לדלג לתוכן

מולה (אמנות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אישה בת קונה מציגה מולות מעשה ידיה
מולה המבוססת על דגל הקונה מעשי ידי האומן וננסיו רסטרפו

מולה (בשפת הקונה: Mola) היא אמנות הטלאת בדים מסורתית של בגדי הנשים הילידיות מבנות שבט הקונה, החיים בעיקר באיי סאן בלאס שבפנמה. התוצר הוא אריג צבעוני עליו צורות גאומטריות שונות ודוגמאות מהצומח והחי, שעשויות בהטלאה הפוכה. כיום מיוצרות יריעות המולה בקנה מידה גדול לצורך מכירה לתיירים.

מקור השם בשפת בני קונה (המכונה גם "דולגאיה"), ומשמעותו היא "בגד" או "חולצה".

ב-1903 פנמה הכריזה על עצמאותה מקולומביה וכוננה את עצמאותה. בכוונה לבסס את הזהות הלאומית, החליטה ממשלת פנמה החדשה לאלץ את בני הקונה להתבולל בלאום הפנמי על ידי איסור התלבושת הלאומית שלהם והמנהגים הדתיים. בני הקונה התנגדו כל הזמן וניסו להיות עם עצמאי נפרד. ב-1925 נחתם חוזה פורווניר [Porvenir Treaty][1] שנתן לילידים אפשרות לנהל חיים אוטונומיים ומידה מסוימת של הגדרה עצמית. ככה התחילו שוב ליצור את יריעות המולה שהם מוכרים לפרנסתם.

הטלאה הפוכה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יריעות מולה מסורתיות, נעשות בשיטות הטלאה שונות, אבל ביסוד היא נעשית על ידי 'הטלאה הפוכה' [Reverse applique][1]. עורמים שכבות של בדים צבעוניים. אחד מעל למשנהו וחותכים את הצורה המבוקשת דרך השכבות עד שמגיעים לבד בצבע הרצוי, אז מקפלים את שולי הבדים החתוכים ותופרים או רוקמים אותם לתוך השכבה התחתונה הגלויה.

בשכבות המולה משתמשים בעיקר בבדים בצבעים ראשוניים ובגווני צבעים אבל לא בבדים עם דוגמאות מודפסות.

שיטת יצירה נוספת היא הטלאת שיבוץ [Inlay applique] שבה קטעים קטנים של בדים צבעוניים מוכנסות בין שכבות הבד הגדולות כדי לקבל עוד צבעוניות, לחסוך בבדים נדירים ולתת את הרושם שיריעת המולה עשויה מיותר שכבות מאשר היא עשויה באמת. למשל יריעה בת 7 צבעים, אפשר ליצור מ-3 שכבות של בדים שלמים ועוד קטעי בד קטנים שישובצו במקומות שונים בין השכבות הגדולות.

לעיתים, להעשרת וגיוון יריעת המולה מוסיפים גם טלאים קטנים עליונים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מולה בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ 1 2 Kate Mathews, How to Make a Mola, About the Kuna Indians, MOLAS Patterns, Techniques, Projects, For Colorful Applique, Asheville, USA: LARK BOOKS, 1998, עמ' 36,10, ISBN 1-57990-020-8. (באנגלית)
ערך זה הוא קצרמר בנושא פנמה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.