מוצב טרמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

מוצב טרמית היה מוצב צה"ל שחלש על ציר פילדלפי באזור רפיח הוא הוקם בשנת 1995 על בסיס מבנה מקומי עד אשר פונה ב-2005 במסגרת תוכנית ההתנתקות.

המוצב הוקם על ידי צה"ל כדי למנוע מעבר של אמצעי לחימה ומחבלים מרצועת עזה למצרים ומשם לשטח ישראל. המוצב הוקם על בסיס בית ישן בן שלוש קומות, ששכן על מפגש הצירים פילדלפי (ציר גבול ישראל-מצרים) ורחוב צלאח א-דין ברפיח. מיקומו הבעייתי של המוצב, בין רפיח המצרית לרפיח הפלסטינית, כמו גם בידודו הביאו לסיכון עבור חיילי המוצב.

בשנת 1996, באירועי מנהרת הכותל, נהרג באזור המוצב אלוף-משנה נביה מרעי, סגן מפקד אוגדת עזה דאז.

במהלך האינתיפאדה השנייה לוחמי המוצב חוו שורה של פיגועים באמצעות מטעני חבלה וחפירת מנהרות תופת מתחת למוצב ופיצוצן. בעקבות הפיגועים הרבים וניסיונות ההסתננות הוחלט בשנת 2002 להוסיף "קיר שיגומים" לשני מוצבים מוצב טרמית החדש ולמוצב חרדון.

באוגוסט 2005 יצא צה"ל ממוצב טרמית בעקבות ההתנתקות והיציאה מחלקו הצפוני של ציר פילדלפי.

לאורך כל שנות פעילותו של המוצב איישו אותו לוחמי גדוד הסיור המדברי, חטיבת הנח"ל וחטיבת גבעתי.

סגן החטיבה הדרומית של אוגדת עזה, ויקטור סודאי, תיאר בכתבה במעריב את זכרונותיו מהמוצב: "שירתתי בלבנון ובנקודות חיכוך רבות, אבל מאז מלחמת יום הכיפורים לא היה מוצב ישראלי שהיה נתון ללחימה כה קשה ומתמשכת. אין בצה"ל חיילים שעוברים קרבות אש מדי יום כמו הלוחמים במוצב טרמית. קרב רודף קרב והסכנה תמיד מרחפת מעל הראש".[1]

במסגרת ציון עשור לפינוי ציר פילדלפי, נערך ריאיון עם מספר לוחמים, ששירתו במוצב. מפקד מוצב "טרמית" באותה תקופה תיאר את מה שארע: "תחילה חדלו לספור את בקבוקי התבערה שהושלכו על המוצב", אומר רס"ן (מיל') מיל'‬ יוני יצחק, "אחר כך הפסיקו לספור גם את אירועי הירי, ולבסוף הפסיקו לספור גם את הרימונים שעפו עליו. ולכן, במקום לדווח למפקדה על ‭300 ,200 ,100 ,80‬ רימונים בלילה, דיווחו ביובש: מאות רימונים‭."‬[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלי בוהדנה, לילה במוצב טרמית, באתר nrg‏, 25 ביולי 2001.
  2. ^ אריאלה רינגל הופמן, הבופור של עזה