מאיר שלמה ינובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

רבי מאיר שלמה ינובסקי (1850 - כ"ג באלול ה'תרצ"ג - 14 בספטמבר 1933) היה רב תלמיד חכם, רבה של העיר ניקולייב שבאוקראינה, אב"ד, פוסק ומרבני אוקראינה. סבו של הרבי מליובאוויטש מנחם מנדל שניאורסון - האדמו"ר השביעי של חסידות חב"ד.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לבילא רבקה בתו של הרב אברהם דוד לבוט ולרבי ישראל לייב ראש ישיבת חב"ד ברומנובקה. גדל והתחנך אצל סבו בניקולייב שהועידו ליורשו ברבנות.

בהגיעו לגיל הנישואין התחתן עם רחל, בתו של רבי יצחק פושניץ רב העיר דוברינקה שבאוקראינה. לאחר נישואיו עבר להתגורר בליובאוויטש שם למד אצל רבי שמואל שניאורסון הרבי הרביעי בשלשלת חב"ד. לאחר פטירת רבי שמואל, נהפך לחסיד של בנו רבי שלום דובער שניאורסון מליובאוויטש.

טרם פטירת סבו הרב אברהם דוד לבוט (נפטר בי"ח באדר תר"נ) הפקיד סבו מכתב אצל ראשי קהילת ניקולייב, בו ביקש שימנו את נכדו הרב מאיר שלמה לממלא מקומו כרב העיר. ראשי הקהילה לא איחרו למלא אחר צוואת רבם, ור' מאיר שלמה נתמנה כרבה של ניקולייב.

בתקופת כהונתו מנו היהודים בעירו 21,786 איש שהיוו 21% מהאוכלוסייה בעיר.

בשנת ה'תר"ס התחתנה בתו חנה שניאורסון עם רבי לוי יצחק שניאורסון שלימים התמנה לרב העיר יקטרינוסלב. לבני הזוג נולד בשנת תרס"ב, רבי מנחם מענדל שניאורסון הרבי מליובאוויטש.

בשנת ה'תרע"א התחתנה בתו השנייה מרים גיטל עם רבי שמואל שניאורסון רב ניקולייב אחיו של רבי לוי יצחק. רבי שמואל עבד תחתיו ברבנות העיר ניקולייב, והיה ליד ימינו.

לאחר מותו ירש חתנו השני רבי שמואל שניאורסון את רבנות ניקולייב.

רבים מחסידי חב"ד קוראים לבניהם על שמו, עקב היותו סבו של הרבי מליובאוויטש.

אשתו רחל נרצחה בשואה.

אישיותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב מאיר שלמה הצטיין בידיעותיו בנגלה ובחסידות, היה ידוע כאוהב שלום ובורח מן הכבוד. כן היה ידוע כאחד היודע זמר, ואף חיבר כמה מניגוני חב"ד. הניגונים מופיעים בספר הניגונים וחלקם הושרו בדיסק שיצא על ידי בן עירו שמואל בצלאל אלטהויז. נכדו, הרבי מליובאוויטש, לימד את קהל חסידיו ב770 את אחד מניגוני סבו על המילים מסליחות "רחמנא דעני", ביום שמחת תורה תש"ך.

מדברי תורתו הודפסו בספר שו"ת חזון למועד. הרבי מליובאוויטש בשיחותיו חזר מאמרותיו ושוחח אודות דמותו, ואמר עליו קדיש ביום השנה שלו.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בתו מרים גיטל אשת רבי שמואל שניאורסון רבה של ניקולייב.
  • בתו עטיל אשת רבי זלמן מאריאשין.
  • בנו ישראל לייב - נפטר בצעירותו.
  • אחיו, רבי איסר רבה של קירוויראג שבאוקראינה.
  • אחותו, חנה יאנובסקי (1830 – 1885).
תקופת חייו של הרב מאיר שלמה ינובסקי על ציר הזמן
תקופת הזוגות תנאים אמוראים סבוראים גאונים ראשונים אחרוניםציר הזמן

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
אברהם דוד לבוט
רבני העיר ניקולייב הבא:
שמואל שניאורסון רב ניקולייב