מוניציפל בנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוניציפל בנק בע"מ
Municipal Bank.jpg
סוג חברה ציבורית
תאריך הקמה 1953
משרד ראשי מגדלי התיכון, הארבעה 19, תל אביב
מוצרים עיקריים שירותי בנקאות לסקטור הציבורי
שווי שוק 606 מיליון ש"ח (מרץ 2019)
סך המאזן 7.12 מיליארד ש"ח (2018)[1]
אנשי מפתח

לבנה שיפמן - יו"ר דירקטוריון

אוליבייה גוטמן - מנכ"ל ומנהל עסקים ראשי
עובדים 45 (סוף 2014)
 
www.munibank.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מוניציפל בנק בע"מ (לשעבר בנק דקסיה ישראל, נודע בעבר בשם אוצר השלטון המקומי) הוא בנק במדינת ישראל המתמקד במתן אשראי לסקטור הציבורי. הבנק הוא ללא גרעין שליטה. לשעבר חברת בת של קבוצת הבנקאות והפיננסים הבלגית-צרפתית דקסיה.

עבר והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתו בשנת 1953 שימש אוצר השלטון המקומי כצינור של ממשלת ישראל להעברת כספים לרשויות המקומיות, במסגרת פעילות זו היה מקבל העברות ופיקדונות מהממשלה, מעניק אשראי לרשויות ונהנה מהעמלות ופער הריביות. לבנק ניתנה הזכות לקזז מהכספים שהמדינה העבירה לרשויות המקומיות, על החובות שהן חייבות לו, ועל כן היה מוסד בנקאי חריג, ללא חובות אבודים.

מניות הבנק כללו מניות יסוד שהעניקו 51% מזכויות ההצבעה באספה הכללית של החברה ומניות רגילות. מניות היסוד התחלקו באופן שווה בין מדינת ישראל, מרכז השלטון המקומי בישראל ושותפות של בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק דיסקונט. קרוב ל-60% מהמניות הרגילות הוחזקו על ידי המדינה, רשויות מקומיות והבנקים ומעל 40% מהמניות הרגילות הוחזקו על ידי גורמים אחרים[2]. באמצע שנות ה-90 החל איש העסקים אבי רואימי לרכוש מניות של הבנק ואף קיבל לצורך כך אישור של בנק ישראל[3]. ב-26 ביולי 1998 החליטה ועדת השרים לענייני הפרטה על הפרטת החברה.

ב-1998 נחתם הסכם הסדרת יחסים בין המדינה לאוצר השלטון המקומי, לפיו ימשיך לשמש כסוכן החשב הכללי עד סוף 2008, כך שכל התשלומים של הממשלה לרשויות המקומיות יעברו דרכו והוא ייגבה את הכספים המגיעים מהן לממשלה.

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנת 2001 הופרט הבנק ואחזקות המדינה ושלושת הבנקים המסחריים הגדולים בו נמכרו. ההפרטה התבצעה בהליך מכירה מחוץ לבורסה, לקבוצת דקסיה האירופאית, ששיתפה פעולה עם רואימי. בעד חבילת המניות של המדינה והבנקים, שכללה כ-11% מהון המניות 53% מזכות ההצבעה ושני שלישים מהזכות למנות דירקטורים, שילמה דקסיה כ-71.5 מיליון ש"ח (שווי השוק של הבנק נאמד באותה עת על כ-217 מיליון ש"ח)[4].

לאחר הפרטתו זכה הבנק ב-2005, להארכת ההסכם, ללא מכרז, למתן אשראי לרשויות מקומיות, וב-2007 חתם משרד האוצר על הסכם דומה נוסף ללא מכרז. צעדים אלו לוו בביקורת ציבורית רבה[5][6][7].

באוגוסט 2007 התקבל מבנק ישראל אישור לפעול כתאגיד בנקאי בתחום הרשויות המקומיות ותאגידים עירוניים, ובתחילת 2008 הורחב הרישיון לפעול כתאגיד בנקאי מלא. בעקבות זאת שונה שם החברה, לבנק דקסיה ישראל בע"מ.

עד 2018 קבוצת דקסיה החזיקה בכ-65% מהון המניות וכ-66% מזכויות ההצבעה, מרכז השלטון המקומי הוא בעל 17% מזכויות ההצבעה, והשאר בידי הציבור. במרץ 2018 מכרה קבוצת דקסיה את אחזקותיה בחברה והבנק הפך לחברה ללא גרעין שליטה.[8]

ב-26 בפברואר 2019 הוחלף שמו של הבנק ל"מוניציפל בנק בע"מ". בדצמבר 2019 מוזג הבנק לתוך בנק מרכנתיל דיסקונט, שרכש את מניותיו תמורת 692 מיליון ש"ח.[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]