשנותיו הראשונות של האתר, חלק מהאפשרויות היו זמינות רק ללקוחות משלמים, שקנו "מנוי פרו", שפתח בפניהם אפשרויות נוספות. מאוחר יותר, בוטל מנוי הפרו, והאפשרויות נפתחו לכלל הגולשים בחינם.

בישרא-בלוג מתקיימת קהילה וירטואלית של ממש, ואף שהכותבים הקבועים לרוב אינם מזדהים בשמם האמיתי, רבים מהם יוצרים חברויות המתנהלות באינטרנט ומחוצה לו עם כותבים אחרים. ישנם בישרא-בלוג מנגנונים המלכדים את הקהילה ויוצרים תתי קבוצות, כדוגמת מנגנון ה"טבעות" באתר. מדי פעם מתנהלים "מפגשי ישרא-בלוג" בהם מתאספים בלוגרים רבים. המשוב שמספקים הגולשים זה לזה באמצעות מנגנון התגובות הוא המנוע החזק ביותר של תרבות הבלוגים בכלל ושל ישרא-בלוג בפרט.

ביוני 2004 חתם יריב חבוט על הסכם שיתוף פעולה עם אתר "נענע", ועקב כך נעשו מספר שינויים והוכנסו פרסומות לבלוגים. הדבר גרר בזמנו תגובות נזעמות מצד חלק מהבלוגרים, ובמיוחד מצד גולשים ששילמו תמורת מנוי פרו. בעקבות זעם הבלוגרים, הושגה פשרה והוחלט שלא תופענה פרסומות בבלוגים שבעליהם שילמו תמורת מנוי פרו.

ב-4 באוקטובר 2006 נמכר ישרא-בלוג ל"נענע", וניהול האתר עבר לידיה של אילנה תמיר, עד אז כתבת מחשבים בפורטל "נענע". פרישתו של יריב חבוט הייתה הדרגתית, ובמשך עוד שנה מיום המכירה, שימש יועץ ומתכנת במשרה חלקית באתר.

בנובמבר 2007 נפתחו אפשרויות ה'פרו' לכל כותבי הבלוגים באתר[1], אם קיבלו הזמנה מבעל מנוי 'פרו' וב־24 בדצמבר 2007 נפתחה אפשרות הפרו לכל המשתמשים ונכנסה אוטומטית לכל בלוג[2].

בדצמבר 2012 עזבה אילנה תמיר את אתר נענע10 ואיתו את ניהול ישרא-בלוג. הניהול הועבר לידיה של מריאט אאונקה[3] (לימים, מריאט כהן). באוקטובר 2014 עזבה כהן-אאונקה את ניהול האתר ומאז משמש בתפקידה אביהוא שאלתיאל.

במרץ 2014 נודע כי האתר עומד בפני סכנת סגירה. בלוגרים ותיקים ופעילים החלו במגעים עם הנהלת נענע10 למניעת סגירתו. כשנה לאחר מכן, נודע שוב כי באוגוסט 2015 האתר עתיד להיסגר סופית עקב בעיות תקציביות[דרוש מקור]. בסופו של דבר האתר נשאר פעיל, וצפוי לעבור שדרוג בקרוב. [1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הו הא, מי זה בא? מנוי פרו לכולם!, נכתב על ידי אילנה, 19/11/2007 02:16
  2. ^ הפרו נפתח לכו-לם!, נכתב על ידי ברוטוס, 24/12/2007 00:54
  3. ^ נעים לי מאוד, נכתב על ידי צוות ישרא-בלוג, 6/1/2013 17:30