לדלג לתוכן

לווייתן מקור ענק ביירד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןלווייתן מקור ענק ביירד

מצב שימור
conservation status: least concernנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
conservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: לווייתנאים
תת־סדרה: דמויי היפופוטם
משפחה: לווייתני מקור
סוג: לווייתן מקור ענק
מין: לווייתן מקור ענק ביירד
שם מדעי
Berardius bairdii
שטיינגר, 1883
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

לווייתן מקור ענק ביירד (שם מדעי: Berardius bairdii) הוא מין של לווייתן מקור גדול החי בעיקר בצפון האוקיינוס השקט והוא המין הגדול ביותר במשפחתו, אפילו יותר מקרוב משפחתו לווייתן מקור ענק ארנוקס. לווייתן זה קרוי ע"ש החוקר ספנסר ביירד (18231887).

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לווייתני ענק אלה מגיעים לאורך 12-13 מ' בממוצע ושוקלים עד 14 טון - גדולים יותר מאשר אורקה. הם בעלי לסת תחתונה ארוכה מהעליונה ועם שיניים תחתונות בולטות. הסנפירים קטנים ביותר ומעוגלים והגוף מוארך ודק יחסית למיני המשפחה. בדרך כלל צבעם כהה מאוד עד שחור אם כי לעיתים ישנם פרטים אפורים. אין הרבה הבדלים בין שני המינים אך לשניהם צלקות רבות על הגוף.

לווייתנים אלה חיים רק בצפון האוקיינוס השקט סביב ים ברינג, ים יפן וים אוחוצק. בדרך כלל הם חיים במצולות בקצוות של דפים יבשתיים ולעיתים מגיע גם לאזורי חופים או איים מבודדים. הוא נפוץ מים ברינג בצפון עד איים דרומיים ביפן כמו איי בונין ואיי איזו, בצד המזרחי ועד חצי האי באחה קליפורניה במערב. ייתכן שהם חיים גם בים סין הדרומי וסמוך לחופי סין. אוכלוסייתם ירדה מאוד עקב ציידי לווייתנים יפנים וסינים שצמצמו מאוד את מספרם, אף שהמין מוכרז כמוגן.

התנהגותם של לווייתנים אלה לא נחקרה מספיק, אך ידוע שהם נעים בחבורות קטנות של 3-10 פרטים, כשבמקרים חריגים נתקלו בלהקות של 30 פרטים, רובם הגדול זכרים. הם צוללים לעומק בחיפוש דיונונים ודגים ויכולים לעצור את הנשימה עד חצי שעה מתחת למים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לווייתן מקור ענק ביירד באתר הרשימה האדומה של IUCN