לילה אחד באוקטובר הבודד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לילה אחד באוקטובר הבודד
A Night in the Lonesome October
כריכת הספר
מידע כללי
מאת רוג'ר זילאזני
איורים גהאן וילסון
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה אופוס
שנת הוצאה 1993
שנת הוצאה בעברית 1997
תרגום לעברית אמיר שוסטר
תורגם לשפות כן
מספר עמודים 227
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001782418

לילה אחד באוקטובר הבודדאנגלית: A Night in the Lonesome October) הוא רומן פארודי בחלקו שנכתב בידי רוג'ר זילאזני בשנת 1993, ויצא לאור בעברית בשנת 1997 בהוצאת אופוס. זה היה ספרו האחרון של זילאזני שהודפס בעודו בחיים, ואחד מחמשת ספריו המועדפים.[1]

הספר מחולק למבוא ושלושים ושניים פרקים, כל אחד מהם מייצג יום אחד מחודש אוקטובר. הסיפור מסופר בגוף ראשון, מעיניו של הכלב רחרחן. הספר מלווה באיוריו של גהאן וילסון.

הרומן סובב סביב מאבק בין דמויות קסומות שונות על פתיחת שער לאלים הקדומים, דבר היכול להתרחש באוקטובר בשנים מסוימות בלבד.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לילה אחד באוקטובר הבודד, מסופר מנקודת מבטו של רחרחן, כלבו של ג'ק המרטש. חלק הארי של הסיפור מתרחש בלונדון וסביבותיה, אם כי בשלב מסוים הסיפור מתרחש בעולם חלום שתואר בידי ה.פ. לאבקראפט בספרו Dream-Quest of Unknown Kadath. אף שהדבר לא נכתב במפורש, רמזים שונים (כמו הופעתו בסיפור של שרלוק הולמס, המכונה "הבלש הנודע") מרמזים על כך שהסיפור מתרחש בתקופה הוויקטוריאנית המאוחרת.

אחת לכמה עשרות שנים, כאשר ליל כל הקדושים מתרחש בליל ירח מלא, מרקם המציאות נעשה דק יותר וניתן לפתוח שערים בינו לבין עולמותיהם של האלים הקדומים. בתנאים המתאימים, גברים ונשים בעלי ידע נסתר עשויים להתאסף באתר הפולחן כדי לנסות לפתוח את השער או לשמור עליו סגור. אם הסוגרים מנצחים, העולם נותר על כנו עד להזדמנות הבאה. אם הפותחים ינצחו, האלים הקדומים יגיעו אל כדור הארץ וישעבדו אותו. פגישות אלו מכונות "המשחק" בידי המשתתפים ששומרים עליו בסוד משאר האוכלוסייה.

השחקנים השונים המתוארים בספר הם דמויות טיפוסיות מהספרות הגותית מהתקופה הוויקטוריאנית: ג'ק המרטש (מכונה ג'ק), דרקולה (מכונה הרוזן), פרנקנשטיין (מכונה הדוקטור הטוב), איש זאב (ששמו הוא לארי טלבוט). בנוסף משחקים מכשפה (גייל המשוגעת), כומר (רוברטס), דרואיד (אוון), נזיר (רסטוב) ותלמידי תורת הנסתר (מוריס ומקאב).

לכל שחקן יש בן לוויה - חיה שמסייעת לו בהכנות למשחק. האינטראקציה בין החיות היא חלק משמעותי מהסיפור המסופר מנקודת מבטו של רחרחן, שהוא בן לוויה בעצמו.

לאורך הספר, השחקנים בוחרים צדדים, כורתים בריתות, מבצעים עסקאות ומתקיפים זה את זה, עד ל-31 באוקטובר, אז מתנהל הטקס שיקבע את גורל העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Phlogiston Forty Four: An Interview with Roger Zelazny ראיון עם רוג'ר זילאזני (באנגלית)