מחיר מטרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מחיר מטרה היא תוכנית לדיור מוזל עליה הוחלט בממשלת ישראל בשנת 2014, במטרה להתמודד עם משבר הדיור בישראל.

כחלק מהמאמצים להוזיל את מחירי הדיור, שעלו בעשרות אחוזים בשנים שקדמו להחלטה, החליטה ממשלת ישראל להשיק את תוכנית מחיר מטרה, במסגרתה יוצעו דירות לזכאים בהנחה של 20% ממחיר השוק. במסגרת התוכנית שקודמה על ידי שר השיכון דאז אורי אריאל, המדינה תציע קרקעות לקבלנים שיבנו עליהן דירות, כאשר המדינה תקבע מראש את מחיר הדירות, והקבלנים שייבחרו יחויבו למכור 80% מהדירות לזכאים, בהנחה של 20% ממחיר השוק. אוכלוסיית הזכאים כוללת חסרי דירות - רווקים מעל גיל 35 או משפחות שלא החזיקו בבעלותם דירה במהלך 10 השנים האחרונות. בנוסף, כוללת אוכלוסיית הזכאים גם משפרי דיור - מי שהחזיקו בבעלותם יותר מדירה אחת במשך 10 השנים האחרונות. על אף התנגדות משרד האוצר לתוכנית, היא התקבלה ויצאה לפועל.[1]

על מנת לקבל את הזכות לרכוש דירה בפרויקט מחיר מטרה, על המועמדים להרשם להגרלה הנערכת על ידי משרד הבינוי והשיכון. על רוכשי הדירה יאסר למכור אותה במשך 5 שנים מרגע הכניסה לדירה.

בשנת 2015, החליט שר האוצר משה כחלון שכל שיווקי קרקעות המדינה ייערכו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, ובכך הופסק המשך שיווק הקרקעות במסגרת מחיר מטרה. עד להפסקתה, הוצעו במסגרת מחיר מטרה קרקעות לקבלנים במודיעין ובראש העין בלבד, שעבורן נכון לחודש ספטמבר 2017 נערכו הגרלות ל-952 דירות בראש העין ו-69 במודיעין, וטרם נערכו הגרלות ל-455 דירות במודיעין.

בנובמבר 2017 קיבלו הדיירים הראשונים במסגרת התוכנית את דירתם בראש העין.

התוכנית צפויה לחזור לצאת בפועל בנובמבר 2021.[2]

ביקורת על התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על התוכנית נמתחה ביקורת קשה מפי כלכלנים,[3] שמאים[4] וקבלנים[5] כי מדובר בתוכנית שתסב את התוצאה ההפוכה ממה שהיא מתיימרת להשיג. מנגנון ההגרלה שרירותי לפי קריטריונים, המגרילים לרוב זוכים בערים בהן הן אינם מעוניינים לגור, יצירת ריכוזיות, פגיעה בתחרות, יצירת עיוות בהיצע וביקוש, פגיעה בשוק השכירות, הן עיקר הביקורות על התוכנית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.