לדלג לתוכן

מעבדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעבדת ביוכימיה באוניברסיטת קלן
מעבדה בקמפוס של האוניברסיטה הפתוחה

מעבדה היא מקום המספק תנאים מבוקרים וציוד המאפשרים מחקר, ניסויים ובדיקות.

מעבדות משמשות במגוון רחב של תחומים. במדעי הטבע: ביולוגיה, כימיה ופיזיקה, ברפואה, הנדסה, מדעי המחשב, גאולוגיה וכל תחום מדעי או טכנולוגי בו נדרש לערוך ניסויים או לבחון מוצרים שונים.

לפעמים יש שימוש בהשאלה במושג זה, כדבר ביקורת על פי רוב, עבור מדעי החברה ומדע המדינה, כאשר מדובר על מצבים בהם מנסים תהליכים על החברה, אולם לא בהכרח שמדובר במחקר מדעי.

סוגי מעבדות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבדות רבות משלבות מספר רב של יכולות. יש מעבדות שהן תאגיד בפני עצמן הנותנות שירותי מעבדה על פי דרישה, וישנן מעבדות שמהוות חלק מתאגיד ובדרך כלל נועדו לצרכיו הפנימיים.
מוסדות לימודיים רבים מפעילים מעבדות לימודיות, לצורך התנסות פדגוגית. מעבדות אלו מאפשרות ללומדים לחזור על ניסויים מוכרים, בדרך כלל בתחום מדעי הטבע, רובוטיקה, אלקטרוניקה ומחשבים.
קיימות גם מעבדות ניידות, המאפשרות לבצע ניסויים ובדיקות בתנאי שטח.

ציוד ייחודי

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – כלי מעבדה

חלק ניכר מהציוד במעבדות ייחודי להן, ואין לו שימוש אחר. ישנם סוגי ציוד רבים המאפיינים מעבדות ולהם שימוש נרחב כגון מבחנה, שבמידה רבה מזוהה עם עולם המעבדות. יחד עם זאת, בעיקר במעבדות מחקר, נדרש ציוד המותאם ספציפית לאותה המעבדה, ושנועד לניסויים שזו להם הפעם הראשונה להתבצע.

מכיוון שבמעבדות רבות העבודה כרוכה בחומרים מסוכנים ובתהליכים קיצוניים, קיים סיכוי ניכר להתרחשות תאונות והיקף הנזק הצפוי עלול להיות לא מבוטל. לכן, ננקטים במעבדות אמצעי בטיחות שמטרתם להקטין את ההסתברות לתאונות ולצמצם את נזקן אם תתרחשנה. כיום גוברת המודעות, ומוסדות רבים מציעים קורסים אינטנסיביים ומקיפים בנוהלי בטיחות במעבדות. תאונות במעבדות הן עדיין מחזה נפוץ למדי; הללו כוללות שרפות (כתוצאה משימוש לא זהיר באש או בחימום), הרעלות ונזקים בריאותיים אחרים כתוצאה משימוש לא זהיר בחומרים מסוכנים) ושבירת ציוד ומכשור.

רובוטיקה מעבדתית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח רובוטיקה מעבדתית (באנגלית: Laboratory robotics(אנ')) משמש לתאר מעבדה אשר ניסויים בה מבוצעים רק דרך רובוטים, לכל הפחות כעבודה מרחוק.

באופן כללי מדענים לא נכנסים למעבדה כלל אלא מתפעלים רובוטים הנמצאים בה מרחוק, דרך עמדות תפעול, אלא אם הן מבוצעות אוטומטית.

מעבדה רובוטית מאפשרת למנוע פציעה בתהליכים כימיים או הידבקות בפותגנים שונים בתהליכים ביולוגיים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]