לדלג לתוכן

מהיר ועצבני 10

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת ושגיאות תחביר והגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת ושגיאות תחביר והגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
מהיר ועצבני 10
Fast X
כרזת הסרט בעברית
כרזת הסרט בעברית
בימוי לואי לטריה
הופק בידי ג'סטין לין עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ג'סטין לין
דן מאזאו
שחקנים ראשיים וין דיזל
מישל רודריגז
ג'ייסון סטיית'האם
לודאקריס
ג'ון סינה
סונג קאנג
נטלי עמנואל
שרליז ת'רון
הלן מירן
ג'ייסון מומואה
ברי לארסון
ג'ורדנה ברוסטר
סקוט איסטווד
מייקל רוקר
דניאלה מלשיור
אלן ריצ'סון
קארדי בי
ריטה מורנו
מוזיקה בריאן טיילר עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום סטיבן פ. וינדון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה Original Film
One Race Films
Roth/Kirschenbaum Films
Perfect Storm Entertainment
חברה מפיצה סרטי יוניברסל
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 19 במאי 2023
ישראלישראל 17 במאי 2023
משך הקרנה 141 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה פעולה
הרפתקאות
סרט פשע
מותחן
תקציב 340 מיליון דולר
הכנסות 714.5 מיליון דולר
סרט קודם מהיר ועצבני 9
סרט הבא מהיר ועצבני 11
www.fastxmovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מהיר ועצבני 10אנגלית: Fast X) הוא סרט פעולה אמריקאי שעלה בשנת 2023, בבימויו של לואי לטריה וכתיבתם של ג'סטין לין ודן מאזאו. זהו סרט ההמשך למהיר ועצבני 9 (2021), המשמש כחלק המרכזי העשירי, והסרט האחד-עשר באורך מלא בזיכיון "מהיר ועצבני". צוות השחקנים כולל את וין דיזל, ג'ייסון סטיית'האם, מישל רודריגז, ג'ון סינה, ג'ייסון מומואה, ברי לארסון, טייריס גיבסון, לודאקריס, ג'ורדנה ברוסטר, נטלי עמנואל, סונג קאנג, סקוט איסטווד, מייקל רוקר, דניאלה מלשיור, אלן ריצ'סון, קארדי בי, הלן מירן, ריטה מורנו ושרליז ת'רון.

עם הסרט העשירי שתוכנן מאז 2014, וגמר שני חלקים מתוכנן מאז אוקטובר 2020, לין אושר לחזור לביים עם צוות השחקנים הראשי צמוד; זהו הסרט השני בזיכיון שלא מציג את דוויין ג'ונסון מאז הצגתו בסרט "מהיר ועצבני 5" (2011). השם הרשמי של הסרט נחשף כשהצילומים הראשיים החלו באפריל 2022. לין עזב כבמאי מאוחר יותר באותו החודש, כשהוא מצטט הבדלים יצירתיים, אם כי הוא המשיך לכתוב ולהפיק קרדיטים. לטרייר התקבל לעבודה כמחליפו שבוע לאחר מכן. עם תקציב הפקה מוערך של 340 מיליון דולר, נכון לינואר 2024, זהו הסרט הרביעי ברשימת הסרטים היקרים ביותר בהיסטוריה. הצילומים נמשכו עד אותו אוגוסט, והתרחשו בלונדון, רומא, טורינו, ליסבון ולוס אנג'לס.

הסרט עלה לאקרנים בארצות הברית ב-19 במאי 2023 על ידי "סרטי יוניברסל", בעוד שסרט ההמשך שלו מתוכנן לצאת באפריל 2025.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח בסצנות ממהיר ועצבני 5 המתארות את שוד הכספת של הרנן רייס ורציחתו בידי דום ובריאן. לסצנות נוספו קטעים חדשים המתארים את דנטה רייס, בנו של הרנן, שנהג באחד מהרכבים שרדפו אחרי דום עד אשר נהדף על ידי הכספת לנהר.

בהווה, דום מדריך את בריאן בנו לנהוג ולאחר מכן מתכנס עם משפחתו בביתו. טג' מקבל מהסוכנות מידע על שבב חשוב שמשונע ברומא ויוצא לשם עם האן וראמזי בצוות בהנהגת רומן שמתכנן לחלץ את השבב. באותו הלילה סייפר מפתיעה את דום בהופיעה פצועה על סף דלתו ומבקשת עזרה. היא מספרת שדנטה הופיעה במסתור שלה, שדד ממנה את הכונן שלה והפנה את כל המאבטחים שלה נגדה והיא ניצלה בעור שיניה. דום מאמת את סיפורה מול "מר אף-אחד הקטן" ומבין שרומא היא מלכודת לאחר שלא הצליח ליצור קשר עם הצוות. דום, אף-אחד הקטן ולטי יוצאים לרומא בזמן שסייפר נאסרת במתקן סודי של הסוכנות.

ברומא הצוות מצליח לעלות על המשאית המשוריינת ושם הוא מגלה שאין בה שבב אלא פצצה עוצמתית. הצוות כעת מנסה לעצור את המשאית כדי לנטרל אותה, אך דנטה שעוקב אחריהם, מצליח להפלילם עם הפצצה, גורם למעצרה של לטי ופוצע קשה את אף-אחד הקטן. דום מצליח ברגע האחרון להשליך את הפצצה לנהר טיבר שם עוצמת הפיצוץ הופחתה אך הנזק עדיין היה גדול. הצוות של רומן יורד למחתרת בזמן שדום מעביר מסר דרך לקוויני שואו לכנס את כולם בנקודת המפגש הסודית שלו.

במרכז הסוכנות, איימס, ראש הסוכנות החדש שהחליף את "מר אף-אחד" מתעמת עם טס, בתו של אף-אחד ששוללת את ההפללה של דום וצוותו. אך איימס משוכנע בהפללה, ומוציא הוראה ללכדם בכל מחיר. במטוסו הוא מגלה שטס גנבה ממנו את "העין של אלוהים", מבין שהיא הולכת לעזור לדום, ושולח צוות ללכוד את משפחתו. בביתו של דום בלוס-אנג'לס הצוות של הסוכנות מפתיע את מיה ובראיין אך השניים מחולצים בעזרת ג'ייקוב שנשלח על ידי דום. בנקודה זאת מיה נפרדת מג'ייקוב ובראיין ויורדת למחתרת בזמן שהשניים טסים לנקודת המפגש בפורטוגל.

דום מגיע לריו דה ז'ניירו ושם מתעמת פנים אל פנים עם דנטה. לבסוף הוא מסכים להשתתף במירוץ עמו ועם דיואוגו, ידידו מאירועי מהיר ועצבני 5, ונהגת מרוצים צעירה בשם איזבל. באמצע המירוץ דום מבין שזאת עוד מלכודת של דנטה ומציל ברגע האחרון את איזבל מהמטען שהרכיב ברכבה אך דיואוגו נהרג בפיצוץ רכבו. בלילה בדירתה של איזבל הוא מגלה שהיא לא אחרת מאחותו של אילנה, והשניים חוקרים את נכסיה של משפחת רייס ומבינים שתחנת המשטרה היא מקום מחבואו של דנטה.

בינתיים הצוות של רומן מנסה להשיג נשק וציוד בלונדון אחרי שהגיע לשם בתוך מכולה. הצוות מגלה שדנטה פרץ לחשבונות שלהם והעביר את כספם לעשרות שכירי חרב שכעת רודפים אחריהם בזמן שהם נותרו בלי כלום, למעט המזומן שרומן נשא על גופו. ראמזי מובילה את הצוות לסוחר מפוקפק בשוק השחור אך הסוחר מוביל את הסוכנות ישר אליהם בשל הפרס של דנטה, והם בורחים אך בקושי למקום האחרון בו יוכלו לקבל עזרה בלונדון - דקארט שואו. שואו מופתע לראות את האן בחיים ומתעמת איתו אך הסוכנות מפתיעה אותם גם שם והצוות נאבק בסוכנים ומצליח לברוח למחסן של שואו, שם הוא אוסף ציוד ויוצא להציל את אמו שכעת גם היא על הכוונת של דנטה, בזמן שהצוות עולה על מטוס שלו לנקודת המפגש בפורטוגל. בינתיים במתקן סודי של הסוכנות, טס נפגשת עם לטי ומארגנת בריחה נועזת שלה באמצעות פציעתה ואישפוזה לצדה של סייפר. השתיים מתעמתות באלימות עד אשר הן מסכימות לשתף פעולה כדי לברוח מהמתקן שמתברר שהוא באמצע אנטרטיקה.

בבוקר למחרת, דום יוצא מדירתה של איזבל כשאיימס עוקב אחריו ומגיע לתחנת המשטרה שם הוא מגלה כיצד דנטה עקב אחרי כל צעד שלו וכעת הוא עומד מול דירתה של איזבל בזמן שדום נעצר בידי איימס וסוכניו. השיירה של איימס עולה על הגשר שבו דום חיסל את הרנן ושם, כמו שדום צפה, דנטה מיירת את השיירה, ומאיים להרוג את איזבל. דום מצליח בעזרת איימס וטס לגבור עליו לזמן קצר שבו הוא שוב מפתיע אותם עם מתנקש שצולף בהם ממסוק, שודד מטס את העין של אלוהים ויוצא ללכוד את בראיין. דום נפרד מאיזבל ומטס הפצועה, ועולה עם איימס על מטוס לפורטוגל שם הוא מתפרץ למרדף של עשרות שכירי חרב אחרי הרכב שבו בורחים ג'ייקוב ובראיין. במהלך המרדף, ג'ייקוב מקריב את חייו עבור אחיו ואחיינו ומפוצץ את רכבו על רכבם של שכירי החרב.

בנקודה שבה נראה שדום מצליח להימלט עם בנו לנקודת החילוץ שנקבעה עם איימס, דנטה מפתיע את השניים בחשפו שאיימס עבד עמו כל הזמן הזה. איימס משגר טיל נ"מ על המטוס שבו טסו רומן, האן, טג' וראמזי והמטוס מתרסק. באותו הזמן דנטה מפוצץ את הסכר שלמרגלותיו דום ובראיין עומדים ובנקודה זאת הסצנה נקטעת.

הסרט מסתיים באנטרטיקה עת סייפר ולטי מחולצות בידי צוללת שממנה מופיעה ג'יזל. בקטע שבאמצע הכתוביות צוות של סוכנים פורץ לתיאטרון ששימש כמקום המסתור של דנטה. אך דנטה צפה מראש את הגעתם ומשאיר הודעה למנהיג הצוות שהרג במו ידיו את אביו שגם הוא יקבל את גמולו אחרי דום. מנהיג הצוות חושף את עצמו כלוק הובס.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן שם הדמות הערה
וין דיזל דומיניק "דום" טורטו עבריין ורוכב רחוב מקצועי לשעבר שפרש והתיישב עם אשתו, לטי, ובנו, בריאן מרקוס.
ג'ייסון סטיית'האם דקארד שו יריב לשעבר של דום וצוותו, שלימים הפך לחבר חדש לאחר שהציל את בנו של דום. אחיו הצעיר של שו, אוון, אושפז בבית החולים כשעבד עבור סייפר.
מישל רודריגז לטי אורטיז אשתו של דום ורוכבת רחוב עבריינית ומקצועית לשעבר.
ג'ון סינה ג'ייקוב טורטו אח של דום ומיה וגנב אדון, מתנקש ונהג בעל ביצועים גבוהים שעבד פעם כסוכן עבור מר אף אחד.
ג'ייסון מומואה דנטה רייס יריב מסתורי של דום וצוותו. בנו של הרנן רייס שכעת מבקש לנקום את מותו. רייס הוא הנבל הראשי של הסרט.
ברי לארסון טס בתו של מר אף אחד וסוכנת בכירה בסוכנות שלו.
טייריס גיבסון רומן פירס עבריין רגיל לשעבר, רוכב רחוב מומחה וחבר בצוות של דום.
לודאקריס טג' פרקר מומחה טכנולוגי, מכונאי וחבר בצוות של דום.
ג'ורדנה ברוסטר מיה טורטו אחותם של דום וג'ייקוב וחברה בצוות של דום שהתיישבה עם בן זוגה, בריאן אוקונר, ושני ילדיהם.
נטלי עמנואל רמזי האקרית מחשבים וחברה בצוות של דום. עמנואל אמרה שהדמות שלה רואה מעורבות מוגברת בסרט זה בהשוואה לסרטים הקודמים.
סונג קאנג האן לו נסחף מומחה וחבר בצוות של דום שבעבר זייף את מותו.
סקוט איסטווד אריק רייזנר / אף אחד קטן סוכן אכיפת חוק ממשלתי שעובד תחת מר אף אחד.
קארדי בי לייזה חבר בצוות של מגדלנה וחולקת היסטוריה עם דום.
הלן מירן מדלן שואו מנהיגת מיליציה נשית ואמם של אויביו לשעבר של דום דקארד ואוון.
ריטה מורנו אבולה טורטו סבתם של דום, ג'ייקוב ומיה.
שרליז ת'רון סייפר מוח פלילי ומחבלת סייבר שהיא אויבת הצוות של דום אך משתפת פעולה עמם אחרי שהותקפה ע"י דנטה.
דניאלה מלשיור איזבל נהגת מירוצים ברזילאית עם קשר לעברו של דום.
אלן ריצ'סון איימס המנהיג החדש של סוכונת מר אף אחד שמתברר כנבל המשני.
גל גדות (הופעת קמע) ג’יזל ישר חוזרת כאשר היא מחלצת את לטי וסייפר ממתקן הביון של הסוכנות.
דוויין ג'ונסון (הופעת קמע) לוק הובס חוזר כאשר מבינים שדנטה מגיע לנקום גם בהובס.

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה פרס קטגוריה מועמד(ים) תוצאה מקור
2024 פרס סאטורן סרט הפעולה/הרפתקאות הטוב ביותר מהיר ועצבני 10 מועמדות [1]
עריכת הסרט הטובה ביותר דילן הייסמית', קלי מאצומוטו, קורבין מהל ולורה ינוביץ' מועמדות
פרס בחירת הקהל סרט השנה מהיר ועצבני 10 מועמדות [2]
סרט האקשן של השנה מועמדות
פרס פטל הזהב השחקן הגרוע ביותר וין דיזל מועמדות [3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מהיר ועצבני 10 בוויקישיתוף


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]