כיול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כִּיּוּל (או קליברציה) של כלי מדידה הוא פעולה המאפשרת הערכה של דיוק המדידה, וכוונון כלי המדידה כך שיהיה מדויק יותר. בניסוח מדעי, הכיול מאפשר להעריך את שגיאת המדידה.

בכל מדידה קיימת שגיאת מדידה, או אי-וודאות, שנחשבת לחלק בלתי נפרד מתוצאת המדידה. בדרך כלל הגודל נמדד באופן עקיף ואת הגודל המבוקש מסיקים מתוך חוק פיזיקלי, למשל במדידת התנגדות חשמלית מודדים מתח וזרם שמהם מסיקים את ההתנגדות לפי חוק אוהם. במקרה זה צריך לקשר גם את השגיאות המתאימות.

הכיול מקשר בין הגודל המבוקש ושגיאת המדידה שלו, לגדלים הנמדדים בפועל בניסוי והשגיאה שלהם[1], באמצעות שימוש ב"סטנדרטי מדידה", שיכולים להיות דגמים בעלי גודל ושגיאה ידועים, או מכשיר אחר בעל שגיאה ידועה המודד את אותו הגודל.

נהוג לחלק את השגיאות[2] לשגיאה אקראית (precision), שהיא טווח התוצאות המתקבל במדידה בתנאים זהים (נקראת גם סטיית תקן או סטייה מהממוצע), ולשגיאה שיטתית (accuracy) שהיא הסטיה של ממוצע המדידות מהערך ה"אמיתי". כיול נועד להפחתת השגיאה השיטתית. את השגיאה האקראית ניתן להפחית באמצעות מדידות רבות יותר בתנאים זהים.

התוצאה של כיול יכולה להיות מוצגת באופנים רבים. בין הנפוצים: "איפוס" של מכשיר המדידה, גודל קבוע להוספה או להכפלת התוצאה, פונקציה הקושרת תנאי סביבה וגודל נמדד לגודל המבוקש והשגיאה, ועוד.

קיימות מדידות עם השלכות חוקיות או עסקיות - למשל מדידת מהירות רכב בדיון בעבירות התנועה, שקילה או מדידת נפח של סחורות, ועוד. במדינת ישראל חוק מידות ומשקלות מסדיר את נושא כיול מכשירי המדידה עבור מדידות אלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

VIM, 3rd edition, JCGM 200:2008, המכון הבינלאומי למשקלות ומידות (BIMP) בפריז

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ International Vocabulary of Metrology 2008 2.39
  2. ^ Experimentation and Measurement p.93
PrirodneNauke.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.