מדד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בסטטיסטיקה ובמדעים הנסמכים על טכניקות סטטיסטיות, כגון כלכלה, מדד הוא מספר המייצג את רמתו של מאפיין מסוים, כדרך להשוות בין רמות שונות של מאפיין זה בזמנים שונים, במקומות שונים או במקרים שונים.

גודלו האבסולוטי של מדד אינו חייב להיות בעל משמעות (אם כי יכול שיהיה כן), אולם, היחס בין שני מספרי מדד שונים מצביע על השינוי ברמת המאפיין אותו המדד מייצג.

קיימים סוגים רבים של מדדים, בהם מדדי מחירים ומדדי כמויות.

מדד מפורסם הוא מדד המחירים לצרכן, המאפשר להשוות בין ממוצע המחירים לצרכן בחודש מסוים לעומת חודש אחר, ובכך לדעת את שיעור האינפלציה בתקופה התחומה על ידי שני חודשים אלה. תל"ג לנפש הוא מדד המאפשר להשוות את מידת הפיתוח הכלכלי של מדינות שונות, ואת מידת הפיתוח הכלכלי של מדינה מסוימת בזמנים שונים.

מדדים מספקים מידע לחוקרים ולמקבלי החלטות, ולעתים יש להם גם שימוש מעשי יומיומי. מדד המחירים לצרכן, למשל, משמש להצמדת מחיריהם של מוצרים ושירותים, כדרך להגן על מחיר זה מפגעי האינפלציה.

מבחינת אופן חישובם, המדדים הם משני סוגים:

  • מדדים המחושבים על-פי מידע חלקי, עקב האוכלוסייה הגדולה הנכללת במדד, ולכן חישובם מצריך יצירת מדגם ובדיקתו. דוגמה לכך הוא מדד המחירים לצרכן, שבא לשקף את המחירים בכל המשק, אך למעשה מתבסס על מדגם של חנויות ומדגם של מוצרים.

מדדים נפוצים בהקשרים כלכליים, אך המושג "מדד" הוא מושג כללי, ולכן ניתן להשתמש בו גם בהקשרים אחרים. דוגמה לכך הוא מדד סימפסון, המודד את המגוון הביולוגי בבית גידול נתון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.