RSS

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: משפטים ארוכים ומסורבלים ומושגי סלנג אזוטריים המופיעים במרכאות במקום מילים הברורות לכלל הקוראים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
צלמית ה-RSS הנמצאת בשימוש הדפדפנים גוגל כרום, פיירפוקס, אקספלורר ואופרה

RSS (ראשי תיבות של Really Simple Syndication או Rich Site Summary, החל מגרסה 2; בעברית מכונה גם "רסס" בהקשר של רסיסי מידע) הוא נוהל תכנות המאחד כמה תקני XML, שמאפשר לשרת תוכן - בדרך כלל אתר אינטרנט - לשלוח לתוכנות לקוח את קטעי המסמך שעודכנו לאחרונה כשהם מנותקים מהתוכן הקבוע של המסמך. תוכנות לקוח יכולות להיות אתרי אינטרנט אחרים המציגים את החידושים במסמך.

תוכנה המציגה את ערוץ התמונה היומית של ויקיפדיה האנגלית, אשר מופץ באמצעות RSS

פרטים טכניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קובץ RSS הוא קובץ XML המוגדר על ידי ערוץ תוכן שמורכב מפריטים. הפריטים כוללים תקציר וקישור לתוכן המלא. הרעיון הבסיסי הוא לדמות רשימה של תכנים חדשים מתוכנת השרת לתוכנת הלקוח כדי לחסוך למשתמש זמן חיפוש ובדיקה האם ומה התעדכן. בנוסף מאפשרת טכנולוגיה זו לרכז ולשלוט בכמות גדולה של תכנים המגיעים ממספר אתרים. הרעיון מבחינה טכנית הוא פשוט ובבסיסו הסכמה על תגי XML משותפים המאפשרים לתוכנת הלקוח לדעת מהו ערוץ התוכן, מהו הנושא, מהו הקישור לאתר המקור וכדומה.

אף על פי שנדמה כי השרת "דוחף" מידע ללקוח, מבחינה טכנית תוכנת הלקוח היא זו שבודקת מדי פעם האם לשרת יש חידוש עבורה.

בקובץ RSS יש מידע RSS המחולק לשני סוגים עיקריים של יחידות: ערוץ (channel) ופריט (item). הגדרות הערוץ מתארות בדרך כלל את מקור המידע. על פי רוב, האתר המקורי ממנו מגיע המידע. לכל ידיעה חדשותית, אירוע או פרט מידע אחר מוקדש פריט. תקני ה־RSS מתוכננים כך שכל פריט כולל מידע על תאריך היצור ותאריך התפוגה שלו.

יש גם כלים מוכנים המייבאים ומייצאים RSS. כדי להשתמש בהם, יש להוסיף את הקישור של קובץ ה־RSS שמספק האתר לרשימת ההזנות (feeds), וכך ניתן לקרוא את התוכן החדש. ישנן גם תוכנות עזר מקוונות, שמסייעות בקריאת תוכני RSS. כמו כן, דפדפן פיירפוקס בכל גרסאותיו תומך בקריאת תוכני RSS באמצעות מערכת של סימניות חיות (עדכניות) (באינטרנט אקספלורר התמיכה מתחילה רק מגרסה 7).

קיימות חבילות ייעודיות בשפות רבות כדוגמת perl אשר תפקידן לקרוא ולכתוב RSS בתקנים שונים, כדי להקל על כתיבת קוראי RSS וכותבי RSS.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש העיקרי של ה-RSS הוא הצגה תמציתית ומסכמת של מידע שהתחדש באתר אינטרנט מבלי לבלבל את המשתמש עם התוכן הרב והקבוע שהוא כבר מכיר. תמציתיות זו מאפשרת למשתמש לעקוב בזמן קצר אחר המתחדש באתרי אינטרנט רבים.

בשל תמציתיות קובצי ה-RSS קל לעשות בהם גם את השימושים הבאים:

  • שליחה בדואר אלקטרוני או מסרון
  • שילוב באתרים אחרים
  • נגישות אינטרנט לכבדי ראייה ונתינת מידע לתוכנות נגישות מידע לעיוורים (לצד תמצות המלל גם הסרת הגרפיקה והעיצוב הנהוגה ב-RSS מועילה לנגישות לעיוורים). נכון לשנת 2010 הסיוע של ה-RSS בנגישות לאנשים עם לקויות קוגניטיביות טרם נבדק דיו.

היסטוריה - מלחמת תקנים ושמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהנדס צעיר, כבן 34, ממוצא הודי בשם Ramanathan V. Guha, בהיותו עובד נטסקייפ (עבר לגוגל ב-2005), המציא קונספט לו קרא RDF Site Summary, לימים RSS 0.9, עבור הפורטל של נטסקייפ My.Netscape.Com. גוהה התכוון לבסס את הפרוטוקול החדש על בסיס RDF ‏(Resource Description Framework) שהיא שפה אינטרנטית פשוטה להגדרת מקורות מידע.

מהנדס אחר בנטסקייפ בשם דן ליבי פיתח בתוך מספר חודשים את הפרוטוקול לגרסה 0.91, הוריד את התלות ב-RDF ושינה את פענוח ראשי התיבות ל-Rich Site Summary כדי להדגיש את העיקר בפרוטוקול המבוסס על שיתוף ו"הבנה" של מספר תגים בסיסיים.

בסוף שנת 2000, הרעיון כבר יצא מנטסקייפ ופרש כנפיים. קבוצת עבודה בשם RSS-DEV Working Group הכוללת את גוהה וחברים נוספים, בהם פעיל האינטרנט ארון סוורץ, פרסמה את RSS 1.0 וחזרה לשם המקורי RDF Site Summary. בערך באותו זמן פרסם דייב וויינר (Dave Winer) תקן לגרסה 0.92. וויינר הקים קבוצה מתחרה לגואה וקבוצתו בהגדרת התקן החדש, וניסה לרשום את RSS כסימן מסחרי בבעלותו. בסוף שנת 2001 נדחתה תביעה של וויינר לזכויות יוצרים על RSS.

בספטמבר 2002 פרסם וויינר את תקן RSS 2.0 וכמיטב המסורת שינה שוב את משמעות ראשי התיבות ל-Really Simple Syndication.

ההתכתשות הבלתי פוסקת בין וויינר ל-RSS-DEV Working Group, הביאה, שלא במפתיע, ליצירת תקן מתחרה לשניהם, בשם Atom. תקן זה התקבל על ידי IETF בשנת 2003 ופורסם בשם RFC 4287.

נכון ל-2010, עדין אין תקן אחיד ומחייב לכל הדפדפנים, אך ההבדלים בין שלוש הגרסאות של ה-RSS הולכים ונעלמים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]