למרחב (רשת מוסדות חינוך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

למרחב היא רשת מוסדות חינוך דתית לאומית תורנית הממוקמת בפתח תקווה וכוללת בתי ספר יסודיים (בנים ובנות), חטיבת ביניים ואולפנה. בראש המוסדות עומד הרב אברהם גרנביץ' שגם הקים את המוסדות. עד שנת תשע"ד נכללה ישיבת צביה פתח תקווה בין מוסדותיה.

בית ספר יסודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקם בשנת 1996, והחל את שנת הלימודים עם שש כיתות בלבד, ארבע כיתות בנים (א'-ד') ושתי כיתות בנות (א'-ב') ובכל שנה נוספה שכבה חדשה, כך עד שהושלמו כל השכבות החסרות. בתחילה שכן בית הספר היסודי (לבנים ובנות בנפרד) באזור התחנה המרכזית, אך בהמשך עברו הבנות למבנה נצח ישראל ואילו הבנים נשארו במבנה עד שנת 2009, בה בוצעה החלפה עם תלמידי הישיבה כך שבית הספר היסודי עבר למבנה חדש בשכונת אם המושבות, והישיבה ירשה את השטח. מנהל בית הספר לבנים הוא הרב יעקב ליפשיץ, ומנהל בית הספר לבנות היה הרב שם שרפר שהוחלף בשנת 2010 על ידי לבנת שגיב.

בשלהי שנת 2006 פורסם כי בית הספר הקצה כיתה נפרדת לארבע תלמידות ממוצא אתיופי, וזאת לכאורה במטרה להפרידן משאר התלמידות עקב מוצאן[1].

בבית הספר קיים נוהל מיוחד, ולאחר סיום שנת הלימודים לומדים התלמידים שלושה שבועות נוספים לימודי קודש, ובמקביל נהנים מפעילויות שונות.

חטיבת הביניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקמה בשנת התשנ"ט (1999) ובראשה עמד הרב מאיר רוזיליו. בסוף שנת הלימודים תשע"ז סיים רוזיליו את עבודתו כראש החטיבה ואת מקומו תופסים הרב חנן מרמורשטיין, הרב גילי אהרון והרב אלעד נווה. החטיבה ממוקמת יחד עם בית הספר היסודי בשכונת אם המושבות.

בבית הספר ישנם נהלים מסוימים, וביניהם הקפדה על לבישת חולצות צווארון ומכנסיים ארוכים בלבד.

פעם בחודש חטיבת הבינים בלמרחב מתכנסת להתוועדות עם רבנים שונים (הרב אהרון כהן[2], הרב אורי שטטנר[2] ועוד), בנוסף כל שנה החטיבה יוצאת לטיול שנתי של 2 ימים באזור חודשי האביב וישנים באכסניית אלוני הבשן.

אולפנה לבנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקמה בשנת התשס"ג. בראשה עמד הרב עמיחי פרל. כיום עומדת בראשה הרבנית ורד שוורצבוים. האולפנה שוכנת במתחם ליד נצח ישראל יחד עם בית הספר היסודי של הבנות אך בקטע מגודר ומופרד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ynet, אפרטהייד בבית-ספר: 4 אתיופיות בכיתה משלהן, באתר ynet, 4 בדצמבר 2007
  2. ^ 1 2 פדן, כרמית, גל, ראובן, הצעה למסגרת רב־ממדית להגדרת המושג "חוסן", National Resilience, Politics and Society, 2020, עמ' 41*–78* doi: 10.26351/nrps/2-1/5