כלבלבת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כלב חולה בכלבלבת

כלבלבתאנגלית Canine Distemper) היא מחלת יונקים קטלנית התוקפת בעיקר כלבים בחודשים הראשונים לחייהם (אך גם כלבים בוגרים עלולים להידבק). גורם המחלה הוא וירוס החודר למערכות בגוף. בשלב הדגירה המחלה אינה מורגשת, אך היא פוגעת, במהלך איטי, במערכת הנשימה, מערכת העצבים ומערכת העיכול. וירוס הכלבלבת מועבר באמצעות מגע פיזי וחשיפה להפרשות.

תסמיני המחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תסמיני הכלבלבת מופיעים 14 עד 18 יום אחרי ההדבקה. מרגע התפרצות המחלה מהלכה מהיר, ותוך זמן קצר היא עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ואף למוות. תסמינים אפשריים הם איבוד תיאבון, חום גבוה, הפרשות נוזלים מהעיניים ומהאף, ושלשולים תכופים. במצבים כאלה, חשוב להגיע מיידית אל וטרינר לאבחון ולטיפול.

הטיפול במחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא מוכרת תרופה נגד הוירוס עצמו, והטיפול מתמקד בתמיכה בכלב במאבקו במחלה: סביבה נוחה, ניקוי הפרשות, מתן נוזלים, אנטיביוטיקה לטיפול בזיהומים משניים, סטרואידים, ויטמין C, ובשלבים מתקדמים של המחלה - תרופות להרגעת עויתות. בשנים האחרונות התגלה כי ויטמין A והתרופה האנטי-ויראלית ריבָווירין יעילים בטיפול נגד כלבלבת.

תמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הכלבים שהתגלו בהם הסימנים הקליניים של הכלבלבת, ימותו ממנה. מיעוט ישרוד אך יסבול מתוצאותיה (בפרט, פגיעות במערכת העצבים כמו שיתוק חלקי או עוויתות). כלבים מעטים מאוד יחלימו לחלוטין.

מניעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן למנוע את המחלה באמצעות חיסון. מומלץ לתת לכלב את חיסון הכלבלבת הראשון בגיל שמונה שבועות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.