לארה קרופט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התפתחות דמותה של לארה קרופט בסדרת משחקי "טומב ריידר"

לארה קרופטאנגלית: Lara Croft) היא דמות בדיונית, גיבורת סדרת משחקי הווידאו ושני סרטי "טומב ריידר".

קורותיה של לארה קרופט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ללארה נכתבו שתי ביוגרפיות שונות. הביוגרפיה הראשונה נכתבה בצאת המשחק הראשון ולפיה לארה כיום כמעט בת 40. הביוגרפיה השנייה נכתבה כדי להתאים את לארה למשחקים חדשים בסדרה (ובעצם לגרום לה להיות צעירה הרבה יותר).

הביוגרפיה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לארה היא בתו של לורד הנשינגלי קרופט. היא גדלה באחוזה מפוארת השייכת למשפחתה וחונכה במוסדות לבני אצולה במעמדה. החל מגיל שלוש היא התחנכה על ידי מורה פרטית, ובגיל 11 עברה לבית הספר ווימבלדון לבנות. בגיל 16 עברה לפנימיית "גורדונ'סטאון", שם סיימה את לימודיה בגיל 18. לאחר מכן עברה לתיכון בשווייץ, וסיימה בו את חוק לימודיה בגיל 20. לארה למדה סקי במהלך שהותה בשווייץ, וזהו הפך לספורט החביב עליה, והיא נהגה לבלות את חופשותיה בהרי ההימלאיה בסקי. באחת מן החופשות, מטוסם של לארה וחבריה התרסק על הר מושלג, לארה הייתה היחידה ששרדה את ההתרסקות. כתוצאה מההתרסקות איבדה לארה את זיכרונה ונשאר לה חלקיק קטן של זיכרון מחייה האציליים המשעממים. ההתרסקות והעובדה שהיא שרדה שינו את חייה של לארה. לאחר זמן מה היא ביקרה בכפר מבודד ומרוחק, אירוע אשר הטביע את חותמו עמוק בלארה. היא החליטה שנמאס לה מחייה האציליים המשעממים, ובחרה להפוך לשודדת קברים (באנגלית "טומב ריידר" כשם המשחק).

לארה קרופט בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של לארה קרופט ניצבה במוקד ויכוח ציבורי על הפמיניזם. מצד אחד, היה מדובר במשחק מחשב שבו גיבור הפעולה היא דווקא גיבורה, המוכיחה את עצמה כאישה חזקה, עצמאית ובעלת תושייה. מנגד, לארה קרופט עוצבה בצורה שעוררה גירוי מיני בקרב גברים, בעיקר עקב גודל שדיה, שהם חסרי פרופורציה ביחס לגופה החטוב. על עיצוב זה נמתחה ביקורת שהוא הופך את לארה לאויבקט מיני ומטביע בחברה אידאל יופי שלא ניתן למימוש ורק יגרום סבל לבנות המין הנשי המנסות לחקותו[דרוש מקור]. ביקורת דומה נמתחה בעבר על בובות ברבי.

באפריל 2006 זכתה דמותה של לארה קרופט לתואר "גיבורת משחקי הווידאו המצליחה ביותר בהיסטוריה" בספר שיאי גינס.

בסרטי הקולנוע גולמה לארה קרופט על ידי השחקנית המפורסמת אנג'לינה ג'ולי, שהקניתה לה פופולריות נוספת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]