מחזור ארץ פרידיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מחזור ארץ פרידיין
מאת לויד אלכסנדר עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית אמריקנית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה ספרות פנזטיה, רומן עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
שנת הוצאה 1964 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מחזור ארץ פרידיין (The Chronicles of Prydain) היא סדרת ספרי פנטזיה שכתב הסופר האמריקאי לויד אלכסנדר. הסדרה כוללת חמישה ספרים: ספר השלושה, היורה השחורה, טירת ליר, טרן הנודד והמלך העליון. שני הספרים הראשונים בסדרה יצרו את הבסיס לסרט אנימציה של חברת וולט דיסני "הקדרה השחורה". הספר האחרון בסדרה, "המלך העליון" זכה במדליית ניוברי, פרס יוקרתי לספרות ילדים, לשנת 1969.

סיפורי הסדרה מתרחשים בארץ הפנטסטית פרידיין, והם מוגשים מבעד לעיניו של הגיבור טרן, נער חווה אסופי, שגודל בידי קוסם רב עוצמה בשם דולבן. דמויות בולטות נוספות בסדרה הן הנסיכה אילונווי, הנבלן הנודד גלודור גוזם, דמוי-הקוף גורג'י, הנסיך גווידיון, הגמד דולי והאיכר קול.

ממלכת פרידיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהקדמות לספרים מציין אלכסנדר כי פרידיין מושפעת רבות מווילס (בה שהה רבות בזמן שירותו הצבאי), הן גאוגרפית והן תרבותית. דמויות רקע שונות בעלילה שאובות ממבינוגיון, ספר אגדות ולשי עתיק.

ממלכת פרידיין מתנהלת בצורה אופיינית לתקופת ימי הביניים: היא מורכבת ממחוזות רבים, חלקם שוממים. רוב המחוזות נשלטים בידי מלכים קטנים (מלבד הגבעות החופשיות, אוסף של קהילות עצמאיות), וכולם סרים למרותו של המלך העליון מאט, מנהיג בני דוֹן. הממלכה מאוימת על ידי שכנתה אנובין, ממלכת הרוע הנשלטת בידי אראון.

הארץ מתוארת כנוחה לחקלאות, אך העבודה בה קשה כיון שאראון גנב רבים מסודות הקרקע והוא מחזיק בהם טובתו ולהנאתו.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר השלושה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר הראשון (הופיע ב-1964) מוצגת דמותו של טרן – הוא נער חווה שאינו יודע מי הוריו, וחולם להיות גיבור. מלבדו חיים בקיר דולבן גם המכשף דולבן, שגילו מתקרב למאתיים, וקוֹל, שמוצג בתחילה כאיש אדמה, אך בהמשך הספר נחשף חלקית עברו כלוחם.

אחד מתפקידיו של טרן הוא לטפל בהן-וון, חזירה לבנה בעלת יכולות ניבוי, אך בתחילת הספר היא בורחת מהחווה אל היער הסמוך. טרן שרודף אחריה כמעט נהרג בידי חבורת לוחמים שמנהיגם הוא ענק עטוי מסכה, וניצל על ידי אדם שנראה פשוט אך מתגלה כנסיך גווידיון, בנו של המלך העליון. גווידיון מספר לטרן שהוא הגיע כדי למצוא את החזירה, כיון שהיא מחזיקה במידע שיכול להביס את המלקרן, מצביאו של אראון והענק שראה טרן.

במהלך חיפושיהם השניים נופלים בידי המכשפה אחרן, וטרן מחולץ ממנה על ידי נסיכה צעירה בשם אילונווי, אך בשל בלבול היא מצילה נבלן נודד בשם גלודור גוזם, במקום את גווידיון. יחד עם יצור דמוי-אדם בשם גורג'י שפגשו מוקדם יותר, ועם גמד בשם דולי, שמצטרף אליהם מאוחר יותר, הם מנסים להגיע אל המלך העליון מאט ולמצוא את החזירה הלבנה לפני המלקרן וצבאו.

היורה השחורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית הספר השני (הופיע ב-1965) יוצאת חבורת לוחמים להשמיד את היורה השחורה שנמצאת בבעלותו של אראון. כוחה של היורה הוא בכך שכל גופה שמכניסים לתוכה הופך ל"בן-יורה", עבד חסר דעה שכפוף לרצונו של מי שהכניס אותו לתוכה (בדומה לזומבי או לחיז"ל). החבורה, המונהגת בידי גווידיון, וכוללת גם את טרן, גורג'י, גלודור ודולי, וכן את המלכים מורגאנט וסמואיט, הנסיך אלידיר והנבלן אדאון, מצליחה להגיע אל אנובין אך מגלה שהיורה אינה במקום בו ציפו שתהיה.

במהלך הנסיגה הם נתקלים בצבאו של אראון, ומצליחים להיכנס אל מקלט של בני העם הקסום, אליהם משתייך דולי. גויסטיל, האחראי על המקלט, נותן להם רמז המוביל אותם אל ביצות מורבה, שם שוכנות שלוש מכשפות רבות עוצמה – אורדו, אורוון ואורגוח. חבורת הרעים מוצאת שם את היורה, קונה אותה במחיר כבד ומובילה אותה אל גווידיון, אך נאלצת להתמודד עם שותפים שחומדים את התהילה ואת הכוח שבקדירה לעצמם.

טירת ליר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר השלישי (הופיע ב-1966) נשלחת הנסיכה אילונווי אל קרובי משפחתה שבאי מונה, כדי ללמוד כיצד צריכה בת אצולה להתנהג. טרן מלווה אותה בצער, ופוגש באי את המלך רהודלום ורעייתו המלכה טלריה, בנם הנסיך רהון, שטרן מגלה למורת רוחו שהוא החתן המיועד של אילונווי, ורב המשרתים מאג. כן נמצאים באי גם גלודור גוזם, שהגיע לשם במקרה, והנסיך גווידיון, שנמצא שם בתחפושת של סנדלר ומשגיח על הנסיכה, כיון שהוא חושד במזימה.

מאג, נהנה מאמון מלא של המלך והמלכה, חוטף את אילונווי, ומשלחת חיפושים מתארגנת בעקבותיהם. טרן וחבריו מונהגים בידי הנסיך רהון, קל הדעת והבלתי-מוכשר בעליל, שמוביל אותם אל בקתה ריקה של אדם בשם דבוק, שעל פי יומניו הם מגלים שעסק בניסויי קסם. די מהר מגיעה תוצאה בולטת בחשיבותה של הניסויים – חתולת ענק בשם ליאן שלוכדת אותם בבקתה. לאחר שהרעים נחלצים ממנה הם פוגשים את דבוק עצמו – שהפך גם הוא לענק אך נלכד מתחת למערה ומנסה להרוג אותם כדי להכין שיקוי שיקטין אותו.

אחרי שהם מתחמקים מהמערה הם מגלים שמאג פעל בשירותה של אחרן, שטירתה נהרסה בספר הראשון. כעת אילונווי בידיה, והיא מכשפת אותה כדי שתסגיר לידיה את הכוחות שיש לה כנסיכה ובת לשושלת ליר.

טרן הנודד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הרביעי (הופיע ב-1967) לא עוסק במלחמה נגד כוחות הרוע, אלא במסע חיפושים של טרן בעקבות עברו – הוא רוצה להתחתן עם הנסיכה אילונווי, והוא חושב שלשם כך עליו לגלות מי היו הוריו.

יחד עם גורג'י הוא נודד אל ביצות מורבה, והמכשפות מציעות לו ללכת צפונה, אל הראי של לונט, ראי שכל המביט בו רואה את עצמו כפי שהוא באמת. בדרכו לשם פוגש טרן צורות חיים שונות ומתנסה באומנויות רבות, בניסיון לאבחן מהם כשרונותיו ומה יעודו האמיתי.

המלך העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן אופייני לסדרות פנטזיה מהסוגה הזו, הספר החמישי (הופיע ב-1968) והאחרון בסדרה מתאר מלחמה חזיתית בין הטוב והרע, כאשר אראון וכל חייליו השונים פולשים לפרידיין כדי להשתלט עליה אחת ולתמיד, וחבורת הגיבורים מצטרפת אל הכוחות המשיבים מלחמה ומנהיגים אותם.

דמויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טרן – נער שגודל בידי דולבן ומלא בחלומות גדולה. כיון שאינו יודע מי הם הוריו הוא מקווה שהם בני אצולה. מתאהב בנסיכה אילונווי. טרן הוא הגיבור המרכזי של הסדרה, ובמהלכה תפיסת העולם שלו מתעצבת, והוא לומד להעריך תכונות כיושר, נאמנות ומיומנות, ופחות את דימוי הגיבור הקלאסי. ככל שמתקדמת העלילה לומד טרן לגלות מנהיגות ולקחת אחריות. הקונפליקט המרכזי בפניו הוא עומד ברוב הספרים הוא בחירה בין המעשה הטוב לבין המעשה שיביא לתהילה אישית.
 • גורג'י – מעין דמוי-אדם שעיר ומדובלל (לא ברור איזה מין יצור הוא בדיוק, אך הוא מתואר כשלב מעבר בין החיות לבני האדם האנושיים). מאופיין כנאמן וקשוח מאוד אך לא חכם, ומתלווה לטרן במשך כל הסדרה.
 • גווידיון – בנו של המלך העליון ויורשו. חכם, אמיץ וטוב לב, ומנהיג את החבורה בכל פעם שהוא מופיע.
 • דאלבן – קוסם. גדל אצל שלוש המכשפות, ולמד מחכמתן. מגדל את טרן. מחזיק בספר קסום הנקרא "ספר השלושה", לומד ממנו וכותב בו. מחזיק בהן-וון, חזירה מתנבאת, והיחיד שיודע לפענח את רמזיה. בעל עוצמה רבה, אך במהלך הסדרה לא יוצא מביתו – קיר דולבן – אם כי אויבים חזקים המנסים לתקוף אותו מובסים.
 • קאל – עוזרו של דולבן בחווה. אדם מבוגר, המופקד בין השאר על חינוכו של טרן. במהלך הספרים מתגלה כלוחם אמיץ ומיומן, ונחשפים רמזים הנוגעים למעשי גבורה שעשה בעבר.
 • איילנווי – נסיכה, הנצר האחרון לשושלת המלכותית של בית ליר. גדלה אצל המכשפה אחרן בטירת סלילית, אך ברחה ממנה יחד עם טרן וגלודור, ובלי דעת הרסה את הטירה בבריחתה. מתוארת כקלת דעת ביחס לטרן, ועם זאת חריפת לשון. לאורך הסדרה מופיעים מדי פעם חפצים קסומים שהיו שייכים בעבר למשפחתה.
 • גולדור גוזם (פלודר פלאם) – נבלן נודד, הנוהג להגזים מעט בסיפוריו, ומנגן על נבל שלמיתריו נטייה לפקוע בכל פעם שהוא מגזים. לוחם אמיץ. למעשה הוא מלך, אך הוא מספר שממלכתו האפורה משעממת אותו, ולכן הוא נודד בחיפוש אחרי הרפתקאות. החל מהספר השלישי הוא רוכב על ליאן, חתולת ענק שמאוהבת בנגינה שלו.
 • דולי – גמד קסום. ציניקן ומרבה להתלונן, אך טוב לב ביסודו.
 • אחרן – מכשפה חזקה, יפה ומסוכנת. בעבר שלטה באנובין, אך אראון חתר תחתיה והביס אותה. בספר הראשון לוקחת בשבי את הגיבורים, ובשלישי חוטפת את אילונווי ומנסה לגרום לה להעביר אליה את סודות הקסם של בית ליר. לאחר שמזימתה נכשלת היא מאבדת את רוב כוחותיה, ומקבלת עליה את מרותו של דולבן.
 • אראון – מכשף רב עוצמה, והאנטגוניסט (נבל) הראשי בסדרה. שליט הממלכה אנובין. גנב ועיוות רבים מסודות הקסם החיוביים של פרידיין. בין משרתיו – בני היורה (גופות הנאלצות לקיים את רצונו), ציידיה של אנובין והגוויתנים (עופות דורסים ענקיים). בעל יכולת לשנות את צורתו לכל דמות שירצה.
 • אורדו, אורוון ואורגוח – מעין גרסה של אחיות הגורל. שלוש מכשפות מסתוריות, דומות מאוד במראיהן ומספקות רמזים לכך שהן אף מתחלפות בזהויות. הן יושבות בביצות מורבה המבודדות ולא מתערבות במתרחש ברחבי פרידיין, אך הן חזקות יותר מכל החיים בה. גידלו את דולבן בינקותו. הגישו לטרן עזרה מספר פעמים, אך תמיד דרשו תשלום.