מאוריצ'יו כהן-לנארו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מאוריצ'יו כהן-לנארו (Mauriciu Cohen-Lânaru‏; 31 בדצמבר 1849 - 20 באוקטובר 1928) היה כנר, מלחין, מבקר מוזיקלי ומורה למוזיקה יהודי רומני בן העדה הספרדית.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאוריצ'יו נולד בבוקרשט, ולאכיה, למד בקונסרבטוריון של בוקרשט עם אדוארד וכמן ואלכסנדר פלכטנמאכר בשנים 1868-1870. בהמשך למד קומפוזיציה באיטליה בשנים 1870-1871 ובפריז בשנים 1871-1878 ובין מוריו נמנו סזר פרנק וז'ורז' ביזה. זמן מה היה הכנר הראשי בתיאטרון אודאון (Odeon) בפריז, אך מאוחר יותר שב לרומניה והיה מורה למוזיקה קולית בבית המחסה על שם האדונית אלנה (Elena Doamna) וחבר בוועדות הבחינה של כל המוסדות להוראת המוזיקה.

כהן-לנארו התבלט כמייצג המוזיקה הרומנית בראשית הופעתה וכראשון שחיבר מוזיקה לתיאטרון הלירי הרומני. להצלחה הגדולה ביותר ברומניה זכתה האופרה הקומית אי הפרחים לפי ליברית של בנג'סקו-דאביז'ה (Bengescu-Dabija). הצגת הבכורה הייתה באוגוסט 1905. הוא חיבר אופרות נוספות, בשנת 1876 הבנאי מנולה לפי בלדה עממית נודעת, בשנת 1880 מאזפה (Mazeppa) ועוד אופרה ששמה טודורל (Tudorel). הוא חיבר מוזיקה קאמרית, 5 סונאטות לפסנתר ורומנסות לפי שיריהם של וסילה אלכסנדרי, דימיטריה בולינטינאנו ואחרים. כמו כן חיבר שני כרכים של "שירים ספרדיים", שאותם הדפיס בבית ההוצאה שלו עצמו.

מאוריצ'יו כהן-לנארו כתב ביקורות מוזיקליות עבור כתבי העת "העיתונות", "הרומני", "רמפה" ועוד.