סטרואיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סטרואידים)

סטרואידים (Steroids) הם מולקולות המכילות גרעין סטרואידי אשר בנוי מ-4 טבעות פחמניות קבועות (קבוצת ציקלופנטאן-פננטרן cyclopenta[a]phenantrene). הסטרואידים הם סוג של ליפידים עם שלד פחמני, והידוע בהם הוא הכולסטרול. מקורו של סטרואיד זה, וכן של שאר הסטרואידים הוא בתרכובת האורגנית סטרול ומכאן שמם (דהיינו, מכאן התחילית Stero). אל הגרעין הסטרואידי נקשרות קבוצות שונות אשר יכתיבו פעילות שונה.

הסטרואידים הטבעיים כוללים את הורמוני המין הזכריים והנקביים (אנדרוגנים ואסטרוגנים), את ההורמונים של קליפת יותרת הכליה וכן פרוגסטרון, מלחי מרה וסטרולים. כמו כן קיימים סטרואידים סינתטיים למטרות טיפול רפואי. סטרואידים סינתטיים מיוצרים על פי רוב מכולסטרול.

מרבית ההורמונים הסטרואידיים חוצים את ממברנות התאים ומתקשרים לקולטנים תוך-תאיים. זאת בניגוד למרבית ההורמונים האחרים שמתקשרים לקולטנים על גבי הממברנות. אחת הסיבות לכך היא שמתוקף היותם ליפידים, גדל הסיכוי שמולקולות הסטרואידים יתמוססו בממברנת תאי המטרה (אשר היא שומנית בעיקרה), יכנסו אל תוך התא, ויפעלו שם.

מבנה של כולסטרול, מולקולת מוצא חשובה לסטרואידים רבים ומולקולה סטרואידית בעצמה (הנוצרת מסטרול. בסטרואידים, פחמנים 18 ומעלה אינם חייבים להמצא.

סוגי סטרואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא כימיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.