לדלג לתוכן

לוגניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןלוגניים
אגוז הקיא
תקופה
מתחילת המיוקן עד ההווה
כ-22,000,000–0 שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: גנציינאים
משפחה: לוגניים
שם מדעי
Loganiaceae
מרטיוס, 1827
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
Geniostoma ligustrifolium
Labordia triflora

לוֹגָנִיִּים (שם מדעי: Loganiaceae) הם משפחה של צמחים בעלי פרחים המסווגת בסדרה גנציינאים. המשפחה כוללת עד 13 סוגים, הנפוצים ברחבי האזורים הטרופיים בעולם. אין מאפיינים מורפולוגיים גדולים המבדילים בין הטקסונים הללו מאחרים בסדרת הגנציינאים.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם בעיקר צמחים מעוצים: עצים, שיחים או מטפסים, לעיתים נדירות צמחים עשבוניים. מינים מעטים הם אפיפיטים. למינים מסוימים יש קוצים. רוב העלים מסורגים ותמימים. רוב עלי הלוואי קיימים.

לעיתים רחוקות המינים הם דו-ביתיים מאותו מין. הפרחים הם בדרך כלל הרמאפרודיטים, בעלי 4–5 עלי גביע מאוחים. עלי הכותרת מתמזגים לצינור כותרת. יש רק עיגול עם ארבעה או חמישה אבקנים פוריים. העלי בנוי משני עלי שחלה המתמזגים לשחלה עלית ברובה בעלת שתי מגורות המכילה ביציות רבות.

הפרי הוא הלקט, ענבה או בית גלעין. לפעמים הזרעים מכונפים.

חברים רבים במשפחת הלוגניים הם רעילים ביותר, וגורמים למוות על ידי פרכוסים. תכונות רעילות אלו נובעות בעיקר מאלקלואידים כמו אלה שנמצאים בסוג סטריכנוס. גם גליקוזידים נמצאים כלוגאנין (אנ') בסטריכנוס.[1]

משפחת הלוגניים נפוצה כמעט בכל העולם אך נעדרת מאירופה. המינים שלה מצויים בעיקר באזורים הטרופיים והסובטרופיים. מגוון רחב של מינים מצויים באוסטרליה ובקלדוניה החדשה.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיווגים קודמים במשפחה כללו עד 29 סוגים. מחקרים פילוגנטיים הוכיחו שלוגניים עם הגדרה רחבה זו היו מכלול פוליפילטי, וסוגים רבים הועברו מהלוגניים למשפחות אחרות (לעיתים בסדרות אחרות), כדוגמת ערבזיים, Gelsemiaceae (אנ')‏, Plocospermataceae (אנ')‏, Tetrachondraceae (אנ')‏, Buddlejaceae (אנ') וגסנריים (אנ'). שיטות סיווג מסוימות, בעיקר זו של הבוטנאי הארמני-סובייטי ארמן טחטג'אן (אנ'), מפרקות עוד יותר את הלוגניים שנותרו, לארבע משפחות: Strychnaceae‏, Antoniaceae‏, Spigeliaceae ו-Loganiaceae.

סוגים במשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשפחת הלוגניים ישנם 13 סוגים עם כ-420 מינים:[2]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לוגניים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]