לופוטרוכוזואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgלופוטרוכוזואה
Caribbean reef squid.jpg
מיון מדעי
על־ממלכה: איקריוטים
ממלכה: בעלי חיים
תת־ממלכה: רב-תאיים אמיתיים
על־מערכה: לופוטרוכוזואה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Lophotrochozoa

לופוטרוכוזואה (שם מדעי: Lophotrochozoa) קבוצה גדולה של בעלי חיים השייכים לפרוטוזומה הטקסומה התגלתה על סמך מידע מולקולרי, כגון ניתוח תת-יחידות ב-rRNA תמכו בהיותם קלייד בתוך הקבוצה של הבילטריה (שתחת הקבוצה של רב-תאיים אמיתיים).

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמה של הקבוצה הגיע לאחר גילוי של דמיון מולקולרי בין שתי קבוצות שנחשבו בעבר כקבוצות שונות, הטרוכופורזואה והלופופורטה. שם הקבוצה החדשה נגזר מחיבור שמותיהם של שתי הקבוצות יחדיו.

קבוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלופוטרוכוזואה מכילים שתי קבוצות; הטרוכופורזואה והלופופורטה. היחס בין שתי הקבוצות אינו ברור לחלוטין, אולם נראה ששתי הקבוצות אינן מונופילטיות אלא נמצאות בערבוביה בתוך הלופוטרוכוזואה.

  • מאפיינם העיקרי של הטרוכופורזואה הוא הטרוכופור, פגית שמסוגלת לשחות במים באמצעות הנעה של מספר קבוצות ריסים (Cilium). בעבר התייחסו לקבוצה זו כטרוכופורזואה (Trochozoa), יחד עם פרוקי הרגליים, להם אין פגית בצורת טרוכופור אך הם נחשבו קרובים לתולעים הטבעתיות (Annelid) בגלל הסגמנטציה של שניהם. עם זאת, לפרוקי הרגליים יש מספר שונויות מהותיות, ועל כן הם מוקמו בהמשך תחת האקדיסוזואה (Ecdysozoa).
  • מאפיינם העיקרי של הלופופורטה הוא הלופופור, שדומה בצורתו למניפה ומאופיין בריסים רבים ובאמצעותו מושך בעל החיים הישיב מזון אל פיו.

מיון למערכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]