מדד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בסטטיסטיקה ובמדעים הנסמכים על טכניקות סטטיסטיות, כגון כלכלה, מדד הוא מספר המייצג את רמתו של מאפיין מסוים, כדרך להשוות בין רמות שונות של מאפיין זה בזמנים שונים, במקומות שונים או במקרים שונים. ניתן לבטא סכום מסוים ע"י כך שמצמידים אותו למדד מסוים. למשל הביטוי "צמוד למדד", ללא תוספת, בדרך כלל מתייחס למחיר אשר "מוצמד" למדד המחירים לצרכן.

ערכו המוחלט של מדד אינו חייב להיות בעל משמעות (אם כי יכול שיהיה כן), אולם, היחס בין שני מספרי מדד שונים מצביע על השינוי ברמת המאפיין אותו המדד מייצג.

מדדים מספקים מידע לחוקרים ולמקבלי החלטות, ולעיתים יש להם גם שימוש מעשי יומיומי. מדד המחירים לצרכן, למשל, משמש להצמדת מחיריהם של מוצרים ושירותים, כדרך להגן על מחיר זה מפגעי האינפלציה.

דוגמאות למדדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגים של מדדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים סוגים רבים של מדדים, בהם מדדי מחירים ומדדי כמויות.

מבחינת אופן חישובם, המדדים הם משני סוגים:

  • מדדים המחושבים על-פי מידע חלקי, עקב האוכלוסייה הגדולה הנכללת במדד, ולכן חישובם מצריך יצירת מדגם ובדיקתו. דוגמה לכך הוא מדד המחירים לצרכן, שבא לשקף את המחירים בכל המשק, אך למעשה מתבסס על מדגם של חנויות ומדגם של מוצרים.

מדדים נפוצים בהקשרים כלכליים, אך המושג "מדד" הוא מושג כללי, ולכן ניתן להשתמש בו גם בהקשרים אחרים. דוגמה לכך הוא מדד סימפסון, המודד את המגוון הביולוגי בבית גידול נתון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדד בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.