לורנס כדורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לורנס כדורי (במרכז) יחד עם אחיו הוראס ואלי
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הברון לורנס כדוריאנגלית: Lawrence Kadoorie‏; 2 ביוני 1899 - 25 באוגוסט 1993) היה איל הון ונדבן יהודי מהונג קונג, בן למשפחת כדורי הבגדאדית במוצאה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לורנס כדורי נולד בהונג קונג הבריטית בשנת 1899, הראשון מבני משפחת כדורי להיות יליד האי. אביו היה אלי כדורי ודודו אליס כדורי. משפחת כדורי הייתה משפחה יהודית מבגדאד שכמו משפחות אחרות במאה ה-19 היגרה למומבאי שבהודו, ולאחר מכן להונג קונג. המשפחה צברה הון מופלג בעסקי בנקאות, תעשייה, מלונאות ומסחר בין המזרח הרחוק לאימפריה הבריטית. המשפחה הייתה אף הבעלים של תחנות כוח בהונג קונג.

לורנס כדורי נשלח בצעירותו לאנגליה ללימודים בקולג' קליפטון (אנ'). עבודתו הראשונה הייתה בניהול מלון מפורסם בשאנגחאי שבבעלות הברונט ויקטור ששון, בן למשפחת ששון הידועה. הוא גם עבד במקביל בעסקי אביו אלי כדורי. תקופת מלחמת העולם השנייה הייתה תקופה קשה עבור בני המשפחה. יפן כבשה את הונג קונג והצבא היפני הפך את מלון הכתר של עסקי המלונאות של המשפחה (מלון פנינסולה) למפקדה צבאית. אלי כדורי עצמו, אביו של לורנס, נפטר בעודו במחנה מעצר יפני בהונג קונג.

בשנת 1945 עם סוף מלחמת העולם השנייה מלון פנינסולה ושאר רכוש המשפחה חזר לידיה, אמנם תחנת הכוח הגדולה ביותר שהייתה בבעלות המשפחה נהרסה במלחמה. החלטת האחים כדורי (לורנס והוראס) לבנות מחדש את תחנת הכוח נחשבת לאחד הגורמים החשובים ביותר בהתאוששות הכלכלית של הונג קונג לאחר מלחמת העולם השנייה. התחנה המחודשת שהם בנו סיפקה חשמל לכל מחוז קאולון ומעבר לו. באמצעות החברה "סין חשמל ואנרגיה" (China Light & Power Company) האחים כדורי היו בעלים של מספר תחנות כוח בהונג קונג ומחוצה לה.

בשנת 1949 כל נדל"ן ועסקי המשפחה בסין הופקעו על ידי המשטר הקומוניסטי החדש במדינה. בשנות ה-60 כאשר מהפכת התרבות בסין התפשטה להונג קונג ונערכו הפגנות פרו-קומוניסטיות בעיר, מסופר שלארנס כדורי הורה לנתק "לצורכי עבודה" את החשמל מתחנות הכוח שבבעלותו, כדי להפריע להפגנות. עם זאת בהמשך יחסי המשפחה עם המשטר הסיני התחממו, ובשנות ה-80 לארנס והוראס כדורי אף בנו תחנת כוח גרעינית בסין, כ-45 קילומטר מצפון להונג קונג. בנוסף, למרות חששותיו מהקומוניזם הסיני, עיתון The Independent ציין בכתבה אודותיו שהאחים כדורי היו ידועים בדאגה כנה לעובדים במפעלים שלהם ומנעו את ניצולם, בניגוד לבעלי הון אחרים בהונג קונג. כדורי כיהן במועצה המחוקקת של הונג קונג בין השנים 1951–1954.

כמו כן כדורי היה ידוע בתור פילנתרופ גדול. אחת מיוזמתיו הפילנתרופיות החשובות הייתה הקמת "חוות כדורי" (אנ') בהונג קונג, חוות חקלאיות גדולות שנועדו לסייע, באמצעות נתינת שטחי עיבוד והלוואות ללא-ריבית, לפליטים ומהגרים סינים עניים להקים חוות עצמאיות[1]. בהקשר היהודי, בין תרומותיו הידועות ביותר הוא הקים את בית כנסת כדורי המפואר לאנוסים בפורטוגל. כן תרם כספים לישראל[2].

עבור פעילותו הפילנתרופית בהונג קונג ובריטניה כדורי קיבל את תואר הכבוד חבר מסדר האימפריה הבריטית בשנת 1970, קיבל תואר אבירות בשנת 1963 ואת התואר ברון ב-22 בספטמבר 1981. בנוסף קיבל ביחד עם אחיו את פרס רמון מגסאיסאי האסייתי, מממשלת צרפת קיבל את התואר חבר בלגיון הכבוד ומבלגיה את מסדר הכתר.

בשנת פטירתו, 1993, הונו נאמד ב-3.3 מיליארד דולר. בנו הוא מיכאל כדורי שירש את ההון המשפחתי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Jonathan Kaufman, The Last Kings of Shanghai: The Rival Jewish Dynasties That Helped Create Modern China, Viking, 2020

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חנה ברוש סרדי, האחים כדורי מהונג-קונג, דבר, 8 במרץ 1968
  2. ^ המליונר כדורי למען ישראל, מעריב, 22 בספטמבר 1974