לגליזציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לגליזציה היא הסרת איסור שקיים לגבי פעולה שאינה חוקית, או חקיקת חוק שמתיר פעולה שהייתה בעבר מחוץ לחוק.

ללגליזציה של פעולות שהיו אסורות בעבר יכולות להיות סיבות שונות, ביניהן:

  • שינוי בערכים - לדוגמה, החברה הופכת לסלחנית יותר כלפי מי שהעדפותיו המיניות שונות מאלה של הרוב. עקב כך, המחוקק מבטל חוקים האוסרים יחסי מין חד-מיניים.
  • הכרה של המחוקק בחוסר יעילות של איסור גורף, ואימוץ איסורים פחות גורפים שמאפשרים למדינה פיקוח טוב יותר - לדוגמה, האיסור הגורף על מכירת משקאות אלכוהולים בארצות הברית ("חוק היובש") נכשל, ולכן בוטל והוחלף בחוקים המסדירים מכירת משקאות חריפים לבגירים, אוסרים על מכירתם לקטינים, ומגבילים את מכירתם לבעל רישיון מתאים.
  • התאמת החוק לשינויים טכנולוגיים - לדוגמה, בטיחות כלי הרכב והכבישים משתפרת, ובעקבות כך המחוקק מעלה את מהירות הנסיעה המותרת.


לעתים לגליזציה נובעת מכמה מהסיבות יחד: לגליזציה של סמים קלים לדוגמה, שהונהגה בכמה מדינות, קשורה גם בהכרה בחוסר יעילות החוק וגם בשינוי בערכי החברה.

שאלת הלגליזציה קשורה פעמים רבות בסוגיות ערכיות הנתונות לוויכוח ציבורי. המתנגדים ללגליזציה של סמים קלים למשל טוענים שהיא מעדיפה את הפרט על חשבון הכלל, ושהשימוש בסמים פוגע לא רק במשתמש אלא גם במשפחתו וחבריו. אחרים לעומתם טוענים לחירות וחופש הפרט, וגורסים שאין לממשלה סמכות מוסרית לנטילת חופש זה כאשר האדם אינו פוגע בסביבתו. ליברטנים תומכים בליברליזציה של מה שמוגדר בעיניהם כ"פשעים חסרי-קורבנות".

יש להבחין בין לגליזציה לבין דה-קרימינליזציה, שמסירה את ההיבט הפלילי מעבירה מסוימת, אך אינו הופכת את העבירה לחוקית לגמרי. לדוגמה בישראל זנות אינה מהווה עבירה פלילית, אך סרסרות כן. גם שימוש בסמים קלים אינו נאכף במדינות רבות בעולם, אך הסוחר בהם יענש בחומרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]