לדלג לתוכן

לודולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לודולוגיה, או חקר המשחקים, הוא תחום מחקר העוסק בניתוח טקסטים של משחקי מחשב ווידאו באופן אקדמי על בסיס תאוריות מתחומים אחרים, למשל פסיכולוגיה וסוציולוגיה. תחום הלודולוגיה מנסה לנתח את המשחקים על-פי עיצובם הגרפי, עלילתם ותפקיד השחקן בעולם הווירטואלי. הלודולוגיה מתייחס אל משחקי המחשב כמוצר תרבותי שווה ערך למוצרים תרבותיים אחרים כמו קולנוע, פילוסופיה, וספרות.

מהו משחק מחשב?[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק טטריס

באופן כללי, משחק הוא פעילות המאופיינת בחוקים בה השחקנים מנסים להגיע למטרה כלשהי. משחק יכול להתקיים לבד או בקבוצה. משחק מחשב הוא תוכנה הנקראת ומופעלת על ידי מכונה, בין אם מחשב, קונסולת משחקים או מכונת ארקייד. המכונה הקוראת את התוכנה מייצרת פלט, אותו השחקן יכול לשנות בעזרת מקלדת, שלט או כלי קלט אחר. התוכנה מלמדת את המכונה את חוקי המשחק והמכונה מייצרת סימולציה של החוקים שהוכתבו והפעולות שמבצע השחקן.

קלואה (1961) ראה במשחק גורם בעל תרומה מרכזית לחיים החברתיים ולהיווצרותן של קבוצות בחברה ואף הוסיף להגדרה כמה מאפיינים לכל המשחקים. הם פעילות חופשית, פעילות נבחנת, לא ודאית, הנשלטת על ידי מערכת חוקים משל עצמה, המשחקים מלווים במודעות לקיומה של מציאות אחרת, זו שחווים המשחקים בחיי היום-יום. יחד עם זאת, ההבחנות של ג'ספר ג'ול בתזה שלו מ-1999:"a clash between game and narrative" מאפשרות לראות כי משחקי הווידאו והמחשב חורגים מההגדרה הפורמלית של משחק, ונכנסים למצבי גבול וגם לתחומים שלא נחשבים משחק. מה שמאיר ביתר חשיבות על התרומה הפוטנציאלית של הלודולוגיה למחקר התאורטי והסוציולוגי.

בעיות ומטרות הלודולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הטענות העיקריות העומדת בפני הלודולוגיה היא השאלה: האם יש קשר בין משחקים לנרטיב? ואם כן, באיזה אופן הם חופפים. ישנם לודולוגיסטים הטוענים שאין קשר, בעוד הרוב מבינים שקשר כזה יכול להוכיח את נחיצותו של חקר המשחקים, ולהוביל את המחקר לפריצת דרך בנוגע להשפעה של משחקים על שחקנים, ובמציאת נוסחאות לבניית משחקים "שוברי קופות".

עוד טענה היא שעל מנת לחקור לעומק יש צורך בהתנסות ביצירת משחקים, כאשר גם כאן היחס של הלודולוגיסטים למשחקים כאל יצירות תרבות כגון: קולנוע, פילוסופיה או ספרות, הביאה למסקנה שיש מקום גם למחקר תאורטי גרידא.

לודלוגיה בישראל ובעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברחבי העולם קמו מספר גופים שונים הדוגלים בחקר המשחקים. אחד הבולטים שבהם הוא DiGRA (ראשי תיבות של Digital Games Research Association). גופים אלה שמו לעצמם כמטרה לקדם את ההכרה במשחקי המחשב כאמצעי למידה וחוויה, וככלי תקשורת בין בני אדם.

לימודי לודולוגיה קיימים בישראל במכללה האקדמית בית ברל במסלול עיצוב ופיתוח משחקי מחשב. המסלול מספק סדנאות מעשיות לצד לימודים אקדמיים בנושא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]