מהגוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: חסרה טקסונומיה ברורה, עירוב בין מינים שונים, ויקיזציה. ראו גם דף שיחה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פיסת עץ מהגוני
שולחן מעץ מהגוני שנבנה ב-1828

מהגוני (mahogany) או תולענה הוא עץ קשה וממורט שגונו חום-אדמדם, המשמש חומר גלם לתעשיית הרהיטים והגיטרות החשמליות.

עצי המהגוני נתגלו לאנשי המערב במאה ה-16 עת הגיעו נוסעים ספרדים לאיי הודו המערבית שליד יבשת אמריקה. הם השתמשו בעצים אלה כדי לתקן את ספינותיהם. אך כחומר גלם לייצור רהיטים נודע המהגוני רק בראשית המאה ה-18.

עץ המהגוני, הנמנה עם משפחת האזדרכתיים, מגיע לגובה רב. עליו גדולים ומנוצים ופרחיו קטנים, פירותיו מעוצים, ובהתבקעם הם משחררים זרעים מכונפים.

עד למחצית השנייה של המאה ה-19 נכרתו רוב עצי המהגוני הגדלים באמריקה התיכונה, שהם מין שונה, הנמנה גם הוא עם משפחת האזדרכתיים. בתקופה מאוחרת יותר יוצרו רהיטים גם מן העצה של עצים אחרים מבני משפחת האזדרכתיים, הגדלים בארצות שונות במערב אפריקה. עצים אלה נקראים מהגוני אפריקני. עצת המהגוני קשה וכבדה. פסלים ומגלפים בעץ מרבים להשתמש בה.

בישראל מרבים לגדל את האזדרכת, עץ נוי הנמנה עם אותה משפחה. פרחיו ורודים-סגולים ופרותיו הם בתי גלעין כדוריים וצהבהבים המשמשים כמזון לעופות שונים.